Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

La France (33)


Recommended Posts

Felicitari, Oana pt botez, si Lulu, pt cununia religioasa! Nu trebuie sa renunte nici unul la religie lui, stiu sigur! Nici noi nu am facut-o si tare mi-ar placea sa reusesc sa o fac in romania, pt familiile noastre, ca pe toti aici nu avem cum sa-i aducem; oricum, biserica romaneasca nu avem prin apropiere; mai fetelor, dar cat de tarziu poti sa faci botezul? Daca eu nasc in august sau septembrie, nu as putea sa ma duc in urmatoarele 6 luni in Romania, una ca e prea mic, alta ca e prea frig. Si botezul as vrea sa-l fac in tara, tot pt familie! Se poate mai prin primavara-vara?Dupa aproape un an?

 

Ce bine, Georgiana ca pleci in tara, ce as pleca si eu, maine! Nu ne mai spui nimic de Irina? Ce mai face? Am o poza cu ea si cu Anna Corinei si asa de drag imi este sa ma uit la ele:))!

 

Azi dimineata am simtit bebelusul meu ca misca, dar nu ca de obicei, acele miscari in interior si jos, ci am simtit in exterior, mai peste tot, cum se umfla burtica in locurile unde dedea cu piciorusul sau capusorul:) A fost superb! I-am pus mana sotului meu pe burtica si s-a amuzat si el!

 

Cine cunoaste preturile la autocar din ro aici? Eu auzisem ca s-au mai ieftinit de cand cu acea companie aeriana care are preturi mici pana la lyon, insa pe site euroline par tot preturi mari! Ma intereseaza in special pana la Rennes sau Paris; poate Aura, tu cunosti ceva!Apropo, petrecere frumoasa sambata!

 

Va pup!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 150
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Mai, nu ma impuscati ca v-am zis ca s-ar putea sa spun prostii! Eu am intrebat pentru ca cunosc o romanca aici la Paris care s-a casatorit cu un francez iar el a trecut la ortodoxie. Si eu mi-am inchipuit ca or fi fost obligati dar daca ziceti voi ca nu-i obligatoriu inseamna ca a facut-o el de dragul ei!

Nadia, Irina face bine, daca nu tii cont ca i-a prins taica-sau din greseala mana la usa de-am ajuns sambata seara la urgente. Are degetelul umflat si mi-e teama sa nu-i cada unghia. Cred ca n-o mai doare prea tare caci foloseste mana si nu da semne ca o deranjeaza dar nu arata prea bine. Si desi toata lumea imi spune ca astfel de lucruri se mai intampla tot imi vine sa-i rup gatul lui taica-sau.

Cat despre plecarea in Romania sa-ti spun drept de-abia astept...sa ma intorc.

 

http://georgiana.iciblog.com

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai mai georgiana ca nu te omorim ,stai linistita ,numa ca din viteza scrisului nu am avut timp sa-ti pun o floricica acolo ca sa intelegi tonul cuvintelor spuse,

ih! nu-i usor totusi sa te intelegi in scris!!!

uite-ti floricica aici![flo]si un pupic sa ma ierti daca ti s-a parut ca e dur discursul[dual]!

Acum sa-i raspun lu Nadia ,sa stii ca botezul poti sa-l faci la orce virsta ,nu are importanta ,am vazut eu un botez al cuiva care avea 19 ani !

Preotul o sa adapteze pregatirile in functie de virsta bebelusului ,daca-i prea mare sa-l mai bage in cazanel o sa pregateasca o caldarusa mica cu aghiasma si cu busuioc si o sa-l boteze stropindu-l ,important este sa-l pui in garda cind rezervi ziua la biserica sa-i spui ce virsta are ciopilul,te asigur ca nu-i nici o problema ,am vazut botez si la trei ani la un copilas ,Luca avea 5 luni si jumatate cind l-am botezat!

Pentru primirea botezului dumnezeu nu impune reguli,din moment ce ne decidem sa ne botezam acesta e cel mai important lucru!!!

Cit despre cursele de la EUROLINE,eu am platit 205 euros dus -intors de la Bucuresti la Rennes si trece autocarul prin Toure et Laval,

Mai aveti nevoie de ceva?

intrebati aici la baba ca va raspunde ea!![grup][cafea]

 

 

Aura&Luca,3 ani!!!!

"Daca dragoste nu e nimic nu e"

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph//my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ha, ha, Mik, vrei sa-ti spun eu ce esti? Ca eu stiu ce si cum [:D]!!!

