Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea-un miracol in sine


Recommended Posts

M-am gandit sa deschid acest subiect pt ca am vazut ca sunt polemici -nastere naturala versus nastere cezariana!Sunt o pacifista[flo][flo] ambelor tabere si nu as vrea sa pierdem din vedere miracolul pe care noi,femeile,avem onoarea sa il vedem repetandu-se-viata. Ma trec fiori[il] gandindu-ma ca am un pui mic in burtica,o noua viata care va depinde de mine si sotul meu.Si nu am fost atat de fericita niciodata ca pana acum!Si de abia astept sa imi vad aceasta minune mica[loveyou]. As vrea sa impartasiti si voi momentele de tandrete si emotie-cand v-ati vazut copilasul pt prima data! Multumesc anticipat celor care ne vor povesti despre aceste momente unice! [gravi] si pestiuc iubit&saltaret de 30s6z
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Draga ema ceea ce m-a impresionat pe mine dupa cum poti citi si in povestea nasterii lui Liviu a fost faptul ca ghemotocul mic pe care te astepti sa il vezi in permanenta cu ochisorii inchisi, ne-a dat un semn ca stie, simte, ca noi suntem cei care l-au adus pe lume. Cand mi l-a aratat asistenta era cu ochisorii larg deschisi de parca ma cauta, si sunt convinsa ca stia ca mamica e langa el. Apoi a stat in permanenta cu ochisorii inchisi, dormind, chiar si cand il aduceau la alaptat, tot cu ochii inchisi statea cu o alta exceptie si anume cand a venit taticul sa-l vada. Asistenta i l-a adus si minunea iar a deschis ochisorii.

A fost felul sau de a ne saluta.

 

mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) Povestea-nasterii

 

Desenele lui Liviu

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intrucit ceatza de care ma plingeam chiar la 6 luni dupa nasterea Aniei a devenit tot mai deasa (au trecut aproape 3 ani, Ania e mare voinica si obraznica acuma [:D]), am noroc de povestioara postata pe DespreCopii... uite asa a fost la noi Marea Intilnire:

"Ania imi este asezata pe umar... e asa mica... si vinetie... si calda... tare calda... cum a lipit-o de mine, s-a incolacit de gitul meu si gata, nu a mai plins... incep sa-i numar degetutele... Doctorita ride „Stati linistita ca are tot ce-i trebuie. Ia uitati ce titoasa si putoasa e!”

 

In susul paginii aici, la poveste http://www.desprecopii.com/info.asp?id=460 este si o poza micutza de la momentul cu pricina...

 

oooooooooooooooofffff ce de-a emotzii!

Si capotul meu cel albastru cu rosu si cu galben [:D] degeaba avea sireacu fermoar ca de imotzii am uitat sa desfac fermoarul ca sa pun minunea pe piele...

 

Si mottoul meu drag:

„Trebuie sa cunosti aceasta senzatie, atit de greu este de descris in cuvinte. Durerea te sfisie fizic, iar in secunda urmatoare dupa ce a aparut copilul, patrunde in corpul tau si in suflet dumnezeirea. Ceva mai frumos nu poate exista.” (Tania Popa, actrita)

 

Dana

And, yes, I am a blonde!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ema fetita mea era micuta...micuta cu o claie de par si niste ochi bleumarin si s-a uitat drept in ochii mei. Asa cu hotarare.... Uite-ma mami sunt aici... de aici inainte sa te vad, ca pana acum te-ai descurcat binisor [:D].

 

Stiu, stiu ca nu vad bine puii la nastere, ca putea sa se uite la monitoare, dar pentru mine... incapatanata mea mica si draga s-a uitat la mine, si tati s-a pus capul pe umarul meu sa se uite si el... si galusca a clipit din gene... Si cred ca tati m-a trecut atunci pe locul doi...[:D] Ufff barbatii [:D] cum ii poti fermeca[:D]!

 

Fiind foarte mica parea pierduta cand au imbracat-o, isi pierduse acel aer de vulpita smechera, dar acum este intr-adevar o micuta persoana foarte hotarata si foarte cocheta. Ieri nu si-a vrut sosetele cu inimioare pentru ca dupa ea au pete!

 

Andreea si galusca [fetita] si ghemotocul [baietel] asteptat pe 4 iulie 2005

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut un ghemotoc cu o guritza mare care tipa ca din gura de sarpe... A ramas cel mai frumos moment din viatza mea si nu stiu ce ar putea sa egaleze asta....

