Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Club "Pro nastere naturala" !


Recommended Posts

Bicule imi dau si eu cu parerea de parerista dar am impresia - poate gresesc - ca aici pe forum nu e locul cel mai indicat sa discuti nasterea naturala asa cum o definesti tu. A mai fost o discutie acum catava vreme despre nasterea neasistata (in genul cum nasc californiencele pe-aici) si a iesit un scandal de toata frumusetea, marea majoritate a postantelor au ciufulit-o pe initiatoarea subiectului de numa'. Inteleg ca tu nu vrei neasistata, vrei la spital cu doctor dar fara medicatie si eventual cu minim de monitorizare, dar.. nu te juca cu focul pe aici pe forum [;)]

 

Lai

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Sa nu dati cu rosii dar vreau sa-mi spun si eu parerea in ceea ce priveste nasterea naturala.

Deci subliniez ca este doar parerea mea si pentru ca spunea cineva ca fiecare are dreptul sa-si exprime opiniile am sa o fac..

Si eu as fi vrut sa fac epidurala nu spun nu ,dar doctorul de aici mi-a spus ca nu este indicat si a inceput sa-mi insire un lant intreg de motive .....si credeti-ma ca mi s-a facut frica la auzul lor.Am decis sa ma pregatesc pentru aceasta nastere ascultand sfatul tuturor mamicilor si citind tot ce se poate citi despre nastere in general...fie cu epidurala ,cezariana sau asistata sau neasistata...etc..

Dar niciodata nu mi-am permis sa afirm despre cineva ca ar fi mai ,,doamna,, ,mai ,,desteapta,, sau mai altfel decat cele care nasc ca,, animalele,,

Cine vrea sa nasca cu epidurala nu o impiedica nimeni dar asta nu inseamna ca eu daca am ales sa nasc fara epidurala ma chinui ca un ,,animal,,sau as fi mai putin doamana.Cred ca fiecare face ce crede ca este mai bine pentru bebelul ei ...asa ca nu are rost sa judecam alegerile fiecaruia.

Eu cred ca la acest subiect poate scrie toata lumea despre experienta ei astfel incat eu ca viitoare mamica sa pot invata ceva....nu cred ca trebuie sa judecam sau sa aruncam cu rosii.

Cum spunea cineva de aici ( ma repet)fiecare ea sfaturile care cred ca ii sunt utile si nu cred ca ar trebui sa incepem cu afirmatii jignitoare....

Sarcina usoara mamicilor si sanatate multa tuturor bebeilor![pup][japan]

 

 

ANDRA si BEN STEFAN DNP15.06.2005

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cata[pup] are dreptate Lia... nu te rad mey pe aici! [:D]

Lai [:D] eu crez ca persoana a iesit ciufulita (nu de mine![:D]) pentru ca era inclusiv contra spitalului. Cel mai bine acasa, eventual si fara moasa... ceea ce estem destul de exagerat [flo] chiar si dupa mine.

 

Andreea si galusca [fetita] si ghemotocul [baietel] asteptat pe 4 iulie 2005

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea inteleg de ce se spune "te chinui ca un animal". Ce legatura are cu animalul? De ce te chinui neaparat CA UN ANIMAL si nu altfel? Daca o luam asa, si cand mananci tot ca un animal o faci si faci si altele tot ca un animal, tot ceea ce este natural faci "ca un animal", da' nu inseamna ca adaugam la trei cuvinte comparatia cu animalul. Suna aiurea si mi se pare un cliseu prostesc si rautacios.

 

Nasterea zice eu ca este bine sa fie asistata si sa aiba loc intr-un spital undeva. Daca esti asa tare si poti sa nasti natural si nemedicat, nu te incurca cu nimic personalul si locatia, depun marturie ca nu iti fac aia nimic, nici epiziotomie nici nika dc. n-ai nevoie, doar iti zic acolo "push, push" [:D] Daca insa ai probleme, ii multumesti lui Dumnezeu ca ai cine sa te ajute.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu pengunica si cu ruxij. Eu ma simt la fel de doamna ca am nascut fara epidurala ca si cele care nasc cu si ca si cele cu cezariana.

 

Bic si eu sunt adepta nasterii fara interventie medicala, si cand a venit dr prima oara sa ma vada speram din tot sufletul sa nu-mi prescrie oxitocina. Asa s-a si intamplat. Dar cand mi-a prescris-o chiar era nevoie pt ca membranele erau rupte de vreo 14 ore si travaliul lent de tot. Cu oxi a mers totul urgent. Dar oxitocina nu ti-o pune ca vrei tu, numai daca e nevoie si sunt conditii - colul moale, etc.

 

AC, mersi de indicatii. Eu data trecuta mi-am petrecut prima parte a travaliului cu drumuri dese la wc, de la emotii si de la contractii, fara nici o clisma, incat credeam ca mi-am golit matele complet. Nu-mi mai inchipuiam ca mai ramasese ceva, am fost de enspe ori la [consti]. Si tot s-a intamplat rusinica. Dar dupa expulzie a strans infirmiera tot, asistenta m-a dezinfectat si dr m-a putut coase linistit. Nimeni nu mi-a zis nimic in afara de moasa care mi-a zis la ureche: "sa fii atenta cu infirmiera pentru ca a trebuit sa curete". Cam jenant din partea lor dar asta e la noi. Oricum as fi fost "atenta" cu infirmiera pt ca a fost foarte amabila si mi-a sters fata cu prosopul umed in timp ce nasteam, mi-a dat apa sa beau, etc.

