Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Acoperisul


Recommended Posts

  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu am acoperit cu tabla Gerard, acu 1,6 luni. Deocamdata se prezinta bine, e montata bine, nu cade roca de pe ea (asa cum ne era teama), garantie 50 de ani (nu durata de utilizare! sau mai stiu eu cum). Diferenta areco-lindab era de grosime din cate imi aduc aminte... Areco mai groasa si mai ieftina... aLINUTZa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Poveste reala: 2 case construite amandoua in 2003, una cu acoperis cu tigla din beton, cealalta cu invelitoare de tabla Lindab. 2003-2006 totul ok, mai putin zgomotul ploii pe tabla, dar nerelevant totusi. 2007 - furtuna mare: casa cu acoperis de tigla, doua coame laterale cazute si sparte - reparatie minima, costuri irelevante; casa cu tabla Lindab 1/2 acoperis zburat, reparatie capitala, costuri uriase. Una din cele 2 case era a socrilor mei, din fericire cea cu tigla :) Concluzie : 2005 constructie proprie - am pus tigla de beton, nu regret, la vanturile si tornadele din zilele noastre...[alcool] Bineinteles trebuie vazut si daca structura casei permite un acoperis greu sau doar usor. Succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by mathilda
quote:
Originally posted by Guestus
Cred ca mai iti trebuie o garantie si anume sa nu dispara firma in urmatorii 20 ani.
guestus, sunt jurist de profesie asa ca m-am gandit si la asta si am pus si niste clauze in situatia in care firma nu va mai exista.
Mathilda, spune-ne si noua ce clauze legale te pot proteja impotriva falimentului unei firme?... "Prinde orbul, scoate-i ochii!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mathilda pt. ca ma preocupa subiectul am intrat pe site-uri si iata ce am gasit pt. acoperisul unei mansarde locuibile invelita cu tabla si nu tigla,9 straturi: -Invelitoare tabla; -Membrana cu crampoane(?); -Astereala; -Spatiu de aerisire(5 cm); -Folie anticondens; -Primul strat de vata minerala:15-20 cm.,montata intre capriori; -Al doilea strat de vata minerala perpendicular pe primul(5-10 cm.) -Folie bariera de vapori; -Placa gipscarton RF Rigips 12,5 ignifugata. Se pare ca firmele care vand si monteaza tabla se angajeaza sa respecte aceste straturi obligatorii. Cred ca daca se respecta aceste straturi si zgomotul(ploii) este atenuat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Saptamana asta se monteaza si la noi tabla (tigla metalica, pardon[;)], am fi vrut tigla dar acoperisul nu avea panta necesara. Am optat pentru tabla produsa la Fagaras, tip Lindab. Avem trei ani garantie la montaj. Vorbim dupa prima furtuna, noi speram ca vom avea nevoie de umbrela doar afara, nu si in casa [pic] Eld, mami de printesa [majoreta] si [fetita] (35s)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de acoperis, cele care aveti deja acoperis de tabla am o intrebare. Cand ploua se aude in casa???cum cad picurii pe tabla?!! Ca daca da.... am facut o investitie tare proasta, mai bine puneam tigla ca pe aia nu se aude. Daca se aude, mor, cum naiba am sa dorm eu cand ploua?!!!! [mamica]Aura si samburelu' Dimitrie[copil] Don't argue with an idiot. They'll drag you down at their level and beat you with experience. [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...