Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Club "Pro nastere naturala" !


Recommended Posts

OK, eu nu cred c-am fost rea, doar obiectiva, dar, daca te-ai simtit ofensata, n-am ce sa fac. La urma urmei, nici nu era nevoie de citatul meu, oricine putea sa intre sa vada ce-ai scris acolo. M-am gandit ca actualul subiect (de alfel deschis cu cele mai bune intentii - asa cum declari), ar putea avea de suferit la un moment dat din cauza parerii personale exprimate cu atata patos cu putin timp in urma...

Hai sa nu ne mai [box] ca avem si una, si alta lucruri mai bune de facut! [pace] [:)]

 

 

Cristina

Robert, 14.12.2002

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Da, as putea sa ma inscriu si eu in clubul vostru pentru ca pe amindoi copiii i-am nascut natural. Da' parca mi-e jena...acu' nu ca vreau sa ma dau rotunda ca am nascut in Franta, dar daca eram in România si daca as fi putut alege probabil ca as fi ales cezariana.

 

M-au speriat povestile mamicilor despre conditiile de igiena din maternitatile din România, despre indolenta (anumitor) medicilor si mai ales a (anumitor) asistentelor medicale. Parca vad ca as fi fost "cazata" intr-o sala de travaliu cu inca 2-3 gravide si lasata sa urlu in voie fara sa ma bage nimeni in seama, fara sa-l am pe sotul meu linga mine. Acuma sigur, din fericire nu sint toate povestile "horror" si fetele care au trecut prin asa ceva nu au nevoie de compatimirea mea. Insa una peste alta, le inteleg pe cele care prefera o operatie scurta, programata, fara dureri unui travaliu cu o durata incerta si cu dureri (pentru ca, din pacate, nu toata lumea are acces la epidurala).

 

In concluzie, sfatuiesc pe toate mamicile sa nasca natural DACA sint sigure ca au conditii bune.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Initial creeata de anca tanasica

- nasterea naturala nu doare asa rau pentru ca organismul mamei secreta endofine si oricum durerile le uiti imediat ce vezi minunea...


id="quote">id="quote">

 

Din pacate nu-i mereu asa, mai ales in lipsa epiduralei.

 

- mama mea, nascut natural de 2 ori, si acum, dupa 25-30 de ani, are cosmaruri cu durerea aia inumana.

 

- o prietena a declarat, la cativa ani dupa, ca a fost cea mai ingrozitoare zi a vietii ei

 

- sora unei prietene, medic, a zis ca fara epidurala nu se mai apropie de nasterea naturala.

 

Si toate aceste femei sunt MAME bune.

 

 

 

Ruxandra & Matei (3 ani) & sotul drag

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nasterea naturala poate fi grea, traumatizanta, sau usoara, cu dureri suportabile, cum a fost la mine, de exemplu. Am nascut acum 2 ani si ceva fara epidurala si nu am nici cea mai mica problema din cauza asta si nici n-am pastrat nasterea in amintire ca pe un cosmar. Asa ca ai dreptate, ruxandra_sb, difera de la caz la caz, fireste ca nu se poate generaliza.

Cristina

Robert, 14.12.2002

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la mine a fost o nastere f.usoara si rapida, asta nu inseamna ca nu au lipsit durerile, am nascut in 2 ore cu doctorita langa mine (nici nu avea cum sa plece ca o tineam de mana si ii spuneam sa nu plece sa ma lase...[:D]), durerile au fost f.mari in timpul dilatatiei (m+am dilatat f.rapid) si sincer sa va spun din cauza lor atunci pe loc ma gandeam la cezariana de urgenta, nu stiam daca le voi suporta, apoi m-am gandit ca mai bine pentru mine si bb e nasterea naturala si m-am mai gandit ca nu sunt prima care naste si ca trece...cand mi-au pus-o pe Alexandra pe piept uitasem deja tot...toata sarcina am stat pe site-uri straine despre sarcina si nastere si, cum stiti deja, in strainatate se promoveaza nasterea naturala, asa ca stiam si la ce sa ma astept si care sunt beneficiile...

