Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Banii la comun...sau nu?


Recommended Posts

Eu m-am mutat cu sotul meu(atunci viitorul sot) dupa 2 saptamani dupa ce ne-am cunoscut, si in prima mi-a spus ca de toate cheltuielile va avea el grija, si cu banii mei sa-mi iau ce am nevoie eu. De atunci au trecut mai mult de 2,5 ani si tot pe aceeasi criterii mergem.

 

[mamica]Alinaid="red"> si [copil] Alex Andreiid="blue">(22 noiembrie 2003)id="blue">

[pup]poze cu Alexid="limegreen">[pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 63
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Stiu ca nu este normal asa, insa nu prea reusesc sa il conving. utilitatile le plateste el, si eu ma ocup cu mancarea. Poate fi si o chestie de orgoliu. Eu castig mai mult decat el, dar ce este drept si cheltui mai mult. Dati-mi si mie va rog o idee cum sa il conving.... Ca problema asta chiar imi da bataie de cap. Totul e bine pana la bani... A si am uitat sa mentionez, eu am terminat facultatea si lucrez, am banii mei, primesc si de la parinti, el insa e in ultimul an la facultate, inca nu este angajat, si lui ii dau parintii, si chiar o suma frumusica in fiecare luna. Va rog din suflet, dati-mi un sfat, ce as putea sa fac sa il conving.

Si merci mult pt raspunsuri

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La inceput cind ne-am mutat impreuna tineam cont care cit plateste si eram separati la plati. Nu aveam nici o siguranta ca relatia va tine si nu am vrut sa ramin "datoare".

 

Mai tirziu (cam dupa 6 luni, cind am vazut ca merge bine intre noi si faceam deja planuri de casatorie) nu am mai tinut cont, mai ales cind eu am inceput sa cistig f putin si lui ii s-a parut normal sa plateasca el mai mult de jumatate. Astazi, dupa casatorie, avem conturi separate, dar nu mai tinem cont asa de mult care si unde plateste, mai degraba e care are bani in cont, ala plateste!

 

Sa iti povestesc cum faceau ai mei parinti, care nu aveau conturi: cind luau salariul incepeau sa il imparta: atit pt casa: in portofelul 1; atit pt mincare: in portofelul 2; asta pt paltonul tau: in 3; asta pt concediu: 4 s.a.m.d. Asa au facut intotdeauna si fiecare pastra banii lui de buzunar din care sa isi faca mofturile fara sa trebuiasca sa il intrebe pe celalalt.

 

Poate prietenul tau are teama ca ai cheltui prea mult? Incearca sa discuti cu el care ii sunt motivele...

 

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

 

Ajutati un OM sa traiasca!

 

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43117

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si mie mi se pare nasol de tot..mai ales ca stati de 3 ani impreuna..e multa vreme.Si daca e asa fixist cu banii..e greu de crezut ca a doua zi dupa nunta faceti cont comun si n-o sa comenteze ceva in vecii vecilor.

El stie ca te deranjeaza atat de mult?poate crede ca e asa,o nemultumire oarecare si nu se gandeste ca pe tine chiar te doare atitudinea asta.

Eu te sfatuiesc sa clarificati bine de tot inainte de casatorie,de la bani se pot duce naibii o gramada de lucruri bune,apar o multime de frustrari si certuri care erodeaza sentimentele pe termen lung.

Nimeni nu se poate schimba de pe azi pe maine...poate face ca a promis,dar daca mai scapa un comentariu,o aluzie..e degeaba.

Poate e complexat acum ca tu castigi mai mult,poate cand termina fac si isi gaseste un job la fel de bine platit o sa se schimbe...sau poate e zgarcit,se teme sa nu dea prea mult..si asta nu ne schimba si e cumplit sa traiesti cu un zgarcit.

Mai bine cu cont separat in cazul asta.

