Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Epiziotomia obligatorie ?????


Recommended Posts

Sunt gravida in 7 luni si la ultima consultatie am aflat cu stupoare parerea medicului meu referitor la epiziotomie : ca este obligatorie !!! [:0][:(!] Am ramas trasnita cand am auzit asa ceva...am citit mult pe tema asta si stiu ca aceasta interventie se realizeaza doar in conditiile unui pericol real pentru mama sau copil. Se pare ca interventiile chirurgicale ale medicilor au devenit deja rutina, nu mai conteaza daca esti sau nu in stare sa nasti natural...Voi ce parere aveti, ati primit de la medici raspunsuri asemanatoare ?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul răspuns

NU e obligatorie insa se recurge la ea destul de frecvent. Cel putin asa am inteles io la vremea cu pricina (acu vreo 3 ani). Rupturile de perineu sau chiar de vagin pot fi prevenite prin aceasta mica interventie facuta fara anestezie si oricum altele sint urmarile unei rupturi, care oricum se vindeca mai greu, tinind cont ca tesuturile s-au desirat pur si simplu, in timp ce la taietura (care se poate si ea prelungi, mie mi s-a intimplat pen ca cica "era foarte dur tesutul" dar nu in stilul unei rupturi), dupa ce marginile se sutureaza, e cu totul alta situatie.

Depinde foarte mult de organismul fiecareia dar si de multi alti factori, inclusiv de dimensiunile bebelului, "scapind" de obicei fara epizio gravidutele tinere, sportive, care au facut gimnastici in timpul sarcinii, sau chiar masaj al perineului cu ulei de masline.

Exemplu:

In ziua in care am nascut eu, au fost pe sectia cu pricina 3 nasteri mari si late, io (26 de ani, deloc sportiva, grasana de-a dreptul si nici masaj la perineu n-am facut [:D], copil de 3,100kg) prima pe la prinz, epiziotomie nici prea prea nici foarte foarte, cu o mica prelungire din epizio de aprox 1 cm in vagin, dupa o ora o tipa de 20 de ani, slabuta, inalta naste, fara epizio, un copil de 3,8 kg, iar dupa inca o ora, o tipa de 32 de ani, naste cu epizio "constistenta" dar si cu alte mici rupturi, un baietel de 4,200kg. Toate eram atunci la primul copil.

Oricum sfatul meu este sa il mai intrebi pe medic, sa mai discutati problema, si poate te apuci si de masaj cu ulei de masline [:D]

http://www.childbirth.org/articles/massage.html

http://www.birthingnaturally.net/cn/technique/perineal.html

 

 

Dana

And, yes, I am a blonde!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu-i obligatorie epiziotomia, dar unii doctori o prefera tocmai pentru a evita eventuale rupturi ale perineului[bang], sau ... ma rog, cum se numeste... intelegi? Astfel, ulterior nu vei avea probleme cand tusesti sau faci un efort, sa scapi ceva pipilica[:D]

 

Sarcina si nastere usoara![flo]

 

Gabriela si Mariuca

 

POZE CU MARIUCA

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

explicatia "stiintzifica" este care este dupa cum urmeaza :

" e mai usor de cusut o plaga regulata"...

 

Eu am avut episio si nu-mi pare rau. Chit ca dilatarea a fost buna, copilul a iesit cu un cap perfect (mai rar in cazul nasterilor naturale) si a avut 3kg700 ... sectionarea in sine a fost facuta cu xilina in 3 puncte.. Practic nu am simtit decat acul seringii de anestezic.. Cusaturile nici vorba. Am avut fire care se resorb singurele si n-am mai trecut prin chinul indepartarii lor. Insa nu multi medici folosesc astfel de fir.. si din cate am auzit, fara sa sperii pe nimeni, dar cu realism ca sa stiti despre ce e vorba, la cusatura cu fir normal si fara anestezie "episiotomia a durut mai tare ca nasterea" fu declaratia la unison a proaspetelor mamici..

Din pacate nu cred ca avem posibilitatea de a alege ce si cum in momentul cu pricina. Poate inainte optam pentru ceva, cadem la intelegere cu doctorul , dar nu se stie niciodata ce se va intampla efectiv...

