Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Club "Pro nastere naturala" !


Recommended Posts

Eu sunt 100% pentru nasterea naturala. Desi toata sarcina m-am gandit ca o sa nasc natural,am tot citit si despre nasterea cu epidurala ca sa stiu sigur care sunt avantajele si dezavantajele. Aapoi am hotarat, voi naste natural, fara nici un fel de anestezie. Vreau sa subliniez ca, nici o clipa nu mi-a fost frica de durerea pe care o voi simti eu, in permanenta m-am gandit la Clara si la siguranta ei. Desi riscurile cu epidurala sunt mici, nu am vrut sa-mi asum absolut nici unul pentru copil. Mi s-a rupt apa la 5 dimineata si la ora 13 am nascut. Am nascut prematur in saptamana a 35-a. Iata un fragment din odiseea nasterii Clarei, nastere care si astazi imi apare ca un vis frumos. Randurile de mai jos au fost scrise la cateva zile dupa ce am nascut:

 

"Ajungem, in sfarsit, la spital, la ora 6 dimineata. Doctorul meu care-mi urmarise sarcina, plecat in concediu, plecat din Bucuresti. Desi totul a demarat aparent aiurea, pana la urma am avut un noroc imens. Pentru ca am nascut cu dr. Corina Grigoriu ( inlocuitoarea dr. Badiu), pentru ca am avut-o langa mine si pe Vania Limban, dar mai ales ca am nascut impreuna cu sotul meu care s-a comportat admirabil, si m-a sustinut extraordinar. Am fost o echipa si am luptat impreuna ca sa am eu o nastere usoara si ca totul sa fie bine pentru micuta noastra. Nu stiu ce m-as fi facut singura. Ajunsi la camera de garda, un consult cam din topor si cu ocazia asta, imi cade si dopul gelatinos. Era ora 6 a.m. Ma trimit apoi la etajul 5, unde ma preia dr. Grigoriu. Imi face imediat 2 injectii, imi spune ca una este pentru plamanii bebelusului si una impotriva infectiilor, ca mi se rupsesera membranele. Ma vede si-mi spune ca mai am destul. De unde pana atunci avusesem dureri f. mari si contractii puternice, deodata contractile au devenit neregulate si nu prea dureroase. Ma pun imediat la un aparat care masoara bataile inimii bebelusului. Mie mi se par cam neregulate, oscileaza cam mult. Intamplarea face sa dau peste moasa Vania Limban, pe care o cunosteam de la Active Center unde nu fusesem decat o singura data, apoi mi s-a scurtat colul si nu am mai putut. Dar ea m-a tinut minte si a stat mai mult cu noi, m-a invatat pe mine cum sa respir si pe sotul meu cum sa ma ajute. Pana pe la 10 a fost destul de bine. Apoi au inceput sa fie din ce in ce mai dureroase. Pe la 11 aveam dilatatie 5. Vania mi-a dat o minge din aceea imensa pe care am incercat sa topai, cu contractii extrem de dureroase la 2-3 minute. Mi s-a oferit epidurala dar am refuzat-o, si am aplicat impreuna cu sotul exercitiile de respiratie. Intre contractii era atat de bine si eu atat de epuizata, ca efectiv atipeam instantaneu pana la urmatoarea contractie. Care venea atat de repede, cam la un minut! Durerile au fost foarte mari, dar credeti-ma, nu insuportabile. La ora 12.30, aveam deja dilatatie 10 si eram gata de nastere. Am fost asezata pe un scaunel cu gaura pe mijloc si am fost invatata de Vania sa ma screm, nu prea am inteles eu ce tre’ sa fac, dar ma straduiam. La ora 12.45 eram pe masa de nastere, si la ora 13 fix, dupa 3 impingeri, nasteam minunea vietii mele, cu sotul meu langa mine. Ma simteam atat de usurata ca am scapat de durerile acelea si inca nu-mi venea sa cred ca se terminase. Asa o liniste a coborat peste mine, ma simteam atat de bine si atat de viteaza! La doua ore, mi-a fost adusa mititica la san si abia atunci am realizat cu adevarat ca sunt MAMA. E MINUNAT!"

 

Acum ma pregatesc sa raman a doua oara insarcinata si sa dea D-zeu ca fie totul ok, pentru ca vreau sa nasc tot natural si tot fara peridurala [:D]

 

[:X][pup]

Ruxi si Clara pisicuta, 19 aug 2002

Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Povestea nasterii

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Eu am nascut prin cezariana si recuperarea in cazul meu a fost grea si lunga. Trei saptamani de chin... Am admirat si admir femeile care au nascut natural. Ma gandeam si eu sa nasc natural a doua oara, chiar daca medicii nu recomanda.

