Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

La France (33)


Recommended Posts

quote:Originally posted by Aurelia

Otilia pachetele cu EUROLINE-ul se "petrec" asa:

Se dau la sofer inainte de plecarea cursei (in general la ora 23h00,ora plecarii de aici de la Rennes)si acesta apreciaza cit este de greu,asta in cazul in care au suficient loc ,caci daca au calatori multi si nu au loc e posibil sa-ti spuna sa -l aduci la alta cursa ,apoi trebuie in mare sa le spui ce contine ,ca sa stie ei in caz de control la vama ,in rest nimic ,nu ai chitanta la bani si nu ai asigurare la pachet ,asta este tot si bineinteles ca ajunge odata cu autocarul ,deci in doua zile

Aura&Luca,3 ani!!!!

"Daca dragoste nu e nimic nu e"

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph//my_photos


id="quote">id="quote">

 

eu am trimis o singura data asa, din Bucuresti, pentru mine (in Fr), un pachet mare, cca 20kg. Mi-au spus ca nu dau chitanta, ca e "pe incredere". Am crezut si pina si in ziua de azi astept pachetul, cica s-a furat de la sediul lor. Nici nu vreau sa spun ce era in el, ca ma iau dracii. Bineinteles ca nu m-a ramburasat nimeni nici macar pe banii dati pt transport- o suta, doua de franci era, nu mai stiu fix ca-i de-acum 9 ani povestea, cu EUROTIMES.

 

 

 

Toulouse, la ville rose

[roker]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 150
  • Creat
  • Ultimul răspuns

De obicei trimiteam pachete prin Posta franceza, au ajuns toate. Singura nemultumire, am platit o data tarif de urgenta si a ajuns mai tirziu decit daca era tariful economic.

 

Iarna trecuta am trimis prin Atlassib din Paris, de la sediu, am avut chitanta, singurul inconvenient e ca pachetul trebuie dus desfacut, sa verifice ei continutul. Mie imi place sa ambalez fiecare obiect in "papier cadeau", cu eticheta destinatarului, asa ca surpriza a fost putin ratata... dar a fost mai ieftin.

 

La destinatie a fost insa mai simplu, pentru ca nici nu le-a desfacut pachetul iar in Iasi pachetul se receptioneaza la sediul Atlassib.

Cu posta franceza, receptia se face la un singur oficiu Postal din Iasi unde destinatarul trebuie sa deschida in fata lor pachetul pentru verificarea continutului.

 

Voi opta in continuare pentru Atlassib, am fost multumita.

 

 

 

------------------------

Life is a pattern in which the design becomes clear only at the end !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iti multumesc mult, Mirunda! Sa stii ca m-am mai linistit. In ce priveste condusul, da, conduc, insa am si acum emotii:)! Am incredere ca o sa fie bine cu peridurala; am luat rdv cu anestezistul abia cu o luna inaintea nasterii, si cu sage femme, cu o luna jumate inainte! Sper sa nu trebuiasac sa nasc mai devreme! Deocamdata problema care ma ingrijoreaza este glicemia; am fost azi la dr si mi-a dat sa repet analizele, abia in functie de rezultatul lor se va vedea daca am sau nu diabet gestational; maine dimineata trebuie sa ma duc pe nemancate, pluc ca stau acolo 3 ore, timp in care imi iau 4 analize de sange[bang], la cate o ora!

 

Si mie mi s-a intamplat sa trimit mai multe felicitari in roo si unele au ajuns, altele nu; e mana postei romane sau a postasului!Eu am trimis medicamentele atunci prin posta, recomandate si au ajuns cu bine; am pus si valoarea(100 E) si in tara nu au luat vama pe ele!

 

Fetele, nu ca as fi eu pretentioasa, dar mie nu-mi place Dacia Logan! Puteau sa-i faca alt design! Plus ca nu merge excelent! Se aude motorul, mama, mama! In fine, e o solutie pt multi dintre romani; si ai mei spera sa-si poata lua!

 

Va pup si va doresc o seara frumoasa!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara, fetelor!

Am reusit sa culc monstrii si am si eu 10 minute pauza de lucru[:D]...

ca maine pleaca sotul in deplasare si are nevoie de mine cica (mai exact de camasi, cravate asortate si altele)!

 

Pica bine plecatul maine ca o sa am o zii usoara: dus copil la scoala (pe jos la 2km de casa) cu alti doi cupii dupa mine unul al meu unul de imprumut; 9 si 15 vizita la vampir pt analiza de toxoplasmoza, 11 jum luat copil de la scoala (in acelasi conditii); dat de mancare la trei flamanzi + o femeie insarcinata (eu); 1 jum redus la scoala (inca 4 km pe jos) si dat fuga la spital sa-l arat de al treilea bebe la moasa si reintors la scoala pt a recupera defenitiv copila; pregatit gustarici la toata lumea si asteptat mama-patron sa-si recupereze odrasla! rasuflat usurat pana la 7 ora mesei de seara! sperat din toata inima sa mai fiu in viata peste 24 de ore!!!

