Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Club "Pro nastere naturala" !


Recommended Posts

quote:Originally posted by Bic

Nasterea cu epiduarala NU ESTE NASTERE NATURALA. Nasterea cu epidurala este nastere vaginalaid="red"> asistata medical.


id="quote">id="quote">

 

asa stiam si eu.

 

Ca se face diferenta intre nastere naturala si nastere vaginala.

 

Ruxandra & Matei (3 ani) & sotul drag

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Bicid="red">[pup]gand la gand cu bucurie!

Este exact ce voiam sa spun si eu....ma interesau sfaturi care vin in ajutorul mamicilor ce vor sa nasca fara epidurala....

Si mie imi este frica de nastere ...nu am stat in viata mea macar o zi in spital .

Ma incurajez cu gandul ca la nastere voi avea aceleasi dureri de burta insuportabile .Mami al meu imi spunea ca doar in ultima ora v-a fi mai greu .Incerc sa ma pregatesc pentru momentul cu pricina si la fel ca si tine imi imaginez cam cum ar putea fi durerea din acel moment gandindu-ma la ce mai mare durere pe care am suportat-o vreodata.Sunt sigura ca informandu-ma cat mai in amanuntit si cititnd cat mai multe sfaturi ma vor ajuta sa privesc nasterea ca pe un obstacol pe care il voi trece cu brio daca imi voi face lectiile de acasa[:D]sper sa pot spune dupa nastere ca a fost greu dar ca a trecut cu amintiri nu prea infricosatoare.

Eu saptamana viitoare ma duc la o intalnire cu moasa si din cate am inteles pot sa o intreb ce poate fi mai bine pt mine in timpul travaliului, cum o sa decurga nasterea(cu aprocsimatie)

De altfel vreau sa o rog sa ma lase cu mingea mea de gimnastica (care cred ca imi v-a fi de folos)sa imi aduc de acasa CD-urile preferate ..etc...sper ca totul sa decurga cat de cat bine .

Multumesc tuturor mamicilor care scriu impresiile si sfaturile lor din timpul travaliului sau a nasterii[pup]

Eu va citesc in continuare ....sa nu incetati sa scrieti[:D]

Sanatate tuturor si bebei sanatosi!

 

ANDRA si BEN STEFAN DNP15.06.2005

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Zicea cineva la un momentdat, si mare dreptate avea, nu ne ridica nimeni statuie daca ne chinuim ca animalele ore'n sir in dureri groaznice sa nastem!

 

Daca exista o modalitate de a scapa macar de o parte din dureri, de ce sa nu profitam?! Ca pana la urma nasterea cu epidurala tot naturala e, chiar daca poate in limbajul medical s-o fi chemand "vaginala". Bebelusul tot pe-acolo iese, travaliul tot singur se declanseaza, organismul tot aceleasi transformari le suporta, bebelusul e pregatit pentru nastere, refacerea e la fel ca si la nasterea naturala, doar ca scapi de mare parte din durere.

 

Iar mie mi se pare normal ca aici sa se vorbeasca atat despre nasterea naturala fara anestezie cat si despre cea vaginala cu epidurala. Nu cred ca-si au rostul 2 topicuri diferite, atat timp cat o mamica opteaza pentru nastere "naturala" mi se pare normal sa stie care's alternativele in ambele cazuri (cu si fara epidurala).

 

Cata, din cate stiu eu, in spitalele din Bucuresti cam peste tot iti platesti trusa de epidurala, cel putin eu una n-am auzit pana acum de vre-un spital unde sa ti-o ofere ei moca. In cel mai bun caz, daca tu nu o ai cumparata iti dau ei una, insa te pun sa o platesti la final, si de obicei pretul e cu mult mai mare decat cel de pe piata. Si nu ma refer la spaga data anestezistului, ci chiar la plata trusei (stiu caz concret cand unei mamici i s-a cerut 100$ la cateva ore dupa nastere pentru trusa, asta dupa ce ea solicitase anestezie, cei din spital ii facusera insa nu-i spusesera nimic inainte cum ca ar costa-o ceva "extra").id="Comic Sans MS">id="purple">

 

Mickyyyid="red">[gravi] (35 saptamani) si [copil] Malina Ioanaid="purple"> (31.03.2004)

 

id="left">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cand am deschis sub.m-am gandit la nasterea in care bb iese perintr-un anumit loc...pe unde a dat natura sa iasa...stiu ca se face diferenta intre nastere 100% naturala si cea vaginala (travaliu asistat medicamentos si epidurala), dar cred ca tot aia e...so, cred ca puteti vorbi si de epidurale si de ocitocina...

 

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

 

http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

 

http://www.magnetoterapie.ro

 

MotoRRock editia a II-a in Ploiesti:

http://www.silverpistons.ro/mr2.html

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

asta e si una di nedumeririle mele. ce faci daca de atita scremut ... ai probleme. mie-mi spusese o tipa din Ro ca doctora cu care a nascut le cerea pacientelor sa-si faca clisma cind incepeau contractiile. si ca se supara foarte mult daca se intimpla sa nu o asculte. ptr ca , imi imaginez ca e un stress in plus sa te gindesti sa nu te faci de rusine pe acolo...cind ai alte chesti pe care sa te concentrezi...