 

mama mea a avut 2 nasteri normale si 2 cezariene, eu am fost prima, m-a nascut natural, f.greu, cu dureri f.mari-nasterea a durat 24 de ore...al doilea bb l-a nascut tot natural-din pacate bb nu a supravietuit, la a treia sarcina a fost nevoita sa faca cezariana de urgenta (a fost sarcina gemelara cu fetii siamezi-nu au supravietuit), a patra sarcina a fost nevoita sa nasca tot cu cezariana (avea 37 de ani si o cezariana in istoric plus pb.f.mari cu inima si atunci oricum nu te lasau sa nasti natural dupa ceza...)

 

inainte sa nasc am intrebat-o sincer cum sa nasc si mi-a raspuns clar: natural, oricum eu eram 100% convinsa ca vreau sa nasc natural...

 

ideea era ca desi m-a nascut pe mine f.greu, mama a dorit si in continuare sa nasca tot natural (imi spunea ca dureri ca in timpul sarcinii nu voi avea niciodata...dar ca oricum dupa aia uiti...)

 

exista si exceptii, femei care nu pot uita, dar eu cred ca daca te pregatesti psihic si fizic pentru nasterea naturala, vei trece cu bine prin asta...

 

deci, fetelor, eu va urez spor la exercitii (de intarirea muschilor si respiratie) si mai ales spor la pregatirea psihica, ganditi-va ca au mai nascut si altele si nu e chiar asa rau...

 

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

 

http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

 

http://www.magnetoterapie.ro

 

MotoRRock editia a II-a in Ploiesti:

http://www.silverpistons.ro/mr2.html

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by anca tanasica

so, uitati ce am mai gasit:http://www.ele.ro/articol_2519.htmlhttp://www.lamaze.ro/cms/http://www.farmaciata.ro/eKontentFarmaciaTaFiles/home/tu_si_copilul_tau/tu_si_copilul_tau/Controlul-respiratiei.htmlhttp://www.prenatal.ro/articole.php?s=1&art=4http://www.emcb.ro/article.php?story=20021208212303000&mode=printhttp://www.farmaciata.ro/eKontentFarmaciaTaFiles/home/tu_si_copilul_tau/tu_si_copilul_tau/Ce-inseamna-o-nastere-activa.htmlsi acum ceva care mi-a placut in mod deosebit:Ma streseaza suferinta oamenilor Ruxandra Dumitrescu - 33 de ani, medic obstetrica-ginecologie, Spitalul "Ion Cantacuzino""Am o meserie stresanta, dar mie imi place. Nu e un stres distructiv, ci unul pozitiv, care imi da adrenalina, ma impulsioneaza. Puteam sa aleg alta specialitate, sa stau la birou si sa prescriu retete, dar imi place ca operez, ca ma simt importanta cand mi se cere sfatul, ca am drept de viata si de moarte - de viata mai ales. Un mare stres este atunci cand intalnesc cazuri de cancer la varste tinere, unele mai tinere decat mine. Nu este normal sa te intalnesti cu asemenea situatii la paciente de 20, 30 de ani; in toate cartile, se spune ca neoplasmele apar dupa 50, 60 de ani. Din nefericire, exista si exceptii nefericite. Tin minte ca, odata, am avut o pacienta de 14 ani suspecta de cancer la san. In asemenea situatii, sufar si eu, povestesc prietenilor, ma revolt. In rest, e frumos, fiindca particip la nasterea unui copil, oricat de neplacut ar fi atunci cand te suna noaptea si te cheama la spital. Dar imi asum acest risc atunci cand iau pacienta in evidenta. Obstetrica e singura specialitate in care pacientul isi alege medicul si stabileste o relatie de comunicare apropiata cu el, pentru ca este vorba de viata, de intimitate. Pe de alta parte, noi avem o responsabilitate dubla: fata de copil si fata de mama. Suferinta fatului la nastere poate lasa consecinte pe toata viata, iar noi facem toate eforturile sa evitam asemenea situatii. Pentru noi, medicii, e mai stresanta nasterea prin cezariana decat cea naturala. La nasterea normala, noi doar asistam nasterea, dar femeia naste singura. Noi doar ii alinam durerea, dandu-i medicamente care sa scurteze durata sau recomandandu-i o anestezie peridurala, pe cand la cezariana ne revine intreaga raspundere." id="red">Cum ma eliberez de stres?Petrecand cat mai mult timp cu familia, in mod special cu fiica mea, in care investesc lucrurile de care n-am avut eu parte - lectii de pian, {coala Germana. Stand de vorba si band o cafea cu prietenele, mergand la schi sau la fitness, pentru ca nu trebuie sa te neglijezi si sa te ingrasi. Trebuie sa ramai femeie si sa te ingrijesti.sursa: http://www.reclama mascata/content/show_article.php3?article_id=1436Anca si Alexandra (10 nov.2003)http://community.webshots.com/user/alexandra_ioanahttp://www.magnetoterapie.roMotoRRock editia a II-a in Ploiesti:http://www.silverpistons.ro/mr2.html


