Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Club "Pro nastere naturala" !


Recommended Posts

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Buna fetele,

LAVI, multumesc frumos pentru raspunsuri, m-am linistit, si eu ma gandeam ca e o tampenie faza cu largitul vaginului. M-ai linistit si cu colul, din ce spui si tu rezulta ca 37 mm cat am eu nu e scurt.

CRISTINA, ai dreptate cu schimbatul doctorului, chiar azi ma duc la alt medic sa aud si alta parere. Am programare la dr. Nayel de la CF2, abia astept sa vad ce imi spune dansul.

Merci inca o data, fetele, sa aveti o zi minunata. Pupici [pup]

Anda si bebe Mark 18+

 

toujours optimiste

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20724;122/st/20060107/dt/8/k/0200/preg.png

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pisoiid="red">, pe scurt:

1. incontinenta urinara poti avea si dupa ce ai facut doua cezariene (exemplu: mama mea, la 60 de ani, mi se plange ca are asa ceva);

2. dupa ce am nascut m-am felicitat ca n-am dat banii pe cursurile Lamaze (la care vroia sotul meu sa mergem). Totul vine de la sine, si parerea mea este ca n-ai cum sa dai gres, mai ales daca urmaresti si ce iti zice moasa.

 

Cat despre "clubul pro-nastere naturala": eu sunt adepta nasterii spontane si fara anestezie. Probabil ca am fost si tare norocoasa si am nascut repede (dar nu fara dureri) primul copil...Intr-adevar, organismul femeii este o lucrare maiastra.

 

Numai bine,

 

Chris si Carina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele,

Am fost la dr. Nayel, e un tip super, mi-a placut si raman la dansul. Totul e in regula cu colul meu uterin (spre deosebire de ceea ce spunea fostul meu dr.) iar in ceea ce priveste asa zisa largire a vaginului, incontinenta urinara si alte alea, mi-a raspuns la aceste intrebari zicandu-mi ca dansul are doi copii nascuti natural. Asa ca am tras eu singura concluziile, sunt tampenii ceea ce imi zicea fostul meu dr.

Sotul meu va putea sa asiste la nastere, nu e o problema. Asa ca m-am mai linistit acum.

Multumesc frumos [pup]pentru sustinere si pentru raspunsurile voastre, m-au ajutat foarte mult.

Acum ma duc la culcare ca a fost o zi plina de emotii.

Anda si bebe Mark 19+

 

toujours optimiste

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20724;122/st/20060107/dt/8/k/0200/preg.png

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma alatur si eu voua.

 

Sunt mamica si graviduta,......iar de cand a inceput sa-mi creasca burtica, cu Martijn, eram ingrozita de nastere. Eram ingrozita de nasterea in Ro, naturala sau cezariana. Eram ingrozita de dureri si indiferenta cu care esti privit acolo (fusesem la spital cand a nascut una dintre surorile mele). Asa ca am ales sa plecam, eu cu sotul meu, oricum era momentul, cand eram in luna a 3 a de sarcina.

 

Am ramas cu aceeasi frica de nastere, de dureri, pt ca eu nu suport deloc durerile, de nici un fel. Insa, cand a venit momentul, n-am mai fost speriata. aveam deja de 3 ore contractii cand mi-am dat seama ce-s alea, si erau ok, o durere suportabila. Stiam ca devine mai greu...dar nu aveam cale de intors. Cand a venit moasa acasa aveam dilatatie 7, si m-a trimis direct la spital. Acolo mi s-a rupt apa, si au inceput durerile mai "adevarate". calmul celor din jur si faptul ca sotul meu era langa mine, le-au facut tare suportabile. Respiram usor, eram calma si aveam incredere in cei din jur. Nu am tipat nici macar o data.

 

Cand am inceput sa simt nevoia de a impinge, m-am abtinut cat am putut eu, ca aveam impresia ca trebuie sa fac kk. Inca de la 7 dimineata, de acasa, am incercat sa ma duc la baie. La spital, am ajuns la ora 13, le-am zis ca vreau la toaleta. mi-au zis sa ma duc daca tin neaparat, dar ca si daca fac pe masa nu e vreo problema. Nici nu puteam concepe, dar la toaleta m-am dus degeaba.

 

In fine, m-am abtinut cat am putut cu impinsul, pana cand n-a mai depins de mine, si bb a iesit. Nu credeam ca e bb, credeam ca e kk, pana cand mi-au zis ei ca iese bb.

 

Repet esentialul mesajului meu: durerile de la o nastere naturala sunt suportabile si sunt ok, atata timp cat iti pastrezi calmul si ai incredere in cei din jurul tau. Acum, abia astept sa nasc din nou.

 

Aaa, si ca sa descriu aproximativ durerile, pe mine m-a durut osul din spate, de la fund, intr-un fel ciudat....dar nu prea neplacut. Aia e singura durere pe care mi-o amintesc, si abia astept sa o simt dinnou cu bb2 [:D]

 

Succes fetelor care aleg nasterea naturala! Nu uitati ca totul depinde de voi, de cat sunteti de stapane pe situatie. Nu va speriati!!!

 

Avantajele nasterii naturale, mi se pare aiurea sa le enumar. Eu una nu vad posibilitatea unei alegeri personale, la nastere. Alegerea este a doctorului, daca apar probleme.

 

[gravi] Ancuta id="red"> 13+ & [copil] Martijn, id="blue">(24.10.2003)id="Book Antiqua">

Poze cu Martijn

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pengunica, cum ai nascut in cele din urma? Am cautat sa vad daca ai postat la mamici de mai-iunie, dar nu te-am gasit.

Sint tare curioasa daca ai reusit sa nasti natural si cum a fost.

Sper sa vezi la un moment dat mesajul.

 

[gravi] DPN 31.10.05 [fetita]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...