Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Club "Pro nastere naturala" !


Recommended Posts

Crissi, anestezia ti-o baga numai de pe la dilatatie 6 pentru ca altfel iti poate bloca travaliul. Medicul hotaraste doza de anestezic in functie de progresul travaliului. Interesul central, pana la urma, e sa avanseze dilatatia si sa iasa bebeul. De-asta se baga si oxitocina prin perfuzie, sa-ti stimuleze contractiile.

 

Probabil ca daca iti simti sau nu picioarele si daca poti merge depinde de doza de anestezic. In fine, eu n-am facut, am nascut fara, zic numai din ce stiu si ce am vazut la altele care nasteau deodata cu mine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns

crissi, epidurala se poate face de la 3-4 cm dilatatie pana pe la 6 maxim 7cm. Daca ajungi la dilatatie foarte mare (8-9) e posibil sa ti-o faca degeaba, sa nu mai aiba timpul sa-si faca efectul, si invers, daca ti-o face prea repede exista riscul sa-ti blocheze travaliul, asa cum zicea si lavi.

 

Si depinde si de doza de anestezic, presupun ca la nasterea normala iti administreaza mai putin decat la cezariana ca sa te mai poti misca. Sigur poti merge pe propriile picioare pentru ca ti-am zis, eu m-am deplasat si m-am urcat pe masa de nasteri fara prea mare ajutor iar cumnata mea stiu ca se plimba prin salon dupa ce-i facusera anestezia.

De simtit simti totul, eu am simtit inclusiv epiziotomia si cusatura, simteam fiecare impunsatura de ac, insa nu durea absolut deloc. Si contractiile le simti, dar nu dor (sau doar foarte putin, depinde de intensitatea lor si de doza de anestezic pe care ti-o administreaza). Mie de exemplu trebuiau sa-mi faca a doua doza de anestezic la ora 7 parca si era exact momentul cand se schimba tura, asa ca au mai lungit-o putin, asa ca am prins si vreo cateva contractii de-alea zdravene cam fara anestezie.

Nastere usoara!id="Comic Sans MS">id="purple">

 

Mickyyyid="red">[gravi] (35 saptamani) si [copil] Malina Ioanaid="purple"> (31.03.2004)

 

id="left">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

luluid="red">, daca vrei sa nasti natural dar cu epidurala atunci va trebui sa o cumperi. Daca insa optezi pentru cezariana cu epidurala, nu mai trebuie cumparata, ti se da gratis din spital.

 

Explicatia e simpla, cezariana (fie ea si la cerere) se face teoretic din motive medicale (pentru ca operatia sa fie suportata din bugetul asigurarilor sociale medicul va trebui sa inventeze un motiv daca nu exista unul real). Iar cezariana implica anestezie, si deci trusa va fi suportata de spital. In schimb daca vrei sa nu mai simti durerea la nastere (si optezi pentru epidurala si nastere normala) se considera un moft si atunci va trebui sa-ti cumperi singura trusa. Iar daca ai noroc de un spital "dotat", anestezicul ti-l ofera ei gratis, daca nu, mai costa si ala vreo 3-400.000 doza. Stiu ca e o tampenie, dar asa functioneaza sistemul la noi in tara.id="Comic Sans MS">id="purple">

 

Mickyyyid="red">[gravi] (35 saptamani) si [copil] Malina Ioanaid="purple"> (31.03.2004)

 

id="left">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crissi eu am fost si la toaleta cu probleme serioase si e ok. Fata de rutina normala [:D], te speli bine si nici o rusine. Eu am insistat sa merg pentru ca aici nu-ti dau laxativ si poti avea necazuri la expulzie daca nu le rezolvi voluntar inainte.

Te poti misca pe oriunde chiar si cu epidurala. Cu membranele rupte, iti fac echo sa vaza pe unde e cordonul si nu te prea lasa sa umbli pe peste tot, darnu te pune nimeni sa stai in asa pozitie idioata tot timpul.