 

***********************

ooooo....aceste cuvinte ne doare!

http://community.webshots.com/user/s_b2702

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si pe mine ma streseaza treaba asta cu rushinika scapata pe masa de nasteri , ambele prietene care au nascut natural, fara epidurale, mi au spus ca au facut clisma, si cu toate astea amindoua s-au scapat pe masa de nasteri ..asha ca io una as fi dispusa sa nu maninca nimik 3 zile , daca as stii sigur cind vine momentu'... sau cred ca fac altceva.. fac acasa singura clisma, si cind ajung la spital mai fac si acolo una.. si poate asha... adika nu sint vreo cacacioasa de felu' meu [:D], dar am auzit ca in momentu expulziei indiferent cit de putin ar fi ramas pe intestine , iese afara de la presiunea pe care o exercita copilu la iesire..

aa, si pin' la urma n ar fi chiar asha o nenorocire dar cum naiba iti ceri scuze duapa aia??? " ma scuzati ca m am kakarisit pe mine"??.. [:D]nu prea merge..

Crissi, 37+, Dr. Nayel

 

crissi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Normal ca nu e nici o nenorocire. Dar cred ca psihic, ai putea fi un pic mai relaxata daca ti se face clisma ca sunt sanse reduse sa te mai scapi pe tine. si mie mi s-a facut chiar la internare, la ora 15, nu am rezistat si am si mancat 1-2 banane, dar cu scapatul pe mine nu mi s-a intamplat. Insa am regretat ca am mancat pentru ca mi-a cam fost greata dupa cateva ore. Si am nascut abia a doua zi la 10 am.

 

mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) Povestea-nasterii

 

Desenele lui Liviu

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Desi eu sunt adepta nasterii fara epidurala (pentru mine personal), cred ca e de 1000 de ori de preferat sa nasti normal cu epidurala decat prin cezariana la cerere pe motiv de frica. Asa ca eu zic sa discutam aici toate variantele. Cu rezerva ca fiecare ea pentru sine ce considera.

 

Zicea cineva ca oxitocina nu ajuta. Nu ajuta ca sa te simti mai bine, asta e clar, dar eu fara oxitocina nu cred ca nasteam nici pana in ziua de azi. Aveam membranele rupte de mai bine de 12 ore si contractii slabe, dilatatie de 2-3 cm care nu progresase in ultimele ore, asa ca...asta e. Dar dupa oxitocina in nici 2 ore am nascut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Mickyyy

luluid="red">, daca vrei sa nasti natural dar cu epidurala atunci va trebui sa o cumperi. Daca insa optezi pentru cezariana cu epidurala, nu mai trebuie cumparata, ti se da gratis din spital. Explicatia e simpla, cezariana (fie ea si la cerere) se face teoretic din motive medicale (pentru ca operatia sa fie suportata din bugetul asigurarilor sociale medicul va trebui sa inventeze un motiv daca nu exista unul real). Iar cezariana implica anestezie, si deci trusa va fi suportata de spital. In schimb daca vrei sa nu mai simti durerea la nastere (si optezi pentru epidurala si nastere normala) se considera un moft si atunci va trebui sa-ti cumperi singura trusa. Iar daca ai noroc de un spital "dotat", anestezicul ti-l ofera ei gratis, daca nu, mai costa si ala vreo 3-400.000 doza. Stiu ca e o tampenie, dar asa functioneaza sistemul la noi in tara.id="Comic Sans MS">id="purple">Mickyyyid="red">[gravi] (35 saptamani) si [copil] Malina Ioanaid="purple"> (31.03.2004)

id="left">
id="quote">id="quote">Vreau sa nasc normal, dar cu epidurala. Mi-e tare frica, dar cezariana e totusi o operatie, iar daca bebe o sa vrea sa iasa si el normal atunci asta e solutia.De unde va cumparati epidurala?Luminita[gravi] 27 de saptamani cu [baietel] Andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cele mai ieftine truse de epidurala se gasesc la farmacia de la Municipal (chiar in interiorul spitalului, la parter, e o farmacie, mergeti pana acolo si intrebati la intrare cum se ajunge). Anul trecut costa o trusa 700.000 si am inteles ca tot pe-acolo ar fi pretul si acum, eu inca n-am ajuns sa mi-o cumpar ca sa va spun cat mai e (probabil joi cand merg la control).

Truse se mai gasesc si la alte farmacii, stiu insa ca anul trecut costau cam 1,5-2 milioane, functie de farmacie. id="Comic Sans MS">id="purple">

 

Mickyyyid="red">[gravi] (36 saptamani) si [copil] Malina Ioanaid="purple"> (31.03.2004)

 

id="left">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...