Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cu dragoste,din IASI (13)


Recommended Posts

quote:Originally posted by palmyrah2002

[;)]La profilul meu personel gasesti "onorabila" virsta de 37 de ani si 4 luni![:D]Asa-i ca-s tinerica?[:D][flo]id="blue">


id="quote">id="quote">he he he, pustoaica esti....ce-ar fi dac'as mai ave' io tineretea ta...toata lume ar fi a me'[:D]pana una alta vi-s decana de varsta, asa ca-mi puteti zice bunica, mamaie sau mai intim, babusca:))Fetele de pe DC babusca aduscaEu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.id="blue">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 165
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Pana una alta, pana iti da cineva informatii despre ce ai vrea sa stii, intra pe www.waldorf.ro.

UIte ce spun ei pe situl lor referitor la intrebarea "Ce este o scoala Waldorf?":

 

" Este un loc în care se încearca educarea omului în ansamblul sau, atât cognitiv, cât si artistic sau în domeniul manualitatii, armonizând procesul educational. Disciplinele scolare nu sunt privite ca scop în sine, ci ca mijloace educationale, drept pentru care nu se dau note sau calificative, elevii primind la sfârsitul clasei o caracterizare scrisa de învatator sau de profesori.

 

Pentru studiu nu se folosesc manuale în clasele mici: elevii folosesc informatia primita în orele de curs si toata gama de carti existente în domeniul studiat.

Disciplinele principale: limba româna/materna, matematica, istoria, geografia, biologia, fizica si chimia sunt predate în perioade/epoci de câte 3-4 saptamâni, câte doua ore pe zi.

Dexteritatile: limbile moderne, sportul, muzica, cursurile artistice etc., cât si orele de exercitiu la limba româna/materna si matematica etc. apar în continuare în orar, în mod obisnuit.

Programele diferitelor discipline sunt asemanatoare cu cele din sistemul national.

 

Nivelul cunostintelor este echivalent cu cel din scoala traditional#259;, la nivelul claselor a IV-a, a VIII-a si la bacalaureat."

 

Mie imi este neclar [?][?][?] faptul ca nu se dau note sau calificative, ci doar aprecieri din partea profesorilor la sfarsitul anului. In acest caz, un absolvent al Scolii Waldorf cum concureaza la admiterea in facultate din moment ce nu are note? Orice facultate iti cere, in functie de profil, media celor 4 ani de liceu sau media generala la o disciplina anume...hmmmmm...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by adi69

Fetelor,care ,cum si ce stiti sau auzit despre Waldorf?Despre sistemul lor de predare.Ma bazaie cineva sa-mi dau fetita acolo si vreau sa aflu mai multe ,neoficial...Adriana


id="quote">id="quote">dar este waldorf si in Iasi? verisoara mea de la Constanta a avut baiatul acolo, pana in clasa a IV-a; era fain ca faceau lectiile acolo, se punea accent pe dezvoltarea personalitatii/inclinatiilor copilului; din clasa a V-a este la o scoala normala; a avut f. putine pb. la inceput, in sensul ca ei erau invatati sa vorbeasca, fara sa mai ridice mana, fara sa se ridice in picioare...in rest - are rezultate f. bune...id="Comic Sans MS">id="green">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by palmyrah2002

[iartama][iartama][iartama]Astea in loc de plecaciuni si rugaminti fierbinti:te rooog cind mai afli de concerte IRIS ,"striga" si la mine![:D]

[flo]Cristina[gravi]Dumbo Jumbos si Mihnea fani IRIS

id="blue">


id="quote">id="quote">

 

 

OK, promit...

Ti-am zis: la Palat ei au spus de toamna asta... Dar ramane de vazut!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Herra,este Waldorf in Iasi,in Ciurchi.

Adda ,am intrat si eu pe situl lor,si m-au cam bulversat informatiile de acolo.Sant si eu la fel de nelamurita ,ca si tine,de sistemul lor de "notare" si de cateva din "materii" ,cum ar fi "euritmia",parca asa ceva .De asta voiam sa aflu amanunte,eventual o mamica care-si duce acolo copilul,ma intereseaza cum s-a integrat acel copil in invatamantul normal..

Herra ,ai spus ca baietelul verisoarei tale n-a avut mari probleme,poti da mai multe detalii?

 

Adriana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by palmyrah2002

[flo]Cristina[gravi]Dumbo Jumbos si Mihnea fani IRISid="blue">


id="quote">id="quote">

Si eu ca musca-n lapte...ma leg de semnatura Cristinei [:D]

Sa inteleg ca si Dumbo Jumbos e fan Iris (ca vad ca l-ai pus la mijloc si cum toata lumea stie ca tu si Mihnea sunteti fani inraiti...)?[:D] Si daca da, cum ti-ai dat seama?[:D][:D][:p]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

carmenpid="green">, multumesc de raspuns. m-a rugat o prietena sa ma interesez, a avut ceva neintelegeri cu cei de acolo. si eu i-am pus Ericai cercei acum doua saptamini tot la Coriolan si nu e nici un fel de problema pina acum.

 

Scoala Waldorfid="green"> se afla pe Ciric, in sediul scolii generale nr. 5. eu am auzit multe lucruri bune despre sistemul lor predare, se pune mare accent pe activitati practice si pe pregatirea pt. viata de zi cu zi, nu asa cum facem noi (in general) in invatamintul de stat, o pregatire aproape pur teoretica. Dar despre Scoala Waldorf di Iasi nu am informatii. Si de ce sa-l mai integrezi in invatamintul normal, cind poate sa faca acolo cursuri pina intr-a douaspea?

 

Elena si [foto]Ericaid="green">id="size1">id="green">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by adi69

[sant si eu la fel de nelamurita ,ca si tine,de sistemul lor de "notare" si de cateva din "materii" ,cum ar fi "euritmia",parca asa ceva .De asta voiam sa aflu amanunte,eventual o mamica care-si duce acolo copilul,ma intereseaza cum s-a integrat acel copil in invatamantul normal..

Herra ,ai spus ca baietelul verisoarei tale n-a avut mari probleme,poti da mai multe detalii?

 

Adriana


id="quote">id="quote">

 

Si mi se pare excelent ca elevii sint educati sa invete pentru ei insisi si nu pt. nota, asa cum fac majoritatea elevilor mei.

 

Elena si [foto]Ericaid="green">id="size1">id="green">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu sunt pro Waldorf. Poate gresesc, dar am o prietena care a avut fetita la gradinita si scoala acolo pana in clasa a 4-a. Fetita foarte buna acolo,dar a muncit enorm ca sa se integreze in sist de invatamant normal. Si acum e printre primii, dar am inteles ca i-a fost foarte greu la inceput.

Din ceea ce am citit despre ei, mi-a placut mult...dar am auzit mai multe pareri avizate care nu ar fi tocmai favorabile sistemului Waldorf. Parerea mea...

 

Elena, bine ai revenit printre noi. Ce faceti Wk-endul asta? Paul al meu pleaca la Tg Mures, Matei e la bunici, asa ca poate ne intalnim.

 

Fetelor, dragutelor, ce ziceti de o intalnire in Botanica cu puiutii, daca vremea e frumoasa? Duminica???

 

De VEVE mai stii ceva?

Va pup,

Gabriela si baietii

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...