 

Ana Maria si bebe Victor Stefan [bibe](15 12 2004)

 

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi s-a parut cea mai fumoasa fetitza din lume cind mi-a aratat-o, dar, spre rusinica mea, inca nu ma invadase sentimentul matern. Eram epuizata dupa multe ore de travaliu si asteptam doar sa se termine totul si sa dorm muuuulte ore sa nu mai stiu de nimic. Asta era aproape la 5 dimineatza (intrasem in travaliu de la 4 dupa amiaza, cu contractii foarte dureroase la 4 minute), dar la 8 deja alergam prin spital sa o vad. De dormit, am mai dormit abia noaptea urmatoare, dupa ora 1 noaptea...caci tot astptam orele de alaptat sa o mai vad, sa o analizez. Recunosc ca adevarata dragoste a venit un pic mai tirziu, dupa ce m-am dezmeticit eu bine si acum simt ca imi vine sa pling de dragul ei de cite ori ma uit la ea, si inca nu imi vine sa cred ca e a mea, ca am putut eu face asa o minune, si ca o iubesc din tot sufletul.

 

[mamica] Patricia si [copil] Rebecca (05.02.05)

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/danana_me/my_photos

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut parte de cezariana de urgenta dupa 16 ore de travaliu, asadar mi-am vazut fetita dupa vreo jumatate de ora de la nasterea ei, dupa ce m-am trezit din narcoza.Asta era pe la 2.00 noaptea. Si mi s-a parut cea mai minunata si mai frumoasa mogaldeata din lume, iar de emotie si fericire nu am putut adormi si am tinut-o in brate pana la ora 9 cand a revenit sotul la spital (el fusese prezent la nastere, de la intrarea in spital pana la sfarsit, si a vazut-o cand a scos-o medicul din burtica mea si i-a fost data in brate), in vizita de data asta. A fost cu siguranta intamplarea cea mai fericita din viata mea, cu o incarcatura emotionala deosebita, cu un rezultat pe care il adoram cu totii: noi, praintii, bunicii, rudele si prietenii. Micuta noastra e deja o "mare" vrajitoare de inimi de pe acum.

 

Daniela Veuger si bb Alma Bianca 21 octombrie 2004

[foto][iepu]Alma, sufletel mic si iubitid="teal">

 

[iepu]Alma, sufletel mic si iubit -[foto]noiid="teal">

[iepu]Alma, sufletel mic si iubitid="teal">-[foto]si mai noi

 

Povestea Almeiid="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ema eu poate sunt putzin atipica, dar in momentul in care d-abia nascuta mi-au pus-o in brate si am simtit ceva cald si umed, arata ca o matza mica si atat de haioasa, asa mi s-a parut...nu am simtzit decat ca dragostea pentru ea e ceva de nedescris, nu m-a coplesit, dar era ceva ca un mugure, care o sa vezi cu cat creste copilul tau cu atat si dragostea pentru el...infloreste.

 

Freya acum e deja la faza "pupacioasa" si "lipicioasa" si parca acum o iubesc mai mult decat atunci.

 

Numai bine si sarcina si nastere usoara,

Lena si [bibe] Freya

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ema, eu am avut parte de cezariana la urgenta si asa cum spuneam si in "Povestea nasterii" eu nu am vazut-o imediat pe Amalia. Regretul meu etern....Tati a vazut-o la o jumatate de ora, dupa ce s-a nascut.

Eu mi-am vazut copilul dupa 2 zile (ca, de, traim in Ro). Am stat la terapie intensiva si fata la incubator.

Insa, nu pot descrie in cuvinte, ce am simtit cand, in sfarsit, am vazut-o.....

Moment de maxima emotie si bucurie: ma uitam la ea si nu-mi venea sa cred ca este a mea...ca eu am putut da nasterea unui copil atat de frumos (si paros [:D]). Nu, nu pot sa exprim in cuvinte tot ce am simtit atunci....

Al doilea moment plin de incarcatura emotionala a fost cand am pus-o la san, cum imi cauta sanul cu inversunare, am adormit impreuna asa, ea la sanul meu.....

 

Cristina & Amalia (20.04.2004)

 

Povestea nasteriiid="red">

 

Poze Amaliaid="red">

 

"cele mai mari placeri ale vietii sunt cele impartasite cu altii"

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...