Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Somnul ...are unitate de masura diferita???


Recommended Posts

Ma intrebam daca oamenii dorm la fel de mult unii ca ceilalti... Si am realizat ca nu ... De cand lucrez in ture si asta de cativa ani , numai dorm suficient sau cel putin asa cred ... Tot timpul as dormi, uneori ii spun sotului meu ca m-am imbolnavit de somn si nu ma refer bineinteles la boala somnului=malaria. [:D] Am colegii, e adevarat sunt putini acestia, dar sunt care nu se vaita de somn si lucreaza la fel ca si mine si in plus se si lauda ca dorm doar cateva ore pe noapte si sunt fresh a doua zi. Eu , una nu stiu ce sa ma mai fac ca deja asa numitul drog care te revigoreaza ...cafeaua numai are de mult efect la mine [ups] Si apoi mai e si vorba aia "decat sa dormi 8 ore proaste , mai bine 2 bune"..., dar eu una nu ma multumesc cu doua...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Nu stiu daca are neaparat o unitate de masura (banuiesc ca aia cu - +8 ore pe noapte), dar la mine somnul are un prag...adica am momente in care daca nu pun capul jos sa dorm (in secunda aia!), macar o juma de ora...e de rau! Am senzatia ca mi s-au terminat bateriile si ma ia cu rau! E tare nasol.Bine, ca nu ma apuca asa, in miezul zilei, pofta de un pui de somn...dar seara, cand m-apuca, nu mai conteaza filmul sau orice altceva...dorm! In cazul tau, mi se pare normal sa-ti fie somn si sa-ti fie greu, pentru ca lucrezi in ture, dar banuiesc ca ar fi trebuit sa-ti formezi un bioritm, daca lucrezi noaptea de mai mult timp! In orice caz, somn usor si nu-ti fa griji...

 

Claudia,soacra frumoasei Oti

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Categoric nu toata lumea are nevoie de acelasi nr. de ore de somn. Unii se descurca cu mai putin altii au nevoie de mai mult. Tu daca esti deprivata de somn in asemenea hal pune mina si dormi pe saturate macar in weekend sau o zi cind poti. si eu adorm la film si de multe ori si in masina (cind nu conduc eu).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

offfff ce as vrea si eu sa ma multumesc cu un somn mai scurt. din pacate, eu is complet odihnita doar daca dorm 10 ore pe noapte... [alcool] ma culc la 9 - 9,30 si ma trezesc la 7. [bang] aud pe unii ca se culca la 12 si se scoala la 6-7, ce bine de ei... [xx(]

 


Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz Tigrutz [pis] Alina Bubulina [pis] Fetitza Maritza [pis]

Cei trei muschetari [colegi] Bebelusii [bibe]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum nu avem toti acelasi metabolism, la fel nevoia de somn e diferita. Eu personal daca nu dorm minim 8-9 ore, nu ma pot dezmetici si concentra nicicum [alcool][alcool]. Mi s-a intamplat mai nou sa adorm 8 seara si sa dorm neintoarsa pana la 6 dimineata, deci 10 ore batute pe muche. EEEE, da' dup-aia ce bine m-am simtit.... si ce ten frumos am avut...[:D][:D]

Parerea mea e sa dormi cat ai nevoie, organismul stie cu siguranta ce are nevoie.

 

Our lives begin to end the day we become silent about the things that matter.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine somnul e vital... chiar nu ma simt om daca dorm mai putin de 7-8 ore pe noapte [:I]

 

Tin minte aveam un job de receptionista la hotel cu ture de noapte - era INGROZITOR!!! Lucram 24 ore si 48 aveam liber, normal ca in zilele libere abia de reuseam sa-mi recuperez orele nedormite... [xx(]

Dupa mai putin de jumatate de an am renuntat, pt ca imi afecta tare urit tenul, aveam dureri de cap permanente, si chiar simteam ca memoria slabeste.

 

Chiar daca unii zic ca pentru ei nu e mare treaba daca dorm cite 4-5 ore pe noapte eu totusi cred ca regimul somnului trebuie respectat de toti [bis]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Off, tare-as vrea sa fac si eu parte din categoria celor care dorm 7 ore pe noapte si sunt fresh a doua zi. Dar eu am nevoie cam de 9-10 ore [:I].

Si chiar nu inteleg cum cei care se culca la 3-4 dimineata, asa ca mine, se pot trezi la 8-9 si se simt odihniti. Eu am dormit doar 7 ore asta noapte si cam vad in ceata...

Totusi cred ca in timp, organismul nostru se obisnuieste cu programul pe care i-l impui si nu mai ai probleme asa grave cu lipsa somnului. Eu am lucrat vreo 3 luni cate 9 ore pe zi si la inceput, cum ajungeam seara acasa ma bagam in pat, dar dupa un timp ma obisnuisem si, desi ma culcam mai tarziu, nu aveam probleme la trezire.

 

 

Ana-Maria

 

"Some people see things as they are and ask WHY?

I dream things that never were and ask WHY NOT?"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga IulianaStan, de trei ani lucrez in ture, trei ani si jumatate!!!! E normal sa-ti fie somn, si foaaaaaaame.... Eu nu am putut niciodata sa dorm ziua, inca de la gradinita (mereu le faceam probleme ca nu dormeam la pranz)dar e vital dupa o tura de noapte sa dorm bine, nu doar trei ore cat mai reuseam cateodata. Am avut si alte probleme familiale si mancam mult noaptea.....

Asa ca ma simteam mereu deprimata, ca un zombi, fara pofta de viata, gata sa plang la cel mai mic "da-te la o parte" in tramvai....

Acum cand ajung acasa dimineata, iau o pastila de bio-melatonina si dorm de la 10 la 3, imi "bag picioarele" in toate treburile casei, inchid telefoanele, poa sa vina si tzunami, deja nu-mi mai rezistau nervii, inima o lua razna, ma durea in zona ficatului....

La 15:30 MANANC prima data in zi, iau copiii de la scoala (semiinternat) si gradi, fac treaba,....etc, iar la ora 22 mai iau o pastila si dorm pana dimineata la 6:30 cand trebuie sa pregatesc copiii pentru scoala.

In restul timpului nu iau pastila, dar incerc sa ma tin de acest program de dupa tura de noapte, ca daca pic, nu are cine sa ma ajute. Mama si bunica s-au prapadit de curand, sotul nu are servici - lucreaza ceva, dar nu are salariu fix si sigur..., copiii au nevoile lor, si daca nu ma bag eu singura in pat sa dorm, nimeni nu ma "inveleste"- mama....doar ea o facea....

Draga mea, scrie-mi pe PM daca pot sa te mai ajut cu vreun sfat. In ce domeniu lucrezi????id="size3">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eheee...ce vremuri...cand puteam sa dorm si cate 10 ore si sa nu ma satur de somn!Acu vreau nu vreau ma trezesc in fiecare dimineata la ora 6,ca avem ceas desteptator,cu cuc.[:D]Ziua nu pot sa dorm nicicum,iar seara nu ma culc mai devreme de ora 23 oricat as incerca...Asta e!De acum mi-am intrat cumva in ritm,adica umblu ca un robotel,da nu ma plang pentru ca io am vrut-o![:D]Si as sta treaza si 2 zile si 2 nopti daca ar fi cazul.Dar sper sa nu ma auda nimeni si sa nu fie cazul!!

 

Miha si puiul Robert

 

Pozele noastre

 

Uneori cand viata inchide o usa deschide o fereastra.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...