Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Club "Pro nastere naturala" !


Recommended Posts

quote:Originally posted by Adela
quote:Originally posted by Mickyyy

Dreptul de-a alegeid="red"> .... ia sa va fi nascut voi acum 200 de ani, sa vedem ce faceati cu dreptul asta?!! Prea ni s-a urcat democratia la cap.....auzi...dreptul fiecareia de a alege!! Norocul vostru e ca aveti de unde sa alegeti, norocul vostru ca medicina a evoluat atat de mult incat cezariana a devenit o operatie de rutina iar riscurile sunt din ce in ce mai mici. b]id="Comic Sans MS">id="purple">Mickyyyid="red">[gravi] (35 saptamani) si [copil] Malina Ioanaid="purple"> (31.03.2004)

id="left">
id="quote">id="quote">Iote mai evouleza lumea. (daca cumva n-ai observat)[:-)))]Adela [cit] , mamica de Julia [zana]id="size2">id="violet">id="Times New Roman">
id="quote">id="quote">Pentru cine nu stie, CEZARIANAid="red">id="size3"> vine de la nasterea lui Cezar pe aceasta cale. Deci acum mai bine de 2000 de ani...Simina & Andrei (Deiutzu)Home, wherever you are...Excursie la Lake ArrowheadLaguna BeachBeach Cities
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns

There are several elements which contribute to a linguistic explanation of the word caesarean.

 

-The term may be simply derived from the Latin verb caedere (supine stem caesum), 'to cut'. The term caesarean section then would be a tautology.

-The caesarean is possibly named after the Roman dictator Julius Caesar who allegedly was so delivered. Historically, this is impossible as his mother was alive after he reached adulthood, but the legend is at least as old as the 2nd century AD.

-Roman law prescribed that the procedure was to be performed at the end of a pregnancy on a dying women in order to save the life of the baby. This was called the lex caesarea. Thus the Roman law may be the origin of the term.

 

Most likely is a combination of these. The beginning of the story is certainly the verb caedo: the phrase a matre caesus ('cut out of his mother') was used in Roman times to describe the operation. The real etymology of the name Caesar (a much older family name) is completely unrelated, but a very early folk etymology invented the story of Julius Caesar's birth by section in order to suggest that his name is derived from this verb. The title of the Roman law must be influenced by this legend, since the form caesareus cannot be derived directly from caesus without some interference of Caesar. The form of the modern English word caesarean may come either from the law or from the name Caesar, but the modern German Kaiserschnitt (literally: 'Emperor's section') obviously comes directly from the legend of Julius Caesar's birth.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Cesarean

 

 

________________________________________________

 

To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am postat ieri in mesaj acid la adresa Natasei, dar vad ca nu mai exista. Fie nu a ajuns, fie a fost sters.

Eu nu ma las si revin cu aceleasi idei.

O sfatuiesc cu mare caldura pe Natasa sa-si tina parerile pentru ea si sa infiinteze ce club vrea ea. Cred ca de cind cu caderea cominsumului ne-am cistigat dreptul la afiliere, asa ca draga mea Natasa fiecare are dreptul sa infiinteze ce club vrea muschii lui...[zz]

 

Cit despre alte acuzatii aduse ancai tanasica care a deschis subiectul, cascati ochii bine si mai cititi inca o data. Nu e un subiect in care sa le incriminam pe cele care au facut cezariana, ci un subiect care sa laude virtutiile nasterii naturale si unde sa gasesti resurse si incurajari pe tema asta. Cine vrea sa citeasca printre rinduri, are un mare complex de inferioritate.

 

Nu stiu ce a scris anca tanasica la alte subiecte pentru ca nu am m-a interesat sa-mi pierd vremea cu certuri aberante. SI nici nu conteaza. Eu as vrea sa nasc natural pentru ca asta-i filosofia mea de viata.

 

Ah, si ca sa inchei o sa postez un alt subiect prin care sa spulber confuzia care am vazut ca exista aici pe forum intre nastere naturala si nastere vaginala cu epidural. Nastere naturala e o nastere neasistata de medicamente, fara monitorizari sau cu foarte putine si in care mama este lasata sa se miste in voie si sa nasca in ce pozitie vrea.

