Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Prima nastere prematura, a doua? La termen?


Recommended Posts

Eu am nascut anul trecut primul copil la 34 saptamani I(s-au rupt membranele spontan se pare ca pe un fond de hipertensiune). Ma gandesc ca mi-as mai dori si un al doilea copil dar mi-e teama de ideea unei nasteri premature cu toate riscurile pe care le-ar putea insemna pentru copil. Baietelul meu este bine, nu a avut probleme de sanatate si a recuperat foarte bine, dar mi-ar fi teama pentru o a doua srcina. A trecut cineva prin asa ceva? La a doua sarcina a nascut la termen? Multumesc pentru raspunsuri. Ana Maria si bebe Victor Stefan [bibe](15 12 2004) Succes si s-auzim numai de bine!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Si eu am nascut la 33 sapt. Dr mi-a spus ca la o eventuala a 2-a sarcina exista un risc mai mare de a naste prematur, dar nu obligatoriu.

Daca se cunosc cauzele este mai usor de prevenit o nastere prematura.La mine s-au rupt membranele fara a sti de ce.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu e deloc obligatoriu ca a doua oara sa nasti tot prematur. E adevarat ca sunt sanse ceva mai mari de a naste tot inainte de termen, comparativ cu restul femeilor, dar nu e obligatoriu. Una din prietenele mele cele mai bune are fratele mai mare nascut la 7 luni, ea s-a nascut la termen. Mai ales daca ai avut hipertensiune de sarcina, aceasta este cel mai frecvent intalnita la prima sarcina, riscul de a mai aparea apoi la urmatoarele sarcini scade fff mult; asa ca daca ai nascut prematur din cauza aceasta si nu din alte cauze (anumite boli cronice ale tale sau anumite boli genitale) ai toate sansele ca la urmatoarea sarcina sa nasti la termen.

 

Andra,[mamica]de printesa [fetita](15.11.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri. Se pare ca a fost hipertensiune pentru ca inainte de ruperea membranelor imi aparusera edeme pronuntate iar la internare tensiounea era de 16 si 9 si am facut tratament toata perioada de spitalizare ca sa o scad.,

 

Ana Maria si bebe Victor Stefan [bibe](15 12 2004)

 

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Atunci din ce spui tu e clar ca a fost preeclampsie si asta a si fost cauza nasterii premature. Riscul ca la urmatoarea sarcina sa ai din nou preeclampsie e mult mai mic si implicit si de a mai naste prematur. Asa ca: go for it![vrajitor]

 

Andra,[mamica]de printesa [fetita](15.11.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Ana Maria,

 

eu am nascut primul Bb la 33 de saptamani, desi am facut tratament de mentinere toata sarcina. Al doilea Bb s-a nascut la 40 de saptamani si tot cu tratament de mentinere am mers toata sarcina. Am fost aproape sa nasc prematur dar am luat Gynipral si apoi numai nu mai vroia sa iasi la iveala!!![:D]

 

Asa ca ai toata sansele sa nasti al doilea bb la termen!!!

 

Dorotheea, Thomasino [bonjovi](1 an si 7 luni) si Rafael[bibe](2 luni)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...