Oana, in primele pagini ale subiectului, intreba ce cred mamele care au nascut si normal si prin cezariana. Eu am cunoscut o mama, aflata la a doua nastere. Primul copil nascut pe cale vaginala, al doilea nascut prin cezariana. Am fost colege de "suferinta". Nu mai tin minte cuvintele ei, dar esenta era faptul ca acum regreta ca nu a facut si prima oara cezariana.

 

Ioana si [copil] Rebeca

 

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La sfarsit vreau sa spun si experienta mea asa scurt pe 2. Am nascut normal, mi-au dat oxitocina fiindca venisem cu membrane rupte si nu aveam contractii si iesisem si pozitiv la ceva analiza de streptococ. Am avut cateva ore de contractii neregulate si dureroase, dar bb a fost relativ mic, 3 kg si am nascut relativ usor, fusesem si la scoala mamei, lucru care m-a ajutat enorm. Am vrut anestezie, m-am plans mai mereu sa-mi faca, dar nu prea m-au bagat in seama. Imediat dupa nastere am spus ca nu mai vreau copil, insa am vrut sa ma dau singura de pe masa de nasteri si sa merg in salon pe jos, si as fi putut fiindca in salon, m-am dat imediat jos din pat si am mers pe picioarele mele la baie, la bb si oriunde am vrut. Daca mai fac un bb, tot nu vreau cezariana. Cred ca toate fetele pot sa confirme, ca in secunda urmatoare dupa ce bb a iesit afara nu mai simti nici o durere!

 

"Fiecare pasare, pe limba ei piere..."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am nascut natural 100%. Eram pregatita cu epidurala, dar n-am mai apucat s-o fac. M-am dilatat complet in aproximatriv o ora si ceva, dupa ce asistenta care m-a consultat zicea ca nu nasc mai devreme de a doua zi. Pot sa spun ca am avut noroc, am avut patte de o nastere usoara, insa eram pregatita pentru orice. Adica am fost optimista si n-am vrut sa ma gandesc la durere pe parcursul sarcinii. Mi-am spus intotdeauna ca voi trece peste asta si ca ceea ce voi simti dupa ce-mi voi tine fetita in brate, va sterge tot. Asa a fost! Dar cum spuneau cateva fete de aici, nu exista reteta, nu exista 2 nasteri la fel. Eu ii multumesc lui D-zeu ca nu am ramas cu o experienta trista si ca ma pot deja gandi la al 2-lea copil pe care sigur tot natural am sa-l nasc (in cazul in care nu vor fi complicatii).

 

Am o prietena, cadru medical, care nici nu se gandeste sa nasca natural, vrea cezariana pentru ca ii e teama de durere. Probabil ca-si cunoaste limitele cand este vorba de durere, nu stiu, problema ei.

 

Dar eu zic ca e inutila comparatia natural vs cezariana. Beneficiile nasterii naturale sunt incomparabil mai mari decat cele ale cezarianei, atat pentru mama, cat si pentru fat. Eu m-am dus pe picioarele mele inapoi in salon si mi-am vazut copilul imediat, iar a doua zi le ajutam pe colegele mele de salon operate prin cezariana sa se dea jos din pat, mureau de durere la orice miscare, nu puteau sa rada, sa tuseasca, sa stranute, tot de durere.

 

Indiferent cum alegeti sa nasteti, eu va doresc copii sanatosi, pana la urma asta e tot ce conteaza.

Anuc si Ioana (4 luni si jumatate)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salutare fetele,

Eu sunt Anda, am un bebe de 16 saptamani si o mare nelamurire. Inainte sa raman insarcinata eram total pro cezariana (stiti voi, frica de durere etc, pe scurt pitici pe creier!- Acum vorbesc pentru mine). Dupa ce am ramas insarcinata, am inceput sa ma gandesc la bebe si am aflat ca e mai bine pentru el sa se nasca natural. Bun, toate bune si frumoase. Cu epidurala sau fara, mai vad eu, inclin fara, daca durerile sunt suportabile. Asta nu e o problema, o sa vad la momentul respectiv.

Ieri ma duc eu la dr. meu despre care citisem pe forum ca prefera cezariana. Incep eu sa discut cu el despre nastere, eram cu sotul meu, ii zic eu ca vreau sa nasc normal, el nu zice nu, zice ca vedem dupa Craciun (eu trebuie sa nasc in ianuarie), ca daca e totul ok etc, daca nu e bebe mare. Pe urma ii zic ca vreau sa fie si sotul cu mine, zice ok. Dupa care intreb eu daca epiziotomia e obligatorie, el zice ca da, eu stiam ca nu, ca se practica la greu in Romania, e alta treaba. Imi spune ca fara se rupe perineul, eu ii zic ca nu e obligatoriu, el ca da, in fine, las ca el. Incepe el sa imi zica ca in timpul nasterii naturale se largeste vaginul si asa ramane, se rup diverse pe acolo, in timp apare incontinenta urinara etc (chiar daca se practica epiziotomia). Ca largirea vaginului are consecinte asupra vietii sexuale, adica ca e naspa dupa. Mai zice ca nimeni nu vorbeste despre asta, toti sunt pro nastere naturala dar omit asta (gen largire etc)! Pe scurt, concluzia e ca e mai buna cezariana.

