Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

sfaturi inainte si dupa cezariana


Recommended Posts

fetelor am fost ieri la ultimul control si s-a mai amanat cezariana pt o zi, deci nu va mai fi vineri ci sambata de sf gheorghe, poate e cu noroc

 

eu una sunt pregatita , mi-am luat si ceaiurile de chimen, anason si fenicul, o sa mi le aduca sotul la spital , am instruit-o p emama cu supa, am luat morcov, pastarnac si telina, probabil n-o s afie prea delicioasa dar asta e, mie doctora mi-a spus ca am voie sa mananc cu o seara inainte, doar sambata sa nu mananc nimic dimineata si nici apa pt ca-mi vor face si analize, nu stiu cum o sa rezist atata nemancata pt ca eu sunt o mancacioasa, si cica de operat pe la 10 ma opereaza,

fetelor daca ar fi sa aleg intre anestezie peridurala , rahie sau generala ce sa aleg?

 

va pup si va multumesc muuuult pt raspunsuri

Adriana si bebelinul, inca in burtica 38+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Eu am nascut acum 4 luni, deci am totul proaspat in memorie.

In primul rand ca eu nu am stiut ca voi intra in operatie decat cu vreo ora inainte, cand s-a decis asa, deoarece nu am raspuns la declansari, si implicit mancasem inainte ceva.

Au trecut prin clisma, introducerea sondei si perfuzia.

Anestezia a fost rahi, asa cum mi-am dorit, deci am fost treaza pe tot parcursul operatiei si nici nu am avut dureri de cap cu toate ca am miscat capul in timpul operatiei.

Durerile de dupa cezariana datorate contractiilor uterului sunt mai mult decat suportabile si in nici un caz nu se compara cu durerile nasterii naturale. La mine au fost dureri medii de ciclu, iar eu nu prea am dureri menstruale, deci, cu sau fara injectia aceea cu piafen tot acolo ajungeam.

Asa cum a spus si Lali este foarte important sa te misti cat mai repede. Eu chiar in aceeasi seara am fost mutata in salon, deci a trebuie sa ma ridic si sa ma asez in scaunul cu rotile.

A doua zi mi-au scos sonda, deci asta m-a obligat sa merg singura la toaleta. Tot a doua zi mi-a scos dr pansamentul ( Crissi, citeste cu atentie)si mi-a spus sa incerc sa merg.

Am ametit cand m-am asezat in pat si daca nu ma intindeam imediat imi pierdeam cunostiinta. E normal sa simti asta a doua zi, deoarece nu ai voie sa mananci, deci organismul e slabit si datorita operatiei dar si datorita lipsei de hrana, dar, asta se remedeaza foarte repede.

In urmatoarea zi am plecat acasa, deci refacerea a fost rapida.

 

Crinuta si [copil] Rayan

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am ales anestezia generala, mi s-a parut mai simplu si acum zic c-am ales bine; m-au trezit cind m-au transferta de pe masa de operatie pe patyul de reanimare, erau trei asistente micute care trebuiau sa mute matahala, asa ca m-au cam zdranganit; dar oricum somasem pe toata lumea sa ma trezeasca si sa imi spuna ca totul e ok cu bebica; asa ca m-au trezit, am fost citeva minute asa semi-treza apoi am dormit cam 8 ore non-stop; seara m-am trezit dar am baut numa putin , am luat o doza de calmant si am dormit pina la celebra ora 5 cind m-au speriat tantile cu termometru lor...uneori am impresia ca trintecs asa ca sa nu adoarma ele insele la loc...

 

am uitat sa mai spun ca am stat in spital 7 zile, pina mi-au scos firele desi as fi fost in stare sa plec mai repde asta e politica spitalului - nu am insistat sa plec [pt ca stiam ca bebe e bine ingrijit si am profitat pur si simplu si m-am odihnit cit am putut; cind am nscut al doua fetita, cea mare avea 2 ani , abia am asteptat sa ma internez , sa intru in vacanta; culmea e ca probabil eram in conditite fizca mai buna datorita fetitei mai mari si recuperarea a fost foarte usoara- asa cum mi-au spus si asistentele , se pare ca la a doua cezariana mereg totul mai bine; eu zic ca a contat si ca stiam bine ce urmeaza, locul, oamenii chiar, nu mia aveam nici un stres si am stiut sa evit si mizeria cu ranile la sini prin care ma trecut la prima nastere;

 

am uitat sa spun depre laptic: la noi a venit in ziua 3 cu mare tamtam, asa ca pregatiti-va ceva prosopele pt comprese fierbinti; eu m-am trezit la ora 5 dimineata umflata ca un balon, oooo, ai senzatia de umflat in sini , si chiar febra ; sint utile prosopele mici si apa fierbinte de la robinet; se fac niste injectii care stimuleaza secretia, destuparea canalelor galactofore samd, nu mai stiu exact, cred ca era ocitocina; aaaa, si se mai fac ceva injectii, in burtica cu anticoagulant;

 

probleme mari pot aparea la sini si datorita alaptatului aiurea, pozitie aiurea si timp prea indelungat; asistentele ne bateau la cap si ne tot trageau, impingeau, doar doar baga bebe titi in gura; cind s-a nascut fetita mea cea mare erau 45 grd celsius in salon, bebeii erau lesinati de cald, numai in 'chilotei' si nu vroiau sa pape si pace; scazusera cam mult in greutate si asa ca eram indemnate sa le dam cit mai mult sa mamnince; rezultatul a fost ca toate ne-am ales cu rani care mai de care, eu am indurat apoi doua luni in care alaptatul devenise o tortura, plingeam de durere efectiv; deci sfatul unei doctorite de a lua un ceas cu tine, si a nu alapta mai mult de 5 minute mi s-a parut ok; l-am aplicat la al doilea copil si nu am mai avut probleme - vorbesc despre alptat si supt efectiv, corect si cu ranadament, eu ama vut noroc, fiica-mea minca in 5 minute enorm, apoi dormea 12 ore...in primele zile; bebeii se simt bine cu titi in gura, si situ te simti utile si il lasi, dar 20 de minute de alaptat nnu inseaman neaparat mai mult lapte in burtica bebeului;

 

m-am intins iar la povesti, sorry

 

iris

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...