Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Medicul sau spitalul?!


Recommended Posts

Eu mi-am ales intii medicul- dr. Serban Nastasia-exceptional, la spitalul Cantacuzino. Bine, daca ar fi lucrat intr-un spital ca cel de ortopedie de la Foisor, cred ca-l lasam balta cu tot cu gindacii de pe pereti :) Din fericire spitalul e renovat si curat, aparatura noua, iar asistentele... bune de impuscat. Exact ca cele de la Elias, din cite inteleg de la fetele de pe aici. Poti sa le dai sau sa nu le dai, tot scirbe ramin. Norocul meu a fost medicul, care m-a invatat cum sa alaptez, cum sa tin copilul, cum sa-mi fie mai uosr dupa operatie... Un om de nota 10, asa ca nu au mai contat mizeriile cucoanelor de acolo.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 38
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:Originally posted by megbeng

eu nu sunt mamica deocamdata, dar cand o sa fiu, destul de curand imi doresc eu, pe primul loc o sa fie spitalulid="Impact">...si deja, dupa cate am citit/auzit, m-am decis pentru maternitatea CFR2...care mai are si avantajul de a fi f aproape de casa...adica la 4-5 minute daca e sotul la volan si eu in travaliu[:-)))][:-)))][:-)))]...e extrem de important sa ai parte de personal care sa te si instruiasca un pic in legatura cu alaptatul/spalatul/schimbatul bebe, de asistente si infirmiere binevoitoare..si, desigur, sa fie cu ochii pe copil, sa nu se captuseasca cu vreo infectie ceva..A! si mai vreau neaparat sa poata asista si sotul la nastere!!"SI CAND SFARSEAM CUVINTELE, INVENTAM ALTELESI CAND SE-NSERA CERUL, INVENTAM CERURI ALBASTRESI CAND ORELE SE INVERZEAU CA SMARALDELENE BRONZAM LA LUMINA DRAGOSTEI NOASTRE"(NICHITA STANESCU)


id="quote">id="quote">Eu am nascut acolo si intr-adevar, nu am avut de ce sa ma plang.Nastere usoara![flo]Oana si Mara 11.08.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Initial creeata de Mickyyy

Nu stiu daca as fi rezistat de exemplu intr-un spital ca Polizu, despre care nu numai ca am citit o gramada de lucruri destul de urate, dar am si fost in vizita la o mamica acolo si am ramas urat impresionata (recunosc, asta se intampla acum 3 ani jumate, poate ca intre timp lucrurile s-au mai schimbat). Pe de alta parte stiu ca spitale precum Polizu sunt foarte bine dotate din punct de vedere tehnic (am auzit ca au una din cele mai bune sectii de neonato din tara) si au personal medical supercalificat (cu exceptia asistentelor si infirmierelor care ar fi niste scarbe).

 


id="quote">id="quote">

Ei bine, ce stiai tu despre Polizu nu mai e deloc adevarat. Eu acolo am nascut, cunosteam medicul inca din vremea faculatii si asta a fost pricipalul criteriu pt care am ales sa nasc acolo. Alt criteriu, la fel de important a fost faptul ca sectia de neonatologie este cea mai buna din tara; din fericire, insa, n-a fost cazul sa apelam la ei, fetitza n-a avut nici o problema. S-au schimbat si conditiile intre timp; cat priveste personalul mediu- la fel ca peste tot...

 

Andra,[mamica]de printesa [fetita](15.11.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor! Poate pare caraghios, eu inca nu astept bebelasul (sper sa raman insarcinata in vara asta!) dar am prospectat piata. Am o prietena neonatolog si mi-a recomandat Filantropia (dotare buna, medici buni - pe alese), Polizu (intr-adevar sectia de neonato este foarte buna, lucru care este valabil si la Giulesti si la Pantelimon, in plus insa au si conditii mai bune). Despre Municipal nu mi-a dat detalii dar a spus nu Titan si Elias. In schimb a fost data in folosinta prima maternitate privata. Cred ca Herghelegiu de la Polizu este seful (cel putin asa se zvonea inainte de a incepe activitatea). Mi-a promis ca se intereseaza de tarife si personal. Pupici! Gratiela.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand medicul!!!! Eu am nascut de 2 ori la Maternitatea Filantropia, cu acelasi medic minunat care este D-na Dr.Paris Florentina! Am mai postat pe forum despre aceasta maternitate si repet : conditiile sunt decente, este CURAT, ceea ce conteaza foarte mult, conditiile la bebei sunt de mileniul V, medici neonatologi foarte buni (pe aceasta cale ii multumesc D-nei Dr.Ditu, pentru grija pe care a avut-o de baietelul meu cel mic, Luca).

