Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Club "Pro nastere naturala" !


Recommended Posts

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns

lavi02 eu ziceam ca oxitocina nu ajuta discutand de eliminarea durerii. Dimpotriva provoaca contractii neregulate, in majoritatea cazurilor mult mai dureroase. Altfel evident ca grabeste momemtul nasterii. Si daca e necesat, asta este. La mine a fost din pacate.

 

Mai cu scapatul la momentul neoportun. Clisma scoate ce-i pe intestin exact atunci. Daca nasti repede e ok, dar daca mai digeri ceva... no re reumple. Exista laxative care curata inclusiv stomac. Eu am unul care se cheama Forlax. L-am folosit fara necazuri neasteptate. Conform medicului nu este de folosit in timpul sarcinii in general, il poti folosi doar la momentul cu pricina.

Sigur se gasesc si-n .ro treburi echivalente. Contine :macrogol 4000 la un pachet de 10 g, categoria: laxativ osmotic : polyetilen glycol

 

 

 

Andreea si galusca [fetita] si ghemotocul [baietel] asteptat pe 4 iulie 2005

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

anestezia: nu am nimic impotriva anesteziei la nastere (peri/epidurala), consider ca e OK sa-ti cresti comfortul dc poti...avantajul e ca nu/prea te doare, dezavantajul e ca din cauza anesteziei am citit ca se poate sa nu impingi cand trebuie si cum trebuie si sa fie necesara aplicarea vacuumului extractor...

 

pb."mari" in timpul nasterii: chiar credeti ca dr.sau moasele isi vor face pb.din cauza asta??? va spun eu ca sigur nu...eu nici nu m-am gandit la asta in prima instanta, dar cand s-a apropiat expulzia i-am zis dr.ca daca se intampla "rusinea" si ea mi-a raspuns sa-mi vad de impins si respiratie si s-o las cu prostiile...ca e omeneste sa se intample dc se intampla si ca se poate intampla si dc.faci 10 clisme inainte...

 

ocitocina ajuta, dc medicul e pregatit si langa tine, cu siguranta nasti de 2 ori mai repede dc ti se pune ocitocina...

 

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

 

http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

 

http://www.magnetoterapie.ro

 

MotoRRock editia a II-a in Ploiesti:

http://www.silverpistons.ro/mr2.html

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am nascut natural 100% far anestezie sau perfuzii si nu am avut nici o intamplare rusinoasa. Nu facusem clisma inainte. Si credeti-ma ca atunci cand m-am urcat pe masa de nasteri nici nu mi-a trecut prin cap asa ceva.... Mai mult decat atat, toata nasterea mea a fost foarte "curata" n-am pierdut nici o picatura de sange, fara varsaturi (cum mi se povestise de catre binevoitoare ca se intampla).

Nu va stresati, ca nasterea e un lucru minunat si nu merita sa va ganditi la prostii!!! E ceva unic!!!

 

Ana Maria si bebe Victor Stefan [bibe](15 12 2004)

 

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lavi02 l-am luat de acasa,dar avand membranele rupte am plecat imediat si in zece minute eram la spital. Unu noaptea strzi libere si viteza depasita [:D] de vii torul tatic.

 

Ana Maria cred ca depinde in cat timp nasti. Eu am avut un travaliu de aproape 12 ore, timp sa se intample de toate. In plus cu membranele rupte iti cresti riscul de infectie cu kk. De aceea dupa ce am trecut pe la toaleta. Mi-au dat voie sa ma spal la dus, desi altfel nu aveam voie.

 

Si legat de oxitocina. Nu trebuie luata doar ca sa nasti mai repede. Ar fi o prostie. Exista cazuri in care trebuie sa nasti mai repede si atunci daca natura nu se grabeste, te grabeste stiinta spre binele tau si al lui bebe. Te pregatesti de nastere 100% naturala, dar aceste cazuri nu le poti elimina de dinainte: meconium in lichidiul amniotic, puls slabit pentru bebe, membrane rupte cuplate cu infectie cu B-streptococ. poate or fi altele.

Bafta multa.

 

Andreea si galusca [fetita] si ghemotocul [baietel] asteptat pe 4 iulie 2005

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mikky, eu n-as pune egal intre nasterea naturala si nasterea asistata medical cu epidural. Nu prea vad ce e natural in acest epidural, ca spuneai ca tot nastere naturala e.