Aici nu-ti dau voie sa mananci in timpul travaliului doar apa cu gheata si eu in vreo 12 ore n-am mai simtit nici o nevoie dupa ce am rezolvat voluntar totul inainte [flo]

 

Andreea si galusca [fetita] si ghemotocul [baietel] asteptat pe 4 iulie 2005

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AC, multumesc de raspuns.

Eu deocamdata ma duc la un doctor ginecolog, nu la moasa. Dar ma tot intrebam daca nu ar fi folositor sa iau o moasa. Moasa de care vorbesti tu la nasterea ta era cea care ti-a urmarit sarcina sau exista o moasa "din oficiu" chiar daca nasti cu doctor???

 

Cit despre epiduarala, crissi si celelalte fete, haideti va rog sa eliminam o confuzie. Poate nu scriu eu la subiectul care trebuie.

Nasterea cu epiduarala NU ESTE NASTERE NATURALA. Nasterea cu epidurala este nastere vaginala asistata medical.

Eu am crezut ca la acest subiect vorbim de nastere naturala, adica nastere fara epidurala si fara alte medicamente...

Daca m-am inselat, as vrea sa stiu ca sa nu postez aiurea. Ma intereseaza informatii legate de nasterea fara epidurala, fara oxitocina sau com s-o numi, fara monitorizare continua.

 

[gravi] DPN 2.11.05

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bic si eu am fost la ginecolog, mai precis la un cabinet cu trei. Doctorul la spital vine sa te controleze periodic, nu sta alaturi de tine. Moasa de la spital care raspunde de tine te va asista continuu de la dilatatie 8 in sus sau mai mica daca te dilati foarte repede.

 

Bic oxitocina nu are legatura cu peridurala. Poti naste fara peridurala, dar cu oxitocina. Mie mi-au dat oxitocina pentru accelerarea contractiilor intrucat nu ma dilatam suficient de repede si aveam o infectie cu B-streptococ(te vor testa abia in 36-38 saptamani) si trebuia sa nasc in 18 ore de la ruperea membranelor. Oxitocina nu te ajuta deloc... ba dimpotriva din pacate.

 

 

 

Andreea si galusca [fetita] si ghemotocul [baietel] asteptat pe 4 iulie 2005

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Mickyyy

[purple]luluid="red">, daca vrei sa nasti natural dar cu epidurala atunci va trebui sa o cumperi. Daca insa optezi pentru cezariana cu epidurala, nu mai trebuie cumparata, ti se da gratis din spital.


id="quote">id="quote">Nu neaparat trebuie platita trusa de epidurala daca nasti pe cale vaginala, depinde de resursele spitalului. E bine sa va interesati inainte.In rest e cum a zis Simina, daca ti se face epidurala (peridurala) si nu te poti misca, inseamna ca anestezistul a zbarcit-o[ups] Nu se intampla nimic in afara de faptul ca nu te poti misca (ceea ce e rau destul), insa in loc sa faca peridurala a facut rahianestezie. La cezariana se poate face atat peridurala cat si rahianestezie cat si anestezie generala.________________________________________________To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Cit despre epiduarala, crissi si celelalte fete, haideti va rog sa eliminam o confuzie. Poate nu scriu eu la subiectul care trebuie.

Nasterea cu epiduarala NU ESTE NASTERE NATURALA. Nasterea cu epidurala este nastere vaginala asistata medical. "

[hot]UAT???

stai sa ne lamurim.. io prin nastere naturala inteleg nastere vaginala... adika, calea de iesire a copilului este cea fireasca , naturala, aia, vaginala..

ca asha, dupa ce spui tu, n ar trebui sa bagi nici un algocalmin in gura, sau in vena... este??

Mickyyy, si fetelor, va multumesc mult ptr. raspunsuri, mai ramine sa vad daca la cfr 2 tre' sa cumpar io epidurala sau au ei in dotare..

Crissi, 37+, Dr. Nayel

 

 

crissi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...