Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Club "Pro nastere naturala" !


Recommended Posts

mama Rayu, declar public esti mortala...[:-)))]

 

eu care am avut 2 zile de contractii si tot sunt pro nastere naturala, poate daca eram in Ro, la cat ma rugam eu de tzoti sa-mi faca cezariana, tot se conforma unul, asa aici m-au lasat in plata mea, pacalindu-ma incet-incet, pana harst, iat-o si pe fii mea, zau daca mint, dar nici in clipa de fatza nu regret ca am nascut-o natural, desi nu mai aveam nici o farama de putere.

 

Numai bine,

Lena si [bibe] Freya

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:Originally posted by Adela

Clubul vostru trebuie sa se numeasca "Club contra cezarienei" -ca vad ca unele mamici care au nascut natural au o grija [:D] - .Un club adevarat pro nasterea narturala ar veni in ajutorul viitoarelor mamici cu sfaturi, idei, relatari din propria voastra experienta. Ar incuraja frumos nasterea naturala raspunzand temerilor celora care s-au decis deja pentru acest tip de nastere: (cum ar fi: cum sa evit epiziotomia? cum sa fac fata durerii? tehnici de respiratie, lamaze ...in fine stiti voi mai bine. (sau poate ca nu??) ). Dar voi nu faceti decat sa dati in cap _cezarienei_ si asta e toata discutia in_za_club! (exceptie fac cateva fete de aici- se stiu ele care [pup])ps Danareda unde-mi umbli? [:D]Adela [cit] , mamica de Julia [zana]id="size2">id="violet">

id="Times New Roman">
id="quote">id="quote">Pai daca fara discutii contradictorii nu se poate. Nu ne apucaram noi frumos sa vorbim despre beneficii, si zbang ne sare Natasa in cap care ne pune sa infiintam un club al spanacului si discuta despre cu totul altceva? Nu trebuie sa ii dam raspunsuri pe masura sa o facem sa inteleaga ce se dezbate si anume beneficii ale nasterii naturale si nu alte chestii legate de a naste sau nu naste prin cezariana cum vad ca povesteste ea? SAu mai bine sa le ignoram pe cele care vin sa ne convinga despre beneficiile cezarienei? si sa mergem pe ideea "cainii latra, ursul merge?"mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) Povestea-nasterii Desenele lui Liviu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Rayuela
quote:Originally posted by BicAh, si inca un P.S... cica expulzia la o nastere naturala se simte ca cel mai bestial si puternic orgasm din viata...ei, poti sa te pui cu cezariana la asta??? [gravi] DPN 2.11.05
id="quote">id="quote">[:-)))][:-)))][:-)))]Bic,iti doresc o nastere usoara ,un bebe sanatos si voinic!![flo]Chestia cu orgasmul m-a facut sa ris cu lacrimi,dupa care am stat si m-am gindit shiiiiit ,oi fi frigida??Mie nu mi-a iesit chestia cu orgasmul la expulzie ,ma oftic raaaau!![:D]Elena[hippi] si [copil]pisicutza Amelieid="Century Gothic">id="blue">
id="quote">id="quote">Mai sa stiti voi ca io, desi numai la asta nu m-am gandit pana acum, stiu sigur ca imediat dupa expulzie am simtit contractii puternice vaginale exact ca in timpul orgasmului dar num-am gandit nicidecum la orgasm ci mi-a trecut fugitiv prin cap cum naiba de simt io asa ceva dupa atata durere?[:D]mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) Povestea-nasterii Desenele lui Liviu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ma simt urmarita...ajutor...[:D]

 

acum, chiar pe bune, eu nu am intrat pe vreun sub. pro-cezariana sa ma cert cu fetele...dar daca atat puteti voi, asta e...

 

nu incerc sa imi fac nici o mea culpa pt.afirmatia mea, dar va reaminetesc ca am spus ca " Cred (e parerea mea si asta e...dc nu va convine nu o cititi) ca cele care aleg nastere prin cezariana ca sa nu simta durere sunt mame rele" deci ati omis in analiza voastra gramaticala, de obicei si cu rea-credinta (ca doar sunt avocat[:D]) urmatoarele chestii:

1.eu am dreptul sa am orice parere vreau, fiind o tara libera nu poti baga omul in puscarie pentru opinie (nu mai suntem in comunism...nu v-ati trezit inca?)

