Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici cu cezariana, am nevoie de voi


Recommended Posts

Doctorita mea mi-a recomandat sa fac cezariana. Este prietena cu mine si stiu ca vrea sa faca ce e mai bine pentru mine si bebe. Sincera sa fiu imi este teama de nastere, oricum ar fi ea. Am auzit tot felul de legende privind refacerea dupa cezariana. Spuneti-mi si mie cum a fost dupa nastere? Se vede urat operatia? Pot sa am grija de bebe sau trebuie sa stau numai in pat? Pot sa fac peste 2 ani alt bebe? Sunt speriata si m-ar ajuta foarte mult sa imi spuneti din experienta voastra. Va multumesc! Luminita [gravi] 28 de saptamani cu [baietel] Andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Eu am ales de buna-voie cezariana dupa ce am studiat toate optiunile si ma felicit pt alegerea facuta.

Operatia nu se vede urat, este o dunga rosie care cu timpul se face rozalie si apoi albicioasa, exact unde incepe parul pubia, deci chiar si la plaja, indiferent cat de decupati sunt bikinii, operatia este ascunsa in bikini. dar chiar daca te uiti intentionat la ea, nu arata dezagreabil deloc.Este ca o dungulita de lungimea unui pix normal, pe orizontala.

Primele zile este foarte nasol, ca, na... ai burta si uterul taiate, e nasol sa te ridici, sa te asezi, dar cu fiecare zi e mai bine...

In legatura cu statul in pat... fii serioasa... in primul rand noile recomandari - cel putin la Municipal unde am nascut eu - sunt sa te ridici chiar de a doua zi din pat singura si sa te plimbi...Ai nevoie de ajutor, asta e cert, dar retine : cu fiecare zi e putin mai bine si trebuie sa fii tare pt bb, care are nevoie de tine.

A fost destul de greu, dar eu mi-am dorit cezariana fiindca nu credeam ca o sa fac fata unei nasteri normale si totul a fost O.K.

Succes !

 

Daca iei totul prea in serios, faci riduri !Zambeste !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut cezariana si pot spune ca n-am avut absolut nici o problema (cu exceptia noptii care a urmat interventiei cind mi-a fost cam rau). Habar n-am avut ca sint taiata pe burta! Din prima zi m-am dat jos din pat fara probleme si am fost in stare sa am grija de Ana...

 

Operatia se vede daca te uiti cu lupa...[:D]. Serios, cu greu se vede ceva si e exact cum a spus Anculina, nici nu se observa cind mergi la mare...

 

Luminita, fiecare organism e diferit si raspunde diferit intr-o anumita situatie... Nu te lua dupa ce scriem noi aici, s-ar putea ca la tine sa nu fie la fel. Fa ce crezi tu ca-i mai bine pt. tine si pt. bebe, binenteles de acord cu doctorul care ti-a urmarit sarcina.

 

Indiferent de decizie... un bb sanatos si frumos iti doresc! [pup]

 

Carmen

______________________________________________________

"Cind o femeie nu vorbeste, sa n-o intrerupi pentru nimic in lume."

(Enriyeu Castaldo)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut cezariana din cauza virstei (37 ani) si probabil a faptului ca era un "copil pretios" - asa se cheama copii care sint obtinuti dupa ani multi de tratament sau in urma IAS sau FIV.

As fi preferat sa nasc normal, dar fiindca doctorul asa a hotarit, asa am facut. Eu am avut mare incredere in doctor. Asta trebuie sa faci si tu: sa ai incredere in doctor, ca totul va fi bine.

