Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

nasc!help me!


Recommended Posts

Urmeaza sa nasc pana pe data de 10 mai, nu as dori cezariana, si am o problema cu toleranta la durere, in sensul ca si la stoma cand merg pt. o plombitza cer anestezie.La Oradea inca nu a "ajuns" nasterea cu anestezie peridurala, asa ca... tre' sa ma descurc.Problema e ca nici la cursuri Lamazze nu am fost, si nici nu cred ca setin pe la noi prin orasel..Miscare nu prea am facut deoarece la inceputul sarcinii am avut niste probleme si a fost usai sa satu la pat 6-7 saptamani, apoi am inceputul lucrul, munca statitica la birou cam 10 ore/zi, numai de mers la plimbare nu imi ardea, iar exercitii Kegel nu am facut constant.Deci orice sugestii si sfaturi, tehnici de respiratie, tehnicci voodoo-glumesc- stiti care m-ar putea ajuta, pleasee, le astept delia29
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Ia-ti o minge din aceea mare pentru gimnastica. Poti pune pe cineva sa-ti aduca din Ungaria daca la Oradea nu gasesti.

Stai cu fundul pe ea in timpul travaliului.

In timpul travaliului, sa nu stai intinsa. Stai pe minge sau pe o parte, in patru labe, cum te simti tu mai bine.

 

N-ar fi rau sa-l ai pe sotul tau langa tine, ca sa-i faci niste vanatai, sa simta omul ca e tata. [:D] Ajuta daca el iti face masaj pe spate, in zona lombara.

 

Si inarmeaza-te cu rabdare. Daca nu vrei cezariana, ramai la parerea asta, oricat te-ar durea, ca trece, nu dureaza o vesnicie.

Cezariana de urgenta e mai nasoala decat cea programata.

 

Vorbeste cu doctorul sa nu-ti faca epiziotomie, decat daca bb e mare. Vezi aici http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=47810

 

Si mult curaj, ca totul va fi ok!

Nasterea naturala este o experienta frumoasa, cand o sa-ti vezi bebelusul n-o sa-ti mai amintesti de durere, o sa-ti vina laptele f repede, te vei reface repede, etc.

 

Nu vorbesc din experienta, din pacate. Dar am prietene care au nascut natural si asa descriu nasterea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu zic ca trebuie sa iei acum hotararea, ori cezariana, ori nastere naturarla. Pacat ca nu se face epidurala, acolo desi ma mira lucrul acesta. Ce sfat pot sa iti dau eu din proprie experienta, caci am nascut natural fara epidurala, este ca intr-adevar, pozitia "ghemuit ca pt genuflexiune" este foarte utila.

Eu am stat mai mult intinsa, e adevarat ca la inceput nu aveam dureri, contractii, nimic, si a trebuit sa stau 17 ore cu perfuzia dar in final dupa ce ma innebunisera contractiile de durere si nu mai gaseam o pozitie in care sa imi fie mai bine, m-am asezat pur si simplu pe vine si asta a fost scaparea. Imediat am nascut. Poate daca faceam lucrul asta mai devreme, scurtam din timp, insa eu adormeam intre contractii. Eram foarte obosita si chiar de nu iti imaginezi, era contractia de cateva minute apoi somn cu vise cateva minute, din nou contractia si iar somn, pana m-au scos din minti contractiile care nu ma lasau sa dorm si am apelat la pozitia salvatoare. Apoi imi era mare groaza de epiziotomie. Am avut insa un doctor bun, nu am simtit taietura pentru ca durerile dinainte erau mult prea mari ca sa mai simt ceva iar la cusatura doar cateva ciupituri. Asa ca desi a durat mult, pana am nascut, desi au fost si dureri destul de mari, chiar a doua zi am considerat ca am nascut usor, asta a fost perceptia mea despre nastere cu toate durerile si timpul de asteptare. Specific ca e vorba de a doua zi, pentru ca daca asi spune asta acum dupa 3 ani mi s-ar putea da replica: "ai uitat repede si acum ti se pare ca ai nascut usor" insa acelasi lucru l-am spus si atunci imediat dupa nastere.

Nastere usoara si asteptam sa ne povestesti!

 

mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) Povestea-nasterii

 

Desenele lui Liviu

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga delia ,in primul rind iti doresc o nastere usoara si un bebe sanatos!

Eu am facut epidurala,dar nu pot sa zic ca m-a ajutat cine stie ce,mai ales la expulzie,am simtit absolut tot.

Pot numai sa-ti dau niste sfaturi care nu tin de medicatie.In primul rind ,sa nu intri in panica,sa incerci sa respiri cit mai regulat,sa faci miscare,cum spuneau si fetele inaintea mea.Asta ajuta la dilatatie foarte mult.In al doilea rind,gindeste-te ca durerea e suportabila ,in primele ore,chiar nu e mai rau decit o durere de "ciclu" ,ca sa zic asa.Cind vin contractiile mai dureroase,pe mine m-a ajutat mult gindul ca fiecare durere ma apropie mai mult de momentul cind o sa-mi tin in brate bebelusul.Si dupa ce o sa-i vezi fetzisoara,o sa uiti toate durerile,crede-ma,asta ti-o poate confirma orice mamica!!Succes![flo]

 

Elena[hippi] si [copil]pisicutza Amelieid="Century Gothic">id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine m-a ajutat la prima nastere un prosop ud si rece cu care ma stergeam pe fata, pe gat si pe maini intre contractii, iar la cea de-a doua un tub cu oxigen care imi sufla pe fata si care ma ajuta sa respir mai usor. Nu stiu de ce, desi stiam ca trebuie sa respir adanc pentru ca auta la oxigenarea copilului si la atenuarea durerilor, nu puteam sa fac asta. Asa ca daca poti primi tubul cu oxigen care ar trebui sa fie la capul patului, eu zic ccc ca e de mare ajutor. Nu stiu daca in Oradea il lasa pe sot sa asiste la nastere, pe mine m-a ajutat si asta foarte mult. Prezenta lui langa mine a insemnat enorm.