2.chestia cu mama rea era strict legata de chestia cu evitarea durerii, care mie mi se pare o mare tampenie, cum mi se pare si chestia cu "am nascut cu cezariana ca sa nu se strice "dansa""

3.daca ma urmareste cineva pe forum, eu cred ca n-are alta treaba si e pb.ei personala (desi freud ar fi spus mai multe...) si pt.informarea urmaritoarele-am dat ignore de mult....

4.sub.asta chiar era deschis cu scop informativ, parerea mea e ca ingustimea mintii unora nu poate pricepe asta si le rog pe cele care nu pricep sa faca clubul "nepriceputintilor"

5.tin prea mult la sub.asta-mi se pare instructiv...si voi ruga un moderator sa stearga toate mesajele off-topic si elucubratiile unora si sa ramana doar mesajele care au sfaturi si idei constructive....le invit in continuare pe fetele carora le e drag subiectul sa intervina si pe celelalte sa ne lase in pace...id="red">

6.am deschis un sub,la zona zoster pt.cele nelinistite!!!!id="blue">id="blue">id="size3">

 

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

 

http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

 

http://www.magnetoterapie.ro

 

MotoRRock editia a II-a in Ploiesti:

http://www.silverpistons.ro/mr2.html

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Adela
quote:Originally posted by catagheHai serios!!...[:D]Alta idee nu-ti mai vine? Ia gandeste-te mai bine, e vorba de ceva mult mai prozaic...In alta ordine de idei, vreau sa te corectez, fie ca iti place, fie ca nu: lactatia se declanseaza in medie (vorbim statistic, nu despre prietenele mele sau ale nu stiu cui!) mai tarziu iar involutia uterina (adica aia prin care uterul se contracta si revine la dimensiunile dinainte de nastere, prevenind in acelasi timp hemoragiile) se face mai lent dupa cezariana. Asta gasesti scris in orice manual de obstetrica. Se pare ca explicatia consta in faptul ca nivelele hormonale ale femeilor care nasc natural sunt diferite de cele ale femeilor care nasc prin cezariana - mai precis, femeile care nasc natural au semnificativ mai multe descarcari de oxitocina si prolactina in perioada urmatoare nasterii decat cele care nasc prin cezariana.Aici gasiti multe chestii interesante, si de bine si de rau, atat despre cezariana cat si despre nasterea naturala:http://www.plus-size-pregnancy.org/CSANDVBAC/bfaftercesarean.htmP.S. Stressul medicului nu e cine stie ce nici la cezariana, nici la nasterea naturala... daca merg bine... si e imens... daca merg prost... Mai simplu de atata nu se poate...________________________________________________To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!
id="quote">id="quote">Adevarat ce zici tocmai de aceea la nasterea prin cezariana i se administreaza mamei un "hormon" (daca am inteles bine de la medicii nemti?) care sa stimuleze lactatia. De ce nu spui si asta daca vrei sa fii fair? - sau nu stiai?[:D] Pe asta ma bazam cand am zis (mai sus) ca nu are importanta felul cum nasti ca sa ai laptik.Cat despre mesajele tale la bascalie - asta esti! si nu ma potrivesc (cobor) lor. [^]*****************************************
quote:Originally posted by cataghe

There are several elements which contribute to a linguistic explanation of the word caesarean.-The term may be simply derived from the Latin verb caedere (supine stem caesum), 'to cut'. The term caesarean section then would be a tautology. -The caesarean is possibly named after the Roman dictator Julius Caesar who allegedly was so delivered. Historically, this is impossible as his mother was alive after he reached adulthood, but the legend is at least as old as the 2nd century AD. -Roman law prescribed that the procedure was to be performed at the end of a pregnancy on a dying women in order to save the life of the baby. This was called the lex caesarea. Thus the Roman law may be the origin of the term. Most likely is a combination of these. The beginning of the story is certainly the verb caedo: the phrase a matre caesus ('cut out of his mother') was used in Roman times to describe the operation. The real etymology of the name Caesar (a much older family name) is completely unrelated, but a very early folk etymology invented the story of Julius Caesar's birth by section in order to suggest that his name is derived from this verb. The title of the Roman law must be influenced by this legend, since the form caesareus cannot be derived directly from caesus without some interference of Caesar. The form of the modern English word caesarean may come either from the law or from the name Caesar, but the modern German Kaiserschnitt (literally: 'Emperor's section') obviously comes directly from the legend of Julius Caesar's birth.http://en.wikipedia.org/wiki/Cesarean________________________________________________To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!