 

Ah, si inca un P.S... cica expulzia la o nastere naturala se simte ca cel mai bestial si puternic orgasm din viata...ei, poti sa te pui cu cezariana la asta??? [zz]

O gagica locala mi-a spus treaba asta, dar tipa e din fire cam exaltata... Daca reusesc sa nasc natural si nu apelez la epidural o sa va spun daca a fost cazul...[;)] o sa vreau sa fac copii o data la noua luni...[:-)))]

 

 

 

 

 

 

[gravi] DPN 2.11.05

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by anca tanasica
Originally posted by Cristina_C
Originally posted by anca tanasica cred ca esti o mama rea daca alegi cezariana id="size3">doar ca sa nu te doara!id="red"> si asta e parerea tuturor medicilor din lumea asta care sunt buni in meseria lor!
id="quote">id="quote"> citat din http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=10416 (pag.14)Oare cate dintre mamele ce nasc prin cezariana isi abandoneaza copilul in maternitate?Mihaela [gravi], [zana]Mara si [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa intru in polemica aici. Vreau sa spun ceva frumos. Nu cred ca are nici o legatura felul in care nasti cu capacitatea de a fi mama mai tarziu. Eu am nascut natural si recunosc ca la un moment dat in timpul sarcinii ma gandeam ca petru mine ar fi mai buna o cezariana (sunt o "doamna" si nici nu m-as fi gandit sa ma screm in fata unor moase...[flo] iar pe de alta parte am o varsta si destui ban i ca sa-mi platesc acest comfort - asa gandeam acum cateva luni) . Dar de aici pana la ce a fost in final e cale lunga. Mie mi s-au rupt membranele prematur si am fost tinuta in spital asa ca sa se maturizeze mititelul meu. Doctorul meu a spus ca solutia cea mai buna pentru copilul meu premtur este o nastere naturala (ca sa treaca prin travaliu si sa u inghita deloc anestezie). Credeti-ma ca nu am stat pe ganduri si am nascut absolut natural (ca in Evul Mediu) si nu mica mi-a fost bucuria cand puiul meu de om a iesit la lumina facand o mare galagie si cu toate ca era subponderal a luat Apgar 9.

 

Un lucru pe care poate nu l-a spus nimeni e ca dupa ce iese copilul ai cea mai frumoasa stare din lume. O liniste si o bucurie cu toate ca astepti sa iasa placenta si sa fii cusuta. Nu pot sa-mi explic medical ce se intampla dar am mai auzit si alte mamici laudand aceasta stare post-partum.

 

Mie nu imi pare rau ca am nascut natural, am simtit ca am putut face ceva bun pentru puiul meu si am trecut printr-o experienta de care sunt mandra. Sunt mandra ca am facut ceva de care mi-a fost tare frica. De fapt cred ca acesta este curajul, sa poti face lucruri de care iti este frica. Am uitat sa va spun ca inainte de a naste facusem cursuri de pregatire a nasterii care m-au ajutat foarte tare sa nu fiu speriata de nasterea naturala.

 

Parerea mea este ca nu suntem suficient informate in legatrua cu nasterea iar multi doctori nu au timp sa stea de vorba cu pacientele si sa le explice avanatajele si dezavanatjele fiecarei metode.

 

Ana Maria si bebe Victor Stefan [bibe](15 12 2004)

 

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by catagheHai serios!!...[:D]Alta idee nu-ti mai vine? Ia gandeste-te mai bine, e vorba de ceva mult mai prozaic...In alta ordine de idei, vreau sa te corectez, fie ca iti place, fie ca nu: lactatia se declanseaza in medie (vorbim statistic, nu despre prietenele mele sau ale nu stiu cui!) mai tarziu iar involutia uterina (adica aia prin care uterul se contracta si revine la dimensiunile dinainte de nastere, prevenind in acelasi timp hemoragiile) se face mai lent dupa cezariana. Asta gasesti scris in orice manual de obstetrica. Se pare ca explicatia consta in faptul ca nivelele hormonale ale femeilor care nasc natural sunt diferite de cele ale femeilor care nasc prin cezariana - mai precis, femeile care nasc natural au semnificativ mai multe descarcari de oxitocina si prolactina in perioada urmatoare nasterii decat cele care nasc prin cezariana.Aici gasiti multe chestii interesante, si de bine si de rau, atat despre cezariana cat si despre nasterea naturala:http://www.plus-size-pregnancy.org/CSANDVBAC/bfaftercesarean.htmP.S. Stressul medicului nu e cine stie ce nici la cezariana, nici la nasterea naturala... daca merg bine... si e imens... daca merg prost... Mai simplu de atata nu se poate...________________________________________________To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!
id="quote">id="quote">Adevarat ce zici tocmai de aceea la nasterea prin cezariana i se administreaza mamei un "hormon" (daca am inteles bine de la medicii nemti?) care sa stimuleze lactatia. De ce nu spui si asta daca vrei sa fii fair? - sau nu stiai?[:D] Pe asta ma bazam cand am zis (mai sus) ca nu are importanta felul cum nasti ca sa ai laptik.Cat despre mesajele tale la bascalie - asta esti! si nu ma potrivesc (cobor) lor. [^]*****************************************
quote:Originally posted by cataghe

