Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

A doua cezariana


mitub

Recommended Posts

Dragele mele mamici, Ma adresez voua in speranta ca voi afla mai multe informatii legate de a doua cezariana, si mai ales de termenul stabilit de medic pentru nastere. Eu am nascut prima fetitza in urma cu 4 ani si 3 luni prin cezariana, totul a fost bine, bebe era prea mare fata de bazinul meu si decizia finala a fost cezariana. Acum sutn insarcinata a doua oara si dr. nici nu concepe posibilitatea unei nasteri normale, desi stiu precis ca dupa atata vreme ar putea fi OK. Acum vin sa pun intrebarea: este obligatoriu ca daca stabilim sa facem cezariana, sa o si facem inainte de DPN? Nu ar fi mai bine sa asteptam pana este bebe pregatit, si apoi sa il scoatem? Mie mi se par esentiale acele ultime doua saptamani pentru a avea un bebe mare si sanatos, medicul sustine ca exista riscul de ruptura uterina si nu e cazul sa ni-l asumam. Deci, pentru cele care au nascut prin cezariana de 2 ori, cum ati procedat voi si medicii, ati nascut inainte de termen sau ati asteptat??? Pupici, Boga, mamica de Mirunica si burtica de bb2- 24 saptamani + (DPN 1 august)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Mey eu zic ca daca doctorul considera ca bb trebuie scos inainte de a iesi el singur inseamna ca stie el mai multe...ca doar daia a facut atatia ani de fac...

 

Populatia planetei creste continuu, in timp ce inteligenta ei ramine constanta.

 

 

 

Sabina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am nascut al doilea copil prin cezariana dupa doi ani si o luna dupa prima nastere prin cezariana - eu am cerut cezariana de fiecare data; amindoi copiii i-am nascut in sapatamina 38-39 de sarcina si stiu ca a verificat ceva date ale fatului la ecograf- bebeii aratau mari si ok si m-a asigurat ca nu exista risc sa nasc cu ceva zile inaintea termenului (care oricum e ceva relativ pina la urma, sint destui bebei "cruzi" desi ecograful sau calculul simplu indica virsta unesi sarcini la termen si la fel sint multi bebei mai mari decit ii arata ecograful) ; eu m-am bucurat ca am scurtat perioada de asteptare, ma ingrasasem mult, aveam probleme cu respiratul pe nas, adica nu mai puteam respira decit daca stateam in picioare, am vomitat zilnic toata sarcina ,inclusiv pe masa de operatie inainte sa adorm, de dormit nu mai prea puteam dormi, in fine, canicula...;

 

dupa prima nastere doctorita mi-a spus ca daca vreau inca un bebeu sa astept cam doi ani ca sa fie ok si cum stia ca nascusem prin cezariana la cerere primul copil m-a avertizat sa nu imi schimb parerea si sa doresc sa nasc natural pt ca la brasov nu se poate si putin probabil in romania sa se apuce un doctor sa te lase sa nasti natural dupa cezariana; asta a fost acu 5 ani, nu stiu daca intre timp si-a schimbat parerea dar tare n-as crede; refuzul era motivat de lipsa aparaturii de verificare a nu stiu caror parametrii, perete uterin samd...nu stiu sigur care, lipsa rezervelor de singe si alte lipsuri...

 

eu as asculta parerea medicului pentru ca el e cel care stie mai bine;

ai sa gasesti destule exemple de nasteri naturale dupa cezariana dar tot medicul tau stie situatia mai bine, eu asa cred ;

 

iris

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Si eu sunt la a doua cezariana...Mai am vreo 2 luni jumate...Dr mi-a zis ca a doua cezariana se face cam cu 10 zile inainte de termen. Eu am DPN in jur de 16 iulie, insa dr mi-a zis ca intre 1 si 8 iulie sa fiu pregatita!...Brrr! Parca mi-e frica!

Asa am inteles ca se face...A doua cezariana se programeaza inainte de termen.

 

Nastere usoara!

 

[pis]_Ella, [copil]Emma & [bibe] din burtica

 

http://community.webshots.com/album/137335800njwMrx

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La mine, la prima nastere, prin cezariana, Andrei era deja "intirziat" cu vreo 1-2 saptamini (asta dupa semnele clinice ale lui), desi la echo mi se zisese o alta virsta a sarcinii.

