Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

La France (33)


Recommended Posts

Hai ca nu va las sa respirati,iar am venit!

Acum vreau sa stiu si eu daca vreuna dintre voi s-au sotii vostri a-ti circulat cu masina pina in romanica doar cu permisul de conducere si cu cartea de identitate franceza??????????

Va intreb pentru ca "omului" meu i-a expirat pasaportul si altul costa inca 60 de euroi ,bani pe care in situatia noastra actuala as prefera sa-i dau pe mincare decit pe pasaport iar in loc de pasaport sa-i fac "omului" carte de identitate care este gratuita !!

Voi ce ziceti?

 

Aura&Luca,3 ani!!!!

"Daca dragoste nu e nimic nu e"

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph//my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 150
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Mai, Otilia, m-ai pus pe ganduri[:0]! Asa repede am ajuns sa amestec limbile[ups]! Inseamna ca sunt pe calea cea buna[:)]! Imi amintesc cand l-am cunoscut pe sotul meu, mi se parea asa caraghios cand folosea expresii sau cuvinte frantuzesti, le adapta la romana! Dar e adevarat ca dupa o vreme nu-ti mai dai seama! Al meu zicea: C(e)D(e), ca in fr, dar noi, romanii eram cu C(i)D(i); acu mi se pare caraghios in ro:)). Mi s-a intamplat sa vb cu o eleva si sa zic ordinator, ca mie imi suna bine acum in romana!

 

Merci, Aura, am notat telefonul!

despre carte nu stiu ce sa-ti spun, sotul spune ca nu ti-ar trebui, dar poate cineva in cauza sa-ti dea detalii; insa cum trece granita? Se poate doar cu cartea de identitate?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna tuturor,

 

Dupa trei pagini de subiecte citite in graba si la ora pe care poate o vedeti, scuze pentru incoerentele eventuale.

 

1 – Nu e e nevoie de pasaport pt mers in Ro. Eu (cu cetatenie fr) si sotul meu (fr) am fost vara trecuta in Ro cu masina, am trecut prin Germania, Austria, Ungaria si doar la unguri si rom^ni am prezentat cartea de identitate fr (masura intrase in vigoare de putin timp). In rest nu au fost vami. Doar « vignette » nu trebuie uitata, la fiecare frontiera, pentru Austria si Ungaria, pentru dus si pentru intors (preturi in functie de durata sejurului in fiecare din aceste tari). Daca se merge cu autocarul, scuze pentru divagatii.

 

2 – Francezii si Rom^nii nu sint de religii diferite. Religia ambilor e cea crestina, doar confesiunea difera (cato sau orto).

 

3 – Lulu,id="blue"> nu te obliga seb sa te casatoresti religios, eu am botezat desi nu eram casatorita. Partenerul meu era in fr (botezul se facea in ro), asa ca am fost singura la ceremonie. Doar la sfirsit biserica a inregistrat pe certificatul de botez si numele celui care mai tirziu mi-a devenit sot. Ne consideram amindoi nasii copilului (e baiatul fratelui meu – si avea un an fara o saptamina cind l-am botezat, dar precizarea e pentru nadine200 ?)id="orange">

 

Cred ca preotii in Ro sint mai stricti, in Fr ai toate sansele sa rezolvi cununia fara mari complicatii (la orto, caci la cato cred ca e la fel de strict ca in Ro).

In schimb cei care iti vor fi nasi de cununie, daca te duci la orto (si banuiesc ca asa o sa faci), trebuie sa fie casatoriti religios intre ei.

 

Ma intereseaza subiectul pentru ca de ceva vreme mi-am pus si eu in gind sa trec prin fata altarului de mina cu cel ales in urma cu peste zece ani (nu sint eu batrina acum, eram doar tinara cind m-am legat de el :-p).

Ca la voi, cel mai greu e sa imi conving partenerul de viata (cato), dar zic eu ca primii pasi au fost facuti :

i se intimpla sa aprinda el candela pe care de putin timp am « pus-o in functiune » ;

a integrat ca duminica eu imi petrec dimineata la biserica orto din Paris si daca nu ma duc intr-o zi aproape ca imi face reprosuri ;

il simpatizeaza pe preotul pe care il agreez si eu (am sentimentul ca dumnezeirea a inceput sa intre deja in el:-p pe aceasta cale);

prietenul uneia din surorile lui e (fr dar) orto, ceea ce inclina putin balanta inspre mine, desi faptul nu e intotdeauna favorabil mie… cumnatul picteaza icoane, si-a facut un DEA in legatura cu doua icoane, sintem deci in mediu propice !

