Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici cu cezariana, am nevoie de voi


Recommended Posts

  • Răspunsuri 54
  • Creat
  • Ultimul răspuns

O sa fie bine, o sa vezi. Cand o sa-ti tii minunea mica in brate nu o sa te mai gandesti deloc la operatie. Doar in primele zile trebuie sa fii putin atenta la miscari, sa nu faci eforturi mari si dupa maxim 10 zile nici nu o sa mai stii ca ai facut cezariana. Linia de la operatie nu se mai vede aproape deloc la mine, e fff subtire si are acum culoarea pielii, deci ar cam trebui sa iau o lupa sa ma uit mai bine la ea. Eu am facut cezariana pe 21 octombrie 2004, la 1.30 noaptea, dupa 16 ore de travaliu. Cred ca e de o suta de mii de ori mai bine sa faci direct cezariana si sa nu mai treci prin toate durerile nasterii. Eu am resimtit durerea dupa operatie incomparabil mai putin decat contractiile provocate de oxitocina (aveam 42 saptamani implinite cand mi s-a provocat nasterea). De as putea alege acum, as face din start cezariana. Si mie mi-a spus medicul ca dupa un an pot sa mai port o sarcina fara riscuri.

Capul sus si vei vedea ce fericita vei fi dupa ce nasti. Pupici din partea noastra,

 

Daniela Veuger si bb Alma Bianca 21 octombrie 2004

[foto][iepu]Alma, sufletel mic si iubitid="teal">

 

[iepu]Alma, sufletel mic si iubit -[foto]noiid="teal">

[iepu]Alma, sufletel mic si iubitid="teal">-[foto]si mai noi

 

Povestea Almeiid="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc din toata inima pentru raspunsuri , fetelor [flo] Luni cand ajung la control , voi avea deja 38 de saptamani si vreau neaparat sa-mi programeze cezariana . Nu dati cu pietre , dragele mele,stau de 3 luni in pat cu col scurtat , bla,bla , stau de o luna cu colul sters total si dilatat . Stau numai in pat cu picioarele stranse bine de tot pentru ca am senzatia ca il scap pe bebe [alcool][alcool] Am contractii , e adevarat , nedureroase si neregulate , dar care stiti la fel de bine ca si mine, ca nu fac altceva decat sa traga de col si sa-l deschida si mai tare .Ce si cat sa astept ? Sunt eu paranoia ???[hippi] Ahhhhhh , si sa nu uit ...doctorul meu nu se deranjeaza sa vina noaptea plus ca , mai nou a venit vara si in week-end-uri e la ... munte , mare ...deh , ca oamenii dupa o saptamana de munca . [jamaica] Credeti-ma , nu sufar cu capul dar nu am nici un chef , dupa ce 9 luni am cotizat la el , sa ma trezesc in miez de noapte ca nasc si nu se uita nici dracu la mine . Si asta nu pentru ca nu as avea bani pregatiti de aruncat in toate partile , dar stiti si voi ca se feresc ca dracu de tamaie sa se atinga unii de pacientii altora . [mariaj] Romania , tara mea de glorii , tara mea de dor .[consti]

 

sunt cea mai fericita mama si sotie din lume

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu am facut cezariana, am avut anestezie totala si a fost super, nu simti nimic, a 2 a zi e mai nasol ca trebuie sa te dai jos din pat, sa faci cativa pasi , e groaznic parca aveam cutite in burta dar nu m-am lasat toate fetele din salon se dadusera jos , asa ca mi-am luat inima in dinti si am facut si eu cativa pasi,prima zi a fost nasol, a 2 mai putin a 3 a si mai putin si in a 4 a am plecat acasa si acasa mi-am revenit complet zburam prin casa de parca nici nu eram operata ,

 

o sa fie bine o sa vezi , totul e sa faci mult amiscare iti revii mai repede

asa ca iti doresc nastere usoara si unbebe sanatos mancacios si frumos

 

Numai bine

Adriana si cezarica - 4 saptamani

 

http://community.webshots.com/user/adrianafedorca

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am nascut prin cezariana, pentru ca BBlinei ii placea tare mult in burtica! la provocari nu am raspuns, asa ca mi s-a facut cezariana. A fost greu in primele zile, dar din a 3-a zi am avut fetita cu mine si m-am descurcat foarte bine. E important sa bei ceaiuri si sa mananci asa cum ti se va recomanda; iti va fi mult mai usor. Anestezia mea a fost rahi, asa ca am fost constienta si am glumit cu doctorii tot timpul si am putut sa imi vad fetita imediat ce au scos-o. A fost grozav!