Ma intreb cum o fi la a doua... Dar mai am ceva de asteptat (vreo 7,5 luni).

 

Simina & Andrei (Deiutzu)

 

Home, wherever you are...

 

Excursie la Lake Arrowhead

Laguna Beach

Beach Cities

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Boga si eu l-am nascut pe Mihnea prin cezariana,neprogramata.

A venit pe lume la 37 de saptamini...deh a fost tare grabit sa ne cunoasca.

Acum sper din tot sufletul ca al doilea bebe sa nu fie la fel grabit,mai ales ca am licenta la sfirsitul lunii iunii cind voi fi in sapt.38 cf.ultimei menstruatii si 39 conform echografului[:D].

Ma gindesc ca la echo se vede daca bebe e suficient dezvoltat si dr.va sti sa actioneze in consecinta.

 

Prietena mea avea DPN 20 mai,dar a nascut prin cezariana( al doilea bebe)pe 4 mai,deoarece i s-au rupt membranele.

Nu a fost nici o problema ,bebe a avut 3,5 kg,sanatos si mincacios.

 

Eu zic sa nu ne mai gindim la lucruri rele(si eu imi fac aceleasi probleme ca si tine)sa gindim pozitiv si totul va fi OK!

Pupici Mirunei!

 

[flo][pup]Cristina[gravi]Dumbo Jumbo 32s si Mihneaid="Comic Sans MS">id="teal">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

uite eu am o prietena care a nascut de trei ori prin ceariana si se simte excelent, asa ca... daca vrei te pun in legatura cu ea sa vezi

 

[*]Fetita mea este Diana-Maria, nascuta pe 24.10.2001 [*] http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea

http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072

paginuta personala:

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristinaid="red">, eu de felul meu sunt optimista, dar vreau bebe mare si sanatos, si eu sunt contra chestiilor artificiale, cu ce drept decidem noi ziua cand sa se nasca??? Ca doar nu-mi fac programare la coafor sau la masaj :D...ma rog, intre noi fie vorba, vreau sa iasa leuta, ca in rest ca sa echilibram doua zodii de pamant si doua de foc. Plus, vorba ta, mai are si omul (mamica) treaba inainte, nu se poate chiar asha devreme!

 

Danielacid="red">, da, as vrea sa vb si cu prietena ta daca este disponibila, doar sa stiu cum a procedat medicul ei.

 

Pupici tuturor si multumesc de raspunsuri, mai astept si alte pareri...versiuni.

 

 

Boga, mamica de Mirunica si burtica de bb2- 27 saptamani + (DPN 1 august)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt cea cu trei cezariene.la a doua cezariana am asteptat pana s-a declansat nasterea, fiindca am incercat sa nasc normal. dar fiindca travaliul dura prea mult si era si distanta prea mica intre sarcini, dr i-a fost frica sa mai astepte si am ajuns iar la cezariana.eu sunt foarte multumita ca a fost asa, fiindca mi-am dorit sa nasc atunci cand copilul e pregatit sa iasa. la a treia cezariana era deja mult mai riscant, asa ca m-a programat cu 10 zile inainte de termen. cu o saptamana inainte de programata operatie m-am mai dus la un control, fiindca nu ma simteam prea grozav, ma cam durea burta si mi-a facut o ecografie unde a rezultat ca uterul e subtiat rau de tot in unele parti ale cusaturii vechi( avea grosimea de doar 2 mm) asa ca m-a oprit la spital si m-a operat a doua zi.am nascut deci cu 17 zile inainte de termen, dar cu toate ca era deja foarte mare (4.300kg) bebeul tot a avut mici probleme cu respiratia (neonatolaga a zis ca i-ar fi fost bine daca mai statea putin). asa ca parerea mea e ca, daca nu are motive intemeiate de ingrijorare, sa nu te grabeasca, ca e mai bine pt copil sa stea cat mai aproape de termen in burtica

 

mamica de trei copilasi [mamica]: Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[bb], Elena (21 mai 2003)[zana]si Antim (27 sept. 2001)[cavaler]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...