Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea la Giulesti


Recommended Posts

Buna tuturor! Mai am pana la nastere (nasc la sfarsit de august inceput de septiembrie) dar vreau sa ma pregatesc moral pentru spitalul Giulesti. Doctorita mea primeste nastere acolo , asa ca de ales nu am. Am citit multe lucruri nu prea placute despre acest spital, si as vrea sa stiu cum stau la moment lucrurile acolo, poate si s-a schimbat multe acolo spre bine. Ma intereseaza daca sotul poate asista la nastere? pe bebe il lasa cu mamica tot timpul sau mi-l aduce numai pentru alaptare? il poti imbraca in hainutele lui de la inceput sau nu se permite? Si la ce suma sa fiu pregatita in afara de cea pentru medic, am in vedere cui si cate cat trebuie sa mai platesti? Va rog mult scrieti-mi tot ce stiti, ma intereseaza absolut totul. Va multumesc mult!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Salut, Dina!

 

Raspund pe scurt la o parte din intrebari si daca mai ai altele am sa revin cu oricate amanunte pot.

 

Tatal nu poate asista la nastere (desi domnu' director Marinescu a declarat la revista Mami ca acesta este deja un obicei firesc in spital [:(!]).

Mai exact, daca insisti foarte mult, s-ar putea sa-l primeasca pe tatic in momentul expulziei, insa nu cred ca va rezista el intr-o incapere dubla din care jumate e plina de femei in travaliu si cealalta jumatate e sala de nasteri cu doua mese (nedespartite de nimic) in care se petrec frecvent simultane ca la sah.

 

Daca bebe va sta cu tine depinde de salonul in care vei fi cazata. Sunt cateva saloane "rooming in", in care bebelusii stau alaturi de mamici (nu cred ca ti-l da imediat, ci probabil dupa cateva ore de la nastere), si din cate stiu aici trebuie sa te cam descurci singurica, intrucat asistentele vin cand isi amintesc ele.

In majoritatea saloanelor stau doar mamici care merg in turma la alaptat din 3 in 3 ore (noaptea e o pauza de 6). De adus la pat nici nu poate fi vorba. [:(]

Personal nu te-as sfatui sa folosesti optiunea "bebe la pat" decat daca nu ai de ales sau daca salonul este de maxim 2 mamici + 2 bebei. In primele zile vei fi foarte obosita, si un concert de bebelusi neconsolabili nu e tocmai ce ti-ai dori.

 

In general vorbind, spitalul nu e tocmai dragut, saloanele cam inghesuite, multe nu au nici baie, personaje de tot felul, e un du-te vino continuu de infirmiere care fac curat, infirmiere care vand chiloti, asistente care striga "doamnele sa pofteasca la toaleta", vizitatori care nu respecta orarul etc, etc.

Exista si saloane mai decente, unele chiar cu plata, insa trebuie sa-ti anunti medicul si sa ai bafta sa nu fie sezon de bebei (cum e acum, in mai) si sa gasesti spitalul plin ochi.

Asistentele de la nasteri sunt ok, am vazut si mutre acrisoare dar cu vorba buna se mai indulcesc (eu la acrituri nu le-am dat premii din principiu, cu o singura exceptie). Despre medici am auzit numai de bine, si am vazut tot de bine, e un spital unde se practica frecvent (si de foarte multa vreme) epidurala, in general pe parte de obstretica sunt bine dotati, mai ales dpdv personal.

 

La copii lucrurile sunt ceva mai sensibile, eu am vazut vreo 4 sau 5 medici (pe unii numai tangential) si toti mi-au inspirat incredere, desi niciodata nu m-am dus cu mana intinsa la nimeni.

Asistentele sunt de doua feluri: unele mai tinerele si mai deschise la minte, isi fac treaba foarte bine si daca le prinzi in toane bune iti mai explica una-alta; celelalte mai spre varsta a treia, acre, "afemeiate dupa bani" [:D] si cam cafegioace (s-a intamplat sa lase copiii incuiati si ele sa fuga la o cafeluta prelungita).

