Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici cu cezariana, am nevoie de voi


Recommended Posts

  • Răspunsuri 54
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Si eu am nascut prin cezariana, la cerere. Nici nu am asteptat sa mi sa "rupa apa" [dus]. Alegerea s-a dovedit a fi foarte buna intrucat, dupa taiere, mi s-a spus ca aveam placenta praevia.Acum am o fetita de 8 luni de toata frumusetea. Impartasesc aceeasi parere cu celelalte mamici despre cezariana. Parerea mea este ca datorita comoditatii doctorilor se recomanda nasterea normala, operatia cezariana necesitand mai multa atentie si timp. Gandeste-te ca si la o nastere normala te taie jos si este chiar mai dureros. In plus prin nasterea normala, ca sa te ajute sa scoata copilul mai repede, in unele cazuri folosesc si forcepsul. Eu asa am gandit. Si decat sa-i faca rau copilului (am auzit ca au fost bebei care au fost scosi de cap sau de umar cu forcepsul si s-au deformat un pic acolo de unde au fost prinsi)mai bine ma taie pe mine, iar bebelul nu are de suferit.

Dupa operatie NU TREBUIE SA STAI IN PAT. Trebuie sa ai grija sa nu ridici mai mult decat greutatea bebelusului. Refacerea dupa o operatie de cezariana depinde de fiecare organism in parte. Eu dupa doua saptamani eram bine, iar dupa alte doua saptamani conduceam masina.

Peste doi ani de la operatie poti face alt bebe.

Mult curaj! Ai sa vezi ca totul se termina cu bine!!

 

O mamica fericita!! [mamica]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am nascut prin cezariana din cauza ca am avut fatul in prezentatie pelviana...m-am dus sa imi declanseze sa nasc natural dar din pacate au hotarat sa imi faca operatie...pot sa iti spun ca tot raul a fost spre bine deoarece nu am simtit nimic, iar dupa te dai jos din pat un pic mai greu dar este oricum mai suportabil decat ce am vazut eu in sala de travaliu la cele ce nasteau natural.....refacerea depinde de tine si de cata vointa ai....nu e greu..crede-ma...iar forta ti-o da propriul copil pe care o sa il vrei langa tine....nastere usoara si fi tare...cu cat te dai mai repede jos din pat cu atat te vei recupera mai repede...tre sa faci miscare...nu sta deloc in pat...acum sa nu exagerezi....dar incearca sa te misti....eu am fost scoasa din sala de operatie la 23 si la 6 dimineata le-am rugat sa imi scoata sonda urinara si sa ma ajute sa ma ridic...am nascut miercuri seara si sambata eram acasa....succes
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Mai, la mine n-a fost asa groaznic. a fost greu cand m-am dat prima data jos din pat, am plans, nu mai puteam sa ma urc la loc, si patul era inalt, ca la reanimare, trebuia sa ma urc pe un scaunel, si aveam senzatia ca imi crapa burta. Dar am exersat de vreo 3 ori in ziua aia miscarile si a fost OK, apoi. Si greu a mai fost intre zilele 3 si 12, cand durea operatia daca stateam in picioare. dar nu a fost groaznic. si stii ce mi-a zis dr. mea; pe cele care nasc natural le doare si inainte9contractiile) si dupa nastere(epiziotomia), pe cand la cezariana doare numai duap, asa ca ...e mai usor, asta e adevarul...

 

Mami-Mada si minunea Sofia Maria,12/08/2004

 

POZE CU MINUNEA MEA

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am ales cezariana de buna voie si nu imi pare rau, din contra eu cel putin m-am refacut mai repede decat colega mea de salon care a nascut normal.Eu ma ridicam si ma asezam fara probleme, in schimb ea nu putea sta pe sezut din cauza ca era taiata la puta.Operatia ,cum a spus si restul, ajungi cu timpul sa nu o mai observi, iar daca vei merge la plaja poti sa ai cel mai mici bikini ca nu o sa se vada nimic.Intradevar in primele zile o sa doara mai tare, ca na esti operata, dar cu calmante trece si uiti chiar de operatie.Si tu iti revii cu cat te ridici mai repede din pat si faci miscare.Eu nu am regretat nici o clipa ca am ales cezariana.Acuma fetita mea are 10 luni si jumatate si operatia deja a ajuns sa aiba culoarea alba si nici nu o mai bag in seama.Deci sa nu iti fie frica totul o sa decurga bine.

 

Mihaela si bb Amalia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...