Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

sfaturi inainte si dupa cezariana


Recommended Posts

Eu am nascut la sfarsitul lui decembrie prin cezariana la Municipal dar nu am avut parte de clisma. Doar nu am mancat nimic din ziua precedenta, de la pranz (doar lichide).

Sonda e necesara Crissiid="red"> chiar daca nu bei nimic, nimicuta pentru ca vei avea o perfuzie pentru hidratare si vei "papa" mult lichid dupa operatie. Daca te relaxezi cand ti-o monteaza nu simti mare lucru, iar dupa operatie e super utila ca e cam greu sa mergi imediat la baie. NU am facut nici o infectie urinara de la ea!

 

Fetelor care urmeaza sa faceti cezariana e important sa va miscati cat mai mult imediat dupa: eu am miscat (la indicatia medicului care venea sa ma controleze daca fac cum zice el) imediat dupa ce mi-a trecut anestezia picioarele, degetele si am incercat sa ma intorc de pe o parte pe alta cat de des. A doua zi am mers pe picioarele mele de la reanimare in salon si m-am plimbat mult. Este esential pentru o refacere rapida !

 

De asemenea moralul e important, eu am intrat cu zambetul pe buze in sala si am iesit la fel. Am avut anestezie rahidiana si am povestit mereu cu dr. si cu asistentele in operatie. Asadar moralul sus de tot, doar urmeaza un eveniment superfericit: nasterea puiutului vostru!

 

Gata, m-am lungit destul...

Nastere usoara !

 

[pup]

Lali si bebe Dragos (27 decembrie 2004)

 

http://community.webshots.com/user/laurastoica100

 

"Daca ii judeci pe oameni, nu mai ai timp sa ii iubesti " Maica Tereza

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns

mai fetelor sunteti geniale, nici nu ma asteptam sa primesc asa multe mesaje , va multumesc din suflet,

 

iris si eu merg pe ideea ca e mai bine sa stii ce te asteapta, de frica nu mi-e frica...prea rau...[:D], oricum sunt sigura ca totul va fi bine

 

va pup si va doresc numai bine

Adriana sibebelinul 38s+4z

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu cezariana acum 5 ani si mai bine, dar nu am avut parte de clisma, ci doar de sonda, care atunci cand mi-au scos-o ma intrebam ce o sa ma fac fara ea? Ei, dar m-am descurcat!Fireste!

Plimbarile lungi le faceam obligatoriu pana la salonul copiilor care era la capatul opus al holului. Asa ca vrand-nevrand ma plimbam., si treceam pe langa sala de nasteri, de unde razbeau gemete, tipete ale mamicilor dar si ale asistentelor, si ma gandeam ca fericita am fost ca nu am trecut pe acolo.

Dupa ce am nascut am stat in salon cu inca 2 mamici, care au vrut sa nasca normal si au ajuns tot la cezariana pana la urma. Vai de capul lor cate antibiotice au mai luat ca sa nu faca infectii. Cand vedeau ca se deschide usa si vine asistenta se schimbau la fata, eu nu am avut nici o treaba.

Noua doctorul si o moasa mai batrana ne-au zis sa ne micam cat mai mult si daca reusim sa dormim pe burta este foarte bine pentru ca grabeste procesul de strangere a uterului. Dupa noaptea in care am reusit aceasta chestie de neinchipuit la acea vreme, m-am trezit atat de odhnita si refacuta de parca dormisem 4 zile. Pe bune, am fost alt om dupa asta, si m-am si curatat mult mai repede.

Hai ca m-am lungit cam mult !

Adriana, inca odata iti doresc sa fii curajoasa, si sa ai parte de un bebe sanatos si o nastere usoara!

 

La toti numai bine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am facut nici o clisma si a fost o cezariana de urgenta asa ca ma indemnau cu cateva ore inainte sa mananc sa prind putere (atunci se credea ca voi naste normal).

Sonda urinara nu o simti, caci esti anesteziata. Cand ti-o scoate simti ceva, o intepatura. Nasol cu primul scaun. Te duci [consti] si ti-e frica de ce urmeaza. Sa-ti iei supozitoare cu glicerina la tine. Sigur le vei folosi!

Mie mi s-a parut ok sa fie bebe ingrijit de asistente. De-abea se odihneste si mama iar el este bine ingrijit. Eu am fost singura acasa dupa ce am iesit din spital si eram zombie de nedormita si asa am dat jos 8 kg in prima luna.

