Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

La France (33)


Recommended Posts

Maria mi-e tare drag sa te citesc ,nu stiu de ce dar posturile tale ma "remonteaza",i-mi aduc buna dispozitie cit ai zice "peste"!!!

Acum chiar ca mi-a picat bine caci ies din trei ore de engleza unde bineinteles ca pustoicele de 19 ani se hlisesc cu gura pina al urechi cind aud engleza mea care bineinteles nu-i aceiasi ca a lor ,

am incercat sa stau cuminte in banca mea si sa nu mai zic nimic dar profa vrea sa "participam" caci notele sint in functie si de participarea la oral ,

eram un pachet plin de nervi cind am iesit din curs si doar te-am citit un pic si ma simt mult mai bine![bis][bis][bis]

In fine abia astept s atermin cursurile astea caci tare ma streseaza cind le vad pe pustoice ca se holbeaza la mine ca la o insecta din insectar!!

Multumesc lui dumnezeu ca mi-a dat incapatinare de catir ,rezistenta de fier(calita in jungla romineasca)si niste prietenii ca voi care stiti sa-mi aduceti zimbetul pe buze cind ma apuca catraneala si nostalgia ![dual][dual][dual]

 

Aura&Luca,3 ani!!!!

"Daca dragoste nu e nimic nu e"

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph//my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 150
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Auras, stai sa-ti explic: dupa ce-am renuntat la o faculta de nu-mi placea neam, m-am hodinit binisor cativa ani si pe la 28 m-a pocnit doru' de carte! Multe dintre colegele mele aveau cu 10 ani mai putin ca mine! Aveam impresia ca sunt o fosila preistorica ratacita printre nimfe! Primul an a fost de groaza, da' a trecut repede ca eu aveam norma intreaga-ntr-un loc si-o colaborare-ntr-altul, n-aveam prea mult timp sa ma gandesc la ele, prezenta nu era obligatorie decat la seminarii. In plus, la birou aveam lautareli zilnice, le era teama colegelor c-o sa fiu sefa in cativa ani si-o sa am salariul mai mare decat al lor! Abia prin anul II mi-a mai venit un pic sufletul la loc, iar acum am ramas in niste relatii extraordinare cu multe dintre fostele colege de facultate. Si cum tot suntem noi calite-n jungla romaneasca, tu spune-ti: "Cainii latra, caravana trece"! Lasa-le sa se hlizeasca, fiecare face ce poate! Sunt si ele mici... Tu nu mai sta cuminte, ca prea multa cumintenie nu-i a buna, zau asa! Si nici engleza lor n-o fi ca la mama ei! Barbatu-meu are un prieten care zice "vork" si el e super convins ca vorbeste taaare bine engleza[:D] Da-i haios.

S-ar putea sa te mai distrez un pic azi, ca vreau sa-i fac o surpriza sotului meu cel ordonat: ii transform o soseta in semn de carte!

 

Asa ca fruntea sus![pup]

 

Maria

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Aurasid="green">, nu te lasa intimidata, esti om mare, zau asa !

Lasa ca nici colegele tale nu cred ca vorbesc mai bine ca tine in engleza. Crezi ca degeaba ne-a scris Luluid="green"> parabola cu broscutele ?

 

 

 

Mik.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mik!astazi le-am spus si colegelor mele fabula cu broscutele ,unele chiar au inteleso ,altele iau m-au privit lung dar d edata asta nu ma mai atins ca alta data ,am gasit solutia acum ,

NU-MI PASA!!!!

Voi ce mai faceti? Mi se pare cam tacute de la o vreme .........

Nadia tu de ce nu mai zici nimic?

 

 

Aura&Luca,3 ani!!!!

"Daca dragoste nu e nimic nu e"

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph//my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa fac, Aura, uite, cam obosita dupa o zi intreaga de curs(de franceza)! Am zis ca o sa fac fata, dar e din ce in ce mai greu, asa ca treptat incep sa renunt! In rest suntem bine, astazi toata ziua a miscat Anaïs[;)], ca tot imi faceam griji zilele trecute ca e cam puturosica!:) Romanca mea va avea si ea tot fetita! La noi e frig, desi e soare, nu se mai incalzeste!! Curaj, Aura, trebuie sa ai incredere in tine! Va pup! Numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neata, fetele, cum de nu mai spuneti nimic, mor cand vad subiectul nostru pe pagina 2 sau si mai rau!

 

Io az' merg la reuniunea de informare referitoare la validarea achizitiilor profesionale, ca sa zic asa pe romaneste. Mai mult decat toate mi-e ca nu stiu cum sa ajung unde trebe, ca pe explicatiile sotului meu nu ma bazez: el explica ca si cand eu sti deja, imi descrie peisaje si cladiri, cand eu n-am trecut in viata mea pe acolo! Si descriindu-mi-le el asa "en vrac" eu n-am timp sa le diger deci tot la nimereala ma duc.

Daca aflu ceva interesnt va tin la curent. Si daca nu, la fel [:D] (de mine nu scapati)

 

O zi buna cui mai trece pe aici!

 

.................................................................................

[hop]Dragii de noi id="blue">

.................................................................................

« C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. »

La Rochefoucauld

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Sa ve scriu si eu, ca altfel ne trage Lulu[pup] de urechi.

 

Azi lucrez acasa caci Virgile e un pic bolnavior si l-am dus la doctor, nu are cine stie ce tratament totusi ! (aspirina si sare amara, cum se spune in romaneste). Ceilalti pui sunt bine-mersi.

 

Nadine, fii tare si nu abandona, daca ar fi cursuri tehnice care nu te prea intereseaza, as intelege, dar cursurile de franceza sunt primordiale ! Iti pot refuza un job daca nu vorbesti destul de bine ! Aproape ca nu ai nici o scuza, decit daca te-ai obosi prea tare cu deplasarea la scoala + sarcina.

 

Pupici la toate !

 

 

Mik.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum a aparut capitolul asta ca si cand eu l-am deschis.

 

Nu, Mik, la cursurile de franceza nu am renuntat, am renuntat la altceva ce insemna o pregatire pt auxiliaire de puericulture, examen ce nu as fi putut sa-l dau anul asta, ci la anul, plus ca nu era in oras la mine, ci la o ora distanta! Apoi, am cursurile la afpa, care se termina la sf lunii, insa as fi putut sa mai fac in continuare mate, dar nu, renunt! Apoi m-am mai bagat cam de o luna intr-un modul de franceza(miercuri si joi toata ziua), ce tin foarte mult sa-l fac pana la sf! !Acum plec!!

 

Va pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetili!

Mi-e dor de voi, nu prea am mai apucat sa va citesc, nu stiu cum, dar parca e si o mare zapaceala printre subiecte, citeam ceva ce a disparut...ciudat! Pe urma am avut si casa plina, musafiri din Olanda si Germania, noroc ca a fost vreme buna, si am tot fost cu ei pe la plimbarici, pe la stranduri si plaji, ca altfel nu stiu ce ne faceam, 5 copii cu 7 adulti in casa...

Acum va scriu de la spital, tocmai am pus 2 peridurale, la 2 mamici care vor naste azi, si vroiam numai sa va zic ca mi-e dor de voi!

Asa ca va pupic, si pe curand!

Mirunda

 

http://community.webshots.com/user/mirunda

"Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".

Ne-am mutat in Franta......URAAA!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...