Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Club "Pro nastere naturala" !


Recommended Posts

cataghe, multumesc ca mi-ai luat o piatra de pe inima ca eu tare ma stresam cu kk si alte alea-alea ce mai ies pa tzava odata cu copilul.

 

cit despre ras, eu mi-am facut un plan de nastere pe care o sa i-l dau doctoritei la vizita urmatoare. E un software de pe unul dintre site-urile pe care le frecventez. Acolo ai si optiunea sa te rada sau nu. Eu am ales nu.

 

Iar discutia cu doamna sau ne-doamna ma depaseste. Dupa parerea mea, fiecare e liber sa fac ce vrea. Problema mea era legata doar de terminologie.

 

Lai, eu am auzit doar de pariuala de aici de pe subiectul asta, ca nefiind insarcinata la data respectiva nu ma uitam la capitolul cu copii si nasteri. Acum ca m-am imbortzoshat am inceput sa am pareri...[bis]

Dar apropos de ce ziceai tu, aici unde stau eu (stii tu, da' nu mai spune [;)]) si cred ca si acolo unde stai tu, toate gagicile vor sa nasca acasa, dar in general cu moasa. Un prieten american vrea neaparat sa ne convinga sa nasc acasa, cum a facut nevasta-sa cu amindoi copiii, pe principiul ca in spital nu stiu ce-ti fac aia si baga medicamente in tine si tot felul de nenorociri ce te mai pasc pe acolo...Sigur ca, repet, varianta asta mie personal mi se par extrema dintr-un motiv foarte simplu: eu AM incredere in medici si sint convinsa ca daca mi se intimpla ceva rau cineva e acolo sa ma ajute. Gagicile astea sint, dimpotriva, speriate de moarte de spital, halate albe si verzi, si injectii...

 

lavi02. Daca e in pericol sanatatea mea sau a copilului si, la urma urmelor, daca simt ca durerile sint asa de mari ca nu mai suport, o sa apelez la epidural, oxitocina si ce-o mai fi.

 

 

 

 

 

 

[gravi] DPN 2.11.05

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Mey, nu am nimik cu nimeni. Mickyyy, [flo].

Dar sa stiti ca e bine sa nasti ca un animal!

Nu pot sa bag mana in foc, dar cred ca animalele nu au cine stie ce dureri la nastere! [:D]

Tora noastra a facut 11 puisori si nu parea "indurerata" deloc.

Deci, animalele [cool].

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Ralu, dar animalele au si un prag mai ridicat de simtire a durerii. de asta nici nu o durea prea tare. De aici si expresia "sa rabzi ca un caine". Asta o stiu de la veterinari faimosi, nu am scos-o de la mine. Completarea mi s-a parut necesara pt. ca ma astept sa-mi sara lumea in kap... [:)]

 

Simina & Andrei (Deiutzu)

 

Home, wherever you are...

 

Excursie la Lake Arrowhead

Laguna Beach

Beach Cities

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La patrupede planseul pelvin (sau cum i-o fi zicand echivalentului la ele, marturisesc ca nu am idee) nu trebuie sa sustina organele interne impotriva gravitatiei, motiv pentru care este mai putin dezvoltat. Si peretele uterin este mult mai subtire pentru ca nu e nevoie de o contractie uterina atat de puternica. Aia cu planseul pelvin am citit-o, aia cu peretele uterin am si vazut-o - asa ca nu sariti la mine daca aveti cunostinta mai vaste si nu asa stau lucrurile[:D], desi pare logic.

 

________________________________________________

 

To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Animalele chiar au un prag de perceptie al durerii mult mai ridicat decit al oamenilor! Nu ma refeream doar la fatare (ca "nastere" nu prea pot sa-i zic), ci si la alte boli ale lor, la accidente, amputatii, etc. Am crescut caini timp de 10 ani si lipsea doar putin sa fac si facultatea de med. veterinara. De asta stiu mai multe lucruri de la multi veterinari. [pup]

 

Simina & Andrei (Deiutzu)

 

Home, wherever you are...

 

Excursie la Lake Arrowhead

Laguna Beach

Beach Cities

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Siminaf

Animalele chiar au un prag de perceptie al durerii mult mai ridicat decit al oamenilor! Nu ma refeream doar la fatare (ca "nastere" nu prea pot sa-i zic), ci si la alte boli ale lor, la accidente, amputatii, etc. Am crecut caini timp de 10 ani si lipsea doar putin sa fac si facultatea de med. veterinara. De asta stiu mai multe lucruri de la multi veterinari. [pup]Simina & Andrei (Deiutzu)


id="quote">id="quote">A, da, tot ce e posibil, nu te contraziceam[flo], doar voiam sa vin cu un argument in plus din ceea ce stiam eu in favoarea faptului ca pentru patrupede nasterea e mai putin dureroasa.________________________________________________To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by AC

Cata[pup] are dreptate Lia... nu te rad mey pe aici! [:D]Lai [:D] eu crez ca persoana a iesit ciufulita (nu de mine![:D]) pentru ca era inclusiv contra spitalului. Cel mai bine acasa, eventual si fara moasa... ceea ce estem destul de exagerat [flo] chiar si dupa mine.Andreea si galusca [fetita] si ghemotocul [baietel] asteptat pe 4 iulie 2005


id="quote">id="quote">Ca moderator[:D], ma aflu cu cale sa va dau un pont ca sa evitam ciufuleala pe subiect: crema depilatoare mei!! Fara lame si obiecte contondente in zone sensibile!!AL’amore che move il sole e l’altre stelle. DanteIubirea misca soarele si celelalte stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Andrada
quote:Originally posted by AC

Cata[pup] are dreptate Lia... nu te rad mey pe aici! [:D]Lai [:D] eu crez ca persoana a iesit ciufulita (nu de mine![:D]) pentru ca era inclusiv contra spitalului. Cel mai bine acasa, eventual si fara moasa... ceea ce estem destul de exagerat [flo] chiar si dupa mine.Andreea si galusca [fetita] si ghemotocul [baietel] asteptat pe 4 iulie 2005


id="quote">id="quote">Ca moderator[:D], ma aflu cu cale sa va dau un pont ca sa evitam ciufuleala pe subiect: crema depilatoare mei!! Fara lame si obiecte contondente in zone sensibile!!AL’amore che move il sole e l’altre stelle. DanteIubirea misca soarele si celelalte stele
id="quote">id="quote">[:-)))][:-)))][:-)))]Andreea si galusca [fetita] si ghemotocul [baietel] asteptat pe 4 iulie 2005
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cataghe, multam de sfat cu cursurile.

 

Mai vreau sa o completez pe Catalina: am vazut un documentar la teleu in care arata cu desene si explica cum la om pelvisul trebuie sa fie suficient de mic ca sa sustina pozitia bipeda iar capul copilului suficient de mare ca sa i se dezvolte creierul "complicat" de om. Si natura a ajuns la un compromis "la fix", nu putea face nici pelvisul mai desfacut, nici capul copilului mai mic.

 

Lavi [gravi] 13+, mare admiratoare a naturii!!! E mult mai desteapta ca noi toateid="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...