Foarte important sa te ridici repede. Eu m-am ridicat dupa 12 ore iar la 4 zile dupa operatie am urcat 2 etaje, la 5 zile am fugit putin dupa tramvai sa merg sa scot firele.

 

Otilia si Ana Maria

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citind ce ati scris aici..parca am prins curaj sa scriu si eu..

M-am internat la 39 de saptamani. La 10 mi s-a facut foaia, am mers in maternitate (Elias), s-au recoltat analize si probe pt secretie. Bebelinul era in prezentatie pelviana, deci nu erau sanse de nascut normal. Rezidentul care mi-a completat fisa a venit cu o super idee (eu am mai nascut de doua ori natural dar acum 18 si 19 ani) ca as putea naste normal si acum. Bine ca medicul meu i-a explicat ca sunt riscuri. Seara mancasem normal si imi facusem si "freza", cu mare chin ce-i drept. Si am tot asteptat sa intru in operatie...Ma plimbam disperata pe hol innebunita fiind de foame. Bebeul meu mancacios facea un scandal monstru. Cum vedeam medicul ii spuneam sa ma opereze mai repede ca nu mai rezist si lesin de infometare ( nu m-au lasat sa iau nici macar o gura de apa).

Pe la ora 17 m-au chemat in blocul operator, o infirmiera mi-a mai luat cu lama ce eu nu vazusem, de clisma nici nu a fost vorba. M-au asezat pe masa de operatie, mi-au bagat sonda aia cretina .. si asteptam sa vina anestezistul. Si asteapta..si asteapta (am inteles ca avea in alta sala o pacienta pe care nu reusea sa o mai trezeasca..). Asa ca tot asteptand..s-au gandit sa cobor de pe masa si sa mai vorbesc cu sotul ca poate uit de foame. Bineinteles ca mi-au scos sonda..Peste 10 minute iar "hai pe masa", iar bagat sonda..

Initial au vrut sa imi faca peridurala, sa vad bebeul cand iese, si dupa aceea sa ma adoarma cat ma coseau. Am optat pentru anestezia generala de la inceput. M-au adormit..si nu mai stiu decat ca dupa o ora si jumatate eram in post operator, zgaltaindu-ma de friguri si intrebandu-l pe sot daca este sanatos si frumos bebe-ul. Mi l-au adus imediat sa il vad si am tinut in brate mica minune. Sincera sa fiu nu ma asteptam sa ma doara atat de tare (acum am cam uitat). Asistenta a fosta tare detreaba (eram singua operata in seara aceea) asa ca a stat langa mine tot timpul si imi facea calmante, ceva ce provoca contractii, antibiotic. Am stat cu perfuzii 12 ore. Dimineata la 9 m-au mutata in alt salon, unde eram singura. Nu am avut voie sa beau decat deai si compot neindulcit si supa (dar fara cartofi si ceapa). A treia zi am avut voie sa mananc branza de vaci, iar urmatoarea zi ou fiert si piept de pui fiert. Miercuri seara m-au operat ,iar sambata dimineata m-au externat. Bebe a scazut doar 100 de grame. L-am pus la san de a doua zi (cam la 18 ore de la operatie) si a mancat foarte bine. Durerile au persistat si acasa, dar am scapat treptat intr-o saptamana doua.

Nastere usoara si sa ai un bebe sanatos!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut cezariana acum 7 ani...nu am avut infectie urinara,mi s-a pus sonda,dar n-am simtit nimic,eram sub anestezie,iar clisma nu mi-au facut;mi-am adus aminte de ceva important pentru mine la vremea respectiva si anume de durerile care le vei avea cand se va contracta uterul(dupa operatie),sunt ca si durerile nasterii,de care eu nu stiam,apoi mi-a explicat asistenta si m-am linistit.Deci,te va durea destul de rau mijlocul,la mine asta s-a intamplat in primele 2 nopti dupa operatie.In rest nu au fost probleme,trebuie sa faci miscare multa,pe mine m-au operat la ora 15.50,iar a dua zi,mi-au scos sonda si a trebuit sa merg la toaleta;cu cat mergi mai mult,cu atat mai repede te va lasa durerea de burta si te vei vindeca mai repede.Curaj si sa ne tii la curent,sanatate tie si la micut(a)!

 

dori

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana,

 

eu am intrat in cezariana de urgenta (la 10 minute dupa ce venisem in spital pentru consultatie). Iti dau seama ca n-am tinut nici un fel de regim alimentar. Nu mi s-a facut clisma. Eram pregatota cu un aparat de ras BIC, numai ca infirmiera a ris si m-a rezolvat cu un aparat de ras antic, cu lama. Daca gasesti, cumparati tu lama, macar sa stii ca e intiasi data cind o folosesc...

