Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Constanta la apel!!! (32)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Felicitari, Cornelia!!! [flo] Sa-ti traiasca Stefan!!! Sa fie sanatos, mancacios, sa doarma bine si sa creasca repede-repede, ca sigur Maria de abia asteapta ca fratiorul ei sa-i devina si cel mai bun tovaras de joaca si de nazbatii!!!! Si tu sa te refaci repede, sa ai laptic bun, curaj si multa rabdare, ca de acum esti mamica de doi ingerasi frumosi si isteti[:D]!!!id="Comic Sans MS">id="blue">

 

Sinzi, [:D][:D][:D] de cateva zile (si nopti) si Sebi face ca David, numai ca urla fara sa ceara ceva si nu se linisteste nici in brate, nici in pat cu mine[bang] (iar eu sunt singura cu el acasa, ca si tine.... si cu nervi aproape de nivelul marii!). Dam vina pe dinti si pe masele..... si mergem tot inainte!

 

Adinutza, ce plimbareti sunteti!

 

Pt proaspetele mamici, care alapteaza: nu va suparati pe mine ca va zic asta, dar eu nu pot sa cred ca lapticul vostru nu este bun si bebeii au nevoie de lapte praf "in completare"!!! Imi amintesc ca si eu am trecut prin multe "incercari" in legatura cu alaptatul, dar am fost hotarata sa fac tot ceea ce trebuie sa-mi hranesc copilul NATURAL. Stie Ea, Natura, cum e mai bine! Asa cum bebeii au crescut la mamicile lor in burtica si le-a fost bine acolo, pt ca au primit ceea ce le era necesar, ca sa se dezvolte, de la MAMA, asa si acum, dupa nastere, bebeilor le este cel mai bine cu lapticul de la MAMA!!!! Voi v-ati gandit vreodata ca omul este singura specie care bea laptele altei specii?! Cu ce credeti voi ca ar putea fi mai bun laptele praf (prelucrat D-zeu stie cum din laptele de vaca), decat LAPTELE DE MAMA???? Fiecare mamica sa procedeze asa cum crede de cuviinta, dar eu CRED sincer ca bebeii vostri au nevoie acum de laptele vostru, fara alte suplimente! (Si eu am alaptat prima luna de zile din ora in ora, cate 30 de minute si eu am avut furia laptelui si eu am avut canale infundate cel putin o data pe luna pana pe la 9 luni! si am crezut ca ajung la cutit, etc... Au trecut toate!!! Am alaptat pana la 1 an si 2 luni si sunt mandra de mine!)

Asa ca: SA AVETI MULT CURAJ SI MULTA RABDARE SI....DRAGOSTE DE MAMA!!!

(Acum ca am spus ce aveam in gusa[:D], puteti sa dati si cu rosii....[:D])

 

[pup] Vic & [bis] Sebi (04.02.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutari constanteni,

 

Cornelia,sa-ti traiasca baietelul,sa cresca mare,sanatos ,sa aveti parte numai de bucurii si sa fiti fericiti alaturi de el !Si,mai ales,sa dea Domnul sa ai laptic mult si bun !id="black">

Apropos de lapte si alaptat :eu mi-am alaptat ambii copii la san pana...nu s-a mai putut.Adica Alex a supt 11 luni si 3 saptamani si i-as mai fi dat daca nu trebuia sa merg la servici,iar Luana a supt 1 an si 3 luni.Am intrerupt pentru ca era deja prea obraznica,ma musca atat de rau incat imi dadea sangele si am zis stop.E un lucru nemaipomenit sa dai copilului lapte matern cat mai mult si imi pare tare rau cand acest lucru nu se poate.Si aici ma gandesc la sora mea care a avut lapte numai 2 saptamani si apoi nu a mai curs deloc,asa ca nepotelul meu a trebuit sa bea lapte praf...

Multa sanatate tuturor si sa aveti parte numai de bine...

 

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Poze-de-familie

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, eu de asear am vrut sa-i fac o vizita Corneliei, dar era cu familia, era obosita si nu mi-am mai permis...trebuie sa recunosc ca sunt si un pic curioasa sa vad ce se intampla prin spital, tinand cont ca saptamanile astea ajung si eu pe acolo..[:D]. Asa ca dc nu sunt modificari de program, la ora 15 sunt si eu la colt la flori, dar problema e ca eu nu va prea cunosc...daca vedeti o burtik maaaare si rosie, gata sa se rostogoleasca, eu sunt.Si ma agatati si pe mine,plzz. dar ne primesc asa, in grup masiv, in maternitate? Dc nu, spuneti ca ma duceti pe mine...la ce burta mare am, nimeni nu o sa se indoiasca de asta.

 

Eu am fost aseara la control si mi-a spus dr. ca nu prea am sanse sa nasc pana saptamana asta. Colul e luuung si inchis, asa ca ma mai duc la control miercurea viitoare. Si eu care vroiam sa merg la inducere pe 10 mai! Dar de aseara a reinceput sa ma doara spatele si bazinul rau de tot, ca mai bine umblu prin casa sau prin oras decat sa stau intinsa in pat.

 

va pupik,

Mygirl si Alexandra(38 sapt+)

 

Poze

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, mamici.

id="red">Cornelia, sa va traiasca baietelul, sa fie sanatos si voi, parintii, sa va bucurati de cele doua minuni din viata voastraid="red">.

Geani, fa tot posibilul sa iti alimentezi copilul la san. Da-i sa manance cat de des doreste, de asta se numeste alimentatie "la cerere"; in timp isi va stabili el un orar al meselor. Ce e drept, din anumite puncte de vedere alim artificiala e mai comoda, nu tu dureri de san, nu esti legata non-stop de bb, il poate hrani oricine, oraul meselor e mai fix...dar, nimic nu se compara cu laptele de MAMA.

 

Mamica Dana si un bebe Cristi (13.01.2005).

 

Poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi spuneti si mie cum se procedeaza cu bagajul de spital?(asta e mai mult ingrijorarea parintilor decat a mea). Nu am mare lucru pe acolo, dar sunt produse necesare in timpul travaliului si dupa nastere. Bagajul ptr bb mi-l vor aduce mai tarziu. Deci - imi iau geanta cu mine in sala de travaliu? sau ma cazeaza intr-o camera unde imi pot lasa lucrurile? banii ptr atentii - ii tin eu in buzunarul de la halat, la fel si telefonul mobil, dar cand nasc? Chiar nu-mi imaginez care sunt obiceiurile la spital, asa ca rog mamicile sa-mi explice si mie...mai ales cele care au nascut la et.6 sau cu Rusa.

Vreau aceste detalii ca sa-mi lamuresc parintii si socrii, ca eu le-am spus ca nu vreau sa vina sa stea la usa maternitatii cand nasc, sa vina dupa aceea.(mai ales mamele care deja au intrat in panica - cred ca au sa sufere pe acolo mai mult decat mine). Asa ca vreau sa-i linistesc si sa le spun ca sunt pregatita, eventual o sa rog o prietena sa-mi fie aproape, sau varul meu care este student in ultimul an la medicina si acum face stagiu exact pe obstetrica-ginecologie.

 

va multumesc,

Mygirl si Alexandra

 

Poze

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simona, sigur ca transmitem! [pup] tu ce mai faci, ce mai zici?

Oana, eu am avut bagajul la sotul meu, i l-au luat asistentele si l-au dus in rezerva mea. NU lua tu cu tine banii, da-i sotului tau. tine doar telefonul mobil cu tine, ceva apa si atit. nu are rost sa le duci grija, kiar daca ti le muta asistentele.

hai ca ne vedem dupa-amiaza si mai povestim!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...