 

Sanatate multa si nastere usoara!

ps - mie mi s-a parut mai usor decat pare...

 

[pis] mamica de [copil] ( 13oct04 )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa te temi de epiziotomie, zic io care eram ingrozita la randul meu. Dupa durerea din timpul contractiilor si momentul coborarii fatului, epiziotomia e frectie la picior de lemn. Important e sa iti faca apoi o doza corespunzatoare de xilina inainte de cusatura si poate fi ok, io spuneam bancuri in timp ce ma cosea, nu simteam decat niste ciupituri usoare. Eu l-am rugat pe medic sa ma coasa tot cu fire care se resorb si nu am avut apoi probleme.

Nastere usoara si sanatate multa!

 

mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

obligatorie este in sensul ca da mai putina bataie de kap doctorilor/moaselor (ca si alta interventie, despre care nu discutam aici).

 

Eu una n-am avut episitomie. Nici ruptura. Poate ca sunt eu mai elastica, sau poate ca masajele cu apa rece si cu ulei de migdale dulci (seu ulei de masline) m-au ajutat, sau... mai stii, poate ca exercitiile de prtineu facute in timpul sarcinii. La prima nastere cred (nu sunt sigura) ca m-a ajutat moasa, masand in timpul expulzarii, iar la a doua, fiind mult prea grabita, nici sa fi vrut n-ar fi avut nimeni timp sa-mi faca episitomie. Noroc ca nici macar nu era nimeni disponibil sa faca chestia asta :D

 

Pupici si nastere usoara!

 

 

Mihaela

Anaïs [fetita] & Emma [fetita]id="pink">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Desigur masaj perineal cu ulei de masline si exercitii Kegel fac si eu...Insa tot ce am vazut scris pana acum de cele mai multe dintre voi este practic scos tot din gura medicilor care dau astfel de explicatii...Iata va trimit cate ceva din studiile facute in strainatate pe tema asta (sunt in engleza, sper sa va descurcati..)

 

When is an episiotomy NOT necessary?

 

All of the standard reasons given for the frequent or routine use of episiotomy have been discredited by medical research (3, 6, 8, 20, 25, 26). These include:

 

Preventing serious tears: Midline episiotomies cause, not prevent, serious tears. Tears into the anus or upper vagina almost never occur in the absence of midline episiotomy. In the sole trial in which women were randomly assigned* to liberal or restrictive use of midline episiotomy, of the 58 women experiencing tears into the anus or upper vagina, only one occurred on its own, rather than as an episiotomy extension (12). Anyone who has ever snipped a piece of cloth in order to tear off a length will understand why this should be so. Mediolateral episiotomies neither cause nor prevent tears (3).

* randomized controlled trial -- In a randomized controlled trial, participants are assigned by chance to the treatment group versus a standard care or no treatment - control -- group. Randomized controlled trials produce the strongest research evidence.

 

Preventing overstretching or injury to pelvic floor muscles, ligaments, and nerves: The pelvic floor is a complex group of muscles that form a hammock suspended between the pubic bone in front and the base of the spinal column in back. The urethra, vagina, and anus all pass through it. Pelvic floor weakness or injury can lead to:

· Sexual dysfunction (unsatisfactory sexual relations)

· Urinary stress incontinence (leakage of urine when there is a sudden increase in abdominal pressure, such as when you cough, laugh, sneeze, or lift a heavy object)

· Anal incontinence (gas incontinence, urgency, or fecal incontinence)

· Uterine prolapse (the uterus sags into the vagina)

 

Episiotomy itself is an important source of injury in that it cuts muscles and nerves. A study found that even an episiotomy that did not extend, tripled the risk of fecal incontinence and nearly doubled the risk of gas incontinence (18). As for preventing overstretching and subsequent weakness, episiotomies are not done until the baby's head is about to be born, which means the vagina is already fully expanded. The trial, randomly assigning women to liberal or restrictive use of midline episiotomy, found that women with no episiotomy or tears had the strongest pelvic floors, followed by women with spontaneous tears (13). Women having episiotomies, and especially those whose episiotomies extended, had the weakest pelvic floors.

