Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Club "Pro nastere naturala" !


Recommended Posts

Fetelor nu mai rezist, vreau un club "Pro nastere naturala"!!! Vreau sa postam aici impreuna toate beneficiile pe care le are nasterea naturala atat pentru puiul de om cat si pentru mama... Sunt absolut de acord ca e dreptul fiecarei mamici sa aleaga cum va naste, dar tare as vrea sa aleaga in cunostinta de cauza... postez primele beneficii: - pentru mami: refacerea este mult mai rapida, se spune ca laptele "vine" mai repede, poti vedea bebelusul din prima clipa si relatia afectiva cu bebe se creaza din prima secunda si se spune ca este mult mai profunda si mai durabila, nasterea naturala nu doare asa rau pentru ca organismul mamei secreta endofine si oricum durerile le uiti imediat ce vezi minunea... - pentru puiut: bebe este pregatit natural de organismul mamei pentru iesirea afara, fapt care determina o integrare usoara "afara", bebe nascut natural necesita rareori manevre de resuscitare (pentru a respira) si aspiratie a lichidului amniotic, pentru ca trecerea prin canalul de nastere determina eliminarea naturala a lich.amniotic din plamani si respira imediat pentru ca l-au pregatit hormonii mamei introdusi in sist.sau vascular. revin curand cu alte beneficii... Anca si Alexandra (10 nov.2003) http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana http://www.magnetoterapie.ro MotoRRock editia a II-a in Ploiesti: http://www.silverpistons.ro/mr2.html
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Eu pot sa spun doar atat: ceea ce e natural e cel mai sanatos. De aceea preferam o alimentatie naturala, pentru bebelusi hranirea naturala, medicatie pe cat se poate naturala, tratamente cosmetice naturale si nu in ultimul rand nasterea naturala cu avantajele enumerate de atatea ori pana acum.

 

mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) Povestea-nasterii

 

Desenele lui Liviu

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Initial creeata de anca tanasica

Fetelor nu mai rezist, vreau un club "Pro nastere naturala"!!!Vreau sa postam aici impreuna toate beneficiile pe care le are nasterea naturala atat pentru puiul de om cat si pentru mama...Sunt absolut de acord ca e dreptul fiecarei mamici sa aleaga cum va naste, dar tare as vrea sa aleaga in cunostinta de cauza...id="red">postez primele beneficii:- pentru mami: refacerea este mult mai rapida, se spune ca laptele "vine" mai repede, poti vedea bebelusul din prima clipa si relatia afectiva cu bebe se creaza din prima secunda si se spune ca este mult mai profunda si mai durabila, nasterea naturala nu doare asa rau pentru ca organismul mamei secreta endofine si oricum durerile le uiti imediat ce vezi minunea...- pentru puiut: bebe este pregatit natural de organismul mamei pentru iesirea afara, fapt care determina o integrare usoara "afara", bebe nascut natural necesita rareori manevre de resuscitare (pentru a respira) si aspiratie a lichidului amniotic, pentru ca trecerea prin canalul de nastere determina eliminarea naturala a lich.amniotic din plamani si respira imediat pentru ca l-au pregatit hormonii mamei introdusi in sist.sau vascular.revin curand cu alte beneficii...Anca si Alexandra (10 nov.2003)http://community.webshots.com/user/alexandra_ioanahttp://www.magnetoterapie.roMotoRRock editia a II-a in Ploiesti:http://www.silverpistons.ro/mr2.html


id="quote">id="quote"> [hia]Helou helouDa` de ce nu mai rezisti? [:D]- Sa stii ca "venirea" laptelui nu importa daca nasti natural sau prin cezariana.- si la cezariana cu rahi anestezie iti vezi bebelusul din prima clipa. Iar cu relatia afectiva - lasa-maaaa...off topic:lucia mirela> ai un baietel tare talentat. I-am admirat desenele. Felicitari.id="size1">Adela [cit] , mamica de Julia [zana]id="size2">id="violet">id="Times New Roman">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raspund la mesajul Ancai si as vrea sa ma implic in acest Club Pro-Nasterea Naturala!!!

Stiu ca vor aparea voci care imi vor spune ca pana nu treci personal prin asta nu poti sa iti dai o parere!! Indraznesc sa le contrazic inca de pe acum.

Bebelusul meu - Eric, 11 luni si jumatate - este un miracol!!! L-am adoptat anul trecut in august.

Poate aceasta incapacitate a mea de a naste un copil m-a determinat sa imi dedic intreaga activitate educatiei prenatale. Iubesc femeile gravide si pe bebelusii lor!!!! Si consider ca au dreptul la tot ce este mai bun. Si prin aceasta, ma refer in primul si in primul rand la informare. Femeile duc lipsa de informatii sistematizate si detaliate despre ceea ce se intampla cu organismul lor. Dupa parerea mea acesta este unul dintre motivele pentru care aleg varianta nasterii prin cezariana. Unele dintre ele stiu si aleg in deplina cunostiinta de cauza, dar marea majoritate, nu cunosc implicatiile aceste interventii chirurgicale abdominale majore.