Eu am suportat f. bine operatia. Trebuie sa ai grija sa nu maninci nimic cu cel putin 12 ore inainte, iar imediat dupa operatie sa nu bei decit putine lichide, indiferent cit iti e de sete. Asa nu-ti va mai fi rau. Trebuie sa te dai cit mai repede jos, sa-ti vezi bebeul [:D]. Miscarea iti va face bine si te va ajuta sa te refaci cit mai repede. Cind o sa vezi mogildeata de om, iti vor trece toate alea... Eu am nascut la 12.15 si am stat la reanimare pina a doua zi dimineata, cind am plecat pe picioarele mele la salon, ca n-am mai avut rabdare sa-mi aduca scaunul [:D]. Abia asteptam sa ma duc la puiul meu. Am avut un moment de panica la 4 ore dupa nastere, dar mi-au pus asistentele ceva in perfuzie si mi-a trecut. In rest, au fost aceleasi dureri de la eminarea lohiilor, care sint si la o nastere normala. Chiar din cite am auzit eu, nasterea normala e mai gra decit cea prin cezariana.

Cit priveste partea estetica, pot sa-ti spun ca eu am avut parte de una din cele mai urite operatii posibile, dar in timp a "intrat la apa" si numai e asa urita, abia se mai vede desi era f. mare. Dar oricum nu iese din slip...

Si dupa doi ani, poti sa faci linistita alt bebe. Altii au facut si mai devrema. Marina stie [:D]

 

[pup]

 

Karina [sofer] + Bogdanel [copil]

 

Ajutati-l pe Mihaita !id="Book Antiqua">id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt o persoana rezistenta si chiar nu as avea rabdare sa stau in pat si sa imi plang de mila. Dar am auzit atatea legende ca te papa bau-baul dupa cezariana, ca vreau sa stiu parerea unor mamici care chiar au facut acesta operatie.id="red">

 

Luminita

[gravi] 28 de saptamani cu [baietel] Andrei

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut prin cezariana, si am avut si un bb mare, si cica dupa cezariana nu trebuie sa ridici mai mult de 3 kg[alcool]. In fine, la 4 zile de la nastere dadeam cu aspiratorul in toata casa, ca nu puteam sa stau cu podea nematurata pana venea seara sotul sa ma ajute.Cu mai multa miscare te refaci repede. Eu inca imi mai legam si burta ca sa-mi atenuez putin durerile si sa ma misc in voie, ma dezlegam doar cand ma intindeam in pat.

Operatia arata destul de bine, s-a albit si are 9-10 cm.

 

Nastere usoara![flo]

 

[mamica]Alinaid="red"> si [copil] Alex Andreiid="blue">(22 noiembrie 2003)id="blue">

[pup]poze cu Alexid="limegreen">[pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Luminita, stai linistita si nu mai asculta toate povestile de groaza. Le au si unele femei care au nascut normal si unele care au nascut prin cezariana. Tu trebuie sa ai incredere in medicul tau si totul o sa fie bine.

Eu m-am dat jos din pat a doua zi, a durut putin dar uiti repede de dragul puiului tau. Trebuie sa te misti cit mai repede si sa fii optimista. O sa uiti repede de cezariana si daca e cusuta cum trebuie nici nu se vede. Discuta inainte de tipul de anestezie pe care o sa-l ai.

Nastere usoara si bebe sanatos!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am refacut foarte rapid. Miercuri nasteam, vineri plecam acasa. Joi ma plimbam singura prin spital.

Taietura nu o simti deloc, singura greutate e sa te dai jos din pat, dar asta trece dupa maxim 2 saptamani.

In rest, la mers nu ai nici o problema.

 

 

Crinuta si [copil] Rayan

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, te refaci repede, insa iti trebuie multa vointa!! Dureri tot o sa ai .....cam 2 saptamani, sa zic...Urate de tot, vreo 3 zile! INsa atunci esti in spital si ti se fac calmante. Dupa 4-5 zile, devin suportabile, mergi repejor...daca faci un pic de efort...poti sa si alergi![:D] (glumesc)

Cicatricea ramane vizibila, insa e undeva jos, in slip[;)]. E ca o dungulita roz.

Da, poti sa ai singura grija de bb!

Da, poti sa faci alt bb peste 2 ani...chiar mai devreme...daca te straduiesti!![;)] Eu peste o luna jumate il voi naste pe bb 2...Iar fetita cea mare are 2 ani. Deci....se poate!![;)]

Nastere usoara si un bb sanatos si mancacios!

 

[pis]_Ella, [copil]Emma & [bibe] din burtica

 

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...