Imi timp ce ma dadeau cu iod pe burta, si-a facut anestezia generala efectul, asa ca nu-ti mai pot povesti nimic. Mi-am revenit dupa vreo ora si mi-au adus bebeul sa-l vad cind inca nu-mi facusem sharful (nu vedeam clar). Prima noapte o vei petrece la reanimare. Vorbeste cu sotul tau sa fie dragut cu tura de asistente de atunci, ca ele sa fie atente cu tine: schimbat tampoane, adus bebeul la sin, administrat calmante in perfuzii. Sonda urinara nu m-a jenat atunci, doar dupa ce vei scapa de ea ai sa-ti aduci aminte, citeva zile, ca ai avut-o.

F. important: straduieste-te sa te dai jos din pat a doua zi. E f. important. O sa-ti fie greu, dar daca tragi de tine atunci, va fi mai simplu pe viitor...

In celelalte doua zile cit ramii in spital (sunt 3 cu totul, in general...) o alta misiune a ta importanta este sa ... [consti]. Moblizeaza-ti familia sa-ti aduca supe, ceaiuri (de anason si chimen: infuzie la 2 litri de apa 7 linguri de chimen, 7 de anason) si eventual ... un supozitor cu glicerina. Prima "victorie" va fi semnul ca totul e in regula si ca poti fi externata.

Dupa ce esti acasa cu bebe iar el are deja 2-3 saptamini, iesi cu el la plimbare. Mai intii pe distante mai scurte, apoi din ce in ce mai lungi. Miscarea te va ajuta sa reintri in circuit.

 

Nu-ti fie teama! Cezariana nu este o nastere usoara (asa cum se spune.... btw, eu as fi preferat sa nasc natural, dar nu s-a putut), dar o sa-ti revii.

 

http://adriana.freewebspace.com/photo.html

"Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu n-am facut nici o clisma. N-am mincat de cu seara.

Apoi toaleta (ras) am facut-o acasa... sotul [:D].

 

In completare la sfaturile fetelor.

 

La mine dupa ce-a trecut anestezia (generala) a inceput sa doara. Nu a trecut cu Algocalmin asa ca am apelat la una fiola Fortral.

 

Asa ca daca ai putea sa ai asa ceva la indemana pt orice eventualitate.. Vezi ca se da pe reteta. Normal trebuia sa-ti dea de la spital. Dar la mine nu mai gaseau ... asa ca s-a rugat tata de o farmacista.

 

Nastere usoata si bebe sanatos si voios. [flo]

 

Si de a 2 a zi =>>>>> cat mai multa miscare !!!!!

 

Ruxandra & Matei (3 ani) & sotul drag

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit ce ati postat voi pana acum si m-au cam trecut fiorii,fiindca mi-am amintit si eu de momentele alea.

Am nascut prin cezariana,la Municipal,nu mi s-a facut clisma (probabil acest lucru tine de politica spitalului).Am avut si mult vestita sonda,care m-a cam jenat putin la inceput, mi-au pus-o cand eram pe masa de operatie si mie care tocmai imi venea sa fac pipi,am intrebat daca pot sa-mi dau drumul,asistentele...da,poti sa faci linistita,,,eu fata disciplinata,preced la actul in sine si ce sa vezi,m-am udat ,fiindca nu-mi pusese sonda bine,noroc ca nu ma tineam de mult si mi-am dat repede seama si m-am oprit,ca si-asa a fost destul de jenant.In fine,treaba a fost remediata,nu m-a durut, doar aveam o senzatie ciudata.

Frica mea cea mai mare a fost : Daca nu-si face efectul anestezia,si ma taie astia pe viu. Dar se pare ca anestezia si-a facut efectul si am dormit linistita pe tot parcursul operatiei,chiar am visat oceanul,palmieri,soare,pe bune...!

Cel mai nasol lucru,in afara de durerea de la operatie,au fost momentele in care mai venea cate o asistenta sau doctorita si-mi apasau pe burta sa vada daca s-a mai retras uterul. Aici, pot sa-ti zic cu mana pe inima: GROAZNIC!

Da` in fine, a trecut totul,m-am refacut foarte repede,si oricum,cand iti vezi pisoiul mic si neajutorat,trec toate.

Gata,ca m-am intins destul,iti urez o nastere usoara si sa te tii tare acolo,sa te ridici repede din pat si sa faci multa miscare.

 

Sanatate!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...