Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Contabili sunt pe forum?


Recommended Posts

Buna ziua !

 

Sunt de formatie inginer ( asa scrie pe diploma) am terminat sectia inginerie economica la Fac de Nave, lucrez ca economist din 2001, fac tot felul de rapoarte si analize, dar si contabilitate. Noi avem Light 2003 si pentru mine e super.

Nici eu n-as da examenul de contabil autorizat cu studii medii ( am facut liceul economic ) din acelasi motiv: am si asa destule responsabilitati, dar daca as si semna ...... Am un sef da 67 de ani care nu acepta " modernismele " dar m-am obisnuit si de obicei il pun in fata faptului implinit [:D].

Am facut vreo 11 bilanturi, am terminat declaratiile trimestriale, lunare si de care or mai fi ....

Rutina mie imi place, nu -mi place proasta informare, necomunicarea dintre AJOFm, CJPAS si ministerul de finante, si mai ales faptul ca se spune ca muncim putin, de vreo doua ori pe an chiar, ca suntem inventati de stat ca sa luam banii oamenilor care se chinuie sa-i faca si cozile.

Am nascut in martie anul trecut si n-am putut sa stau acasa decat patru luni ( in care ma duceam totusi 3-4 zile pentru balante si declaratii) dar n-as fi stat oricum doi ani acasa pentru ca asa cum spunea una dintre voi as fi pierdut cu totul firul la cum se schimba legislatia .

Mie imi place ceea ce fac, sunt bine platita, programul mi-l fac in general cum vreau eu.

Cam atat deocamdata, e super ideea voastra de a ne intalni aici si de a ne consulta.( deja m-ati pus pe ganduri cu contractul de comodat, am si eu un caz )

 

Va pup si spor la treaba !id="Comic Sans MS">

 

[bis][bis][bis] bebelusa DARIA id="blue"> si mamica LAURAid="red"> id="Comic Sans MS">[bis][bis][bis]

Album MARTIEid="red">-APRILIEid="blue"> 2004id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 266
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Buna!

Sunt si eu o contabila in devenire, mai precis sunt studenta la Ase/Contabilitate si am facut cursuri de conta, acum am 3 firme la care tin cantabilitate(desigur care au CA<50.000 euro).

Vroiam sa va intreb, daca stiti ceva de cum e posibil sa trimit toate declaratiile lunare/trimestriale prin internet. Am inteles ca s-a creat asa posibilitate. Poate stiti ceva?

 

 

[mamica]Alinaid="red"> si [copil] Alex Andreiid="blue">(22 noiembrie 2003)id="blue">

[pup]poze cu Alexid="limegreen">[pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by adi2003

Statele de salarii de la orice firma,indiferent de nr. sau de salariati, se pot depune trimestrial?Eu pana acum am depus luna de luna statele si n-a comentat nimeni nimic. (doar daca nu aveam la ele copii dupa OP)


id="quote">id="quote">Da... indiferent de nr de salariati, statele se pot depune trimestrialid="blue">. Nu va opreste nimeni sa le depuneti lunar, dar de ce sa stati le cozi de 3 ori, cand puteti sta o singura data?...Felis si [copil] Mihai-Cristian (06.12.04)Albumul lui Mihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by alinkav

Buna! Sunt si eu o contabila in devenire, mai precis sunt studenta la Ase/Contabilitate si am facut cursuri de conta, acum am 3 firme la care tin cantabilitate(desigur care au CA<50.000 euro). Vroiam sa va intreb, daca stiti ceva de cum e posibil sa trimit toate declaratiile lunare/trimestriale prin internet. Am inteles ca s-a creat asa posibilitate. Poate stiti ceva?[mamica]Alinaid="red"> si [copil] Alex Andreiid="blue">(22 noiembrie 2003)id="blue">[pup]poze cu Alexid="limegreen">[pup]


id="quote">id="quote">Eu deocamdata stiu doar de somaj, pe care il trimit prin internet de 1 an si 2 luniFelis si [copil] Mihai-Cristian (06.12.04)Albumul lui Mihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Haaaa ati facut o gashcutza! Si eu nu v-am vazut pana acum?

Contabili? Economisti mai corect! Daca ne luptam cu bilanturile - asta nu e munca de contabil!

Eu....de cand sunt in bransa?....de 11 anii!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nu-mi vine sa cred! Atat de mult...din anul II de facultate.

Sa stiti ca mie imi place meseria asta. Mi-a adus multe satisfactii si nu e "de supravietuire". E chiar foarte frumoasa. Numai daca reusesti sa depasesti stadiul de depus declaratii si sa faci cu adevarat putina analiza, putin finante.

Am marele noroc ca firma la care lucrez sa fi fost achizitionata de o companie multinationala. asta va insemna pentru mine un efort foarte mare dar si foarte multa experienta. Incet-incet voi invata US GAAP si asta e o treaba super.

Eu sunt expert contabil de 5 ani si auditor stagiar. Dar astea nu prea au mare valoare fata de ce fac acum.

Hai ca m-am laudat!

Am terminat bilanturile - unul mai am!

Ma enerveaza Notele Explicative!! pe voi?

Declaratiile sunt pe drum si ele.

Spor!

cu bine

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

S-a pierdut baza de date... [alcool] Important e ca bilantzurile raman depuse!....[hop][hop]

Discutiile le reluam noi, da munca pt bilanturi.... Brrrrrrrrrrrrr!!...[cheers]

 

Paste fericit!...[paste]

 

HRISTOS A INVIATid="size4">!!!!!id="purple">id="Comic Sans MS">

 

Felis si [copil] Mihai-Cristian (06.12.04)

Albumul lui Mihai

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hopsieu]

Nu's contabila, desi oaresce tangente cu contabilitatea am, dar pe parte de analiza financiara.

 

Insa am venit la voi cu o intrebare, poate ma puteti ajuta si pe mine, ca la legislative nu stiu daca voi gasi prea multe sfaturi. Am o microintreprindere si vreau sa inchei un contract de prestari servicii cu un client din afara. Ce presupunea asta din punct de vedere contabil? Cum incasez eu banii de la acel client? El imi va plati in valuta, deci teoretic ar trebui sa am un cont in valuta si sa-i pot emite facturi in valuta, nu!? Sau ii emit facturi in lei si treaba lui cum le plateste?! Si ce se-ntampla cu TVA-ul?

Cine poate sa ma ajute si pe mine cu niste sfaturi? id="Comic Sans MS">id="purple">

 

Mickyyyid="red">[gravi] (35 saptamani) si [copil] Malina Ioanaid="purple"> (31.03.2004)

 

id="left">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...