Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

La France (33)


Recommended Posts

Nadia,sa stii ca Vicentiu are dreptate!!!Nu merita banii!!Lasa ca acusi vine bebe afara si ai sa vezi atunci ce mutrita are!

Mie nu prea mi se par clare pozele de la eco!

Pupici

 

Corina si Anna nazdravana!![fetita]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 150
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Da, Nadia, nu da banii-n vint, mai bine cumpara-i ceva folositor lui bebe cu ei. O sa ai timp pe urma sa-i tot faci poze si filme... [;)] Rabdare, desi stiu cum e, am trecut si eu prin asta.

 

Didita, merci pentru povestiri! Eu nici pina la farmacie sau la posta nu ma duceam cu carutul ca-mi faceam o gramada de probleme cum fac eu sa urc/cobor scarile, dar tu vad ca te descurci, cum faci? Nu sunt scari pe la spital? Ma bucur ca te-ai descurcat pina la urma in ziua aia.

 

Fetelor, miine seara este Eurovision-ul si eu am doua prietene in concurs: Luminita, reprezentanta noastra si Gülseren, reprezentanta Turciei (am fost colega cu ea la Paris, la "3 Mailletz"). Luminita cinta a 4-a si Gülseren a 6-a. Imi place si melodia Frantei, prima oara dupa multi ani... De abia astept sa ma uit si sa votez [hippi]

 

Gramada de pupici din Golfu' lu' Morbihan' [pup]

 

~Otilia&LaAdelita~ [fetita] id="Comic Sans MS">id="violet">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am pus subiectul asta la Calatoriile sufletului (se potrivea destul de bine, metaforic vorbind) fara rezultate exceptionale -- asa ca m-am gandit sa incerc si aici, mai ales ca o sa fiu mult mai aproape de comunitatea scriitoare de aici in scurta vreme.

Am primit un mesaj privat de la doruletzid="blue">, careia ii multumesc din nou, dar ma gandesc ca poate mai sunt idei si in orice caz e o rezerva mare de experienta p-acilea, dupa cum se poate vedea din postari.

Ideea de baza ar fi ca ma marit. Cu un englez care locuieste in Franta fiindca are un copil dintr-o relatie anterioara si vrea sa fie in apropiere de el (copilul sta cu el o saptamana din doua). Asa ca deocamdata, cel putin, vom locui amandoi langa Toulouse (chatonelid="blue">, te tin la curent!).

Iubire maxima -- si graba pe masura, asa ca va cer sfatul.

Ce acte imi trebuie ca sa pot face demersul in Franta? Dupa casatorie ce probleme sunt legate de domiciliul permanent in Franta daca nu vreau sa lucrez intr-o prima etapa? (de fapt, o sa ne ocupam de o afacere proprie -- dar e o firma inregistrata in UK din motive de taxe asa ca din punctul de vedere al statului francez nu stiu daca "se pune"...)

In perspectiva vrem amandoi foarte mult un copil: daca se naste in Franta capata automat cetatenie franceza? Daca da, are vreo consecinta pentru parinti (respectiv pt mine, ca pe el cu cetatenie britanica nu-l intereseaza altceva).

Orice sfaturi sunt binevenite!

Urari de bine tuturor!

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/sd_london/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

postat initia de petaluda

 

buna,

poate ca au mai fost subiecte de genul asta, dar cum sunt noua pe aici as fi vrut sa va cunosc mai bine. Am vazut ca multi suntem plecati din tara si ma intrebam cum ati ajuns acolo, ce greutati ati intampinat si ce surprize ati avut.

Eu am ajuns aici cu studiile, si greutati au fost cu carul desi situatia mea era legala. Mi-a fost greu sa gasesc o casa pe care proprietarul sa vrea sa mi-o inchirieze, mi-a fost greu cu actele..din fericire am dat si peste oameni mai open mind care m-au ajutat. nu e usor ca roman sa te integrezi cand avem reputatia aia proasta, cu hoti, saracie,prostituate si orfani. Dar mi-a facut placere sa aud prietenii pe care mi-am facut aici aparand Romania cand alti spuneau prostii. Cred ca e important sa aratam ca exista si o parte pozitiva in tara noastra.

 

 

Freia si [copil] Alexa

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Freiaid="red"> te rog sa ma ierti pentru ignoranta mea dar eu nu am inteles de ce mesajul fetei asteia l-ai trimis la noi pe "la france"

au moins que ......fata vorbeste in mesajul ei despre acomodarea in franta.........in fine in speranta ca vom avea mai multe detalii ce ne vor ajuta sa intelegem plus .....asteptam un cuvint doua de la ea ,

Draga "mama lui Codrutid="red">" cunoscind birocratia franceza ,pot sa-ti spun ca, cu intrebarile tale ne-ai dat de lucru pentru o saptamina!!!

Pai mai intii de toate eu zic sa se intereseze domnul ce-ti trebuie ca acte pentru casatorie caci e posibil sa existe unele diferente intre casatoria cu un cetatean francez si unul englez ,in functie de situatia lui in franta !

in fine cred ca "chato te-a prise en charge "si o sa se ocupe de tine dat fiind ca o sa fiti vecine pe acolo !

In rest sincera sa fiu nici nu stiu cu ce sa incep ,cred sincer ca prea i-ti pui toate problemele si toate intrebarile in acelas timp ,e normal caci esti emotionata ,nu ne casatorim in fiecare zi ,si cu atit mai putin in alta tara ,dar eu zic sa o iei incetinel ,incetinel si sa te ocupi mai intii de problemele legate de casatorie ,iar noi o sa te ghidam apoi usor -usor "au fure et au mesure "que lucrurile evolueaza in demersurile pe care o sa le ai de facut ,asa cum am facut-o si cu celelalte fete care s-au casatorit pe aici prin lumea asta si care acum sint alaturi de noi pe lista!

Gianinaid="red"> te rog sa-mi spui daca ai primit modelul de adeverinta pe care pina la urma ti l-am trimis pe mail caci am fost puturoasa si n-am iesit din casa sa merg la posta!

ACUM va rog sa ma iertati ca sint cam pisaloaga dar vreau sa va amintesc ca TREBUIE sa votam cu tarisoara noastra asta seara pentru EUROVISION,

eu am sunat deja dar voturile nu erau inca deschise ,numarul este 3243 si SMS 73003 id="red">HAIDETI SA VOTAM CU TOATELE COSTA 54 DE CENTI id="red">nu o sa fim mai bogate cu acesti bani in buzunar mine!

Va sarut si o seara placuta tuturor fetelor mele![flo][flo][flo][flo]

 

Aura&Luca,3 ani!!!!

"Daca dragoste nu e nimic nu e"

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph//my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi, si noi!!! Si suntem pe 2 DOOOIIIIIIIIII!!!!!!!!!! URAAAAAAAA!!!!!!!!! Tinem pumniiiiii!!!!!!!!

 

PS Mai fetelor, dar prezentatorii astia francezi chiar ca sunt trazniti, vorbesc de m-au zapacit de cap!

 

HAI ROMANIAAAAAAAAAA!!!!!!!!

 

http://community.webshots.com/user/mirunda

"Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".

Ne-am mutat in Franta......URAAA!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din moment ce la france n-a facut mare lucru ,ce le mai raminea de facut?

Sa faca misto de toata lumea!

le-a mers gura ca o melita !!!!

Sa ne fie de bine [cheers]eu zic ca am avut un loc frumos ,dar si melodia ,[harp]

mi-a placut!!! [bis]

 

Aura&Luca,3 ani!!!!

"Daca dragoste nu e nimic nu e"

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph//my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...