Multa sanatate si refacere usoara! Mergi cu incredere!

 

Anca Micaela, mama Emei Ioana

 

http://community.webshots.com/user/AncaMicaela

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, sunt ingrijorata! Pe mine dupa cezariana nu m-a durut NIMIC! Oi fi eu mai ne...?Nu cred, ca de altfel urlu numai cand vad cabinetul stomatologic.

Deci. BB s-a nascut la 11.30 dimineata, cand m-am trzit eu dupa anesteyia generala, la ora 14, eram deja in rezerva. Nu m-a durut absolut deloc, nici a doua zi, cand am coborat din pat. Am avut doar usoare ameteli, si mi-a zis medicul ca eram anemica, din cauza sangelui pierdut. Dupa 36 de ore mi-am facut dus singura, imi confectionasem un soi de chiloti de plastic/punga ca sa nu-mi ud plaga. Dupa o luma mi-am reluat viata sexuala, dupa un an operatia era ca o dungulita trasa cu creionul, iar acum, dupa aproape 9 ani, nu se mai vede deloc (mi-a cerut fina mea sa i-o arat, urma sa nasca, si nu am mai gasit taietura!).

Curaj, este muuuuuuuult mai usor decat mi-am imaginat, si mie mi-a fost frica, dar m-am temut degeaba. Avantajul este ca nu poate exista nici o surpriza in ceea ce il priveste pe Andrei. Sanatate, da-ne vesti.

Nu ti-am spus un lucru esential: eu am nascut in provincie, intr-un oras mic, este drept ca cu cel mai bun medic, care, ca si tie, imi e bun prieten. A fost optiunea mea, tocmai pentru ca aveam incredere in el, altfel as fi putut sa vin la Bucuresti.

Singurul lucru care m-a durut foarte tare este ca aici BB nu stau cu mamele, ci intr-o sectie separata, foarte departe de mamici, si n-ai voie sa mergi sa-l vezi decat la alaptat. Ca sa ajung la el, parcurgeam trei holuri. Dar eram mai sprintena decat mamele care nascusera normal, asa ca stai linistita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am stiut ca voi face cezariana de la inceputul sarcinii si nu ptr ca as fi avut ceva probleme ci ptr ca asa am vrut eu.oricum nu cred ca as fi putut naste normal (baietelul meu a avut 4.400kg la nastere).Dureroasa este si nasterea normala si cezariana hai sa zic ca poate este mai dureroasa dar trece .Dupa 3 saptamani de l;a nastere am avut grija singura de smecherasul meu si pot spune ca mai vreau inca unul .Nu iti fie frica si gandestete ca dupa fiecare zi dupa operatie te vei simti mai bine.Bafta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Nu e chiar asa de bau-bau cezariana , cum auzisem si eu. Eu aveam o gramada de spaime, de la clisma,anestezie, taietura, pana la faptul ca n-o sa-mi pot tine bebelina in brate de durere. Pana la urma totul a fost bine, am suportat bine operatia, bebelina a fost sanatoasa, multumim lui Doamne-Doamne.

Ce mi s-a parut cu adevarat greu a fost momentul ridicarii din pat, ca am avut senzatia ca nu am aer in plamani si nu pot respira( ciudat, nu burta taiata era cea care ma durea!) Oricum, m-am ridicat repede din pat pentru ca mi s-a spus ca refacerea depinde si de acest lucru.

 

Nastere usoara si bebe sanatos!

 

 

 

 

Cookie si bb Sabina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...