Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

La France (33)


Recommended Posts

Mama lui Codrut, pentru certificatul de celibat mie mi s-a cerut sa fie eliberat de catre ambasada sau unul dintre consulatele Ro in Franta. Deci eu cred ca va trebui sa te deplasezi la Marseille sau la Paris: oricum, pentru certificatul "de coutume" va trebui sa fii prezenta, fiindca nu se trimite prin posta. Se elibereaza pe loc, dupa o discutie cu consulul si o declaratie pe care o dai si o semnezi in fata lui.

Certificat d'Acuis de Droit nu stiu ce inseamna, poate celelalte fete...

Pentru rest, e bine asa cum ai de gand sa faci.

Bafta!

Lulu

 

.................................................................................

[hop]Dragii de noi id="blue">

.................................................................................

« C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. »

La Rochefoucauld

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 150
  • Creat
  • Ultimul răspuns

mama lui Codrut, eu cred ca pt domiciliu iti trebuie atestatia de hebergement, adica domiciliul in fr, nu in ro.... da mai stii ca vor si din ro si din fr? tu pregateste-le pe amindoua :) mai bine mai multe decit sa te-ntoarca din drum. Certificatul de cutume stiam si eu ca se da la ambasada ro,dar nu stiu daca tre' sau nu sa fii prezenta.

Cit despre " Certificat d'Acquis de Droit "... nu imi dau seama ce termen judecatoresc e asta... tradus inseamna ceva care iti revine de drept.... poate e in legatura cu copilul? Si nu au cerut act cum ca sotul tau e de acord sa scoti copilul din tara?

 

ps

iaca si ambasada ce zice:

 

Casatorii

 

Cetatenii romani care doresc sa se casatoreasca în Franta pot obtine, la cerere, în vederea constituirii dosarului solicitat de autoritatile franceze, urmatoarele acte:

 

traducerea legalizata a originalului certificatului de nastere, pentru care se percepe o taxa de 70 euro. Ïn cazul în care exista o traducere a certificatului efectuata de un traducator autorizat, legalizarea costa 30 euro;

certificatul de cutuma, 40 euro;

declaratia persoanei, semnata în fata consulului si legalizata, privind statutul de necasatorit , 30 euro. Persoanele divortate trebuie sa prezinte hotararea de divort cu mentiunea ca sentinta este definitiva, iar cele vaduve vor prezenta certificatul de deces al sotului sau sotiei decedate. Nu se accepta plata prin cec.

Dupa efectuarea casatoriei, aceasta trebuie transcrisa în starea civila din Romania.

 

http://www.amb-roumanie.fr/cons1_ro.html#4

 

pps

 

revin sa-ti zic ca daca tre' sa te prezinti in persoana, mai bine te duci la paris, ai bilete de avion dus/intors la 50€ primul pret la easy jet, ceea ce e mai ieftin ca trenul pina la marsilia.

 

Toulouse, la ville rose

[roker]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc fetelor, sunteti geniale, ca intotdeauna.

Pt certificatul de celibat o sa fac totusi o declaratie notariala in Romania, tradusa si legalizata -- merge si asa daca iti accepta primarul dosarul. Or, musiu se cunoaste bine cu primarul (e un sat langa Toulouse, atmosfera comunitara etc.) Pt cel de domiciliu e bun cel din Ro, ca doar unul din soti trebuie sa arate ca locuieste in localitatea respectiva, si asta e el. Cu "cutuma" o sa ma duc la ambasada sau la consulat, ce sa fac -- banuiesc ca trebuie programare sau nu?? Cat despre Acquis de Droit -- n-are decat sa se mai intereseze si el prin zona cu se se mananca ...

Am vazut ce zice pe pagina ambasadei, Chatonel, multumesc. Ce nu stiu tot nelamurit ramane si cu info de la ei...

Pt copil nu-mi trebuie nici un act -- ca l-am facut dupa ce ne-am despartit si ta'su nu l-a recunoscut. Atunci am plans, dar acum ma bucur.

De transcris o sa transcriu casatoria prin ambasada, ca nu mai ajung in Ro foarte curand si o sa am nevoie de pasaport. Dar o sa-l mai folosesc pe asta pe care-l am intre timp.

Numai bine tuturor!

Abia astept sa mai "practic" si eu niste franceza ca in ultima vreme am umblat numai prin tari anglofone si cam uitasem...

Pupici!

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/sd_london/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci, Chatonel, satul e Verfeil, dar persoana de la primarie care i-a spus lista a zis ca nu stie nici ea (sau el??) ce e aia. Si cica nici primarele nu stia. La care Richard, care imi povestea toate astea la telefon, comenteaza catre mine: "Asa e in Franta". Lasa zic, ca pe tine te-a ferit Dumnezeu sa afli cum e in Romania...

Da' poate tu dai peste cineva mai destupat -- nu-i exclus nici asta!

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/sd_london/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mama lui Codrut, eu am facut casatoria in octombrie, anul trecut. Certificatul de cutume si cel de celibat il iei de la ambasada. Eu am fost la Paris, unde nu iti trebuie programare, stiind ca programul este in fiecare zi pana la 12; intr-o ora il iei; nu te intalnesti cu consulul; este un ghiseu special unde o tipa iti va da sa completezi acele formulare, le depui, dupa care astepti o ora(poti sa pleci sa te plimbi)si le iei gata facute! Ai nevoie de pasaportul ro! Tot pe certif de cutume scrie ca certificatul de nastere este delivrat la noi o singura data, ceea ce m-a ajutat pe mine sa-i demonstrez aleia ca nu are cum sa mi-l ia.

Va trebui sa te duci la ambasada, nu ai cum sa faci altfel. In cazul in care ai fost casatorita cred ca exista un formular special, nu stiu, va trebui insa sa ii precizezi madamei de la ghiseu!

Pt atestatia de hebergement; exista un formular la primarie pe care ti-l dau si tu trebuie sa completezi cu adresa din franta; unul e pt tine unul pt sot, cu aceeasi adresa.(ne-a cerut si o facutura EDF)

Certificat medical nu v-a cerut?

punctul 6° nu mi s-a cerut

 

Voiam sa multumesc fetelor care si-au dat cu parerea in ce priveste eco 3d. M-ati convins.

 

Numai bine tuturor!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, Nadine, ba da, era si certificat medical, dar poate fi depus ulterior, se pare, si el a zis "leave the bloody thing for now - isn't this list long enough?"...

Mai ales ca, la drept vorbind, actele mele sunt in regula, pe cand la el e o varza!... Dar lui ii soseste certificatul de nastere din Anglia prin posta in 2 zile. Daca trebuia sa-l cer din Romania, eu l-as fi primit in 3 luni! (dupa cum scrie pe site-ul ambasadei romane).

O sa am ambele variante de hartii pt domiciliu. Ideea ca trebuie sa-l ai neaparat in Franta e o prostie teoretic vorbind, fiindca poti foarte bine sa ai ceea ce se cheama pe englezeste "commuting marriage", si sa ai domiciliul stabil in alta tara. Am niste amici care locuiesc el la Munchen si ea la Praga (din motive de loc de munca) si se vad la 1-2 sapt. Nu e ideal dar e posibil.

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/sd_london/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...