There are several elements which contribute to a linguistic explanation of the word caesarean.-The term may be simply derived from the Latin verb caedere (supine stem caesum), 'to cut'. The term caesarean section then would be a tautology. -The caesarean is possibly named after the Roman dictator Julius Caesar who allegedly was so delivered. Historically, this is impossible as his mother was alive after he reached adulthood, but the legend is at least as old as the 2nd century AD. -Roman law prescribed that the procedure was to be performed at the end of a pregnancy on a dying women in order to save the life of the baby. This was called the lex caesarea. Thus the Roman law may be the origin of the term. Most likely is a combination of these. The beginning of the story is certainly the verb caedo: the phrase a matre caesus ('cut out of his mother') was used in Roman times to describe the operation. The real etymology of the name Caesar (a much older family name) is completely unrelated, but a very early folk etymology invented the story of Julius Caesar's birth by section in order to suggest that his name is derived from this verb. The title of the Roman law must be influenced by this legend, since the form caesareus cannot be derived directly from caesus without some interference of Caesar. The form of the modern English word caesarean may come either from the law or from the name Caesar, but the modern German Kaiserschnitt (literally: 'Emperor's section') obviously comes directly from the legend of Julius Caesar's birth.http://en.wikipedia.org/wiki/Cesarean________________________________________________To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!


id="quote">id="quote">Inca ceva ca uitai.Si fiindca limba forumului este (inca) romana macar sa scriem ca sa inteleaga toata lumea, no? [:D]Es gibt einige Elemente, die zu einer linguistischen Erklärung descaesarean Wortes beitragen.- die Bezeichnung kann vom lateinischen Verb caedere (nachlässigesStamm caesum) einfach abgeleitet werden, ' schneiden '. Der Bezeichnung Kaiserschnitt dann würde ein Tautology sein. - caesarean wird vielleicht nach dem römischen Diktator Julius Caesargenannt, der angeblich war, also geliefert. Historisch dieses ist, seine Mutter lebendig, nachdem er Erwachsensein erreichte so unmöglich auch war, aber die Legende ist mindestens so alt wie die 2. Jahrhundert ANZEIGE. - römisches Gesetz schrieb vor, daß das Verfahren am Ende einerSchwangerschaft auf durchgeführt werden sollte sterbende Frauen,zwecks das Leben des Babys zu speichern. Dieses wurde das lex Caesarea genannt. So kann das römische Gesetz der Ursprung der Bezeichnung sein. Ist am wahrscheinlichsten eine Kombination von diesen. Der Anfang der Geschichte ist zweifellos das Verb caedo: die Phrase ein matre caesus (' Schnitt aus seiner Mutter heraus ') wurde in den römischen Zeiten, den Betrieb zu beschreiben verwendet. Die reale Etymologie des Namenscaesars (ein viel älterer Familienname) ist vollständig ohne Bezug, aber eine sehr frühe Volksetymologie erfand die Geschichte Julius Caesars der Geburt durch Abschnitt, um vorzuschlagen, daß sein Name von diesem Verb abgeleitet wird. Der Titel dem römischen Gesetz muß durch diese Legende beeinflußt werden, da das Form caesareus nicht direkt vom caesus ohne etwas Störung von Caesar abgeleitet werden kann. Die Form des modernen englischen caesarean Wortes kann entweder vom Gesetz oder vom Namenscaesar kommen, aber das moderne deutsche Kaiserschnitt (buchstäblich: ' Abschnitt des Kaisers ') kommt offensichtlich direkt von der Legende Julius Caesars der Geburt.Adela [cit] , mamica de Julia [zana]id="size2">id="violet">id="Times New Roman">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adela cred ca acest subiect a degenerat exact prin interventia voastra! Anca pana una alta incepuse sa posteze sfaturi...

