Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Am sufletul greu......


Recommended Posts

De aseara nu mai imi gasesc linistea si ma tot framant,motivul framantarilor mele este sora mea.A plecat acum 3 ani in Italia cu contract,ca asistenta medicala,acolo a cunoscut un tip,tot roman,care lucra in acelasi spital cu ea.Au inceput o relatie si s-au mutat impreuna,problema este ca el are in Ro o sotie si un copil.El sustine ca nu il mai leaga nimic de sotiza lui,cu exceptia copilului,bineinteles.Anul trecut de Craciun a venit sotia lui in Italia,impreuna cu cel mic,pt sosirea lor sora mea a inchiriat o alta casa si s-a mutat,ei ramanad sa traiasca in fosta locuintza a surorii mele ,locuintza pt care sor-mea impreuna cu respectivul au continuat sa achite chiria si facturile aferente.Sederea sotziei lui s-a prelungit cu 2 luni peste perioada initiala ,timp in care am inteles ca el face naveta intre cele doua locuintze.Niciodata nu am fost de acord cu ceea ce se petrecea ,insa pt fericirea surioarei mele ,am tacut si am inghitit,insa acum s-a ajuns prea departe.Sora mea a ramas insarcinata ,este in 7 saptamani si el o indeamna sa avorteze!!!!Nu stiu cum as putea sa o fac sa vada lucrurile din alt punct de vedere decat al lui.El spune ca situatzia lui este complicata,ca inca nu a divortzat(daca o s-o faca vreodata,ca eu personal ma indoiesc),ca nu stau chiar pe roze din pct de vedere financiar,ca daca face copilul ii distruge viatza!!!,etc.Eu nu stiu ce fel de iubire este asta ,ca pe mine personal tipul m-a scarbit.I-am spus surorii mele sa se gandeasca bine ,ca ceea ce face o poate distruge avand in vedere faptul ca e o minune ca a ramas insarcinata la cate probleme ginecologice a avut ea de-a lungul vietzii,ca daca nu au luat masuri de precautzie trebuie sa-si asume responsabilitatea amandoi,ca un copil este cel mai minunat lucru,etc.Sotzul meu i-a spus scurt si la obiect:"Decat sa faci avort mai bine taie-ti o mana sau un picior".Eu nu pot decat sa imi dau cu parerea dar tare mult as dori sa nu faca avort,noi suntem alaturi de ea mereu,insa nu o pot sprijini in aceasta decizie.Voi ce ati face daca ati fi in locul meu? Andra ,mamica lui Robert si a Mariei [url="http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/ralualexandrei/album?.dir=/2037&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//f2.pg.photo"]album no1 [/url] [url="http://community.webshots.com/user/ralualexandrei100"] album no2[/url][url="http://community.webshots.com/user/andraaa"] albumul no3[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 46
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Imi pare rau ca suferi.

Eu nu stiu ce va face sora ta...pot sa-ti spun doar ca si eu as sfatui-o sa nu renunte la acest copil.

Am avut o extrauterina,am facut hemoragie interna,mi-au scos o trompa si la doar 6 luni dupa operatie, am ramas insarcinata spre uimirea tuturor,inclusiv a medicilor .

Ei stiau ce au facut cu trompa si uterul meu in timpul operatiei.

Nu as fi renuntat pt nimic in lume la copil,oricum hotarasem eu asta in momentul in care m-au operat.

Dupa ce am nascut,n-am mai ramas insarcinata niciodata.

 

O cunostinta de-a mea,fata tare de treaba ,dintr-o familie "de bine",ramasese insarcinata fara sa fi fost casatorita.Programasera nunta peste un an.

De frica parintilor si a viitorilor socri,au hotarat tinereii sa faca un avort ca oricum sunt tineri si vor mai avea sanse.

Insa...s-a intamplat ca s-au casatorit cu mare fast...dar din nefericire mult doritul copil nu a mai aparut.

Au trecut mai bine de 10 ani de cand s-au casatorit,se iubesc,mai spera si mai fac tratamente si acum,dar nu si-au putut ierta nici in ziua de azi acel avort.

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu renunte la copil, un copil e o binecuvantare de la DUMNEZEU sunt multe fete care desi fac investigatii dureroase , nu pot avea copii. Deci, sa-l pastreze, iar DON JUAN ar trebui lasat in pace, nu se poate sa traiesti alaturi de un "navetist", isi face rau singura.

Sanatate multa!

Otilia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sincera nu este bine sa faca avort! Sunt multe mamici/ci care stiu ca bb se naste cu ......etc...si tot nu face avort din motive de crednta nci de cum de situatie financiara cu toateca poate nu au.

 

Eu una sunt impotriva AVORTULUI!

 

Deja sora ta are 7/sapt...deja este o viinta acolo! Ajuto sa decida dupa inimioara ei ce si cum. Tu doar sprijino din tot ufletul si fi aproape la orce problema!

 

Poate reuseste sa se decida si sa asculte sfaturile tale![pup]

id="Times New Roman">id="size3">id="blue">

 

 

 

Jesus said, "Let the little children come to me" We love Jesus because He first loved us.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pt mesajele voastre.Abia astept sa mai vorbesc cu ea pe net si sa incerc sa o conving ca nu e bine,i-am spus ca daca il pastreaza sunt gata sa o ajut cu tot ce vrea ,chiar daca ar trebui sa-l cresc eu.Cand am ramas insarcinata traiam intr-o camera inchiriata,lucram in afara Bucurestiului,iar sotzul meu era in armata,asa ca situatzia era grea,l-am iubit din prima clipa si am facut toate eforturile pt al avea,am facut tratament cu toate ca tratamentul depasea salariul meu si el s-a nascut sanatos,au trecut 8 ani pana sa raman iarasi insarcinata si mereu m-am gandit ce s-ar fi daca acum 8 ani am fi luat o hotarare gresita? Ne-am fi dat cu pumnii in cap pt prostia noastra.Am sa- trimit si rapunsurile voastre.

