Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

al doilea copil


Recommended Posts

Un pic cred ca am fost si eu ingrijorat la inceput. Daca ar fi fost sa mi se puna in fata intrebarea daca il vreau pe al doilea probabil as fi raspuns NU. Daca ar veni al treilea insa, acum cred ca m-as bucura foarte mult desi nu mai este cazul. Este ca suntem suciti?

Daca vrei sa vezi cum este cu doi copii uita-te la noi pe pagina.

Iar daca vrei un sfat simplu de tot ce sa faci iti spun doar atat:

 

"Nu fi naiva, fa-l!"

 

 

Si mai departe mai trebuie sa spun ca pentru noi cand a aparut Daria (junioara) a fost mult mai usor decat cu prima Ioana (senioara). Multe decurg mai simplu deja exista experienta primului copil, sunt alte resurse. La fel de important este ca cea mare a invatat sa daruiasca, sa imparta. La fel de important este ca cea mare o adora pe cea mica. Si la fel de important este ca cea mica plange dupa cea mare daca ii lipseste desi sunt 6 ani intre ele. Si daca ar fi sa o iau de la capat as dori 2 copii dar mai apropiati de varsta un pic nu as mai lasa atatia ani intre ei.

Detalii in linkul de mai jos[:D]:

 

 

Marius Pernes

home page - www.marius.rdsor.ro

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Da-i cat mai multe argumente ( ebine si pentru copii sa fie doi se joaca, merg impreuna, e bine si pentru voi cand vor fi mari si vor pleca de acasa daca nu vine unul vine celalalt in vizita) Daca nu si nu fa-l ca o sa-l iubeasca cu timpul. Sunt atat de multe familii care vor un copil si nu pot!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu stiu ce sfat sa-ti dau,dar pot sa-ti povestesc ce a patit o cunostinta de a mea.Si ea draguta,isi dorea doi copii,dar nu stia cum sa-si convinga sotul.Ce a facut,ce n-a facut nu stiu,a ramas insarcinata cu al doilea cred ca fara voia lui si nebunul...A LASAT-O!!!!!!!!Am auzit ca saraca ,cand s-a intors de la maternitate cu copilul l-a gasit in pat cu alta.Si in prezent al 2-lea copil are cam 7 ani(o fetita frumoasa si cuminte,si atat de mult semana cu taica-su),iar el s-a recasatorit cu una care avea deja un copil cu altul,dar cu care a facut si el unul.Chiar eu l-am vazut cam la 2 ani dupa ce a lasat-o cu cealalta la plimbare,cu cei doi copii,adica al celei de a doua si cu cel al lor(impingea caruciorul).Doamne fereste ,saracuta,e o fata asa de buna si finuta!Si aveau si situatie buna,apartamentul lor ultra modern,el e cadru militar iar ea lucreaza la banca! Doamne fereste!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

florinutza ce povestesti tu..e caz extrem.

Eu cred ca oricum ar fi parasit.o pe prietena ta,chiar daca nu facea al doilea copil.Acum si-a gasit si scuza,te-am lasat ca nu mai ascultat.

Ana,tu iti cunosti sotul..il crezi in stare de nebunii din astea?

Eu cred ca o sa.l iubeasca pe bebe la fel cum il iubeste pe primul si daca nu vrei diferenta mare de varsta intre copii..presteaza "cu cap" si apoi spune-i ca v-a intrat norocul in casa,ca bebelusii surpriza sunt cei mai reusiti..

mult succes!!:)

 

Insula Mainau,Bodensee-Marc 2 ani jumate aprilie 2005

http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/album?.dir=/8c1c

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Actiunile sotului prietenei tale dupa ce a lasat-o dovedesc faptul ca nu copilul a fost problema. Copilul a fost pretextul.

Mie, personal, mi se pare ca individul ala e un jeg si ma indoiesc foarte tare ca sotul Anei este la fel.

 

 

Raluca, Emi bebelusa si bb2 din burtica

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Florinutza id="red">mami de ce sperii fata?

 

Anaid="red">, eu cred ca il vei convinge, barbatii unori trebuie lasati putin sa se obisnuiasca cu ideile noi. E clar ca nu trebui fortati in nici un fel.

 

Ana Maria si bebe Victor Stefan [bibe](15 12 2004)

 

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

anaid="blue">,la mine situatia e inversa.sotul meu ma tot bate la cap sa fac al doilea copil,dar eu sunt speriata.mi-e drag sa am doi copilasi,dar cand ma gandesc iar sa ma ingras(mai ales ca la aproape 3 ani nu mi-am revenit dupa prima sarcina),iar epiziotomie,iar nopti nedormite,depresie postnatala,nu as mai face unul in ruptul capului.poate asa gandeste si el,chiar dc nu a trecut fizic prin toate astea.

 

Ema

 

poze paste:http://pg.photos.yahoo.com/ph/sed_lex2002/album?.dir=/9d43

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

orice motive ar avea, eu cred ca trebuie sa discutati si sa ajungeti la o concluzie comuna. nu mi se pare corect sa "ii intinzi o cursa"- e sotul tau si in plus, ce inceput nesincer pt un copil inocent! viata nu e chiar o telenovela, sau n-ar trebui sa fie. vorbiti si da-i timp, o sa inteleaga cit de mult doresti si poate o sa vrea si el.

M

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Ana,noi suntem doua surori la parinti si nici nu ma gandesc cum ar fi viata fara sora mea.E adevarat ca parintii mei nu mai voiau al doilea copil,dar eu plangeam in fiecare sear cand intram in casa de la joaca,si ma rugam de ei sa-mi faca si mie o "fratioara".pana la urma au cedat si mi-au facut "fratioara" mult dorita!!!Itre mine si sora mea sunt 5 ani si jumatate diferenta.

Poate se va intampla si la tine la fel!!

Dac nu mai am un ex cu socrii mei.care l-au facut pe al meu sot si nu mai voiau pe al doilea-de fapt socrul meu nu mai voia-fix cazul tau!!!dar socra mea dupa 11 ani a vrut tare mult un al doilea ,a ramas insarcinata si a fact-o pe cunmata mea.Pot sa-ti spun ca pe perioada sarcini socrul meu aproape nu mai vorbea cu ea,mergea pe strada inaintea ei cu cativa metri pt ca-i era rusine ca sotia lui batrana-avea 31ani!!!!!!!!!!!!!-era insarcinata.Dar dupa nastera fetei a fost supe incantat si a rasfatat-o de nu mai putea-era si este fata lui tata!!!

 

Asa ca sfatul meu este sa incerci sa-l convingi si daca nu....accidente se mai intampla-cu voie sau fara voie!![:D][:D]

 

Anda si [copil]buburuza din burtica 26+

 

PS:si noi vrem tot doi.Acum il asteptam cu nerabdare pe primul

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele,eu nu voiam sa bag frica in nimeni,desi e un caz oribil,povesteam doar ce stiam.Nici eu nu mi-as fi inchipuit pana atunci ca se poate ajunge la asa ceva din cauza ca sotul nu mai dorteste alti copii.

Cred totusi ca cel mai bine ar fi sa afli care sunt motivele pentru care nu mai vrea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...