Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici cu cezariana, am nevoie de voi


Recommended Posts

  • Răspunsuri 54
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Ei bine, l-a mine n-a fost chiar asa grozav.M-am ridicat din pat, dar ma dureadestul de nasol.Plangea sofia noaptea...mie imi lua 5 minute sa ma duc un metru langa ea.Samd samd....plus ca eu n-am avut pe mama sa ma ajute, totul s-a spart in capul sotului ,care de la nesomn si-a agravat probelemele de hipertensiune.

 

iar la operatie am facut o cicatrice cheloida de toata frumuseatea, adicaam pe vreo 3, 4 cm o cicatrice rosie, lata de 5 mm.

 

 

as fi vrut din tot sufletul sa nasc natural...dar sofia nu era intoarsa si nu aveam lichid amniotic aproape deloc,au scos-o repede...ca nu mai crestea in burtica.

 

 

Nu zic, n-au fost inconveniente ingrozitoare....dar nici roz bombon n-a fost.

 


Sabina si [hippi] Sofia Galagiaid="teal">id="Times New Roman">id="teal">id="Times New Roman">

 

id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am vrut sa nasc cu cezariana, stiam ca este mult mai bine pentru copil.

De altfel si cele 2 zile de declansari mi-au demonstrat asta.

Eu chiar nu am avut dureri mari in primele zile. Imediat dupa operatie am avut contractii, insa mai mult decat suportabile( parca eram la ciclu, iar eu la ciclu nu am dureri aproape deloc) si mi s-a administrat Piafen, dupa care nu am mai simtit nimic.

A doua zi la fel, deci nu am avut dureri decat cand incercam sa ma dau jos din pat. Oricum, durerile nu erau in zona taieturii, acea zona fiind anesteziata pentru mult timp( chiar si acum nu o simt perfect, deoarece nervii superficiali ai pielii au fost sectionati, deci e normal asa).

Din ce am citit, unele se resimt mai mult dupa operatie, altele mai putin.

 

Crinuta si [copil] Rayan

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Luminita scumpa, nu iti fa atatea ganduri inca de pe acum. Orice ai face, tot te vei panica atunci, inainte. Am stiut ca o sa nasc prin cezariana, eu, care nu am stat decat o singura data in spital in viata mea. A fost un soc. Dar nu asta vreau sa spun. Am avut contractii de la 16 saptamani, stiam ce sunt contractiile. Si totusi, desi cu cezariana programata, doctorii, in curiozitatea lor morbida (ca altfel nu pot sa zic) mi-au declansat contactiile, si dupa 7 minute am intrat in pretravaliu, am sarit de la contractii din 15 in 15 minute direct la contractii la 5 minute, avand si risc de ruptura uterina. Asta vreau sa zic. Am simtit contractiile nasterii doar pana s-a pregatit sala de operatie pt mine. Au fost groaznice. Poate nu sunt eu cel mai bun caz, caci, cu un uter mic, si miscarile normal ale bebelusului ma dureau. A fost greu dupa cezariana, e doar operatie, dar nu cred ca as fii facut fata nici la nasterea normala.

Cum spuneau si fetele, ceri calmante, a doua zi te poti da jos din pat. Poti sa iti tii in brate copilasul, dupa 3 zile pleci acasa. Cicatricea (nu a mea) nu se vede, e jos in zona pubiana, va fi mascata de chilot (slip).

Iar cel mai incurajator lucru, fata de o operatie pe caz de boala,e ca faci totul pt puiutul tau. Te gandesti ca apoi o sa il vezi, si nerabdarea asta iti va spulbera teama (justificata si nejustificata). Si, in cele din urma, asta e, nu ai de ales, pe undeva trebuie sa iasa si Bebe Andrei.

La nastere normala se practica tot mai mult epiziotomia (uneori fara motiv, doar preventiv) asa ca, taietura tot exista. Dar am ajuns la concluzia ca cea de cezariana se vindeca mai repede.

Stii de ce fac vedetele cezariana la cerere? Pardon de exprimare (pt ca citez); "ca sa nu se strice puta".

 

Hai, curaj, mai ai timp sa te panichezi. Dar nu ai de ce.

Sarcina usoara pana la capat si multi pupici

 

 

POZICI:

Omuletul_meu_drag

Omuletul_meu_drag_2 id="blue">

 

 

 

Rici, cea mai fericita mamica [mamica] si omuletul ei drag [copil]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Luminita,cred ca cel mai bine e sa ai incredere in dr ta.Daca stii ca ti-a recomandata ce e mai bine pentru tine,atunci nu sta pe ginduri.