id="quote">id="quote">Aici sunt![:D]Foarte frumos ai gasit. Ca expui cu patos riscurile unei nasteri prin cezariana elogiind nastereaa naturala -am vazut! Dar pune si linkuri despre riscurile unei nasteri naturale - ca sa fii fair. (adika nu mai prezenta intr-o nuanta asa de roz nasterea naturala si asa de neagra cezariana: Nasterea (indiferent prin care mod) trebuie cunoscuta asa_cum_e!Si cu articolul de mai sus ce s-a vrut: sa arati cat de stresati sunt medicii la cezariana (sau mai bine zis dr Dumitrescu?)? Poi normal! Ca ei taie (si spanzura[;)]) la cezariana si tre sa fie cu okii in paishpe. (ca orice chirurg de altfel) Si daca e asa mare stresul : "de ce atat de multe cezariene in Ro"?? - [:D] Ideea e urmatoarea, ca s-o intelegi: medicii (ar) recomanda nasterea normala ca asa e bine pentru viitoarea mamica si bebik - nu pentru (de)stresul lor. Cat despre linkurile despre care ma intrebi da si tu o cautare (parca "De ce cezariana" - se cheama unul din subiecte intins pe 3 parti.. Si mai sunt.)Si acum sa vorbim despre rautate [V].... Draga mea daca moderatorii nu t-au dat bile negre pentru fraza aia atunci te trag io de urechi in numele tuturor mamicilor rele.[8]Adela [cit] , mamica de Julia [zana]id="size2">id="violet">id="Times New Roman">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daca tot vorbiti de rautati, jigniri si denigrari poate se indura cineva sa-mi explice si mie, de cand poate o persoana necunoscuta sa emita judecati de valoare de genul " X e o mama rea pt ca a ales cezariana la cerere...." dupa asta se judeca valoarea/competenta unei mame?????????? personal mi se pare mai jignitor decat sa-ti fie adresate clasicele expresii suburbane ....

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am fost speriata de mama cu povestea nasterii mele.....cand au lasat-o sa se chinuie si s-a "rupt" de la un capat la celalalt, apoi au cusut-o prost de i-au facut trei gauri in loc de doua.....si apoi taiata din nou dupa vreu an de un medic nou venit si mulor si refacut totul de la zero dupa care la 8 si la 10 ani diferenta de mine a mai avut doua nasteri si de frica durerilor a platit sa faca cezariana &operatii facute foarte bine pentru vremea aceea, dar care le resimte uneori dupa aproape 20 de ani). Eu sustineam sus si tare ca fac cezariana ca bebe era prea jos....etc. Trebuia sa nasc la Iasi cu d-na doctor Grigore (o dulceata de doctorita), ea nu m-a contrazis nici un minut dar a stiut sa-mi insufle ideea de nastere naturala, daca totul merge bine. La ultimil control facut la 8 luni bebe s-a intors (exact cu o zi inainte) si s-a pregatit de drum. Doctorita mi-a spus ca in doua saptamani (adica pe la inceputul lui iulie) sa fiu la Iasi. Ete na dar eu cum eram plina de idei marete de 3 iulie m-am apucat sa-mi scot covoarele si sa ridic un dulap plin de haine......si asa ca am ajuns sa nasc aici la Dorna cu doua saptamani mai repede, fara nici un fel de anestezie (nu e dotat spitalul cu asa ceva-si pana mi-a adus sotul am si nascut:))....natural. Am urlat vreo 7 ore de am speriat si pe cele de la parter si pe cele gata nascute de la etaj. Am mutat paturile de la loc si am umblat in genunchi de durere. Si m-au cusut pe viu ca a durut mai tare ca nasterea, si m-au cusut mai rau ca de noua si stramb pe de-asupra[alcool][bang], dar nu am murit (chiar daca asta strigam cu o ora inainte-de era sa lesine jumatatea mea pe sala[cool]), si cine credeti ca a doua zi vocifera ca deja il vrea pe al doile.