 

Andra ,mamica lui Robert si a Mariei album no1 album no2 albumul no3

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Un copil este o minune pe care Dumnezeu ne-o trimite atunci cand considera el necesar. Daca dupa problemele ginecologice pe care le-a avut a reusit sa ramana insarcinata este intr-adevar un dar ceresc.

 

Incearca sa o convingi sa nu faca avort, mai bine sa se desparta de tip sau daca ii va fi greu cu [copil] dupa ce se naste sa te duci tu la ea in italia sa o ajuti. Sau in cel mai rau caz sa-l lase o vreme in tara pana mai creste si ea o sa aiba o situatie mai stabila. Eu una asa as face. Daca as ramane insarcinata acum si el nu l-ar vrea l-as pastra cu orice risc si dca mi-ar fi greu as chema-o pe mami aici sa ma ajute.

 

Pupici si Dumnezeu sa o ajute sa ia decizia cea buna.

 

Dumnezeu sa ne ajute la toti

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tipul nu va divorta! asta e clar ca buna-ziua.

Daca avea de gand, ar fi facut-o deja; plus ca o indeamna sa avorteze, deci nu se gandeste la un viitor alaturi de ea.

e [porc], asa cum mai sunt multi ca el.

Despre avort.. eu am facut unul, si voi regreta pana la sfarsitul zilelor mele. N-as mai repeta experienta, e cel mai urat si josnic lucru pe care l-am facut vreodata.

Dar, desigur, fiecare dispune pentru sine.

 

PS - io pe el l-as castra !!! [bang][bang]

 

Our lives begin to end the day we become silent about the things that matter.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

id="size4">Mai RALUALEXANDREI-am cautat mj tau pt al citi si am citit ce ai tu pe suflet.

Eu ii dau dreptate lui BRUXINHA intradevar daca nu a divortat pana acum nici ca o va mai face.Eu cred ca sa folosit de sora ta ,,nu vreau sa te supar ca iti zic asa dar ce am dedus eu din mj tau.

Asa sant uni barbati mai profita si de femei o mancarica buna o alintare ,,si poate el io fi spus sotiei ca pleaca in italia sa munceasca ,poate nici sotia lui nu stie adevarul despre sora ta .

Eu ma gandesc ca el a ajutato pe sotia lui sa ajunga in italia ca nu a venit ea fara sa stie el asa de buna voie a fost si el partasi ,,si a duso pe sora ta de nas,si o fi bagat copilul la mijloc vezi doamne.

Despre avort nici nu stiu ce sa zic depinde de ea,daca ea vrea sa termine definitiv cu el ..sa ma ierte dumnezeu dar asa daca exista si un copil la mijloc tot legata de el va fi..iar daca nu va avea copil va putea sa isi faca viata altfel decat este acum.

Dar asta depinde numai si numai de ea.

OFFFFFFF este grea decizia.

 

Daca am gresit cu cateva vorbe te rog sa nu te superi pe mine dar am dedus si eu din ce ai scris tu.

Am sa mai intru la subiectul tau ca sa vad daca mai ai vesti de la ea.

Te pup si ai grija de tine si de sora ta

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai asta e fetelor ca si eu am senzatzia ca o duce de nas pe sora mea si avortul il doreste el, adica nu vrea sa-si asume responsabilitatea si cred ca s-ar simtzi legat daca sora mea ar face copilul,motiv pt care sunt de acord cu Bruxinhaid="red">.Sora mea nu vrea cu nici un chip sa inteleaga ca el se foloseste de ea si nu vrea sa se desparta de el,ea dand crezare tuturor promisiunilor facute de el.Incerc acum sa mai iau legatura cu ea si va mai tin la curent cu situatia.Danielaaaid="red"> stai linistita ca nu ma superi eu vreau sa aflu parerile voastre poate gasesc o solutie ,poate este ceva ce eu am omis sa-i spun,poate imi dati o idee care ar face-o sa-si schimbe hotararea si sa vada lucrurile altfel.

 

Andra ,mamica lui Robert si a Mariei album no1 album no2 albumul no3

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai fetelor, stati asa, nu priviti unilateral, dpdv al femeii. Pentru ca:

1. Sora prietenei noastre este la fel de vinovata pentru situatie; e drept ca masculul se foloseste de ea, dar daca i se permite...Nu trebuie certata, dar nici cainata, decat asa, de nasolul situatiei;

2. Spuneti ca nu trebuie sa avorteze; stiu ca filozofia celor doua sexe difera, dar ce vina are copilul sa nu aiba tata din start? (pentru ca e clar ca numai o minune poate aduce gandul bun domnului cu pricina).

Nu stiu cum e mai bine sa procedeze, dar nu cred ca solutia este chiar asa de simpla cum o vedeti voi. Si apoi, eu nu inteleg, sa ma taiati bucati, de ce ar vrea o femeie un copil de la un barbat care nu da doi bani pe ea si pe urmasul sau?

 

http://community.webshots.com/user/tora97

 

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...