 

Insula Mainau,Bodensee-Marc 2 ani jumate aprilie 2005

http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/album?.dir=/8c1c

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sincera sa fiu eu nu inteleg chestia cu fiecare cu banii lui....Adica daca vrei sa-ti cumperi o ciocolata , sau o bluza , sau cosmetice , el nu-ti da nicioodata bani ? La mine chestia cu banii la comun a functionat . Ne-a facut mai responsabili pe amandoi !

[amoras][floare3][olala]

 

Cristina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

m-am mai gandit azi la o chestie...cum e viitoarea soacra??ai spus ca parintii ii dau bani lunar ..poate i-au spus ca.i taie sponsorizarea daca pune banii cu tine,cel putin pana va casatoriti(ca vorba aia,tu castigi bine,lasa baiatu sa.si aiba banii separat,plateste doar portia lui) si dupa nunta o sa fie o cu totul alta treaba.Evident el nu ar putea sa-.ti spuna motivul,daca asta e,Doamne fereste.

Pe de alta parte e oarecum de preferat sa fie o cauza exterioara,decat "ideea" lui.

 

Insula Mainau,Bodensee-Marc 2 ani jumate aprilie 2005

http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/album?.dir=/8c1c

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sincer nici mie nu mi se pare normal. Cum sa va imprumutati unul pe altul? Parca ati fi straini si nu un cuplu.. Si planuiti sa va casatoriti? Eu zic ca cel mai bine ar fi sa ii spui ce te deranjeaza si sa afli de ce se poarta asa. Comunicarea este foarte importanta, mai ales intr-o casnicie.id="Georgia">id="blue">

 

Mello motanelul iubitid="Georgia">

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare normal sa aveti banii la comun.

Ai spus ca el nu lucreaza, dar primeste bani de la parintii lui. Stii ce m-am gandit eu? Ca el crede ca nu e drept sa cheltuiasca banii parintilor lui cu tine. Dar chiar si asa nu mi se pare corect, sunteti un cuplu si ar trebui sa clarificati treaba inainte de casatorie. Sau poate daca se va angaja, se va schimba situatia...

 

Pupici,

 

Scumpiid="Verdana">id="navy">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu mi se pare normal sa aveti banii la comun atita vreme cit nu sinteti casatoriti. Aveti planuri sa va casatoriti anul viitor. Nu vreau sa fiu rea si nici cobe, dar pina atunci se pot intimpla multe care sa faca sa nu mai fiti impreuna. Am intilnit si citeva situatii in care tipe au tinut in facultate pe prietenii lor, cu banii la comun asa cum spuneti voi, si dupa ce prietenii au terminat scoala (de regula au iesit medici sau avocati) nu le-a mai placut de prietena lor si au rupt cu ea. Si uite asa a ramas tipa cu banii cheltuiti si cu inima zob. De ce sa puneti banii in comun? Nu e suficient sa impatiti cheltuielile pe din doua? Intelg imprumuturi, mi se par firesti. Apoi si in timpul casniciei mi se pare firesc ca fiecare sot sa aiba un cont separat plus unul comun din care se platesc datoriile comune, casa, masina, utilitati etc. In conturile personale se pun bani din contul comun pt. mici cheltuieli, tocmai ca sa se evite faza cu cerutul unul de la altul. Dar scuza-ma ca o persoana mai in virsta, trecuta printr-o casnicie pot sa-ti spun ca neintelegerile financiare sint una dintre cele mai frecvente cauze de divort. Parerea lui mi se pare absolut justificata si f. sanatoasa la momentul actual. daca el ar fi copilul meu asa l-as sfatui sa procedeze. Asta nu inseamna ca nu trebuie el sa plateasca in anumite imprejurarai sau sa te ajute daca tu dint=ro data cistigi mai putin dar si invers. dar pur si simplu nu cred ca e bine pt. nici unul din voi sa puneti banii in comun acum. si da, hirtia conteaza pt. ca din pct de vedere juridic cind esti casatorit totul se imparte. acum voi nu aveti nici un drept unul asupra altuia...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...