Nu judec pe nici o mamica....conteaza psihicul lor....rezistenta la durere (eu spuneam ca nu am sa strig ca mi-e rusine....cat am stat acolo nu a strigat nici una mai tare ca mine)......si conteaza mult si medicul care te poate sfatui si iti poate explica toate avantajele si dezavantajele ambelor tipuri de nastere....atunci cand se poate alege.

Acum asa in afara subiectului putin dar legat de jena aceea de a calari "calul balan" la nastere......aveam vreo 4-5 luni de sarcina, eram dupa o gripa si din cauza tusei aveam contractii, merg la Iasi, d-na doctor ma trimite urgent la spital. Ma prezint a doua zi de dimineata, ma preia un stagiar sa imi faca fisa si sa ma consulte. Asta se intampla intr-un cabinet micut unde circulau foarte mult asistentele. Masa de consultatie era orientata cu picioarele spre usa..... ma urca pe masa si spune ca iese 2 min.....stau si astept acolo cocotata timp in care tot intra si ies cu analize asistentele.....cand iese ultima ce credeti ca face? Lasa usa larg deschisa [mariaj] sa mor nu alta ..... si asa am sta pret de vreo 15 min. de m-au consultat din privire toate pacientele, vizitatorii, asistentele si medicii de pe hol [medic]. De ce nu m-am dat jos....aveam burta mica dar si miscarile greoaie rau....eram mai rau ca un melc si numai ideea de a cobora si apoi a urca iar m-a facut sa renunt la idee.....daca aveau ce admira, na, apoi de ce sa nu o faca. [gravi] Si eu am fost ce-a mai pudica fiinta din lume, dar prin cate am trecut cu sarcina am ajuns de spun ca decat o data la dentist mai bine de 10 ori la ginecolog plus o nastere....NATURALA. HEHE

 

Mami Camelia si printisorul Rares (2 ani si 10 luni) - nascut pe 4 iulie ....cu doua saptamani mai devreme, dar harnic rau:))

 

