Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici cu cezariana, am nevoie de voi


Recommended Posts

Ii cunosc pe sotii Stefanescu. Imi pare rau ca ai suferit dupa nastere. Sper sa nu ma doara foarte tare dupa. Daca ma doare, nu am de ales, deci trebuie sa suport. Bebe insa merita!

 

Luminita

[gravi] 28 de saptamani cu [copil] Andrei

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Si eu am nascut cu cezariana.

Cicatricea e mica si nu arata prea rau, plus ca e jos de tot, nu se vede din slipi.

Operatia a fost super OK, mi-a fost cam rau in prima noapte si am avut dureri vreo 2 saptamani, dar suportabile (si eu sunt o persoana care suporta fooooooarte greu durerea)!

Am nascut duminica si miercuri am plecat acasa.

A doua zi dupa cezaraiana am fost mutata in salon cu bebelina si am avut grija de ea.

Cu mine in salon era o fata care nascuse normal, cu cateva zile inaintea mea si i se infectase taietura.

Avea niste dureri groaznice, urla din cauza lor. Eu - cu cezariana- am fost cea care am ajutat-o pe ea.

Cand am plecat din spital, ea a ramas acolo, desi avea vreo saptamana de cand nascuse.

Asa ca, Luluid="red"> treburi urate pot fi si intr-un caz si intr-altul, dar trebuie sa gandesti pozitiv, n-o sa ti se intample tocmai tie!

Oricum, pentru bebe, e cert mai bine cu cezariana.

 

Nastere usoara!

 

Raluca si [copil] Ioana Alexandra (1o.10.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lulu 75,stai linistita...poti poza fara probleme in Playboy;dupa vreo 2 ani,desigur...la mine nu se mai vede cicatricea aproape deloc,este o linie extrem de subtire,alba,insa au trecut 7 ani de atunci.Mai vizibila este la mine cicatricea de la apendicita;nu-ti mai fa probleme din cauza asta!

 

dori

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu tot prin cezariana am nascut, nu te mai speria.A doua zi m-am ridicat din pat si am avut grija si de baietel.Refacerea a fost usoara ,nu am avut probleme.Mai speriata am fost de nasterea normala decat de cezariana.Eu am fost bine si pot sa-ti spun ca nu am respectat ce mi-a zis doctora.Am facut de toate si nu am avut nimic.Multa bafta !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lulu, id="blue">dar de cand esti tu asa fricoasa, mai mama? ai dus tu o sarcina si acum te temi de o operatie? Ai sa vezi ca nici nu ai sa stii ca ai nascut! Iti spun sigur ca dureri mai mari decat la o nastere normala nu vei avea! Sa-ti traiasca bebelushul!

 

Riciid="red">, mi-a placut faza cu puta! Ai fost tare!

 

Fetelor, ganditi-va ca sunt alte femei care au facut o cezariana ca sa scoata un copil mort (eu spre ex.) ...ele intr-adevar se refac mai greu, in primul rand din cauza psihicului! Dar cand stiti ca va asteapta o mogaldeata cum sa nu te refaci repede?

si acum vin si eu cu o intrebare: dupa o cezariana stiti cumva daca e vreo problema sa duci o sarcina gemelara?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Emma avea 1 an si 5 luni cand am ramas iar gravida! Dr. mi-a zis ca e taman diferenta potrivita!![;)] Cat are bb-le tau?

quote:Originally posted by mira_m

Cat avea, mai exact, primul bb cand ai ramas insarcinata. Si eu vreau mai repede de doi ani dar nu stiu daca se poateMira


id="quote">id="quote">[pis]_Ella, [copil]Emma & [bibe] din burticahttp://community.webshots.com/user/emmaandreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut tot cu cezariana.

Dupa ce mi-a scos cerclajul am stat 1 saptamina cu dilatare 3-4cm si doctorul a decis ca la 37 saptamini sa induca nasterea. Dupa 12 h de travaliu, am nascut prin cezariana[:D]. Travaliul nu a fost prea dureros, la 7cm mi s-a facut epidurala. La 9cm au incercat sa-l scoata pe cel mic, pentru ca inimioara o luase razna.

Tati a fost in sala de operatie cu noi si ne-a fost de mare ajutor, ne-a tinut de mina.

Aschiuta a stat in camera cu mine din prima clipa si l-am avut in brate tot timpul. Am ajuns acasa dupa 5 zile, urcam si coborim zilnic la etaj, adunat citeva etaje pe zi.

Operatia e micuta si s-a refacut repede.

Singurul lucru negativ a fost laptele care a venit la 2 zile, intre timp George a fost hranit cu un tubulet cu formula pe linga sin. Acum e un grasan aproape 6 kg la 2 luni si e hranit numai la sin.

O nastere usoara si un bebe sanatos si norocos!

Abia vineri o sa aflu cind putem sa ne apucam de o fratioara.[bis]

Nasterea lui George e cel mai frumos moment din viata noastra.

 

 

 

mami de Aschiuta http://community.webshots.com/user/glumite

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare pentru fetele care au nascut prin cezariana la cerere . In ce saptamana ati fost programate ? Eu am stabilit de la bun inceput cu medicul care ma urmareste ca VREAU NEAPARAT sa nasc prin cezariana ( am la activ o nastere naturala si nu mai vreau sa trec prin durerile acelea ) dar vad ca acum ma tot amana .Sunt insarcinata in 37 de saptamani , stau in pat de trei luni din cauza colului , actualmente sters si dilatat si el ma tot duce cu vorba . Este vorba de nesimtirea medicului sau sunt eu paranoia de la atata stat in pat ? Va rog nu-mi ocoliti intrebarea , mi-ar fi de mare folos raspunsurile voastre . Poate mai scap de stres .[bang]

 

sunt cea mai fericita mama si sotie din lume

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si la cezariana programata se tine cont de DPN;la mine termenul era intr-o zi de marti,pe 24 februarie si Bianca a venit pe lume intr-o sambata,21 februarie,deci cu 3 zile inaintea termenului.Nu-ti fa probleme si eu eram ingrijorata sa nu ma apuce durerile sau sa pierd lichidul si sa ajung sa nasc natural si nu prin cezariana,asa cum imi doream,insa medicul stie mai bine ce are de facut.M-a chemat la consult in ultimele zile si a fost in regula,stai linistita,totul o sa fie bine,insa incearca sa tii cu el legatuta permanent pe ultima suta de metri.Nastere usoara iti doresc!

 

dori

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...