Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Prietenii omului (10)


Recommended Posts

quote:Originally posted by slakje

Deci fetelor suntem bolnavi.Dupa oasele de pui din gunoi, Tom nu poate sa faca caca, urla, plange, face bucatele mici cu oasele acelea ca acele, si putin sange.[bang].La naiba ca-mi vine sa-mi iau gatul...


id="quote">id="quote">Slakje, rabdare, dragoste pentru nazdravan, si bani la veterinar si ve-ti trece amandoi peste asta. Lectia a fost pentru tine, sa scoti gunoiul afara inainte sa-l lasi in casa... ca, de .. . nasul lor prinde mai multe arome decat al nostru, iar plictiseala pentru el e mare ca nu poate sa se uite la televizor si nici sa citeasca nu l-ai invatat...Daca nu-l duci la vet, macar suna sa-ti dea un sfat. Oasele de pui - gatite - sant periculoase ca se fac aschii care pot perfora stomacul si intestinul.Dar o sa fie bine, numai tu sa ai putere sa nu-ti iei gatul.numai bine si sanatate la toti,Ancacopii ca ai mei nu are nimeni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Am sunat la veterinar, el a facut pana la urma in urlete 2 bucatele(se vad aschiile de oase) in urlete, tinut de mine si mangaiat, doctorita a spus sa asteptam urmatoarea data cand face sa vedem cum face caca, de atunci a mancat o data, a primit si o bucatica de stiks de-a lui, dar nu a facut.

Sa vad cu face deseara, sper sa faca.

Acum e jucaus,..., Doamne ajuta sa fie bine![q][q][q]

 

Ma simt asa de vinovata, stiam eu ca oasele de pui pot sa-l omoare, mai ales ca el mananca numai mancare pt catei, nimic altceva, fetelor m-am mai linistit acum dar am plans 2 ore, inca sunt foarte speriata.[q][q][q].

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Duamne Alina, linisteste-te mama, te rog. Tom e miiiiiiiiic- mai ai cel putin doi ani de tampenii de astea.

Sa-ti spun ce criza de nervi a facut mama cand Jim a mancat un platou mare de peste ? Peste fiert. Cu oase pestele respectiv [:D]. Si a supravietuit. Cand avea 5 luni a mancat tarate de la pui + coji de roshii (ai mei faceau bulion) si a facut o indigestie de a zacut doua zile. Dar nu de la asta i s-a tras.

Ce poti face tu pentru linistea ta:

Dog-proof the house. Leaga ushile pe care nu trebuie sa le deschida. Pune toate chestiile care ar putea fi comestibile (linguri de lemn, pietre, pernute, carti etc.) cat mai sus pe rafturi. Inchide galeata de gunoi intr-o debara. E ca si cum ai avea un copil mic...trebuie sa indepartezi TU eventualele pericole. Noi ne-am pus aparatori la fire (le-am bagat asha, prin niste tuburi) tocmai din pricina de caine. Firul de la telefon e lipit cu doua randuri de scotch de tocul ushii. Priza de la telefon e izolata cu patru randuri de scotch (ca e la nivelul solului si e interesantaaaaaa). Primele trei rafturi din biblioteca sunt libere. Ushile se leaga (clanta de clanta de clanta) cand plecam de acasa, ca mister s-a invatzat sa le deschida. Nu se mai lasa shosete, papuci, haine orice alte chestii pe jos. Cosul meu de gunoi e dus mai des afara [;)]Usile nu mai stau deschise cand suntem acasa si se deschid cu grija de fiecare data [;)]Suntem tare ordonati.

Dar nu, nu esti un proprietar de caine inconstient ;) . Numa...trebuie sa te inveti. Si musai musai, apuca-te si ii fa putina educatie. Cum ziceau si fetele - diversifica exercitiile, nu il lasa de capu lui sa se joace singur.

Stai linistita, ca o sa fie bine [flo].Daca se joaca si e vioi - probabil e o indigestie mica. Cu siguranta e putin constipat de la oase. Maine poti sa il "ajuti" cu putin lapte (daca ii place). Va pupam,

Ana

 

Las-o bah, ca merge asha - ne-am obisnuit cu ea!

Protestez impotriva incurajarii lipsei de respect fatza de limba romana id="red">id="size1">

Jazz marishor

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[biz] Buna fetelor si animalutelor,

Tom este aparent bine, putin putin fara chef, ieri seara a facut acelasi lucru, urlete, plansete, pana la urma a eliminat sper totul.