Exista, desigur, exceptii in ambele tabere, am dat peste o asistenta mai in varsta absolut ok.

 

Cu asistentele de la mamici (cele care fac toaleta) m-am inteles cel mai bine, sunt simple, fara fite, iti dau sfaturi si te ajuta, singurul defect e ca nu inteleg notiunea de pudoare si li se pare firesc sa tina usa de la cabinet cracanata atunci cand e "gala laureatilor" si mamicile se aduna ciorchine. Pe mine cred ca m-a vazut un domn cam curios in timp ce-mi pozitionam desuurile, dar daca va ramane cu sechele pentru tot restul vietii e numai din cauza curiozitatii dumisale exagerate.

 

Acuma, tot ce am spus mai sus se bazeaza pe experienta mea de acum aproape doi ani, si pe povestea unei prietene care a trecut recent prin zona. In maxim doua saptamani cred ca am sa-ti pot oferi o imagine mai proaspata a situatiei (inclusiv al aspectului financiar, pe care inca il studiez), intrucat tre' sa apara bebe nr. 2 care e programat tot la Giulesti. Sper sa nu-mi schimb parerea (in general buna) pe care am pastrat-o pana astazi.

 

PS Uitai, batranetile...

Pe bebe il poti imbraca in hainute de acasa, nu stiu daca imediat, mai probabil de a doua zi. S-ar putea sa nu gasesti intelegere la toate asistentele in problema asta, unele se cramponeaza sa foloseasca lucrusoarele din spital, si asta nu e tocmai un lucru rau pentru ca ei le aduc sterilizate (ai sa vezi ca le tin intr-un container inchis ermetic). Partea strict estetica ar trebui sa te preocupe abia dupa ce iesi cu piticul din spital, acolo nu prea e timp de asa ceva.

 

I don't need no one to tell me 'bout heaven

I look at my daughter and I believeid="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iti multumesc foarte mult pentru asa raspuns detailiat. Faptul ca taticii nu pot asista la nastere ma cam streseaza, sotul foarte mult spera ca poate a avea asa posibilitate, dar dupa cate vad eu sanse sunt mici de tot. Eu sunt de la Kisinau si la noi orice maternitate permite acest lucru, me-am inchipuit ca si aici voi avea asa posibilitate.

Dar de bebe ca nu va sta langa mine, chiar m-a intristat de tot[:(], primele ore dupa nastere intelg, dar peurma ??? Eu nu sunt de parerea ca bebe trebui hranit in 3 ore, e o moda foarte veche, si mi se pare normal peurma sa fie langa tine tot timpul.

Me-ai scris ca sunt saloane "rooming in", ele sunt ceva speciale, am in vedere ca ajungi la ele numai dupa ce platesti cuieva? Chair la o asa maternitate nu exista saloane cu plata, unde sa te simti om??

Te rog foarte mult cand mai afli ceva sa-mi scrii. Ma mai intereseaza si preturile, am intels ca trebuie sa le pui in buzunar mai nu fiecarui care trece pe sala.

Multumesc inca odata pentru raspunsul tau asa de clar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tot ce a scris roisin zugraveste cat se poate de bine situatia din maternitate. Eu am nascut in octombrie anul trecut.

 

Nu poate asista tatal la nastere intrucat camera de nasteri este incredibil de mica, eu imi imaginam altceva dar este cat o sufragerie de bloc in care se afla 2 mese de nastere. De-abia au loc acolo medicii si asistentele.

 

Baia este sub asteptari, mica, mirosuri urate si apa care balteste...poti aluneca foarte usor.

 

Vizitatorii care nu respecta programul de vizite sunt foarte deranjantzi intrucat tu vei vrea sa dormi si vei auzi usa care scartzaie si apoi fosnetul pungilor aduse de sotii colegelor de salon....

