Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Club "Pro nastere naturala" !


Recommended Posts

Eu is insomniaca la ora asta, asa ca iata-ma pe forum.

Multumesc pt. raspunsuri. Asa ziceam si eu, ca e ceva natural si nu ne trebuie cursuri, dar cred ca o sa ma duc la citeva, sa am idee, desi, asa cum spunea si lucia mirela pun pariu ca in momentul Z uiti totul si te mai si confuzionezi. [:D]

 

Acum mai am intrebari pt. fetele care au nascut natural. Doar chiar atit de tare sau e, asa cum spunea cineva, ca o constipatie ceva mai puternica? [consti]

Mie mi-a fost intotdeauna frica de durere si fac ca toti dracii la o zgirietura, dar totodata ma gindesc ca din aproape in aproape, cu "hai ca mai pot inca cinci minute" treci peste. Sigur ca depinde de constitutia fiecarei femei si de sarcina.

 

Sint tot felul de dureri. Sint curioasa daca durerile facerii se pot compara cu o durere de stomac, de exemplu. Incerc sa-mi imaginez cum e cu nasterea gindindu-ma la ce mai nasoala durere de stomac pe care am avut-o vreodata si sa analizez genul acela de durere. Imi aduc bine aminte ca in situatii din astea, organimsul iti transmite ca ceva e rau dereglat pe-acolo si in consecinta doar daca elimni raul te poti calma.

La nastere nu e vorba de rau, dar tot de ceva pe care organismul trebuie sa-l elimine. Cu toate astea, se pot compara durerile???

 

Nu dati cu rosii, incerc sa-mi fac curaj...

 

[gravi] DPN 2.11.05

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Bic senzatia de mare constipatie de care vorbesti este exact cea pe care o simti inaite de trecerea fatului prin bazin si expulzie, deci, chiar la sfarsitul travaliului cand urmeaza expulzia.

Despre comparatia durerilor e destul de greu de vorbit, pentru ca asa cum spui nu toate femeile percep la fel durerile. Seamana intr-adevar cu durerile de burta dar foarte puternice si repetate cu pauze intre ele cand nu te mai doare si asta e un lucru bun.

 

mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) Povestea-nasterii

 

Desenele lui Liviu

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare util subiectul pentru cele care sunt insarcinate sau planuiesc asta...Si mi se pare normal ca pesoanele care au nascut cu cezariana sa aiba parerea lor despre asta si sa nu accepte parerea altora, asa ca polemica nu-si are rostul.

Scria cineva mai sus sa scriem despre dezavantajele nasterii naturale...E un lucru la care nu m-am gandit niciodata; a alege o varianta sau alta, a pune in balanta avantajele /dezavantajele unei forme sau alta de a naste.

Nu este o alegere: oare cum sa nasc, din punctul meu de vedere??? E o alegere medicala daca situatia impune cezariana si atat. Te poti gandi cum sa-ti usurezi durerile, sa te duci la cursuri prenatale, sa iti alegi un spital in care ai toate conditiile (nasti singura intr-o rezerva, sta partenerul cu tine daca asta vrei)...Cam astea ar fi alegerile...din punctul meu de vedere.

Pentru mine, personal, experienta nasterii a fost unica, si nu o voi uita niciodata. Nu stiu daca m-a facut o mama mai buna, o perioada mi s-a parut horror si foarte dureroasa, dar acum, privind in urma, imi dau seama ca as fi pierdut foarte mult daca as fi nascut altfel...

 

If a have a bag of rocks to carry as I go

I just want to hold my head up high....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bic nu te vei pierde la momentul nasterii daca stii cate ceva. Moasa va fi langa tine, se va uita pe monitor si te va ajuta cu indicatii daca ii vei parea pierduta.

Daca ai fi lasata asa de una singura... eu stiu..poate m-as fi pierdut de tot. Habar n-am, dar prezenta moasei (a fost o femeie tare de treaba) mi-a prins tare bine si a 'otului desi am ascultat jumatate din ce mi s-a spus[:D].

 

Legat de expulzie... nu stiu ce sa zic... parca amintirile mele nu seamana cu ce spuneti voi [:D]. Oricum imi aduc aminte ca in aveam o senzatie stranie de perceput durerea ca ceva exterioar mie si cred ca este efectul endorfinei secretate in timpul travaliului. E un fel de morfina naturala. Nu stiu daca va place sa innotati sau sa alergati. Dar dupa ce faci trei-patru bazine repede te simti epuizata complet abia mai misti... si daca treci de momentul acesta... simti oboseala, dar ca ceva exterior, care nu te impiedica sa continui... Un prieten care alerga in fiecare la marathon imi spunea ca simtea la fel si tot el mi-a explicat de ce![flo]

 

Andreea si galusca [fetita] si ghemotocul [baietel] asteptat pe 4 iulie 2005

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bic draga mea,hai sa-ti spun cum a fost la mine,travaliu 12 ore,dureri destul de mari(cele mai mari pana la data aia),ultimele 4 ore mai grele,aveam senzatia ca imi da cineva cu apa clocotita intre picioare,nu radeti dar asta era senzatia,deci nu durere de burta sau altceva,pur si simplu arsura cumplita intre picioare...In timpul asta bebe se chinuia sa iasa,i se vedea numai varful capului ca o nuca de cocos paroasa,dar nu mai puteam impinge de epuizare.La mine a fost nasol ca nu am putut scoate un sunet,m-am blocat,se ruga moasa de mine" Hai,tipa si tu,sa te mai descarci" da' nu puteam scoate un geamat macar,ma gandeam numai ca mor de durere.Cu ultimele puteri ii suflam lu' mama la ureche" Mama,mor" si ea draguta imi spunea" Nu mori ca am trecut si eu prin asta de doua ori"..Din saloanele alaturate se mai auzeau zgomote dar la noi liniste si pace.A fost greu si teribil de dureros dar tot asa as mai naste,o spun si o sustin,dupa ce a iesit bebe nu m-a mai durut nimic.