 

Easier repair and improved healing: The deep tears episiotomies can cause are certainly more difficult to repair than the minor ones that may occur when no episiotomy is done. A study looking at healing in women with and without episiotomies reported that delayed healing occurred four times more often in women who had episiotomies (eight percent versus two percent) (16). The difference remained even after removing women with an intact perineum (no injury to the block of tissue between the vagina and the anus) from consideration, which suggests that spontaneous tears heal faster.

 

Reduction in pain: The random assignment trial evaluating midline episiotomy reported that women with no tears experienced the least pain in the postpartum period, followed in order by women with spontaneous tears, women with episiotomies, and women whose episiotomies extended (13).

 

Improved newborn outcome: None of the trials randomly assigning women to liberal or restrictive use of episiotomy have found any differences in newborn outcomes (2, 12, 19). Two studies of premature babies found that episiotomy did not affect the incidence of brain hemorrhage or low Apgar scores (15, 21). If episiotomy has no value even for these fragile babies, it isn't likely to benefit a healthy, full-term infant.

 

Facilitation of instrumental delivery: Studies have shown that reducing the use of episiotomy with forceps deliveries decreases the number of anal tears (7, 10, 22).The American College of Obstetricians and Gynecologists recommends not doing an episiotomy with a vacuum extraction until the head is "almost delivered" (1). But if the head is almost delivered, there isn't any reason to do one.

 

 

What are the potential problems of episiotomy?

Compared with not doing an episiotomy, episiotomy increases:

· Blood loss (4)

· Pain in the postpartum period (13)

· Infection (9, 11, 23)

· Long-term or chronic pain and/or pain with sexual intercourse (13)

· Rectovaginal fistula (an opening between the vagina and the rectum (11): This is generally precipitated by an episiotomy extension, an infection, or a combination of both.

· Anal incontinence (9, 18, 23): Since anal injury often permanently weakens the anal sphincter, gas incontinence, urgency, or fecal incontinence may occur immediately or later on with aging and further childbearing

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu e obligatorie deloc, din pacate insa in Romania se face absolut la orice femeie care naste natural. Spun din pacate, pt ca in mod normal in strainate se fadce tinand cont de diversi factori- in primul rand dimensiunea fatului si daca perineul este cicatriceal (adica daca s-a mai facut vreo epiziotomie anterior). Eu am regretat tare mult ca nu am pus in discutie cu ginecologul meu faptul ca nu vreau sa mi se faca epiziotomie, deoarece stiam ca bebelusha mea nu va fi mare (a avut 3 kg la nastere) si eu sunt oricum o persoana atletica si care a afcut mult sport la viata ei, deci eu in nici un caz nu aveam indicatie de epizio. Si ma veti intreba de ce regret atat de mult ca mi s-a facut epizio?! Am avut o sarcina f usoara si o nastere idem; daca am avut cu adevarat probleme, astea s-au datorat epiziotomiei. Si asta pt ca, la controlul efectuat la o saptamana dupa ce am nascut s-a observat ca aveam o mica dehiscenta a suturii de epiziotomie; dehiscenta de care am tras apoi saptamani intregi, traind tot timpul cu teama ca va trebui sa mi se refaca sutura in acel loc sau ca voi avea ceva probleme ulterior. Daca n-as fi avut aceasta epiziotomie recuperarea mea ar fi fost mult mai rapida si fara probleme. Asa ca epizio e buna doar la cele care au cu adevarat nevoie de ea; eu n-aveam nevoie...

 

Andra,[mamica]de printesa [fetita](15.11.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kittycat

Ma bucur ca ai raspuns la acest subiect, si ar fi bine daca cat mai multe femei ar citi si s-ar informa mai bine despre aceasta tema, si nu numai; multi doctori pe asta se si bazeaza, pe faptul ca mai toate pacientele sunt "nestiutoare" si se lasa in grija lor...Este deci si vina pacientelor,ca nu deschid discutia despre toate problemele care pot interveni la nastere, nu numai a doctorilor..

Kittycat, am aceeasi "constitutie sportiva" ca si tine,masaj perineal fac, exercitii fac, bebe nu cred ca va fi prea mare, pana acum nu am avut nici o problema in sarcina, sper sa nu am nici de acum in colo...De aceea imi doresc sa nu mi se faca epiziotomie decat daca este vreun pericol real...STIU ce riscuri sunt la o epiziotomie!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...