Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

La France (33)


Recommended Posts

Pentru transcrierea casatoriei,eu zic sa nu te grabesti sa o faci prin ambasada ca o sa te coste o caruta de bani si nu e urgent!!

Eu mi-am depus dosarul anul asta,dupa patru ani de la casatorie,dar in Romania!!Si sa stii ca nu m-a costat nimic,doar actele care au trebuit traduse si legalizate la notar!Asa ca asteapta pina cind o sa mai mergi in Romania si le depui atunci,ca nu e nici o graba!!!

Certificatul medical iti trebuie cind depui dosarul la primarie,nu stiu cine a spus ca il poti depune dupa aceea!!!Se pare ca dupa casatorie poti cere rambursarea de la secu pt aceste analize!!

Casa de Piatra!!! si bine ai venit in club!!

Pupici

 

 

Corina si Anna nazdravana!![fetita]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 150
  • Creat
  • Ultimul răspuns

[hopsieu]

mama lui codrut, grija mare cu certificatul de nastere! Francezii au extrase dupa acest certificat, noua ni se pretinde originalul! Nu-l lasi din mana, ca nu-l mai vezi inapoi! Sau il recuperezi cu interventii la procurorul republicii! Eu nu reuseam sa depun dosarul pt cartea de sejur fara certificat original, care original mi-a fost inhatat la depunerea actelor pt casatorie[bang] Daca iti ridici certificatul de celibat si pe cel de cutuma de la consulat, e musai sa ceri si dovada ca noi, in Romania, nu ne nastem decat o data[:D]

Domiciliul: la mine atestatia de hebergement n-a fost suficienta pt duduia cea zeloasa de la starea civila. Asa ca m-am dus frumusel la posta si-am facut o schimbare de domiciliu, doar ca vechiul domiciliu trebuia sa fie tot in Franta, asadar am trecut adresa socrilor[;)] Dupa care am aflat ca era suficienta si dovada ca am locuit in Romania[batcap] Sper ca nu te-am ametit prea tare[:)] Bafta multa!

Auras, tare as fi intrat pe-aici la palavre, dar cum casa mea arata ca Gaza bombardata, m-am gandit ca nu se cade[:D] Mai precis, in mijlocul casei am o gramada de cutii pline cu ceea ce va deveni noua bucatarie, de jur-imprejur recipiente mari si mici cu vopsea si alte cele substante mai mult decat necesare, plus bidinele, pensule, perii samd. Uitam esentialul: cand pe cutii, cand pe-alaturi, mita curioasa executa un amanuntit control tehnic si de calitate[:)] Aragaz nu mai am, asa ca nu mai gatesc[bum]

Foarte absorbita fiind de evolutia santierului, am uitat de Sfintii Constantin si Elena, asa ca ma remusc si vin cu urarile post-festum:

LA MULTI ANI SI MULTA SANATATE SARBATORITILOR/SARBATORITELOR DE PE 21![floare3][floare3][floare3]

Gata, ma intorc pe santier!

[pup] tuturor

 

Maria

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Buna dimineata, fetelor !

 

La multi ani, Elena ! (uitasem complet, sa-mi fie rusine).

Am fost plecata in week-end la mama no 2 si am avut vreme buna, ciresele erau aproape coapte.

Alte noutati : Marghiolitza a trebuit dusa la doctor si cusuta, caci s-a lovit la spinceana si-mi era frica sa nu ramina urme.

 

Mama lui Codrut, ieri am incercat si eu sa vad ce e cu punctul 6 din lista, dar n-am gasit mare lucru. Uite totusi un site unde lucrurile sunt explicate mai pe indelete : http://www.mariage.fr/ rubrica "S'engager".

Eu cred ca certificatul (e numai o parere) se refera la statutul bunurilor sotilor.

 

Spor la lucru Maria si la toate harnicutele !

 

PS : eu inca n-am transcris casatoria (acu' 8 ani) credeti ca o mai pot face in tara ?

 

 

Mik.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bunnn, eu am sunat la primaria Toulouse-ului si mi-ai zis ca e totuna cu certificatul de celibat (care tre' sa il posede si viitorul sot, nu numai tu).

Le Verfeil nu raspunde nimeni :(

 

ps

am vb si la primarie la Verfeil si Mme Boyer a zis sa ii duceti dosarul cu restul documentelor (de la 1 la 5) si se va descurca asa.

Precizez ca intre timp am sunat si la Amb Ro si la Tribunalul de mare instanta de la t-lse, nu e nimeni la curent cu ce poate fi actul asta.