Mai fetelor, va multumesc pentru urari, flori si ganduri de bine, dar stati nitel ca nu m-am maritat inca!

Cum se vede treaba, felicitarile, masa si dansul au avut loc, mai ramane evenimentul! [:D]

Si, Aurelia, ce rochie de mireasa? Nu ma mai imbrac eu in asa ceva! Mi-a ajuns o data!

De data asta o sa gasesc o rochita mai chic (mi-o si imaginez: culoarea paielor coapte), dar pe care s-o mai port si cu alta ocazie, ca eu volane si palarie nu pun!

Asa ca... babelor, na! Sarirati repede, si eu nici nu vorbii cu popa!

 

Cat despre legatura intre doi de religii diferite, preotul de la Nice spunea ceva de o "derogare" de la episcop, e posibil si simplu aici. Mai greu in Romania, dar posibil si acolo. Iar episcopul stiu ca vine pe 5 iunie la Nice, incerc s-o pun de un rendez-vous!

 

Mai vorbim,

 

VA PUP PE TOATE, va adoresc [:D]

[pup]

 

.................................................................................

[hop]Dragii de noi id="blue">

.................................................................................

« C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. »

La Rochefoucauld

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa... sa mai vorbesc si de altii decat despre mine, Nadine, stiu ce simti "si pe dinafara si pe dinauntru"... Ghionturile pe care mi le tragea Anca au ramas (aproape) singura amintire despre mine gravida! E impresionant, fiindca de acum inainte vei putea comunica altfel cu fetita ta: sa-ti imaginezi c-o mangai pe capsor, c-o gadili in talpa, ca-i dai la fund (de ce nu ?!? [:D])

Frumos... bucura-te acum cat poti de aceste momente, profita, nu se stie cand vei mai trai asa ceva!

 

 

 

 

 

.................................................................................

[hop]Dragii de noi id="blue">

.................................................................................

« C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. »

La Rochefoucauld

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai Lu ,mey nici mie nu prea-mi plac volanasele ,palariile si voalurile(de fapt i-mi plac dar cind le vad pe altcineva)

nu se potrivesc cu firea mea ,

pot sa-ti spun ca rochia mea a fost :

-cea mai simpla si putin "inzorzonata "din magazin ,

-n-am avut perle si cercei,

-manusi albe si "abajur" la rochie ;

dar am avut o floricica mica ,cea mai mica in par si un buchetel pe care l-am vrut numa ca sa pot sa-l arunc prietenelor mele dupa iesirea din biserica !!!

Ma rog ,tu zici ca ai fost o data miresica deci ,stii cum este ,eu insa nu mai fusesem si cum ajunsesem la o virsta destul de mare ma tot gindeam ca acum e prea tirziu si ca nu mai are nici un rost daca n-am putut sa fiu cind eram si eu tinerica si in floarea virstei !

Simteam ca am pierdut ceva ce as fi vrut sa traiesc ,iar cind sotul mi-a spus ca am putea sa facem si o cununie religioasa pe linga botez tare am mai fost bucuroasa !

Doar ca noi nu am facut nimic din traditie ,noi ne-am sculat dimineata am luat micul dejun linistiti ca de obicei ,ne-am uitat la televizor ,am fost la piata apoi cind sa apropiat ora ne-am imbracat ne-am urcat in masina si ne-am dus la biserica

aici ne asteptau prietenii si familia ,dar prieteni si familia cea mai apropiata ,citeva persoane sa stii!

Srmana mama,cit de fericita a fost s ama vada in biserica !!! cred c apentru toate mamele acest moment este cel mai dorit pentru copilul lor!

Am fost fericita sa o vad fericita!!!

amintiri ,amintiri!

Hei MIK ce tot mustesti acolo in barba mai fato?

Lasa ca vezi tu cind o sa-ti vina rindul si tie ,n-ai vazut francezii cum se casatoresc la 50 de ani pentru ca copii lor le cer acest lucru?!

Am vazut cupluri pe aici care s-au casatorit pentru ca copii ajunsesera al 20 de ani sivroiau c aparintii lor sa se casatoreasca![bum]

 

Aura&Luca,3 ani!!!!