Superioritatea ta de "doamna" parca am inghitit-o pe un topic vechi... Ti-am raspuns atunci spunand ca eu cred ca nu citesc bine ce citesc si nu cred ca te-am urmarit pe orice subiect ai deschis ca sa-ti dau in cap cum eram eu in ochii tai opusul unei doamne, doar pentru ca nascusem natural!

 

Daca nici un moderator nu-ti explica ca se discuta idei si nu se urmareste o persoana pe tot forumul pentru ce a zis pe subiectul X.... asta este. Sunt si moderatorii oameni, iar discutia pro-contra cezarina la cerere este o raca veche pe forum pe care nu o vei eradica tu!

 

Sunt pro-nastere naturala si pot califica cum imi doresc dreptul de a alege sa nu te doara si de a te teme ca s-ar modifica ceva in viata ta sexuala.. .. ca de aceasta se fac de fapt alegerile de cezariana fara motiv medical.

Cezariana fara motiv mi se pare un lucru:

 

1. costisitor pentru societate. Nu vad de ce sa plateasca toti pentru mofturile unora. Vrei plateste-o din buzunar integral, nu doar bacsisul medicului ci si spitalizarea, aparatura, etc. ! Si e o diferenta crasa!

 

2. iluzoriu in ideea ca nu vei avea de suferit pentru o femeie normala. Adica dupa operatie nu prea ai voie sa ridici, pozitiile de alaptat recomandate oficial sunt intinsa in pat nu cu pruncul in brate. Deci presupun ca cineva te poate ajuta constant. Majoritatea femeilor pe aici nu dispun de bona, menajera si bunici, ci se descurca singure dupa nastere si deci trebuie sa o poata face fara a risca sa ajunga la spital cu alte complicatii.

 

3. un mod de a reactiona fricos. Un copil te va pune la incercare cu mai mult decat o amarata de nastere naturala. Fizic sau psihic. Sa fiu sincera am uitat ce e aceea durere de nastere imediat, am uitat mult mai greu durerea de mastita recurenta pe care am capatat-o alaptand exclusiv un copil prematur care manca intr=atat de neregulat ca-mi crea diferente de productie de lapte ingrozitoare. Si totusi am iesit cu bine, am luat partea amuzanta a lucrurilor. Asa sani ca la mastita n-am vazut nici in reviste "dedicate".[:D] Si cum zicea careva pe aici ce nu te ucide te face mai tare [flo] si eu ca om ma simt altfel si poate pregatita la ideea ca un copil iti aduce si bune si rele si iti asumi acest risc devenind mama.

 

De la punctul 3. la ideea Ancai ca nu esti o mama buna... este un pas pe care eu nu-l fac. Dar oamenii fricosi si care raman cu traumatisme dupa zeci de ani nu-mi plac. Se uita prea mult la propria persoana si prea putin in jur. N-o fi usor sa nasti, dar nu e nici un capat de tara. Viata e minunata si daca e simpla.

 

Si inca ceva. Am fost si sunt amenintata de nasterea prin cezariana din cauza unei posibile ruperi uterine in timpul travaliului... Si marturisesc ca acest gand m-a urmarit in prima mea sarcina si ca as fi preferat o cezariana cu toate necazurile ei... Banal acele pericole erau indepartate pe cand nasterea era langa mine imininenta. Si acum imi dau seama ca e mai bine sa decida stiinta medicala, decat frica mea. Contra fricii exista peridurala.

Si by the way forcepsul a fost inlocuit de vacuum, asa ca nu mai visati urat!

 

 

In plus Adela nu-ti pot intelege agresivitatea. Pe fetele din .ro le inteleg ca pot alege cezariana si din motive serioase de genul teama unui serviciu medical prost in cazul nasterii naturale. Da se tem de conditiile din spital, de tratamentul unui care plateste gras, contra unuia care vrea ceva simplut si nu plateste atat... si pentru aceste probleme eu nu am o solutie...

 

Oricum nu ma mai intereseaza disputa pro-contra cezariana, dar mi-ar placea sa existe un subiect pro-nastere naturala si voi incerca in limita timpului sa regasesc o mare parte a informatiilor care m-au linistit pe mine in timpul sarcinii si care mi-au diminuat frica de nastere naturala si m-au incurajat pe drumul catre spital cu membranele rupte si un sot care conducea masina precum un sofer de curse [:D].

