Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cu cati bani va pregatiti pt nastere?


lulu75

Recommended Posts

Eu deocamdata ma gandesc la

6 milioane dr,

1.5 milioane anestezist,

cate 100 mii asistentelor care pun sonda si perfuzia,

cate 100 mii asistentelor de la terapie intensiva,

1 milion neo-natolog,

minim 50 mii asistentelor de la bebei per tura, cred ca 100 mii in primele 2 zile cand e bebe mai plangacios,

30 mii toaleta (de 2 ori pe zi) si

30 mii injectia (dc e cazul).

infirmierelor ca sa-mi schimbe asternuturile si camasa de noapte cam 20 mii de interventie.

 

Am ajuns cam la 10 milioane, dar mai vad si care sunt tarifele practicate.

Pupici,

 

 

 

Boga, mamica de Mirunica si burtica de bb2- 24 saptamani + (DPN 1 august)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Difera in functie de spitale si de doctorii cu care...

 

Deci eu am nascut normal (fara anestezie, dar tb sa fac peridurala, asa ca aveam pregatit)

- 100 euro doctor cu care am nascut

- 1mil anestezist

- 500mii neonatolog

- 1mil moase (500mii/moasa ca fusera doua la mine)

- 500mii in hartii de 100mii/toaleta la asistentele care faceau toaleta (dar nu dadeam de fiecare data, asa c-am facut si economii [hot])

- 500mii in hartii de 50mii la asistente diverse si infirmiere (de genul cea care distribuia mancarea si-mi facea si ceai, care era o draguta, oricum,cele de la copii primeau cam 100mii pe tura 1zi din 2)

 

Ma rog, din ce-mi aduc eu aminte aveam cam 10mil.. sa vedem daca se aduna.. si cred ca mai aveam si rezerve, nu mai stiu..Asa cand adun iese mai putin.. Oricum, m-amintors cu multi bani pt ca n-am mai facut nici o anestezie iar unele asistente erau dragute din nascare asa ca le ungeam o data la doua zile..

 

[pis] mamica de [copil] ( 13oct04 )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si normal ca tot noi ii invatam prost in stilul asta......

Eu am nascut normal cu peridurala si am dat 3.000.000 la dr., 2.000.000 - trusa peridurala + anestezist si atat. La moasa am dat o ciocolata! Si asistentelor de la bebelusi o cafea iar la pansat o ciocolata sau 20.000. Am nascut anul trecut in octombrie. N-am observat sa se poarte urat cu mine pt. ca nu le-am ticsit buzunarele de bani si bb a fost ingrijit normal.

 

Cristina, Christian si bebe Alexia Maria Uimireaid="blue"> (D.N. 02.10.2004)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nemid="red">, eu am nascut la Giulesti, dar in iunie 2004 si am dat 100 USD la doctor, 500.000 la moasa, 800.000 la medicul neonatolog si intre 20.000 si 50.000 la infirmiere si asistente, in functie de ce facea fiecare. Anestezie n-am facut asa ca nu stiu cat se da la anestezist. Sper ca mi-am adus bine aminte cat am dat si sa nu fi crescut "tarifele".

 

Paloma si Cristina-Maria(14 iunie 2004)

http://community.webshots.com/user/paloma297

http://community.webshots.com/user/cristina040614

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai un medic-om si nu hot, va fi multumit cu cit ii dai, va aprecia banii ca un gest de recunostinta. La anestezist eu i-am dat 20 de euro( am nascut prin cezariana) si maxim un milion la asistente. Neonatologul nu a vrut sa primeasca nimic. Ai grija cit si cum le dai la asistente, uita in 5 minute ca le-ai dat si sint un sac fara fund. Fii tare pe pozitie, politicoasa dar nu umila, ca altfel te iau de sus. Eu am renuntat sa le mai dau bani in ultimele zile, ca erau niste scirbe oricum. De bebe au grija, ca nu sint de capul lor si in plus o sa-l ai repede linga tine si o sa vezi exact ce se intimpla.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Cristos a-nviat!id="red">

Tare nasol lucru datul banilor la nastere....Acest sistem nu va muri niciodata ,daca pot spune asa...caci intr-un fel noi l-am creat si tot noi il intretinem...D-aia sunt bune spitalele particulare,unde dai banutii toti odata,asta daca iti permiti un spital particular,si unde stii ca esti tratata ca un om,nu ca un animal....Ca ai parte de respect si de toata atentia....

Pe mine prima nastere,in 1996,m-a costat cu totul cam 1.200.000 lei,cu tot cu asistente,moasa si infirmiere...In afara de bani sa stiti ca am fost tratata cum se cuvine chiar si de cei carora nu le-am dat(am nascut la Constanta,caci sunt constanteanca de fel).

A doua nastere m-a costat 100 de euro doctorul si inca vreo 500.000 lei moasa,asistente,doctorul pediatru din maternitate si infirmiere(in Timisoara)...Nu va mai spun ce lenjerie rupta si jumulita am avut cand am ajuns in salon,ziceai ca a fost folosita in al doilea razboi mondial...Pana nu i-am bagat infirmierei 50.000lei in buzunar si nu i-am spus(reproduc exact)"Doamna infirmiera,va rog mult sa aveti un pic grija si de patul meu daca aveti un pic de vreme..."si i-am plasat banii...nu m-am ales cu lenjerie apretata si asa noua de ziceai ca abia o cumparase...si cu mutra acra,intra in pret...Tare dezamagita am fost de sistemul sanitar din maternitatea asta....Ma asteptam ca atunci cand spui Timisoara sa spui,vorba aia "cainii cu covrigi in coada"...Sanchi! E jale!

Asa ca viitoare mamicute,inarmati-va cu rabdare si banuti ca nu puteti stii ce va asteapta mai departe,asta in cazul in care nu aveti pile,relatii si medici extraordinari....

Va doresc tot binele din lume si celor ce asteptati bebici...nastere usoara!

 

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Poze-de-familie

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

N-a mai scris nimeni de mult...Eu am vb cu nenea dr despre partea financiara si am primit un raspuns pe masura asteptarilor.La Sf. Pantelimon se practica 250E(total)nastere normala, adica:

- 600.000per moasa

-1.500.000per anestezist(peridurala)

-1.500.000per neonatolog(neaparat)

-6.000.000per ginecolog

restul(daca a mai ramas)impartiti frateste intre asistente si ce o mai fi.

Sper sa ramana 250E...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...