Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cum trebuie sa procedez?


Recommended Posts

Buna ziua la tota lumea. Am si eu o mica problema si as avea nevoie de ajutorul vostru. Nu de mult eu si sotul meu ne-am mutat in alta parte in alta apartament. De atunci eu nu ma simt bine, nu m-am acomodat, nu imi prea place aici si mi-e tare dor de vechea noastra casa unde am stat mai bine de 3 ani. Asta nu este chiar asa o nenorocirte, pt ca pana la urma o sa ma acomodez, alta este problema. De cand ne-am mutat sotul meu nu mai vine sa ma ia de la serviciu, merge direct acasa spunand ca este obosit. Cand ajung insa acasa descopar cu stupoare ca el nu este chiar asa de obosit, si ca este bine mersi in fata blocului cu vecinii. Saptamana asta am ajuns acasa mai tarziu ca de obicei pt ca am mai avut ceva de facut la serviciu. Il anuntasem de asta si l-am rugat ca atunci cand sunt in drum spre casa si il sun sa puna si el mancarea la incalzit. Ajung insa in fata blocului si il gasesc la scara, si pe deasupra era si baut (el nu bea pt ca a avut meningita), avea ochii rosii , il cred si eu dupa vreo cateva beri. Bineinteles ca m-am suparat si am crezut ca a inteles ca nu e bine sa bea. La doua zile dupa aceea vin iarasi tarziu acasa si observ ca iarasi a baut. Problema mea este ca sta mereu seara in fata blocului cu actualii vecini, vine in casa numai sa manance si apoi iese afara si se intoarce cand are el chef. Ce a pus capat s-a intamplat aseara. A spus ca se duce pana la masina si ca vine repede. S-a intors dupa circa 2 ore. Cand l-am intrebat unde a fost mi-a spus ca s-a dus pana la un vecin de la etajul 4, noi stam la etajul 1, deci putea f frumos sa bage capul pe usa si sa imi spuna unde este, dar nu a facut-o. Am inceput sa ma simt singura, cu mine in casa nu prea mai vorbeste, spune ca este obosit de la serviciu, dar afara poate sa se duca si sa rada si sa vorbeasca cu vecinii. Intrebarea mea este: Ce sa fac? Cum sa procedez? Va rog spuneti-mi parerea voastra si poate imi dati si niste sfaturi, ca eu nu stiu cum sa mai pun problema. Va pup pe toti si sa fiti sanatosi. catalina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul răspuns

sigur nu avea obiceiul asta si inainte si reusea sa se ascunda mai bine? mi-e greu sa cred ca un om se poate schimba atat de repede din cauza unor vecini. mai scormoneste, eu cred ca alta e cauza.

 

[flo] MirelaV

pupicei pe burticei

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce sa zic, neplacuta rau situatia...daca chiar este un obicei nou, atunci trebuie sa stai serios de vorba cu el. Mi se pare inadmisibil [alcool]

La bloc la noi, de fapt in parcarea blocuilor de aici, este o "gashca" de baieti veseli, oameni la 40-50 de ani, care se aduna zi de zi, povestesc de-ale masinilor, mai repara, mai rad, mai fac un gratar (daca e posibil asta in fata blocului, dar deh, tarani, ca altfel nu am cum le spune) Nu ii suport! iar daca l-as vedea pe al meu intre ei...[blabla]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie purtata o discutie serioasa, nu se putea schimba intr-un timp atat de scurt, nici nu ai timp sa cunosti asa repede vecinii. Si mai ales trebuie sa-i amintiti serios de meningita pe care a avut-o , sa nu se apuce de baut, sa nu minta ca e in alta parte si de fapt sa bea, isi face si lui rau si tie ca te consumi pentru el.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by MirelaV

sigur nu avea obiceiul asta si inainte si reusea sa se ascunda mai bine? mi-e greu sa cred ca un om se poate schimba atat de repede din cauza unor vecini. mai scormoneste, eu cred ca alta e cauza.[flo] MirelaVpupicei pe burticei


id="quote">id="quote">Prietena mea cea mai buna a patit la fel cu fostul sau barbat.Ar fi jurat si ar fi bagat mana in foc ca al sau barbat nu bea,dar timpul i-a dovedit contrariul.Miha si puiul RobertPozele noastreUneori cand viata inchide o usa deschide o fereastra.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am mai auzit cazuri asemanator ca a tau..dar ce ma mira pe mine la sotul tau este ca sa schimbat asa de repede :cat timp aveti de cand v-ati mutat in acest apartament,,sau poate ca tu muncesti mai mult acum si el nu are cu cine sa stea si prefera compania celor din bloc .

Am si eu un bloc chiar lanaga mama mea care toata ziua vezi vecini pe terasa blocului acolo fac gratare si bea si joaca table si mai sant si femei pintre ei,cred ca sotiile sau vecinele.

Eu te sfatuiesc sa ii zici ca vrei si tu sa te duci cu el la vecinul de la 4 sau in fata blocului si vezi ce zice ce reactie are.

Daca nu vrea inseamna ca are alte preocupari prin vecini

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cam brusca schimbarea asta .Cred ca in primul rand trebuie sa stai de vorba cu el ,sa-i spui ce ti se pare ca nu e in regula si sa-i aduci aminte de faptul ca n-are voie sa bea din cauza meningitei .Cred ca si anturajul are mare importanta .Uneori barbatii se comporta ca niste copii mari.Vorbeste cu el ,cand nu e baut ,cu calm .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna la toata lumea si multumesc pt raspunsuri.

Sotul meu nu are probleme cu bautura, simte nevoia sa bea cam o data la 4 luni si asta se intampla atunci cand avem ceva musafiri mai de soi.

Este adevarat ca eu muncesc mai mult decat el, si ajung acasa cu vreo 3 ore dupa el. Poate ca se simte singur. Si in partea cealalta iesea in fata blocului si ii ajuta pe vecini, care erau majoritatea in varsta, sa mai repare ceva la masina, dar statea mult mai putin decat sta acum, si asta nu ma supara.

Acum insa cand a dat de vecini mai de varsta lui a inceput sa stea mult mai mult afara. Nu stiu ce sa zic. Cert este ca eu ma simt cam singura.

Am incercat sa ii spun ce simt si a zis ca nu este nimic rau in a socializa cu oamenii. Si eu socializez cu oamenii, dar nici chiar asa.

Sper ca a inteles asta dupa discutia de aseara si ca nu se va mai repeta.

Va rog insa sa imi spuneti ce ati face in locul meu.

Toate cele bune,

 

 

catalina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...