 

Cu banii eu nu prea m-am stresat si nici n-am fost tratata mai rau din cauza asta.

 

Pe mine m-a intrebat medicul in momentul expulziei daca vreau ca bb sa stea cu mine si nu am vrut pentru ca este foarte obositor si apoi asistentele de la bb-i au grija foarte bine de ei.

 

Cristina, Christian si bebe Alexia Maria Uimireaid="blue"> (D.N. 02.10.2004)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar sa mentionam totusi ca incaperea in care se face toaleta la mamici si care sta cam cu usa deschisa are masa orientata spre geam, deci nu spre usa [bang]

 

Eu nu mi-l doresc pe bb2 langa mine pentru ca in prima si a doua zi dupa nastere esti cam vraiste, vrei sa apuci si tu sa dormi mai ales ca odata la 3 ore trebuie sa te prezinti la alaptat (in afara de ora 3 noaptea) si nu te descurci singura cu bb. Ai timp suficient acasa sa te desfasori ca mamica.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut la Giulesti in mai 2003 (cezariana) si tot aici voi naste pe bb 2, peste o luna jumate. Conditiile din spital mi s-au parut naspa, dar am inteles ca asa-i cam peste tot...Nu am stat in salon, nu am putut rezista mai mult de juma' de ora, abia iesisem de la reanimare si alea tipau, urlau, tranteau usa si ferestrele si era un cuuureeent, mama-mama!!!![bang][bang][bang] Am cerut apoi sa stau in rezerva (singura, fara bb) si a fost super, pot sa zic!! Exista rezerve (cu plata) si au prioritate cele cu cezariana. Au baie proprie, ceea ce e super!!

WC-urile si dusurile la comun sunt infecte...Faceau alea curatenie, dar imediat era la fel...Ma rog, asa o fi peste tot, in mai toate maternitatile (din Romanaia, bineinteles [bang])

Sala de nastere au descris-o fetele...Mie nu mi-a facut deloc o impresie buna...O sala mare impartita in 3 salite mai mici, in sala din mijloc erau femeile in travaliu, vreo 5 parca, care tipa fiecare in legea ei, mai tare, mai incet, pe toate tonurile posibile[alcool][bang]. Un cor sinistru era acolo!!![bang] Eu nu am stat acolo decat vreo ora jumate, doua cel mult, pentru monitorizare, apoi l-am asteptat pe dr meu care nu mai venea.....uff...timpul abia trecea!!!!!

Bb sta in salonul de bb. Crede-ma, e mult mai bine!!! Mai ales daca nasti prin cezariana!

Dr neonatologi sunt foarte buni. Dr ginecologi, la fel...Asistentele sunt dragute, daca esti si tu draguta cu ele.

 

Pentru cele care ati nascut de curand la Giulesti: mai e la copii asistenta aia mai in varsta, bruneta, cu coc, care vorbea urat cu mamele si tipa la ele, de dadeai automat in depresie post-natala?[bang] Aproape ca ne facea proaste si nesimtite in fata!! Parca ar fi trebuit sa stim de cand lumea ce trebuie sa facem.....pe cand noi eram mamici de asa putin timp [bang]....

A propos de "plata": mai trebuie sa dai la anestezist, in caz ca vei avea vreo anestezie, mai ales daca va fi cezariana anestezistul e ff important!! Apoi mai e neonatologul, cu care trebuie sa fii neaparat "draguta"...Apoi asistentele de la copii...Apoi infirmierele....O sa arunci cu bani in stanga si in dreapta![bang] Si la asistenta sefa tre' sa-i dai ceva...Acum nu stiu care mai sunt preturile...presupun ca s-au mai schimbat fata de acum 2 ani![bang]

Daca vrei ca sotul sa asiste la nastere, discuta cu dr. ta. Poate ai noroc...Da, in momentul expulziei si tot e ceva...

Daca mai vrei amanunte....da-mi un PM.

 

[pis]_Ella, [copil]Emma & [bibe] din burtica

 

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...