 

Cred ca mai am si alte activitati programate (de binevoitori), ca sa nu ma plictisesc in timpul liber[:D]

 

mi-a parut bine sa va mai citesc si sper sa ne mai auzim! pe curand?

 

 

didita

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aoaleu, Didita, dar tu nu pici jos de oboseala, dupa (daca calculez eu bine) 4X4km pe zi, cu copii dupa tine si si cu burtica? Cu bicicletele nu se poate? Oricum, jos palaria pentru calmul si optimismul tau!

 

Nadine, draguta, nu te ingrijora asa, diabetul gestational este in multe cazuri inofensiv, de fapt e vorba mai mult de o hiperglicemie decat de un diabet propriu zis...Stai linistita, mergi maine acolo, nu uita, cum ti-am zis ca iei cu tine si o doza mare de OPTIMISM si CURAJ, si totul va fi bine! Sa ne zici cum a fost!

 

Fetelor, ziceti si voi, e posibil asa ceva? Ce am facut eu azi, in ziua mea libera...M-am dus la Prefectura , la LA Roche sur Yon, sa imi inscriu masina, ca cica au deschis...Acolo, a dat bucuria peste mine, ca certificatul de conformitate UE cica nu e bun, asa ca am asteptat degeaba o luna dupa el, si am mai dat si o palarie de bani pe traducere...Asa ca...n-am rezolvat nimic. Am plecat, eu cu Mara , pline de elan, la serviciul financiar, care era a coté, sa luam o adeverinta tot pentru masina...acolo iar nimic, ca aveau feriée...

Atunci am zis ca macar sa rezolvam cu tunsul, ca Mara si-a luat inima in dinti si s-a hotarat, in sfarsit, sa se tunda...Plecam voioase la La Flanerie, un centru comercial mare, si dam sa intram in coafor si exact in fata noastra pica o femeie, la vreo 40 de ani, pe jos, cu un atac urat de epilepsie. Asa ca sar sa dau primul ajutor, m-am bucurat ca au venit si altii (chestie cu care nu sunt obisnuita din D, unde poti sa pici pe strada ca nu se uita nici naiba la tine...), si...ce naiba sa fac, fara nimic la mine? Am urlat la cei de la magazin, macar sa-mi aduca o trusa de prim ajutor, sa ii fac femeii o perfuzie, pana venea SMUR-ul cu medicamente...Dar nu aveau NIMIC acolo! Asa ca am innebunit vreo 15 minute, nu am putut decat sa o ajut sa nu se sufoce si sa nu isi muste limba, dar biata femeie, cred ca facuse o hemoragie cerebrala, ca tot timpul era in criza de grand mal.E cumplit, sa sti ce sa faci si sa iti fie mainile legate, ca nu ai cu ce... Pe urma, in sfarsit au venit inatai sanitarii, care aveau ceva la ei, si am reusit s-o scoatem din criza, pana a venit si SMUR-ul...Uff, saraca femeie......

 

Asa ca...am rezolvat-o si cu tunsul, ca se facuse aproape ora inchderii, pana m-am linistit un pic...Ei acum ce ma intriga pe mine, e cum de naiba am eu asa o bafta, si mi se intampla asa minuni numai mie? Cred ca o sa merg cu trusa de prim ajutor legata de gat, ca este, cred, a 7 sau a 8-a oara cand mi se intampla asta! Acum o aveam in masina, dar masina era la mama naibii parcata! Mara deja stie, saracuta de ea, si nu se mai minuneaza, ca de vreo 4 ori a fost de fata, ultima oara o picat o femeie, cu atac cerebral, chiar la coltul casei noastre din Bad Neuenahr...Si inainte mi s-a intamplat de vreo 3 ori in Germania, tot in centre comerciale, dar cel mai ciudat a fost cand eram la o biserica, la slujba de Craciun in Trier, si un barbat mai in varsta a facut infarct...L-am reanimat acolo, si in timpul asta oamenii din biserica au inceput , in cor, erau vreo 200, sa zica Tatal Nostru...Brrrrrrr....si acum ma infiorez cand imi aduc aminte cum suna acest Tatal Nostru, spus din 200 de guri...

Dar macar a scapat!