Se presupune ca poate fi in legatura cu statutul tau de divortata, dar nu e nimic sigur. (M-au intrebat si daca sotul e divortat, n-am stiu sa le raspund si au zis ca poate fi si el cauza, dans le doute).

Asa ca imi ramii datoare cu o sfoara de covrigi sarati si...

sa fiti fericiti [:D]

Toulouse, la ville rose

[roker]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mik,eu cred ca nu e nici o problema cu transcrierea casatoriei!!Eu mi-am depus actele dupa patru ani!Ce mi-e patru ani ce mi-e opt!!!!Eu zic ca e indicat sa o faci in tara ,ca astia de la ambasada o sa iti ia o caruta de bani!!!

Elena, La Multi Ani!!!!

 

Corina si Anna nazdravana!![fetita]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc fetelor de ajutor si de urari -- sunteti niste prietene de nadejde! Multumesc si de binetze - clubul e super, ce-i drept e drept!

Chatonel, cu prima ocazie ai de la mine sfoara de covrigi sarati -- care merge cu o bere (desi nu stiu ce bere or fi avand francezii, eventual ceva de import, sa zicem Corona [berica]).

Nu sotul nu e divortat, n-a fost casatorit niciodata, desi a stat impreuna cu mama copilului vreo 10 ani. N-are importanta, daca punctul 6 nu stie nimeni ce e -- cum poate cineva normal sa pretinda sa-l ai? [alcool]

La drept vorbind, sunt diferente semnificative intre cele 3 site-uri frantuzesti despre casatorie ale caror adrese le-am primit de la voi -- asa ca tot informatia de la fata locului e aia de conteaza pana la coada... Mik, link-uk de la tine trimite la cea mai complicata varianta ! [batcap]

O sa fac transcrierea in tara, daca ziceti ca ambasada se lacomeste la bani, si pana atunci incerc sa umblu cu pasaportul vechi -- desi o sa fie o problema, Corina, si de aia e oarecum urgent: daca n-am statut legal in Franta nu pot sa cer viza de la Ambasada SUA la Paris, de pilda (sau alte tari cu care Romania mai are regim de vize, chiar UK!) -- or, eu statutul legal o sa-l am pe numele nou, iar pasaportul pe cel vechi... O vizita la Bucuresti numai pentru asta cred ca e mai scumpa decat transcrierea prin ambasada. Sa mai vedem.

Maria, multumesc pentru atentionarea legata de certificatul de nastere! N-o sa-l las din mana cu nici un chip![box]

Mai am o intrebare: o sa aduc cu mine actele care au fost traduse si legalizate in Romania, j'espere bien ca francezii nu fac fasoane sa fie traduse si lagalizate in Franta, hein?

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/sd_london/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mama lui Codrut,eu nu cred sa ai vreo problema cu pasaportul vechi,prima carte de sejour pe care o vei primi ti se va lipi in pasaport!Iar francezii au obiceiul sa iti treaca numele de fata inaintea celui de casatorie!deci e clar ca tu esti persoana!!!

Pupici

 

Corina si Anna nazdravana!![fetita]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[EU][cheers]Mama lu codrut!!!!!!!!poate te luminez eu cine stie!!!

MIE MI-AU CERUT LA CASATORIE

printre toate, o adeverinta de la primaria de care apartineam (in raza caruia se situa domiciliul meu din boletin) ,deci mi-au cerut o adeverinta in care se spunea ca locuinta mea nu este ipotecata si ca nu am datorii de care primaria sa aibe cunostinta fata de comuna (eu stateam la tara)si nici vreo datorie la banca NATIONALA ,asta desi nu-i de resortul primariei ,tipul de acolo mi-a scris-o in adeverinta (de! era nepotu lu verisoru )ei bine aceasta tidula am tradus-o si am legalizat-o ca si pe celelalte si au fost multumiti de ea cind sotul meu a publicat casatoria noastra la primaria de aici und ene-am casatorit!

CE ZICI ASTA O FI TIDULA DE LA PUNCTUL 6?

 

Aura&Luca,3 ani!!!!

"Daca dragoste nu e nimic nu e"

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph//my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi, Aurelia, suna abracadabrant -- nici nu ma gandesc sa fac asa o prostie, mai ales inainte de a-mi fi ceruta in mod explicit! De un' sa stie primaria asa ceva? Si nu poti sa ai ipoteca la alta banca? Ca la noi banca nationala nu se ocupa cu asa ceva, nefiind banca comerciala!

In sfarsit!

Cu cate zile inainte de casatorie ati depus dosarul, daca va mai aduceti aminte? Ca pe internet zice 20 de zile, iar acolo au zis ca 2 luni, cand o publica la primarie?!?...

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/sd_london/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...