id="quote">id="quote">Inca ceva ca uitai.Si fiindca limba forumului este (inca) romana macar sa scriem ca sa inteleaga toata lumea, no? [:D]Es gibt einige Elemente, die zu einer linguistischen Erklärung descaesarean Wortes beitragen.- die Bezeichnung kann vom lateinischen Verb caedere (nachlässigesStamm caesum) einfach abgeleitet werden, ' schneiden '. Der Bezeichnung Kaiserschnitt dann würde ein Tautology sein. - caesarean wird vielleicht nach dem römischen Diktator Julius Caesargenannt, der angeblich war, also geliefert. Historisch dieses ist, seine Mutter lebendig, nachdem er Erwachsensein erreichte so unmöglich auch war, aber die Legende ist mindestens so alt wie die 2. Jahrhundert ANZEIGE. - römisches Gesetz schrieb vor, daß das Verfahren am Ende einerSchwangerschaft auf durchgeführt werden sollte sterbende Frauen,zwecks das Leben des Babys zu speichern. Dieses wurde das lex Caesarea genannt. So kann das römische Gesetz der Ursprung der Bezeichnung sein. Ist am wahrscheinlichsten eine Kombination von diesen. Der Anfang der Geschichte ist zweifellos das Verb caedo: die Phrase ein matre caesus (' Schnitt aus seiner Mutter heraus ') wurde in den römischen Zeiten, den Betrieb zu beschreiben verwendet. Die reale Etymologie des Namenscaesars (ein viel älterer Familienname) ist vollständig ohne Bezug, aber eine sehr frühe Volksetymologie erfand die Geschichte Julius Caesars der Geburt durch Abschnitt, um vorzuschlagen, daß sein Name von diesem Verb abgeleitet wird. Der Titel dem römischen Gesetz muß durch diese Legende beeinflußt werden, da das Form caesareus nicht direkt vom caesus ohne etwas Störung von Caesar abgeleitet werden kann. Die Form des modernen englischen caesarean Wortes kann entweder vom Gesetz oder vom Namenscaesar kommen, aber das moderne deutsche Kaiserschnitt (buchstäblich: ' Abschnitt des Kaisers ') kommt offensichtlich direkt von der Legende Julius Caesars der Geburt.Adela [cit] , mamica de Julia [zana]id="size2">id="violet">id="Times New Roman">
id="quote">id="quote">Mesajele mele sunt la bascalie in masura in care nu imi pot imagina ca nu stii despre ce vorbesc cand spun ca medicii au alte motive decat ce este mai bine pentru paciente atunci cand aleg cezariana, si cu asta ma refer la medicii din .ro. Nu cred ca esti plecata de atat de mult timp din .ro sau ca ai memoria atat de scurta incat sa nu stii, sincer. Si chiar daca ar fi asa, cred ca pe DC au fost o multime de subiecte din care te puteai lamuri. Deci, singura concluzie pe care pot sa o trag e ca in mod premeditat induci lumea in eroare, si da-mi voie sa ma amuz de chestia asta.Cu hormonul ai dreptate, se da atunci cand este tocmai pentru a se suplini deficitul de secretie de dupa cezariana, si mai ales pentru a preveni hemoragiile. Insa alaptarea se incepe dupa cezariana atunci cand se poate - in nici un caz la cateva ore dupa nastere ca dupa nasterea naturala. Asta are urmatoarele implicatii: copilul trebuie hranit intre timp artificial, si te asigur ca nimeni in .ro nu sta sa-i dea cu lingurita ca sa nu se invete cu biberonul, care de obicei are un orificiu cat China si foarte frecvent mai are si o tulpina rezistenta de candida pe el; copilul este privat de cateva portii bune de colostru, care este ideal pentru el in perioada respeciva, pentru ca contine anticorpi materni si elemente pe care nici o vaca praf din lumea asta nu le are deocamdata; si, ceea ce spuneam la inceput, lactatia propriu zisa nu este stimulata si se declanseaza ceva mai tarziu.Chestia cu limba o las la latitudinea moderatorilor, eu personal nu am timp sa stau sa traduc, daca ei considera ca am incalcat vreo regula ii rog sa imi stearga citatul si sa lase doar linkul catre sursa, pentru mine mai putin conteaza. Ma indoiesc insa ca de asta nu mai poti tu...[:D]a propos, germana e limba de circulatie internationala?________________________________________________To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rayuela, ironia ta este foarte prost plasata. Poate crezi ca ai simtul umorului...