Si eu am nascut prin cezariana,tot la recomandarea medicului,si nu imi pare rau.

Operatia nu se vede urit si dr mi-a zis ca in timp va deveni si mai putin vizibila.

Eu a treia zi dupa operatie ma plimbam cu Bianca prin spital,ca ea ragnea de trezea toti bb din salon si mie imi era rusine de celelalte mamici cu bb cumint,care dormeau.

Nu am stat in pat si nici nu am simtit prea mult nevoia sa fac asta.

Stai linistita,totul va fi bine!

[pup]

 

Violeta mami de printesa Cristiana Bianca

POZE CU BIANCA

 

Daca plingi ca ai pierdut soarele...,lacrimile te vor impiedica sa vezi luna.id="blue">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai incredere in doctor!

Eu am nascut prin cezariana dupa 14 ore de travaliu, si tot dupa 14 ore(din care 12 le-am dormit), de la nastere deja mergeam singura.Si dupa 19 ore de la operatie au adus fata langa mine si nu au mai luat-o si m-am descurcat.

Operatia nu e deloc urata. Si dr. mi-a zis ca pot sa raman insarcinata dupa un an de la operatie.id="purple">

 

 

 

 

[cit] Ramona & [zana] Loreemaid="purple">

 

[foto] Pozici[foto]

 

Ce tie nu-ti place , altuia nu-i face !id="size3">id="purple">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Luminita, poti sa stai linistita. Stiu ca esti la Tutunaru, in cazul asta nu vei face oricum cezariana, oricat te-ai ruga de el. Asa ca, de ce sa te stresezi? Daca el va zice ca iti e absolut imposibil sa nasti normal (si ma indoiesc sincer ca va zice asta) atunci te gandesti. Dar pana una alta, citeste ce poti despre nasterea naturala.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum m-am mai linistit. Oricum imi e teama si de o nastere si de alta, dar cum bebe trebuie sa iasa, o sa iasa chiar daca pe mami o sa o doara burtica. Cred ca pe mine mai mult ma sperie spitalul pt ca nu am stat niciodata in spital, dar 3 zile nu mor, mai ales ca am o doctorita tinerica (nu mai sunt la dr. Tutunaru) si super dragutza care mi-a promis ca o sa stea cu mine.

Chestia cu cezariana o stiam cu cativa ani inainte sa raman gravida. Toti medicii la care am mers fie ca imi faceau ecograf pt ovare ( am avut chisturi) fie ca aveam alta problema care necesita ecografie, cum ajungeau la uter imi spuneau: "vezi ca vei naste prin cezariana". Cred ca mai mult m-am speriat ca s-a pus concret problema nasterii. Acum mi-a trecut. Dorinta de a-mi tine puiul in brate, invinge frica.

Va multumesc din suflet tuturor pt raspunsuri!id="red">

 

Mai am o intrebare: Daca primesc vreo propunere sa pozez in Playboy dupa nastere, credeti ca e sexxy cicatricea?[:D]

 

Va pup!id="red">

 

Luminita

[gravi] 28 de saptamani cu [baietel] Andrei

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Lulu ! Eu tot prin cezariana am nascut la recomandarea doctorei Stefanescu [ cred ca ai auzit de ea si de sotul ei tot medic din Pitesti ca deh si eu sant tot pitesteanca ( ai mei locuiesc langa Spitalul Militar )] . Am facut cezariana pentru ca la ecografie s-a vazut ca Mihaita avea pozitia transversala si la o nastere obisnuita ( hai sa-i zicem asa ) trebuiau facute niste manevre chirurgicale pentru a il pozitiona corect pe bebe pentru nastere ! A fi insemnat suferinta pentru copil in primul rand si nici nu am stat pe ganduri la varianta cezarienei ! Mihaita cand s-a nascut dormea , cel putin asa mi-a spus o asistenta de la sala de nasteri !

Deci pentru bebe este super bine dar pentru noi , nici nu vreau sa imi aduc aminte ! Insa este adevarat ca fiecare corp raspunde diferit la orice operatie , inclusiv la cea de cezariana ! Pe mine

m-a durut tare si a doua zi cand a fost sa ma ridic am crezut ca pana acolo mi-a fost ! Nu vreau sa te sperii si poate ca pe tine nu te va durea de loc , si iti doresc din toata inima sa nu te doara de loc ( ceea ce este foarte posibil ) ! Iti doresc din inima nastere usoara

 

Alexandra , mamica lui Mihaitaid="teal">id="Comic Sans MS">[flo]

 

************************

 

Trebuie sa traim si sa cream. Sa traim pina la lacrimi ( A.Camus )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...