 

Cataghe, eu sunt la al 2-lea bb. La primul n-am facut cursuri prenatale pt ca cele de la maternitatea mea se suprapuneau cu un curs important la facultate, eu eram anul 5 [:D]. M-am descurcat foarte bine in expulzie, in vreo 10-15 minute de impins a iesit bb, nu m-am panicat, etc. Crezi ca are sens sa ma agit sa fac cursuri acum? [Acum lucrez si am un copil asa ca timpul meu este clar redus]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Era pur si simplu o expresie, "te chinui ca un animal", dar vad ca a fost despicat firul in patru. Oricum nici prin gand nu mi-a trecut sa compar pe vreuna din voi cu un animal doar pentru ca vrea sa nasca natural 100%.

 

Bicid="red">, de acord, anestezia nu e "naturala", insa nu face altceva decat sa ajute natura sa-si urmeze cursul, scapandu-te de dureri. Pentru ca ce incerc eu aici sa spun e ca si in cazul epiduralei (exceptand eventualele complicatii, care insa pot aparea la orice nastere, fie ea naturala, vaginala sau chiar cezariana) nasterea in sine decurge absolut la fel ca si atunci cand n-ai avea anestezie. Travaliul tot aceleasi stadii le are, bebelusul tot pe acolo iese.

Oricum, din partea mea poti deschide linistita un subiect doar pentru cele care vor sa nasca sau au nascut 100% natural, promit sa nu ma bag peste voi [:)]! Si sincer va admir pentru curajul de care dati dovada, desi fiind la a doua nastere nu ma mai sperie ideea de a naste "natural" (fara anestezie) pentru ca deja stiu la ce sa ma astept iar durerile nu cred sa fie insuportabile. Insa prefer sa folosesc epidurala (in masura in care se va putea, ca exista si rscul sa ajung atat de dilatata la spital incat sa nu-si mai aiba rostul anestezia) pentru ca am mai folosit-o o data si n-a avut nici un fel de efecte secundare in cazul meu si nu vad nici un motiz suficient de puternic pentru a renunta la ea.

 

Pengunicaid="red">, "doamna" aia care naste cu epidurala (desi chestia cu nascutul "ca o doamna" oricum mi se pare o tampenie iar expersia nu-mi aprtine mie, desi vad ca indirect la adresa mea a fost mesajul) sa stii ca se screme exact la fel ca cele care nasc fara anestezie, ba chiar mai poate face si una alta pe masa de nasteri (rusinicile alea de care vorbeati voi). id="Comic Sans MS">id="purple">

 

Mickyyyid="red">[gravi] (36 saptamani) si [copil] Malina Ioanaid="purple"> (31.03.2004)

 

id="left">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by AC

Cata[pup] are dreptate Lia... nu te rad mey pe aici! [:D]Lai [:D] eu crez ca persoana a iesit ciufulita (nu de mine![:D]) pentru ca era inclusiv contra spitalului. Cel mai bine acasa, eventual si fara moasa... ceea ce estem destul de exagerat [flo] chiar si dupa mine.Andreea si galusca [fetita] si ghemotocul [baietel] asteptat pe 4 iulie 2005


id="quote">id="quote">[:-)))]AC si ruxij, banuiesc ca si daca te radeau prin colturile lumii prin care sunteti voi nu se punea problema sa te duci cu aparatul de ras de acasa, de teama ca ala cu care te rad ei a mai fost folosit pe nu stiu cine... Asa ca clar, sfatul meu se adresa fetelor din .ro, unde lucrurile stau un pic altfel.________________________________________________To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by lavi02

Cataghe, eu sunt la al 2-lea bb. La primul n-am facut cursuri prenatale pt ca cele de la maternitatea mea se suprapuneau cu un curs important la facultate, eu eram anul 5 [:D]. M-am descurcat foarte bine in expulzie, in vreo 10-15 minute de impins a iesit bb, nu m-am panicat, etc. Crezi ca are sens sa ma agit sa fac cursuri acum? [Acum lucrez si am un copil asa ca timpul meu este clar redus]


id="quote">id="quote">

 

In situatia ta cred ca e ok si fara, mai ales daca stai prost cu timpul... ar trebui sa nasti mai usor decat prima data[:D]

 

________________________________________________

 

To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

In sfarsit am reusit sa citesc tot :-).

Eu am nascut natural (fara anestezie epidurala), insa nu de curajoasa, ci de fricoasa ce-am fost. Mi-a fost mai groaza de ideea ca cineva e foarte aproape de coloana mea cu un ac, decat de durerile propriu-zise. Asistenta care statea cu mine imi tot zicea din cand in cand "Nu vrei totusi anestezie, de ce sa te chinui?", pana la urma s-a plictisit sa ma bata la cap si m-a lasat in nebunia mea. Dar bebele a fost monitorizat tot timpul.

Pana la urma am avut noroc ca am ajuns de la dilatatie 4 la 10 in 3 ore si s-a terminat destul de repede. Concluzia mea a fost ca nu-i chiar atat de rau, cum auzisem eu povesti inainte sa nasc. In plus, durerea e ca la robinet, a iesit copilul au incetat si durerile.

 

Nastere usoara la toata lumea!

 

Corina

Ajutati un OM sa traiasca

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...