Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Spuneti-mi ce sa fac sa nu mai fiu asa nervoasa.Am o droaie de insatisfactii: de la sotul care e mereu morcovit,[:(] colegii de serviciu care incearca as ma fraiereasca cum pot si ei, desi le-am aratat cu cine au de-a face, pana si pe copil ma enervez, desi el nu prea e vinovat intotdeauna...situatia financiara cam lasa de dorit si cred ca de aici incep problemele pentru ca nu pot sa am tot ce-mi doresc si atunci devin irascibila. De exemplu luna asta am ramas fara bani, chiar inainte cu o zi de salariu nu mai aveam nimic in casa, copilul mi-a cerut de dimineata lapte si mai stiu eu ce si nu am fost capabila sa ii ofer decat un amarat de mic dejun constand intr-u ou.Asta pentru ca sotul meu nu si-a miscat fundul pana la bancomat sa scoata banii de pe cardul meu, eu fiind la serviciu toata ziua. Asa ca ei ma asteapta hamesiti pana diseara cand vin eu cu de-ale gurii....[bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Ca sa faci fata problemelor in general, cel mai bine este sa te gindesti la variante, adica ce faci in caz de...

Ca sa nu mai ramii fara bani (banuiesc ca asta se intimpla rar, sau poate nu?!), atunci cind iei salariul si tu si sotul puneti bani deoparte pentru cheltuielile pe luna respectiva.

Nu-l trimite pe sot la bancomat in ultima clipa, s-ar putea ca tocmai atunci sa aiba altceva de facut si in general cred ca barbatilor nu le place sa fie "somati". Verifica-ti rezervele financiare periodic si cind vezi ca te apropii de fundul sacului iti rogi frumos sotul sa faca un efort si sa scoata niste bani.

Eu sint genul caruia ii place sa aiba totul gindit, variantele la indemina si nu-mi plac situatiile de "ultima clipa". Sotul meu e la fel, ba chiar mai ceva decit mine.

Colegilor de la munca nu prea ai ce sa le faci decit sa-i ignori sau sa cauti compania celor cu care te intelegi...

Poate esti obosita, sau treci printr-o perioada mai nasoala, cu totii avem din astea si pina la urma se duc si vin si vremuri mai bune. Ia-ti o zi libera, fa ce-ti place, du-te la o plimbare, vezi un film bun sau intilneste-te cu prietenele, fa ceva ce stii ca ti-ar ridica moralul.

Numai bine.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga mea, incearca sa nu te enervezi ca nu poti avea tot ce iti doresti (cine are, decit cei f. bogati dar si ei probabil ca vor altele, nu bunuri materiale, in fine...) si a te ocupa de necesitatile alimentare ale copilului. Nu stiu cum e sit. in buc. caci pe vremea cind am locuit eu acolo nu erau bancomate. aici insa ma gindesc de seara ce am pt. micul dejun dimineata si daca imi trebuie neaparat ceva dau fuga sa cumpar (caci sint magazine alimentare deschise 24h) si platesc cu cardul. daca la voi nu e posibil iti sugerez sa ai macar o cutie de lapte praf in casa, biscutit, gem, brinza topita, alimente care tin, pt. cind ramii in pana. oricum asta i se poate intmpla oricui. Mie mi se intimpla in special cu piinea. Cind ramin fara lapte maninc la micul dejun.... inghetata (dar asta fac eu, nu ii dau copilului). oricum al meu e adolescent si daca l-as lasa probabil ca micul lui dejun ar consta dintr-o cutie de coca cola si chipsi de cartof! eu ii tot zic ca nu e inca la facultate sa manince asa ceva (aca atunci ne scapa de sub control..) oricum puiutul tau e mic, incearca sa-l inveti ca trebuie sa manice sanatos (fara prea multe oua pe sapt. pt. ca au colesterol).oricum ideea planificarii e f. buna. eu sugerez si sa ai ceva alimente neperisabile puse deoparte, just in case...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Draga Nicoleta, greutatile prin care treci tu au o radacina mult mai adanca. La tine cred ca s-au strans mai multe si refulezi si tu cum poti pentru ca esti om. As vrea sa-ti dau cel mai bun sfat, sfatul pe care l-am primit si eu si a functionat, sfatul pe care l-as da celei mai bune prietene: Apropie-te de Dumnezeu si cand zic asta nu inseamna sa mergi la biserica de cateva ori in plus decat de obicei, si sa dai cateva acatiste in plus. Vreau sa zic ca intre tine si Dumnezeu sa existe o relatie, ca intre un tata iubitor cu fiica lui careia ii vrea bine. Vorbeste cu El, spune-i ce simti. Asta este adevarata rugaciune - dialogul. De multe ori singurul care poate face ceva in vietile noastre este Dumnezeu. Spune undeva in Biblie "Chema-ma si iti voi raspunde" si L-am chemat de multe ori in situatii de criza si mi-a raspuns. Raspunsul asta nu este numai pentru subiectul asta postat ci si pentru inca unul major pe care l-ai postat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mama lui Leo cunosc foarte bine aceasta stare. Si eu am fost cu nervii la pamant. Nu voi spune prea multe pentru ca nu voi fi crezuta. Stresul nu provine de la conditiile de munca, situati financiara, etc... Cauza: alimentatia dezechilibrata. Celulele tale sunt stresate. Va rog sa nu radeti dar asa este. Ca sa va convingeti intrebati un medic(nutritionist) sau intrebati-o pe Livia(la tratamente naturiste), are un subiect interesant(cel putin pentru mine). Dupa aceea o sa vezi ca asa este.

Va rog sa nu-mi [zid]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca orice cauza ar avea situatia ta, nu poti sa o depasesti singura si sa te incarci cu toate grijile-copil, casa, servicu etc. vorbeste cu sotul tau, sa nu mai fie morcovit si sa se implice mai mult, sa te ajute in casa, sa faca si el cumparaturile,sa nu te astepte, lat de foame,cu copilul la fel ca esti si tu om, nu wonder-woman.

eu iti doresc sanatate si putere si cred ca o mina de ajutor acasa ar face minuni...

M

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

m-ai pune-ti draga mea sa gateasca si sotul. daca nu stie nici o problema, ia fai cadou o carte de bucate,,,si lipseste si tu o zi intreaga sa vezi oare ce fac??nu cumva incearca sa-si gateasca singur??[:D]

 

http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=15633&cid=15022

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/zapomena/album?.dir=5b15

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...