 

 

Oana,mamica lu' Iepurici Alerg P'Aici(27 Nov 2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Okiu, avind in vedere ca medicul meu m a convins ca bine ar fi sa incerc sa nasc natural, si ca exista toate conditiile ptr. asta, adika sarcina fara probleme, pozitia bebeului e buna.. poate cineva sa ma ajute si sa mi explice exact cum se intimpla fenomenu? , mai exact e vorba de o nastere naturala cu epidurala.. adika ma intereseaza daca stau in patu' meu din salon pina am dilatatie maxima? daca epidurala e facuta, si evident nu pot sa ma misc , tre' sa stau in tot timpu travaliului pe masa de nasteri , cracanata toata si cu mitzimaul la vedere? ptr. cele care au nascut cu epidurala, in cazu in care imi vine sa fac pipi, sau alte alea.. mai simt? sau ma fac de toata rusinika acolo?

Crissi, 37+

 

crissi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crissi. In nici un caz nu stai pe masa cu pricina cu picioarele in tavan tot travaliul. Organizarea in sali si saloane depinde de spital. In general exista o sala de travaliu sau niste rezerve pt travaliu unde stai pe un pat sau te misti in jurul lui. Te urci pe masa cu pricina doar la controalele gineco care ti se fac: 1 la internare si apoi din cand in cand, ca sa se urmareasca dilatatia. Plus, bineinteles, in expulzie, cand stai in continuare imbracata cu camasa de noapte ridicata cam pana la brau.

 

La Giulesti, unde am nascut eu, sala de travaliu comunica cu cea de nastere prin doua usi largi care stau mai mult deschise, in afara de atunci cand acolo naste cineva.

 

Nastere usoara!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

crissi, pe masa te urca abia cand ai ajuns la dilatatie maxima si urmeaza expulzia. Pana atunci, depinde de la spital la spital. Epidurala in sine nu te incomodeaza, poti sa te plimbi linistita pe unde ai chef. Insa de cele mai multe ori anestezia e insotita si de perfuzie (nu stiu explicatia medicala la asta), si atunci iti va fi mai greu sa te deplasezi, desi teoretic poti sa te plimbi cu tot cu perfuzie dupa tine.

In cazul meu, fiind o zi lejera (au fost doar 3 nasteri in acea zi), am petrecut ultimele 3-4 ore (dupa ce mi-au montat epidurala) in sala de travaliu, intinsa in pat (nu pe masa de nasteri) si monitorizata permanent. Insa am vazut si mamici care se plimbau pe holuri, cu tot cu perfuzie si epidurala dupa ele.

Nu te gandi la epidurala ca la o anestezie care te imobilizeaza, poti sa te misti in continuare, stiu ca eu ma rasuceam in pat fara probleme, am mers singura pana la masa de nasteri, nu-mi aduc aminte sa fi avut probleme din cauza asta. Nu stiu pe ce principiu functioneaza anestezia, pentru ca simti tot ce se intampla, singurul avantaj e ca nu doare nimic.

Nu stiu sa-ti zic cum e cu facutul pipi-ului, daca simti sau nu cand te trece, insa ce-ti pot spune cu certitudine e ca n-o sa fi nici prima nici ultima care n-ajunge la WC sa-si faca nevoile, asistentele si moasele sunt deja obisnuite cu asta. id="Comic Sans MS">id="purple">

 

Mickyyyid="red">[gravi] (35 saptamani) si [copil] Malina Ioanaid="purple"> (31.03.2004)

 

id="left">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mickyyy, io mi inchipuiam ca epidurala asta e ceva ce te imobilizeaza la pat, ca nu mai simti nimik de la mijlok in jos, in sensu , ca nu ti mai simtzi delok partea aia de corp, si de aia intrebam , daca o sa simt daca ma trece vreun pipi, sau ceva.. dar in cazu in care zici ca pot chiar sa ma plimb cu perfuzoru' dupa mine, e chiar OK, asta inseamna ca pot sa ma misc la toaleta sau unde mi se face..de dus.. chiar ca nu pricep mecanismu ' acestei anestezii, adika nu te doare ptr ca in mod logic nu mai simti , dar.. tu mi zici ca io pe mine ca corp ma simt, asha ca nu prea pricep..

in fine, oricum e bine daca i asha cum spui tu.. ai idee de la ce dilatatie iti baga epidurala , ca din ce stiu de la mamici de mai iunie, tu ai nascut o pe Malina cu epidurala.. ca banuiesc ca n o sa fie de la dilatatie 2.. ca tre' sa ma bucur[:D] si io de o contractie , sau 2 .. [:D]si de ceva dureri!

Crissi, 37+, Dr. Nayel

 

crissi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...