Corpul femeii are un design uimitor. Modul in care uterul se mareste ajungad sa cuprinda un bebelus de pana la 4 kg si poate chiar mai mult; modul in care toate intestinele, stomac, vezica, isi modifica forma si dimensiunile ... Toate astea nu pot duce la o concluzie: natura are un mod deosebit de a ne crea astfel incat sa fim capabile sa facem ceea ce trebuie.

 

Oana si bb Eric (20.05.2004)

http://www.lamaze.ro

http://community.webshots.com/user/oana_mm

http://www.divertastore.com

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu propun un club "pro-spanac" :). Nu te supara pe mine, dar daca fiecare femeie are dreptul sa aleaga, asta spune tot. Si o spun pentru a o suta oara, nici o sarcina nu seamana cu alta si la fel si nasterile. Nu poti da nimanui sfaturi de genul " la mine a fost asa si a fost perfect". In paranteza fie spus, eu am nascut prin cezariana din cauza pozitiei pelviene, m-am refacut extrem de repede, am avut lapte/colostru din prima zi, am stat cu bebe in salon si am avut grija de el, am condus dupa o saptamina...La apendicita am suferit mai tare. Asta nu inseamna ca cezariana e o gluma si e usoara pentru toata lumea. Mama a nascut normal dupa un travaliu de 20 de ore, absolut oribil, asta ce inseamna, ca toate femeile patesc la fel?

Eu cred ca singurul care poate da sfaturi e chiar medicul la care mergi, cu conditia sa ai incredere absoluta in el. In rest, cluburi pro sau contra unui tip de nastere nu au nici un sens si vor genera aceleasi eterne discutii: " eu sint mai mama ca am nascut normal"/"eu sint mai doamna ca am nascut prin cezariana"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Natasa draga, subiectul se refera la alegerea modalitatii de nastere, atunci CAND NU SUNT PROBLEME MEDICALE CARE SA IMPUNAid="red"> CEZARIANA. Inca o data, e vorba de nasterea naturala si beneficiile ei si nu de cezariana impusa de medic din diverse motive.

 

mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) Povestea-nasterii

 

Desenele lui Liviu

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, subiectul se cheama "Club "Pro nastere naturala!", va rog eu frumos, cele care ne explica minunile nasterii prin cezariana sa se manifeste in alta parte (exista o gramada de subiecte dedicate cezarienei aici). Si mai ales, fetele care sunteti adeptele ei, nu va repeziti sa aruncati cu noroi in postarile altora.

Nu va obliga nimeni sa postati, daca aveti ceva de spus pro nastere naturala, sunteti libere s-o faceti, daca nu, macar aveti bunul simt si nu va bateti joc de ceilalti. Eu chiar as sugera moderatorilor sa pastreze la subiectul asta doar mesajele legate de nasterea naturala, pentru ca asta e si ideea.

 

Voiam sa postez ceva mai devreme la subiectuil asta si pana sa apuc au aparut deja postari care mie mi-au ridicat tensiunea.

 

Dreptul de-a alegeid="red"> .... ia sa va fi nascut voi acum 200 de ani, sa vedem ce faceati cu dreptul asta?!! Prea ni s-a urcat democratia la cap.....auzi...dreptul fiecareia de a alege!! Norocul vostru e ca aveti de unde sa alegeti, norocul vostru ca medicina a evoluat atat de mult incat cezariana a devenit o operatie de rutina iar riscurile sunt din ce in ce mai mici. Ghinionul vostru ca va repeziti sa nasteti asa fara ca macar sa aveti toate informatiile si sa puteti lua deciziile in cunostinta de cauza!

 

Nu ma deranjeaza atat de mult cezariana cat mentalitatea celor care vor "sa scape de durere" sau "sa nasca ca niste doamne" si schimba nu stiu cati doctori pana il gasesc pe cel dispus sa le faca asa-zisa cezariana la cerere.

 

Si ma opresc aici, pentru ca altfel s-ar putea sa ajung sa jignesc pe cineva cu postarile mele si nu asta mi-e intentia!id="Comic Sans MS">id="purple">

 

Mickyyyid="red">[gravi] (35 saptamani) si [copil] Malina Ioanaid="purple"> (31.03.2004)

 

id="left">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am nascut natural, fara anestezie. Nu a fost usor, dar uite ca sunt inca in viata.

Nu pot compara cu cezariana pentru ca nu am trait asa ceva.

In principiu sunt pro nastere naturala, normala. Cred ca cezariana trebuie sa constituie exceptia si sa fie decizia medicului.

Nadina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...