 

 

Pot sa-ti dau exemple din literatura de specialitate de limba engleza:

 

http://www.drspock.com/article/0,1510,4521,00.html

 

http://www.babycenter.com/refcap/pregnancy/childbirth/174.html

 

sau in romaneste

http://www.activecenter.ro/presa.htm

 

 

Nasterea naturala e o filosfie de viata, daca vrei. Nu sint aberanta, dar imi doresc foarte mult sa pot naste natural. In general eu incerc sa maninc cit mai natural, cit mai sanatos, sa nu bag in mine prostii (beau o data pe an coca-cola si sau sucuri cu coloranti, de exemplu), sa fac sport cit de cit. Nu stiu cum e in Romania, pentru ca epiduralul e o moda foarte noua, de 3-4 ani, daca nu ma insel. Aici, insa, medici in general baga la medicamente in tine degeaba. Mie cind mi-a scos maselele de minte mi-a prescris Vicodin, care este un medicament extrem de puternic. Dupa trei doze m-am trezit vomind si mi-am dat seama ca durerea nici macar nu era asa de mare, putea fi foarte bine tinuta in friu cu un Tylenol.

Nu vreau ca si la nastere sa patesc acelasi lucru.

Am mare incredere in trupul meu ca, asa cum se intimpla cind sint bolnava se va intimpla si la nastere, imi spune ce si cind sa fac. Dar pentru ca vreau sa-mi iau masuri de precautie, o sa nasc la spital cu doctorita, si nu acasa cu moasa, cum fac toate mamele de pe aici care vor sa nasca natural. Sigur ca orice se poate intimpla si poate ajung sa fac cezariana. Asta e. Macar am incercat.

 

Pentru cine e interesat, ma gindesc sa deschid un alt subiect legat de nasterea naturala. Daca, de dragul acuratetei, voi ati putea sa modificati titlul acestui subiect in "club pro nastere vaginala" ar fi bestial!

 

In rest le multumesc celor care au descris in detaliu cam ce se petrece la momentul Z si cum au trecut ele pe acolo.

 

 

[gravi] DPN 2.11.05

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar si in fisele medicale "natural" are semnificatia ca nu s-a intervenit in nici un fel, de exemplu "delivrenta naturala" inseamna ca placenta s-a eliminat spontan si fara nici o manevra din partea nimanui. In ceea ce priveste nasterea insa, pentru nasterea pe cale vaginala se foloseste "nastere pe cale naturala", iar daca s-a efectuat anestezie peridurala sau s-a administrat oxitocin se precizeaza "nastere pe cale naturala cu anestezie peridurala, travaliu dirijat cu perfuzie ocitocica".

Insa, de curiozitate, cine naste in ziua de azi "natural", in acceptiunea de nastere total neasistata? Pentru ca daca se practica nasterea asta total neasistata, atunci merita facuta distinctia intre nasterea naturala si cea pe cale naturala.

In alta ordine de idei, vreau musai sa va linistesc cu "rusinika" pe masa, de regula tine de "politica" maternitatii daca se face sau nu clisma inainte. Daca nu se face, atata paguba, oricum si daca se face nu e niciodata sigur ca s-a eliminat tot. Nimeni nu face caz de asta in sala de nasteri, iar gravida cred ca e ultima persoana pe care o intereseaza chestia asta in expulzie. N-am vazut nici una care sa fie preocupata de asa ceva in momentele cu pricina. In alta ordine de idei, e drept ca eu am avut un copil mare, insa din experienta personala chiar nu imi dau seama cum cineva poate sti in expulzie daca iese numai copilul sau mai iese si altceva... zau, la presiunea exercitata pe planseul perineal mi se pare imposibil sa faci distinctia! Inainte, in travaliu, da, dar in expulzie... slabe sanse. Asa ca sfatul meu (fir-ar sa fie, ca numa' acum un ceas m-am nerfat la alt subiect si m-am jurat ca nu mai dau sfaturi pe aici[bang]) e ca asta sa fie ultima voastra grija. Nu uitati insa sa va luati cu voi un dispozitiv din ala de ras de unica folosinta sau macar o lama, ca la termen e cam greu sa te barbieresti pe acolo si pana la urma de regula tot la lama moasei se ajunge... si atunci e mai bine macar sa o ai pe a ta de acasa.

Nu mai stiu daca la subiectul asta s-a discutat sau la altul, dar presupun ca fetele interesate iau subiectele astea la rand la citit, asa ca profit de ocazie sa imi reafirm parerea ca cursurile prenatale bine facute sunt extrem de utile, ca din experienta mea gravidele care stiau exercitiile de respiratie au suportat mult mai bine travaliul si expulzia si au fost mai echilibrate si mai stapane pe situatie (nu zic ca nu am vazut gravide care nu au facut cursurile si s-au descurcat foarte bine, insa nu imi amintesc de nici una care sa fi facut cursurile si sa nu se fi descurcat foarte bine). Deci, sfatul meu e ca daca puteti si aveti acces la astfel de cursuri sa le faceti.

Numai bine si nasteri usoare!

Catalina ("un fel" de ginecoloaga).

 

________________________________________________

 

To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...