 

Gata, v-am zis oful meu, ca simteam nevoia sa povestesc cu cineva asta! Mara e cool, pe urma mi-a zis ca a venit o femeie la ea si s-a ratoit ca de ce sta acolo si se uita, la care ea: pai eu ma uit numai la mama mea! A ramas aia cu gura cascata...

 

Va pupic, si noapte buna!

 

Mirunda

 

 

http://community.webshots.com/user/mirunda

"Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".

Ne-am mutat in Franta......URAAA!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mirundaid="red"> doamne ce suflet tare esti ! [flo]

 

Sa va povestesc ultimele noutati : ieri am prins o grindina exemplara intorcindu-ma acasa. Din fericire nu a cazut mare lucru pe gradina. Dupa grindina a iesit un curcubeu splendid !

Din iunie o voi lasa si pe Marghiolitza mea la gradinita dimineata caci doamnele de la cresa vor fi mai numeroase si o vor cauta la prinz.

 

Didita si Nadine, aveti grija de burtici !

 

 

Am pus citeva poze noi : http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/mihaela_mj/my_photos

 

Mik.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Didita draga, dar tare curajoasa mai esti!!!

Te duci cu doi puradei dupa tine si la analize si la spital???

Si faci atitea curse, insarcinata... Esti incredibila, cum rezisti, eu n-as putea!!! Sa-ti dea Dumnezeu sanatate multa si tie si copilasilor!!! [flo]

 

Mirunda [flo]

 

~Otilia&LaAdelita~ [fetita] id="Comic Sans MS">id="violet">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

 

sunt cu familia in Paris pentru o perioada si as dori sa imi recomandati produse bune si sanatoase pentru copii si nu numai, Erik are 21 de luni, eventual si magazine cu produse de calitate si preturi rezonabile, des astuces pentru cumparaturi.

Va multumesc[flo],

 

 

 

Oana&Erik

 

http://community.webshots.com/user/oana_noemi

http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pt incurajari si gandurile bune! cred ca m-au ajutat ca ... iacata-ma gata de culcarica intreaga si nevatamata!

 

In general (zilele normale) o duce taica'su pe Anna la scoala dmineata si ma scuteste de un drum[:D]! Azi si-a gasit sa plece in deplasare si eu uitasem ca aveam RDV peste tot de luna a cincea! Ca pe aici, cand binevoieste ginecoloaga sa te ia in primire nu prea mai ai de ales cand si cum (in luna martie aveam deja planificate RDV pana in iulie), te duci cand te cheama.

Deci in general fac 12 km pe zi pe jos cu un carut dublu pe un traseu cu panta medie de 10% (la dus ma cocot si la intors ma las tarata de carut). Cu bicicleta nici prin cap nu-mi trece sa ma aventurez (mai ales cu 3 copii mici: 11 luni, 22 de luni si 4 ani jum), iar parcare nu este langa scoala deci nici cu masina nu pot! Nu ma pot opri ca restul lumii in strada cu puradeii de inhamat, asa ca... "mersul pe jos face piciorul frumos!!!" Fii'mea face si ea deci 6 km zilnic, fie soare,vant, ploaie sau zapada.

 

La un moment dat o tanti doctorita imi zice ca sunt prea grasuna si ca as face bine sa fac ceva sport! (cred ca-si imagineaza ca stau tolanita pe canapea si ma uit la televizor mancand seminte) Avand in vedere tonul reprobator pe care mi-a comunicat ca ar trebui sa slabesc (ca deh, eu traiesc intr-o casa fara oglinzi) i-am raspuns fara prea multe menajamente ca sportul e obositor! A inteles ca nu avem ce discuta si n-a insistat! Oricum nu vroia sa discute vroia sa-mi dea lectii (si mie mi s-a urat de scoala[:D])

 

Una peste alta ziua de azi a decurs nesperat de bine, la analize am ajuns mai devreme decat programarea dar m-a luat imediat deci am castigat o jumate de ora de dimineata. In plus nu mi-au mai cerut bani ca am trecut in luna a cincea!

Copiii au fost cuminti, au mancat fara probleme si s-au culcat la comanda (la cerere?!) Dupa masa dctorita m-a luat la ora stabilita si mi-a facut si eco (la care nu ma asteptam) si mi l-a aratat pe bebe pe toate muchiile cu comentariile de rigoare (copii n-au zis nici pis cat am fost in cabinet). M-a incurajat ca o sa nasc mult mai usor (basme de adormit copiii; care s-au reculcat fara probleme) chiar daca bebe o sa fie din nou maricel.

 

Seara a fost relativ calma si s-au culcat fara sa-mi faca mutre ca unde e tata si de ce nu vine etc...

 

Ma duc si eu sa ma culc ca v-am batut destul la cap! Noapte buna!

 

 

 

 

didita

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...