 

Mesajele voastre pe aceasta tema si in aceasta perioada imi apar ca ceva neintimplator (j’en prends de la graine ! merci a vous !)

 

4 – Pentru ca tot spunea cineva ca ar vrea sa ne citeasca, chiar de ar fi sa spunem doar ce am facut pe ziua de azi, hai sa va spun si eu ce am facut.

 

Opt ore la serviciu :

rezumat contracte de licenta (medicamente) ;

o scrisoare (in engleza ! ca tot vorbea cineva de acest subiect) pentru un partener elvetian in legatura cu niste impozite belgiene (nu sint de acord sa platim cit cere el, si sper sa recuperez pentru firma mea vreo patru – cinci mii de euros) ;

fisiere excel (« mise a jour » cu informatii legate tot de medicamente) ;

apele telefonice despre o Joint Venture din Coreea de Sud sau despre Sedinte pe teme financiare (viitorul firmei e in joc ! tara ne cheama ! are nevoie de tineret entuziast ! n’est-ce pas ?)…

 

Dupa ce am ajuns acasa, am facut un jogging de vreo 30 de minute (care include coborit si urcat pe scari cele opt etaje),

am descoperit la un garage Mazda ca o Peugeot 206 veche de un an costa in jur de 11 mii de euros (imi place sa ma uit la masini, ocazii sau noi)

iar un 4x4 Mazda… 57 de mii de euros ! Sotul mi-a spus ca mi-o cumpara, i-am multumit.

Si miine vom continua sa facem cumparaturile in vechiul nostru ford mondeo, lovit de la cap la coada (dar numai pe partea mea, pasager, de parca eu l-as conduce !). Si daca ar mai tine macar trei ani as fi foarte multumita !

 

Am mincat couscous de legume (adica semoule + o conserva de legume specifice), mie imi place mai mult cind e fara carne.

 

Am spalat frigiderul de la a la z, am « spalat » si rufe si acum stau … huhurez la miezul noptii….

 

Am inceput cura de dezintoxicare :-)… ta-taaaam !!! … mi-am scos DC din favoriti de la serviciu :-) asa ca doar de acasa il mai accesez…

daca deschid comp-ul acasa, nu pot sa nu trec si pe la voi, asa ca in unele seri imi impun sa nu il deschid…

Mi-e teama de « une rechute » ! Stiti voi cum e cu dependenta de droguri, chiar si dupa sase luni poti sa cazi, iar peste sase luni forumul DC va fi tot aici, in prag, cind imi deschid calculatorul.

 

Wkd placut tuturor,

Noua ne-a facut cadou firma acest « lundi de pentecôte », asa ca nici nu lucram nici nu ne luam concediu sau rtt, pur si simplu avem liber ! Super ! Wkd-ul va fi mai lung…

 

 

------------------------

If you want to win you have to learn to be a master of the game.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce mortala ai fost, mihiasiro cu programul tau de ieri![:-)))][:-)))][:-)))] Si suferi de aceeasi boala cu George cu masinile, se uita la ele si la preturi, desi nu pentru a cumpara, ci pentru ca este doar o pasiune.

Legat de obligatul lui Lulu de catre Seb sa se cunune, e "obligat" mai exact, pentru ca preotul este un preot poate nu ca multi altii, respecta intai "legile" de la D-zeu, si a spus ca este bine ca nasa sa fie casatorita religios, e un lucru sfant asta, pentru bebelus, daca este botezat de o nasica casatorita in biserica este foarte bine. Uite, ca eu cu George nu suntem, dar eu il inteleg si chiar ma bucur ca datorita lui Seb o vor face, ca altfel nu se gandeau. Deci, Lulu, ai sa vezi exact ce iti zice, dar mie asta mi-a spus cand m-am dus si l-am intrebat de noi atunci, nu cred ca religia este cauza, cel putin am inteles ca principalul motiv este religios.

