Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

oare am facut bine sau nu


Recommended Posts

Ma tot chinuie o intrebare, oare am facut bine ca am ales sa nasc prin cezariana, avand in vedere faptul ca am o hipermetropie cu astigmatism. Ma gandesc cu nostalgie ca as fi putut naste normal,ca as fi trait MOMENTUL. Cateodata le invidiez pe cele care au nascut pe cale joasa. Oare am facut bine, riscul de a-mi pierde vederea era real sau nu? [help][help][help] Mira si fetita dulcika
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Ce rost are sa privesti inapoi? Ce a fost, a fost. Important este ca tu si copilul sa fiti bine. Si pe urma, poate vine bb2 si nasti natural ;-))

 

Nu cunosc problema ta de ochi. Eu am miopie mare, -5 si totusi nimeni nu m-a intrebat de asa ceva cind am nascut. Am o prietena care are probleme si mai mari, aproape nu mai vede deloc, nu stiu exact de ce sufera, si tot pe cale naturala a nascut.

 

Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca tu si bb sunteti bine, inseamna ca a fost decizia corecta. Asta e important, sa fiti sanatosi amandoi. Si eu am nascut prin cezariana, dar nu am avut nici o strangere de inima dupa aceea.

sa creasca piticul numai sanatate va doresc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Initial creeata de mira_m

Ma gandesc cu nostalgie ca as fi putut naste normal,ca as fi trait MOMENTUL.

 


id="quote">id="quote">

 

Si eu am trecuit prin asta. Am taietura verticala, pt ca am avut probleme. Eram deprimata sa vad cicatricea. Pana mi-a spus sotul intr-o seara: "Pe mine nu ma deranjeaza semnul, pt ca pe acolo a iesit bebe". Atunci am inteles cum e "cu partea plina a paharului".

Sa iti spun o "poveste". Azi se face epiziotomie preventiva, adica tot e sa ai o taietura. Care uneori se vindeca mai greu fiind in acea zona. Prin cezariana bebe e mai putin supus stresului nasterii. Asta nu ajunge? Daca doctorul a ales cezariana, inseamna ca asta a fost cea mai buna metoda. Tot nu ajunge? Bebe trebuia sa iasa pe undeva. De ce crezi ca nu ai trait momemtul? Ce fel de anestezie ai avut? Eu am avut generala, si tot cred ca am trait atatea momente, inainte si dupa. Asta cred ca e cel mai important! Si apoi, chiar daca ma repet si par poate vulgara: stii de ce aleg vedetele cezariana la cerere? "Ca sa nu se strice puta". Scurt!

 

Pupici!

 

POZICI:

Omuletul_meu_drag

Omuletul_meu_drag_2 id="blue">

 

 

 

Rici, cea mai fericita mamica [mamica] si omuletul ei drag [copil]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mira, sa nu-ti para rau. Important e ca ai o bijuterie mica si sanatoasa langa tine. Cred ca numai asta conteaza. Eu mi-am dorit mult sa nasc normal, imi era frica de cezariana (am avut complicaii nasoale la o operatie de apendicita) si ma simteam pregatita pentru asa ceva. In saptamana 38 de sarcina, am visat ca bb are circulara de cordon. Am fost la eco a doua zi si mi-a spus ca totul e in regula , sa nu-mi fac griji. Martea trecuta, bb dadea semne sa iasa, au aparut primele contractii. La ora 22 m-am internat cu dureri destul de mari si miercuri dimineata , exact la 40 saptamani, mi-au rupt apa si a inceput cu adevarat chinul. Pana la ora 12.30 am stat in travaliu, mai aveam putin si ma suiau pe masa de nasteri, cand si-au dat seama ca bb are probleme. era in suferinta fetala dfin cauza unei...circulare de cordon. Asa ca de urgenta la cezariana. Acum nu-mi pare rau, sunt groaznice durerile nasterii normale, rahia a fost o binecuvantare pentru mine, si important este ca am un ingerash de fetita langa mine. sa nu-ti para rau!

 

O mamica fericita,

 

Mygirl si [copil]Alexandra (18 mai 2005)

 

Poze

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aoleu, mi-e ca iar se nasc polemici![bang] Mi-e ca se ajunge si aici la discutii mai pasnice sau mai putin pasnice pro/contra cezarienei! [bang]

 

De ce sa regreti, mai?? Ai facut FOARTE BINE!! Ai adus un bb pe lume...un pui de om!!! Nu asta e cel mai important lucru?? Ce conteaza pe unde a iesit?? Important e sa fie sanatos, sa fiti si voi sanatosi ca sa-l faceti mare....si sa aiba, cum se spune....un dram de noroc!! Asta conteaza...si stii si tu foarte bine!! Actul nasterii in sine vine si trece! Se uita! Ceea ce urmeaza e cel mai important!!

 

A propos de pierderea vederii...citeste pareri pro si contra la "De ce asa multe cezariene..." Dar....mai conteaza??

 

Multa sanatate, ca-i mai buna decat toate!!

 

 

[pis]_Ella, [copil]Emma & [bibe] din burtica

 

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu o sa nasc in august, sunt programata la cezariana din cauza unor probleme. as fi putut incerca sa nasc normal si sa intru de urgenta daca nu se poate...dar de ce sa risc? in fond, e un eroism sa aduci un copil pe lume, oricum s-ar intimpla. macar asa stiu cind se va intimpla si o sa imi iubesc copilul maxim, oricum l-as aduce pe lume si cred ca a-l feri de un risc, e un gest de curaj, nu de lasitate.am de gind sa ma bucur de nasterea fetitei mele si stiu ca asta e cel mai sigur pt amindoua.

M 28s

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta-i culmea!Cum sa-ti para rau ca ai nascut prin cezariana, mai ales ca era recomandata datorita problemei tale?Si chiar daca nu era recomandata cezariana si ai fi ales-o tot nici-o problema nu era....Pana la urma suntem si noi implicate, femeile , trebuie sa avem grija si de noi, nu?

 

Momentul important dupa nastere este sa-ti vezi copilul.Si asta se intampla si dupa cezariana chiar daca la o anestezie generala este mai tarziu.

Sa-ti traiasca fetita si sa fii si tu sanatoasa.

La un moment dat cineva spunea ca bebe e mai putin stresat la o cezariana.Gresit!In conditii normale,nasterea naturala e mai putin stresanta pt bebic.

 

Toate cele bune!

 

M.P

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...