http://community.webshots.com/user/cameliac

``````````` Just hope ```````````

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, si pe mine m-a socat afirmatia...Poti fi mama rea si daca nasti pe cai naturale, nu are ABSOLUT NICI O LEGATURA cu felul in care nasti!! Fiecare om are limitele sale, si le accepta si si le recunoaste! Durerile nasterii normale in majoritatea cazurilor sunt infioratoare, peste tot auzi numai povesti urate, normal ca te sperie! Nu actul nasterii in sine este important (fie ea pe cai naturale sau prin cezariana). E trecator!! "Uiti repede", cum se zice! Important este ceea ce urmeaza DUPA, numai DUPA se va vedea daca esti mama buna sau mama rea, te asteapta o sarcina extrem de grea (si frumoasa, in acelasi timp) - sa cresti, sa ingrijesti si sa educi un pui de om! Mai conteaza, sa zic, dupa 10 ani, felul in care ai nascut???? Nici vorba!! Nu mai conteaza dupa o luna, daramite dupa 10 ani! Am facut cezariana pe motiv medical, insa cezariana as fi ales oricum!! Da, am citit, m-am informat, stiam avantajele si dezavatajele! Eu tot prin cezariana am venit pe lume si mama mea e cea mai devotata mama! Ea a vrut sa nasca normal, insa, in urma unor complicatii, s-a ajuns la cezariana si eu aproape ca ma sufocasem. A trecut prin dureri infernale si-mi tot zicea: "Sa faci, mama, cezariana, sa nu te chinui, nici tu, nici copilul....Ca nu-ti ridica nimeni statuie!!" Chestia cu legatura afectiva care e mult mai profunda si mai durabila daca nasti normal e o MARE TAMPENIE!! Odata ce ai pus copilul la san, ai inceput sa plangi de fericire si miracolul te topeste pur si simplu!! Daca am facut cezariana nu-mi iubesc copilul la fel de mult ca una care a nascut normal??? [bang][bang][bang] Am nascut la Giulesti...trebuie sa stiti...cele care ati nascut acolo...salonul de nou-nascuti e la atajul 2 si mamele cu cezariana sunt la 1!! Stiti voi ce inseamna sa urci un etaj de-ala mare, cu 2 randuri de scari, a doua zi dupa operatie??????? Era o durere infernala ( zau, nu mai ziceti ca cezariana nu doare), parca aveam cutite in burta, imi curgeau lacrimile de durere, simteam ca ma prabusesc la fiecare treapta si totusi urcam mereu la bb, CEVA ma tragea mereu spre fetita mea, ma facea sa uit de durere, abia asteptam sa urc iar si iar...Oare nu se crease deja profunda si misterioasa legatura indestructibila intre mine si fetita mea??? A doua zi dupa cezariana, eram plina de lapte, imi curgea pana in papuci, imi tot aducea sotzu' de acasa pijamale curate[:D], asa ca la mine nu a fost valabila vorba ca laptele vine greu dupa cezariana. Emma nu a avut nici o problema, a avut scor Apgar 10 si e un copil sanatos si rezistent! Medicina din ziua de azi e prea evoluata ca sa se mai intample ceva rau cu bb dupa operatia de cezariana! Hai ca am scris o groaza! Scuze ca am intrat in clubul vostru[:D], chiar daca nu am nascut natural, dar nu-mi place deloc sa aud afirmatii jignitoare si superficiale! Sunt aici, pe forum, atatea mamici care au facut cezariana la cerere! Merita ele sa citeasca si sa accepte asa ceva??? Merita ele sa fie numite "mame rele" si desconsiderate??quote]Originally posted by NinaB

daca tot vorbiti de rautati, jigniri si denigrari poate se indura cineva sa-mi explice si mie, de cand poate o persoana necunoscuta sa emita judecati de valoare de genul " X e o mama rea pt ca a ales cezariana la cerere...." dupa asta se judeca valoarea/competenta unei mame?????????? personal mi se pare mai jignitor decat sa-ti fie adresate clasicele expresii suburbane ....

[pis]_Ella, [copil]Emma & [bibe] din burticahttp://community.webshots.com/user/emmaandreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Adela

Si daca e asa mare stresul : "de ce atat de multe cezariene in Ro"?? - [:D] Ideea e urmatoarea, ca s-o intelegi: medicii (ar) recomanda nasterea normala ca asa e bine pentru viitoarea mamica si bebik - nu pentru (de)stresul lor.


id="quote">id="quote">

 

Hai serios!!...[:D]Alta idee nu-ti mai vine? Ia gandeste-te mai bine, e vorba de ceva mult mai prozaic...

 

In alta ordine de idei, vreau sa te corectez, fie ca iti place, fie ca nu: lactatia se declanseaza in medie (vorbim statistic, nu despre prietenele mele sau ale nu stiu cui!) mai tarziu iar involutia uterina (adica aia prin care uterul se contracta si revine la dimensiunile dinainte de nastere, prevenind in acelasi timp hemoragiile) se face mai lent dupa cezariana. Asta gasesti scris in orice manual de obstetrica. Se pare ca explicatia consta in faptul ca nivelele hormonale ale femeilor care nasc natural sunt diferite de cele ale femeilor care nasc prin cezariana - mai precis, femeile care nasc natural au semnificativ mai multe descarcari de oxitocina si prolactina in perioada urmatoare nasterii decat cele care nasc prin cezariana.

 

Aici gasiti multe chestii interesante, si de bine si de rau, atat despre cezariana cat si despre nasterea naturala:

http://www.plus-size-pregnancy.org/CSANDVBAC/bfaftercesarean.htm

 

 

P.S. Stressul medicului nu e cine stie ce nici la cezariana, nici la nasterea naturala... daca merg bine... si e imens... daca merg prost... Mai simplu de atata nu se poate...

 

 

 

________________________________________________

 

To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...