 

Va pup! Dorm de la ora 9 seara si Seb la fel si s-a trezit sa manance si sa se joace vad (in patut ca a mancat), dar eu ma duc sa imi continui somnul.

 

Oana si Seb [copil]

(10.01.2005)

 

"Dragostea adevarata este o limba pe care surzii o pot auzi si orbii o pot vedea."

 

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/oana_george14/my_photos

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/georges142004/my_photos

http://community.webshots.com/user/sebastieng10

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sebastiengrigore/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aurelia, asa este, pentru a merge in Ro sotul tau nu are nevoie de pasaport, totul e ca vizita sa nu depaseasca 30 de zile. Sotul meu circula de doi ani in felul asta.

Lu, sa fie intr-un ceas bun! Noi ne-am cununat in Ro la ortodocsi si nu ne-a cerut nimic preotul. Doar livretul de familie sau un act de casatorie. Cat despre botez, eu am botezat un baietel acum 13 ani, singura, necasatorita si n-a fost nici o problema.

Nadia stai linistita cu peridurala, totul va fi OK! Eu m-am speriat putin cand anestezista ii zicea moasei ca nu prea stiu unde sa bage acul caci am coloana putin deformata. M-au trecut toate transpiratiile; eram pe punctul sa renunt, dar din cauza durerilor n-am avut forta necesara. In scurt timp, m-am felicitat ca n-am facut-o...[:D]

Otilia, Telerabais-ul e la 0,09 euro acum. Cel mai ieftin cred ca e cu tichetul telefonic international al Francetelecom-ului. Dupa calculele mele savante, ar fi 0,06 euro/min. Il gasesti la toate agentiile Francetelecom dar si in unele buticuri Presse/Tabac. Cu un tichet de 7,5 euro vorbesti 2 ore, iar cu tichet de 15 euro, 4 ore. Poti vorbi cu el de acasa. Fii insa atenta sa nu-ti dea altceva. Pe mine erau sa ma fraiereasca de 2 ori, incercand sa-mi dea altceva. Cel mai sigur e sa-l cumperi totusi dintr-o agentie Francetelecom.

Week-end placut la toate!

 

Simona si [bibe] Olivia Maria (06.12.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, mi-a iesit nivelul de glicemie ridicat. Sunt tare speriata. Normal ca dr nu lucreaza azi, asa ca abia luni iau legatura; va dati seama, eu care nu mananc deloc ciocolata, din cand in cand mai iau ceva dulce!!!Plus ca de cand am ramas insarcinata am luat cate un kg pe luna, nici nu zici ca sunt in 6 luni!Oana, tu ai avut problema asta, nu?

 

mihiasiro, cum rezisti cu o asa zi incarcata, serios?

 

Otilia,eu am sunat mereu cu tichetul international, asa cum spune Simona, te taxeaza 0,06euro!

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiu fetelor de tichet, dar n-am cumparat, barbatu-meu a zis ca era prea multa lume la agentie si n-avea chef sa stea o ora la coada, iar daca-l comand imi vine acasa in citeva zile... Eu vroiam sa sun AZI, iar la telerabais s-a facut 12cts, ce hoti!!! [}:)]

Oricum de la tarif local imi vine sa urlu ca iar trebuie sa ma chinuiesc cu cartele si sa vorbesc cu 6cts., si aia preplatiti! [bang]

Cind descopera cineva cum se poate vorbi in tarif local sa-mi zica si mie...

 

~Otilia&LaAdelita~ [fetita] id="Comic Sans MS">id="violet">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, intamplator am nimerit la voi ai am citit de mers in RO si de vignette pt. Austria si Ungaria, si am o informatie, pt. ca acum doua saptamani m-am intors din RO: si in Romania exista vignetta!!!! Atentie, la granita este un afis micut, si pot fi procurate la benzinariile de la granita. Noi nu am stiut, nu am cumparat, si la iesire te asteapta rechinii :-)) Te opresc, vor sa vada atat vignetta cat si chitanta !!! (ca sa vada ca ai cumparat-o la intrarea in tara si nu mai tarziu!!!) si daca nu amenda prevazuta de lege 150 euro! Binenteles ca ne-am inteles la 40 euro, dar oricum mult prea mult, vignetta era 6 euro!

Va pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...