 

ps. Nici in Satu Mare n-a "ajuns" epidurala, asa ca m-am descurcat si eu :))

 

Iti doresc o nastere usoara, un bebe sanatos si mancacios. ai sa vezi cum le vei uita pe toate dupa ce ai sa-ti tii minunea in brate! [pup]

 

Mihaela

[zana]Dianaid="red"> si [copil]Silviaid="red">

 

Tudorel are nevoie de mama lui!id="green">

Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul! id="green">

 

bebelusi august-septembrie 2003

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut fara epidurala pentru ca, in momentul in care s-au oferit sa-mi faca, durerile nu erau atat de mari incat am preferat sa continui asa... si asa am si ramas[:D]. N-a fost nimic insuportabil, imi imaginasem ca va fi mult mai rau si-am ramas surprinsa! Culmea e ca nici eu nu eram inainte rezistenta la durere, aveam niste migrene de-mi venea sa ma catar pe pereti, la dentist, la fel, ceream mereu anestezie, iar de vreo cateva ori am lesinat de durere de la o entorsa la glezna. Insa la nastere a fost altfel! Simteam ca durerile acelea aveau un sens, o finalitate, cu fiecare contractie ma apropiam de intalnirea cu bb si de-abia asteptam sa ajung la capat!

In timpul travaliului am stat si eu pe o minge medicinala, intr-adevar mi-a prins bine, intinsa in pat nu puteam sa stau... Am avut parte de o moasa super care m-a incurajat de la bun inceput, m-a tinut de mana, mi-a vorbit asa de frumos, conteaza foarte mult sa ai un astfel de om langa tine[flo].Tot ea mi-a spus cum sa respir si i-am urmat instrutuiunile. Si sotul a fost acolo si m-a stropit cu apa pe fata la sfarsit cand ma incalzisem foarte tare de la efort[:D] - si totul s-a terminat cu bine. Asa o sa fie si la tine! Nastere usoara[pup]!

 

Cristina

Robert, 14.12.2002

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lulu75, poate sa-si cumpere ea trusa, daca nu au medic anestezist cu experienta in peridurala si medic gineco cu experienta in asistarea nasterilor cu epidurala si in conducerea travaliului (ca daca n-are experienta pot aparea probleme), si-o cumpara DEGEABA.

 

Delia fata draga, in primul rand stai calma. Gandeste-te ca totul trece. Sunt doar cateva ore mai nasoale/grele din viata ta. Nu te panica. Nu o lua in tragic. La inceput durerile sunt mai slabe, cu pauze lungi intre ele. Plimba-te cat mai mult in timpul travaliului daca poti. Minge nu stiu daca ai voie sa duci in orice spital.

 

Lasa contractiile "sa treaca peste tine", ca valurile marii peste pietre, nu li te opune. Incearca sa vizualizezi o chestie frumoasa gen valuri, si respira cum iti vine.

 

In ultima ora-doua sunt mai mari. Dar tot iti dau pauze in care sa te odihnesti. Natura aranjeaza totul ca sa fie fezabil.

 

O ora-doua la sfarsit sunt mai nasoale, dar trec, dupa aceea ai puiul in brate si in timp uiti de ele, nasterea devine o amintire placuta.

 

Eu sunt [gravi] a doua oara, prima oara am nascut natural fara peridurala si acum tot asa vreau sa nasc desi spitalul si dr meu au exeprienta mare in peridurala. Fiindca am si eu piticul meu pe creier, nu vreau sa ma intepe in sira spinarii. Mai bine suport alea 2 ore mai nasoale.

 

Asculta sfaturile moasei si doctorului, NU INTRA IN PANICA!

 

Succes si povesteste-ne cum a fost!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Delia,

nastere usoara iti doresc, un bb sanatos si mancacios si somnoros !!!

 

Si eu tot din Oradea ... eu am nascut din pacate cu cezariana, dar pana sa ajungem acolo am avut contractii din 2 in 2 minute, ce sa zic ... a ajutat foarte mult respiratia controlata, asa cum vezi de multe ori in filme. Din pacate la noi nu se practica nici o anestezie ... nu va fi usor, dar sa stii ca merita ! Intr-adevar e bine sa fie sotul cu tine sa ai pe cin` sa te descarci [:D]

Daca nu te simti destul de puternica pentru asta, eu zic sa discuti cu medicul in grija caruia esti (chiar, cu cine vei naste?).

O prietena a nascut natural acu` 1 luna, desi ea zicea ca nu e pregatita, dar ,edicul nostru a considerat ca la 24 de ani cati are NU exista motiv sa nu nasca natural ... dpv medical era ok totul ... asa ca a nascut o frumusete de baiat ... a fost mai greu travaliul, ma suna pe celular sa-mi povesteasca [:D], dar efectiv epiziotomia si iesirea fatului nici nu a simtit-o.

 

Pupici !!!

 

Leoaicele Daria & [copil]Giuliaid="size3"> (2004 08 16)id="Trebuchet MS">id="red">

"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"id="navy">

[cit]Povestea-nasterii

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...