 

Cam asta ar fi!

Sarcini usoare si nasteri asemeni tuturor!

 

Denisa,copilul Alexandru si bb Luca

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand spitalul . Acolo am nascut prima oara , mi-au placut conditiile si am hotarat ca acolo voi naste si a doua oara . Medicul mi l-am ales intreband o prietena care a lucrat multi ani in Municipal si care mi l-a recomandat.

 

sunt cea mai fericita mama si sotie din lume

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

sa fiu sincera eu mai intai am ales spitalul... Elias, ca era aproape de mine (atat de aproape incat am mers pe jos sa nasc, la 1,30 noaptea!)... si apoi, doctorul, pe care as zice eu, si multe alte fete, ca Dumnezeu mi l-a scos in cale!!![bis][bis][bis][bis]

Tutunaru...se numeste![:D]

 

cum spunea insa cineva mai sus... un doctor bun n-ar lucra intr-un spital prost...sau zic eu, un spital bun n-ar tine un doctor prost[duel] ha ha!!!

 

hai LA MULTI ANI PENTRU AZI!!! cui i se potriveste![;)]

 

Gabriela si Mariuca

 

POZE CU MARIUCA

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am ales mai intai medicul, dr. Tutunaru si apoi spitalul...Elias!Si nu pentru ca asa mi-am propus sau pentru ca aveam anumite principii, ci pentru ca asa s-a nimerit!

 

Cat despre doctor, asa cum au mai spus si altii...nota maxima!

 

In privinta maternitatii, eu nu am avut foarte multe de obiectat!Avand in vedere cateva experiente pe care le-am avut cu alte spitale, as putea spune ca la Elias a fost chiar..ok.

 

In privinta asistentelor de la neonatologie, nu m-am stresat mai deloc...

Sau poate am avut noroc pentru ca in cele 2 zile de spitalizare a fost de garda o doctorita foarte draguta, dr. Cobac care desi nu a asistat la nasterea puiului meu,in momentul in care am rugat-o sa imi explice ce si cum cu bebelusul, mi-a dat o gramada de sfaturi, mi-a alungat o multime de temeri, m-a invatat ce trebuie sa fac si cum sa fac...

Apoi, am mai ochit o asistenta tinerica, draguta care isi facea meseria cu drag si care era dispusa sa dea explicatii pe care am mai intrebat-o diverse kestii!

In rest, chiar nu m-a interesat de restul asistentelor(cele in varsta erau chiar asa cum le descria Androix!), nici nu tineam mortis sa imi explice ele ce si cum! Bebelusul nu mi l-au adus imediat, nici nu am cerut sa imi fie adus,m-am dus eu si l-am luat atunci cand am vrut, mai ales ca la aprox.3 ore dupa nastere eram deja in picioare!

 

Cat despre conditiile din spital,sa zicem un ok cam tras de par, asta pentru ca se putea cu putin efort...wc-uri un pic mai curate! Cam asta a fost!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mickyyy, stai linistita nu ma supar deloc. A mea este experienta nefasta de la Elias, pentru cele care nu stiu.

Eu am ales medicul si pana sa ajung sa nasc nu imi facem probleme nici in ceea ce priveste conditiile din spital. Din pacate nu a fost sa fie, am ramas cu un gust amar si pot spune chiar cu o mica trauma. Intr-adevar pe dr. Tutunaru, bine a zis UKI, Dumnezeu si o buna prietena (Alina[pup]) mi l-au scos in cale. Un medic si un om de nota 20.

In schimb cealalta parte a problemei...nu stiu poate am avut si ghinionul de a naste vinerea si din cauza asta adia asa un vant de uikend si de libertate... io stiu?

 

Andreea mamica lui [bb] Filip Stefan

Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de ce a patit Androix cu nasterea, am o intrebare: si eu voi naste tot la Elias, tot cu Tutunaru, pe la inceputul lunii decembrie (daca lucrurile vor merge bine pana atunci, evident). Acu' intrebarea: daca tot sunt asha indolente asistentele de la neonatologie, ne putem lipsi de ajutorul lor? Adica, daca ma apuc eu si invatz dinainte cum se alapteaza si cam ce trebuie sa faca o proaspata mamica cu bebelushul ei, pot trece mai usor peste nesimtirea lor? Ca nu tin nici sa ma milogesc la ele, nici sa le platesc puturosenia. Ba, la o adica (numai daca stiu ce am de facut si singura, evident) pot sa ma si cert cu ele, ca si asha nu ma intereseaza parerea lor despre mine.

E sau nu viabil planul meu?

 

Bafta!

Lordra

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...