 

Va rog foarte mult nu mai postati, daca nu sinteti de acord cu ideile care se vehiculeaza la acest subiect. Sau si mai bine, nu mai cititzi. Daca vreti sa va certati pe tema cezariana vs. nastere naturala, deschideti va rog un alt subiect. Vad ca moderatorii nostri care altfel au reactii foarte rapide nu au prins abatarea de la regula de data asta.

 

Si pentru ca sper ca de-acum incolo nu o sa mai vad nici un cuvintel legat de polemica natural-cezariana, o sa incep prin a pune o intrebare la tema.

 

Pentru cele din U.S. e necesar sa ma duc la clase? Daca da, Lamaze sau Bradley? Din cite am citit Bradley mi se pare mai potrivit pentru mine. Incurajeaza o dieta naturala in timpul sarcinii, miscare multa, sa-ti asculti trupul, o respiratie cit de cit fireasca. Cei de la Lamaze am vazut ca sint adeptii unei respiratii mai ciudate... hmmm... Teama mea cu ambele feluri de clase e sa nu dau de niste sectante care sa ma frece la cap cu texte din astea californiene de genul nasterea e "a trip to a better understanding of myself"...

Ceva experiente pe aici cu clasele???

 

 

[gravi] DPN 2.11.05

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, propun ceva.

Daca mai intervine cineva in legatura cu polemica, haideti ca noi, cele care vrem ca acest subiect sa fie o sursa de informare si nu o cearta penibila, sa ignoram complet acele mesaje.

 

[gravi] DPN 2.11.05

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Boooon,sa raspund si eu.Pro nastere naturala 100%,de acord cu cezariana doar in cazuri de urgenta,cand viata mamei sau a bebeului sint in pericol...Am nascut natural si o sa nasc natural daca mai da Dumnezeu...

Mentalitatea este insa diferita,de la cer la pamant,intre Rom si tarile civilizate.In timp ce in vest femeile insarcinate nasc natural in proportie covarsitoare(se poate si cezariana la cerere dar platesti bani grei),in Rom "duamnele"aleg cezariana,mai "elegant" atat pentru pacienta cat si pentru medic.De altfel in Rom medicul in multe cazuri sfatuieste pacientele sa aleaga cezariana chiar daca de cele mai multe ori nu se impune,pentru ca bacsisul este mai gras decat la o "naturala".Dar asta este alta poveste...Avantajele nasterii naturale nu le mai enumar,eu la 2 ore de la nastere am fost mutata de catre sot la o clinica de ingrijire a mamei si bebelusului nou-nascut,am mers pe picioarele mele,m-am spalat singura etc...Pentru bebeu stiu ca nasterea naturala este mai putin traumatizanta,bebe se obisnuieste treptat cu mediul exterior,pe cand la cezariana este scos brusc din mediul lui .Nu inteleg atitudinea mamicilor de pe forum care au ales cezariana,doamnelor,ati ales cezariana din motive medicale sau a fost doar frica de nastere naturala? In cel de-al doilea caz,pledarea pentru nasterea prin cezariana nu mi se pare fair...

 

 

 

 

 

 

Oana,mamica lu' Iepurici Alerg P'Aici(27 Nov 2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...