Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Club "Pro nastere naturala" !


Recommended Posts

Am nascut natural, fara anestezie. Nu a fost usor, dar uite ca sunt inca in viata.

Nu pot compara cu cezariana pentru ca nu am trait asa ceva.

In principiu sunt pro nastere naturala, normala. Cred ca cezariana trebuie sa constituie exceptia si sa fie decizia medicului.

Nadina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns

hop si eu ,fan infocat al nasterii naturale!!

Am facut cea mai buna alegere nascind natural.Desi am miopie mare (am vazut ca se bate mare moneda pe tema asta si este un argument in alegerea cezarienei in Romania) am fost incurajata de medicii de aici sa nasc natural.SI nu am avut nici o problema cu ochii,vad la fel de prost ca si inainte de nastere[:D].Nici o dezlipire de retina,nici un alt Bau Bau,desi am -6 dioptriile.

M-am refacut repede ,chiar senzational de repede.

Dar lasind la o parte avantajele deja foarte cunoscute ale nasterii naturale,vreau numa sa subliniez ca pentru mine,personal,nasterea a fost o experienta FANTASTICA,o incercare pe viata si pe moarte,o traire dumnezeiasca,care m-a implinit ca femeie ,mi-a dat un curaj enorm sa fac alte lucruri in viata care ma speriau poate,sa fiu pur si simplu un om curajos si sa-mi infrunt propriile temeri!

P:S:-nu o sa consider niciodata ca o femeie care naste prin cezariana e mai putin femeie sau mama.Daca topicul asta se va transforma in "arderea pe rug" a celor care au facut cezariana ,o sa ma retrag din discutii[flo]

 

Elena[hippi] si [copil]pisicutza Amelieid="Century Gothic">id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by anca tanasica

cred ca esti o mama rea daca alegi cezariana doar ca sa nu te doara!id="red"> si asta e parerea tuturor medicilor din lumea asta care sunt buni in meseria lor!


id="quote">id="quote"> citat din http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=10416 (pag.14)

 

Cu convingerea asta vrei sa infiintezi un club...? [V]

Am nascut natural, dar n-am de gand sa ma bat aici cu pumnul in piept ca am fost o mama buna si cele cu cezariana - nu!

E absurd si e si jignitor!

 

Mamele care au avut cezariana si au stat cu mine in salon au alaptat la fel de repede ca mine si erau la fel de atasate de copil- asta apropo de legatura afectiva. Din ele a iesit, ce conteaza pe unde!!!

 

Oricum, cand "incepi" sa nasti natural, nu stii ce te-asteapta: poate sa decurga totul bine, dar poti s-ajungi si la cezariana de urgenta, la forceps sau la vacuum extractor. Complicatii exista si la nasterea naturala, noroc ca la mine n-au fost.

 

Doctorul e cel mai in masura sa te sfatuiasca in ce fel sa nasti, dar n-are nici el dreptul sa-ti impuna. Nasti asa cum simti tu ca esti in stare s-o faci mai bine. Daca frica de nastere naturala nu dispare (asta fiind unul din motivele cezarianei la cerere), n-are nici un rost sa alegi varianta asta daca psihicul tau nu e pregatit. Oricum, nimeni nu-ti garanteaza ca totul va fi bine si ca vei face fata. Valabil si in privinta cezarienei, in ambele cazuri sunt riscuri, asa ca nu vad ce rost are sa facem comparatie.

 

Nu ma inscriu in club [recevere] (oricum nu cred c-o sa mi se simta lipsa[:D])

 

 

 

 

 

 

 

Cristina

Robert, 14.12.2002

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

rayu ai dreptate nici prin gand nu imi trecea ca voi fi atat de puternica m-am uimit si i-am uimit pe toti in jurul meu (nu as fi avut habar cat o sa am doara)si in plus am simtit ca mi-am castigat-o pe Alex dupa tot travaliul,asta am simit atunci si parca numai eu aveam dreptul laea dupa cat luptasem ,eram eroina ei[:D]

 

Oana si Maria Alexandra(17.04.2004)id="red">

Martie-Aprilie

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Mickyyy

Dreptul de-a alegeid="red"> .... ia sa va fi nascut voi acum 200 de ani, sa vedem ce faceati cu dreptul asta?!! Prea ni s-a urcat democratia la cap.....auzi...dreptul fiecareia de a alege!! Norocul vostru e ca aveti de unde sa alegeti, norocul vostru ca medicina a evoluat atat de mult incat cezariana a devenit o operatie de rutina iar riscurile sunt din ce in ce mai mici. b]id="Comic Sans MS">id="purple">Mickyyyid="red">[gravi] (35 saptamani) si [copil] Malina Ioanaid="purple"> (31.03.2004)

id="left">
id="quote">id="quote">Iote mai evouleza lumea. (daca cumva n-ai observat)[:-)))]Adela [cit] , mamica de Julia [zana]id="size2">id="violet">id="Times New Roman">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rayuela> Respect.[asia]

Ca de fiecare data scrii f frumos, la obiect si fara atac la persoane.

 

Cristina_C > si pentru tine. [flo]

No ... cu oameni ca voi cred ca ma voi plictisi la subiectul asta... si n-o sa am ce scrie.[:D]

 

pup,

 

 

Adela [cit] , mamica de Julia [zana]id="size2">id="violet">id="Times New Roman">

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...