A mancat oase de la vreo 2 kile de pulpe de pui, intr-un cuvant s-a indopat, pt un catel de 4 kilograme.Plus ca el mananca numai mancare de catei, nimic altceva.Bine ca nu i-au ramas aschii in gat sau ceva.

Am fost foarte speriata, acum m-am linistit.

De acum ma voi gandi la toate posibilitatile , nu-i mai las la indemana pericole.

 

va pup,

Alina.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Alina, ma bucur ca Tom e OK. Aveti grija de voi [;)]

Ramo, nu am ce sa comentez la subiectul ala ca nu am chef de polemici inutile. Din punctul meu de vedere efectul "terapeutic" al unui caine bate de la distanta orice posibile "pericole". Eu imi aduc aminte ce inebuniti erau copii de la bloc dupa Jim - iar parintii lor nu aveau nimic impotriva. Ba chiar erau bucurosi ca juniorii au ocazia sa interctioneze cu un animalut bine crescut, sa nu le fie frica, etc. Dar pot sa inteleg si scarba unor oameni pentru bale, par, etc precum si paranoia legata de toate aspectele din viata copilului. Cum nu am copii insa, nu pot sa ma dau experta si nici exemplu. Pot insa sa spun ca imi doresc mult ca eventualii mei plozi sa creasca alaturi de un caine. Sigur, aici conteaza si parerea viitorului tata, nu?

 

Las-o bah, ca merge asha - ne-am obisnuit cu ea!

Protestez impotriva incurajarii lipsei de respect fatza de limba romana id="red">id="size1">

Jazz marishor

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor aici in Olanda aproape toata lumea are cel putin 1 catel sau pisica.Singurii care nu au, sunt turcii, si marocanii, in general musulmanii, care considera cainele un animal murdar, ca porcul.

Eu am avut o surpriza sa vad cand am iesit cu Tomi afara, care avea pe vremea aia vreo 7 sapt si vreo 2 kile !!!!!! o turcoaica cat casa, cu 2 copii mici care o inceput sa faca istericale, inconjurata de copiii care plangeau si racneau, ea striga cat o tineau bojocii: ia cainele, ia cainele! , cand Tomi saracul inca nici nu avea dinti, o chestie acolo, fugise la ei ca vazuse copiii, sa se joace.

Oamenii astia sunt absolut de groaza, eu una n-am mai vazut pana acum copii la care sa nu-i placa cateii, in mod normal la un copil sanatos psihic ii plac si nu-i e frica de catei, normal ca mama ii invatzase ca catelul e murdar, periculor, ca porcul, daca copilul o vede pe mama ca face crize de isterie cand vede un catel de 2 kile(va imaginati cum arata tom la varsta aia, ca un bibelou) cum sa reactioneze saracii copii.

In fine, ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

slakje - am auzit si eu de musulmani ca ar reactiona asa, dar n-am crezut ca sunt chiar atat de exagerati ...

sunt convinsa ca si daca eram musulmanca tot iubeam animalele ... e din instinct

 

ramo - draga mea nu sunt experta si nici copii nu am ... dar eu mi-am dat cu parerea la acel subiect ... am animale in "casa" de 12 ani ... si macar atat pot sa spun si eu cuiva ... ce inseamna sa cresti, in asemenea conditii ... un animal

 

dupa parerea mea un caine nu il iei pt ca vrea un copil sau pt un copil ... nicidecum ... pt ca acel copil nu va putea in vecii vecilor sa aiba grija de el ... deci acel caine il iei TU, om matur, cu capul pe umeri ... dar chiar si asa poti face greseli, nestiind in ce te bagi ... de aceea mi-am dat cu parerea si sper ca acea dna sa fi inteles ceva ...

 

eu una recunosc ca am facut o mare prostie cu pisica! ... dar asta e unde nu-i cap ... vai de picioare!

 

orchid - ce bine ca ai revenit ... mie imi plac pasarile mult de tot ... cred ca e asa de haios papagalul facand ca o cioara ... cra cra ... super

 

slakje - ma bucur ca-i bine Tom ... offf sufletelul meu dupa ecran[pup]

 

 

 

Maruta si bazdaganiile ... Aristotel Zamisar's , Dolly Mezel si Perusita Zapacita

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...