 

In mod cert nu am sperat ca vom intra in vreun copac si apoi direct la cezariana de urgenta [:D].

 

 

 

Andreea si galusca [fetita] si ghemotocul [baietel] asteptat pe 4 iulie 2005

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adrla draga mosului ce grabita esti.. no imi re-editasem mesajul cu ceva special pentru tine... asa ca-l repostez nu cumva sa-l ratezi!

Si titlul "subietului" se poate modifica in cum Adela o urmareste pe Anca ! Vanatoare de vrajitoare? [:D]

 

 

------------

 

Adela cred ca acest subiect a degenerat exact prin interventia voastra! Anca pana una alta incepuse sa posteze sfaturi...

Superioritatea ta de "doamna" parca am inghitit-o pe un topic vechi... Ti-am raspuns atunci spunand ca eu cred ca nu citesc bine ce citesc si nu cred ca te-am urmarit pe orice subiect ai deschis ca sa-ti dau in cap cum eram eu in ochii tai opusul unei doamne, doar pentru ca nascusem natural!

 

Daca nici un moderator nu-ti explica ca se discuta idei si nu se urmareste o persoana pe tot forumul pentru ce a zis pe subiectul X.... asta este. Sunt si moderatorii oameni, iar discutia pro-contra cezarina la cerere este o raca veche pe forum pe care nu o vei eradica tu!

 

 

In plus Adela nu-ti pot intelege agresivitatea. Pe fetele din .ro le inteleg ca pot alege cezariana si din motive serioase de genul teama unui serviciu medical prost in cazul nasterii naturale. Da se tem de conditiile din spital, de tratamentul unui care plateste gras, contra unuia care vrea ceva simplut si nu plateste atat... si pentru aceste probleme eu nu am o solutie...

 

-------------------

 

Andreea si galusca [fetita] si ghemotocul [baietel] asteptat pe 4 iulie 2005

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si Adela legat de cum sa nasti natural... vezi tu aici exista cursuri, pe net doar sa folosesti google si dai peste tot ce vrei... Deci pentru majoritatea noastra (care intelegem engleza) este o investitie de timp enorma sa stam sa traducem pentru DC. Investitie pe care eu am facut-o o data pe acest forum in subiecte mai vechi si pe care pot incerca sa o fac acum total colateral. Dar daca Anca vrea sa o faca [il] si tot respectul.

 

Interventia mea este exact in acest scop...las-o in pace sa prezinte aceste informatii nu o mai fugari pentru afirmatiile ei legate de calitatea de mama a celor care nu nasc natural!

 

Si zau chiar nu stii engleza ?[:D][cool][ups]

 

Andreea si galusca [fetita] si ghemotocul [baietel] asteptat pe 4 iulie 2005

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Bic

 

Ah, si inca un P.S... cica expulzia la o nastere naturala se simte ca cel mai bestial si puternic orgasm din viata...ei, poti sa te pui cu cezariana la asta???

 

[gravi] DPN 2.11.05


id="quote">id="quote">

 

[:-)))][:-)))][:-)))]

 

 

Bic,iti doresc o nastere usoara ,un bebe sanatos si voinic!![flo]

Chestia cu orgasmul m-a facut sa ris cu lacrimi,dupa care am stat si m-am gindit shiiiiit ,oi fi frigida??Mie nu mi-a iesit chestia cu orgasmul la expulzie ,ma oftic raaaau!![:D]

P.S.-dupa cum preconizam ,desi nu ma cheama Maflada sau Zaraza,iar se incing spiritele,de aceea propun urmatoarele:

1.fetele cu cezariana sa aiba topicul lor ,lasat in pace de vajnicele nascatoare pe cale naturala,in care sa explice experientele lor de nastere ,pregatind astfel viitoarele mamici care din motive medicale sau nu,aleg cezariana.

2.fetele cu nasterea naturala ,sa faca acelasi lucru,pe topicul lor,fara sa fie taxate de aparatoarele cezarienei(Adela ,mi-esti tare draga, iaca te gonesc,dar fiind o scandinava adevarata,te invit sa treci pe la scandinavi la o cafelutza[;)])id="size1">

3.Infiintarea unui noi topic,intitulat sugestiv:Paruieli eterne cezariano-naturale!![:-)))]

 

Elena[hippi] si [copil]pisicutza Amelieid="Century Gothic">id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...