"Daca dragoste nu e nimic nu e"

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph//my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O, saracuta Irina, prin ce a trecut! Insa, Geo, se intampla lucruri din astea din pacate, insa daca a trecut acum, nu-ti mai face probleme, lasa-l pe sotul tau, ca si el sufera! Inteleg ca nu iti face prea bine intoarcerea in ro si imi cer scuze, mi-am dat seama abia acum ca nu mai e la fel cand nu mai gasesti persoana cea mai draga! Of, Doamne!

 

Da, Lu, ai dreptate, cine stie daca voi mai trai astfel de momente!

 

Mie daca mi-e frica de ceva la nastere, mi-e de peridurala, de aceea as vrea sa o intreb pe Mirunda care sunt riscurile si la ce trebuie sa fac atentie. Sau poate din experienta fetelor care au mai nascut pe aici sa mai aflu ceva!

 

Aura, tu esti sigura ca trece prin Laval acel autocar??Unde e agentia? In rennes? Poate ai vreun nr de tel, te rog!

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nadia uite aici

http://www.sportreflex.com/version2/partenaires/BA_descr_eurolines_liste.htm

lista cu toate birourile de la EUROLINE,adresa si nr de telefon din fiecare oras ,nu exista birou la laval dar stiu sigur ca trece pe acolo caci m-a sunat verisoara din autocar cind era la LAVAL,in orce caz daca vrei sa te asiguri sunati la rennes si intrebati si daca opreste la Laval,in caz de vreo schimbare ceva.

 

Cit despre peridurala ,daca ar mai fi sa fac 5 copii,pe toti i-as face cu peridurala !!!!!!!!!!!!!!!!

eu nu pot sa-mi imagin o nastere altfel!!!

eu am suferit la nastere doar pina mi-au pus peridurala eram la dilatatie 4 si nu evolua deloc ,deci am stat cu contractii si cu dilatatia pina la 4 de la miezul noptii pina a doua zi dupa amiaza ,spre ora 18 mi-au pus peridurala si ceva medicament pentru dilatatie si din momentul acela am simtit ca retraesc,ba chiar facem misto de sotu caruia i-i curgeau transpiratiile de emotii ,aveam impresia ca el naste nu eu ,eu aveam un chef nebun de gluma i-mi aduc si acum aminte cum fredonam musica care se auzea in sala de nasteri,iar cind a fost sa "incepem treba" am impins cred de vreo 8-10 ori asa bine "teleghidata" de moasa si .visti ! strumful a venit pe lume !!!

Sincer eu consider o minune peridurala asta daca ma gindesc cit a suferit sora mea al nastere si o prietena de-a mea caruia i-i era frica d eefectele adverse ale periduralei si a renuntat in ultimul moment la ea!

Tu stai de vorba si cu Mirunda ;cred ca ea poate sa-ti dea explicatiile cele mai avizate!

Georgiana sa inteleg ca puiuta ta si-a prins minuta in usa?!

Ufffffffff! ce-o fi in sufletul tau ,.........aveti grija mare la usii dragelor,eu am vazut ca exista un fel de membrana de plastic care se pune la usa intre balamale si lemn special pentru a proteja copii!

Dar la partea und ese inchide usa nu exista nimic ,noi trebuie sa fim atenti........uf ca si la usa de la msina mi-e o frica groaznica eu strig inainte de a se urca in masina in gura mare ,parca as fi o apucata!

Cind eram insarcinata am vazut pe unul dintre copii unei prietene la care eram in vizita cum a trintit usa de la masian si i-a prins minuta fratelui lui mai mic ,doamne ce tipete si ce durere a simtit bietul copil,eu cum eram insarcinata asta m-a marcat rau de tot si de cind a venit strumful pe lume tip ca o apucata tot timpul :"atentie la mini"cind coborim ,cind urcam in masian ;cind iesim di casa ,etc!

Aura&Luca,3 ani!!!!

Sincer cred ca sint un pic parano cu chestiile astea ,dar asa sint si n-am ce sa mai fac!!

I-mi pare rau sincer georgiana ,sper sa nu ramina cu semne ,sper ca nu-i asa de grav!

"Daca dragoste nu e nimic nu e"

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph//my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by nadine2004

...care sunt riscurile si la ce trebuie sa fac atentie. Sau poate din experienta fetelor care au mai nascut pe aici sa mai aflu ceva!


id="quote">id="quote"> [:-)))] phrentzusoaicaux!!!pe româneste se spune: "sa fiu atenta"! [:-)))]Sa nu-ti fie frica, peridurala e super-OK!Sarcina usoara![pup] ~Otilia&LaAdelita~ [fetita] id="Comic Sans MS">id="violet">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...