Ne-a cam speriat pe amandoi, eu ma intreb daca toate astea sunt adevarate. Ma gandesc daca nu ar trebui sa cer o a doua opinie, mai ales ca mai e si chestia ca ma tot innebuneste cu faza ca am colul scurt (37 mm), in timp ce pe forum am citit ca asta nu e col scurt, el mi-a zis ca un col normal are 60mm (asa o fi?????). Si ca depinde de fiecare echograf cum masoara colul, acum daca o fi sau nu adevarat nu mai stiu.

Intrebarea mea ar fi: se intampla toate fazele astea dupa o nastere normala (largiri si alte alea)? M-a cam speriat si ma gandesc ca oi deveni frigida sau super larga dupa nasterea naturala. Ma gandesc eu ca se cam abereaza dr. meu dar as vrea si parerea voastra, cum a fost dupa ce ati nascut? Au fost diferente in viata sexuala?

Eu cu cine votez? Schimb medicul sau nu?

Sper ca nu sunt off topic, dar cum eu sunt hotarata pentru nasterea naturala nu as vrea sa ma faca sa ma razgandesc si cred ca am nimerit la subiectul care trebuie.

Merci mult de raspunsuri.

Anda si bebe Mark 16+

 

toujours optimiste

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20724;122/st/20060107/dt/8/k/0200/preg.png

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anda, mi-e greu sa raspund daca sa schimbi doctorul sau nu. Dar cred ca este cel putin ciudat sa ti recomande cezariana fara sa ai indicatii speciale pentru asta. Poate ai putea sa afci ceva cursuri de pregatire a nasterii. Eu am mers la cursul Vaniei :Limban si m-a ajutat foarte mult sa am incredere in nasterea naturala. Am nascut foarte usor, fara epidurala si pot sa-ti spun ca sunt tare mandra de mine si a doua oara as face la fel.

 

Poate ar fi bine inainte de a lua o decizie sa intrebi inca un medic.

 

Ana Maria si bebe Victor Stefan [bibe](15 12 2004)

 

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragelor ma bucur pt. acest subiect!Sunt o mamica veche si o noua gravida ,am nascut natural a fost extraordinar de ce?

Deoarece nasterea naturala in primul rand este benefica pt. tot oraganismul atat fizic cat si psihic,cand se declanseaza nasterea,travaliul organismul femeii este pregatit pt. ce va urama asa ca e bine sa lasam natura sa-si urmeze cursul.

Eu am o operatie la ovare inainte de nastere a fost groaznica recuperarea desi eram tanara (21) si nici macar nu mi-a fost taiat uterul ,eu stiu ca recuperarea depinde de organismul fiecaruia dar si nasterea naturala la fel ,asa ca daca nu sunt motive mediale nu este indicata cezariana.Acum sunt insarcinata intr-adevar am doar 5 sapt. si am deja 33 ani voi avea 34 impliniti pe cand nasc si dr. de familie mi-a zis ca se poate doar cu cezariana la varsta asta daca nu se complica nimic refuz cezariana categoric .

scuze ca m-am intins asa ) dar eu sunt pro-nastere naturala f. convinsa .

 

De ce sa ne fie frica de minuni?

 

f.Diana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ANA MARIA,

Merci frumos de raspuns, ai dreptate, o sa fac niste cursuri de pregatire pentru nasterea naturala.

Ce ma mai intereseaza pe mine sa stiu, fetelor, este daca viata voastra sexuala s-a schimbat dupa nastere, adica daca a fost mai rau, pe mine dr. (care e pro cezariana) m-a speriat cu faze de genul largirea vaginului, ceea ce duce la schimbarea vietii sexuale etc. Ati observat vreo diferenta? S-a schimbat ceva in rau?

Anda si bebe Mark 17+

 

toujours optimiste

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20724;122/st/20060107/dt/8/k/0200/preg.png

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pisoi, daca dr tau e pro-cezariana, va gasi el un motiv in ultimul moment, ca nu-stiu-ce e nu-stiu-cum si cezariana iti va face!

 

Eu am nascut normal acum 3 ani si sper sa o mai fac o data in noiembrie. Chestia cu largirea vaginului e aberatie daca se face epiziotomie. Daca nu, e posibil, nu stiu. Ideea e ca e important ca dr care te coase sa te coasa bine, exact "cat trebuie". Am auzit si un caz in care s-a dus sotul cu reclamatia: ce i-ati facut la nevasta-mea ca acuma nu mai pot, ati strans-o de tot! Un dr cu experienta stie exact cat de larg sa coasa ca sa fie OK. Eu una n-am nici o reclamatie de facut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...