Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Banii la comun...sau nu?


Recommended Posts

El nu castiga nimic, doar primeste bani de la parintii lui; mi se pare normal sa prefere sa nu tineti banii in comun.

luluca, tu ai spus ca lucrezi si castigi mai multi bani decat ii dau parintii lui pe luna, dar si cheltui mai mult decat el.

In situatia de fata mi se pare normal sa puneti fiecare cate jumatate din suma care reprezinta cheltuielile casei (intretinere, curent electric, telefon, mancare etc). Suma ce ramane fiecaruia dintre voi va apartine si va priveste cum o cheltuiti. Asa mi se pare cel mai corect avand in vedere faptul ca el nu are inca un salariu. Daca ati pune banii la comun in mod sigur ara aparea si neintelegeri, frustrari legate de modul in care cheltuiti banii. Nu cred ca el este un zgarcit sau egoist; mai mult inclin sa cred ca nu se simte prea bine ca tu esti independenta financiar si el (deocamdata) nu. Probabil ca ar fi mereu stresat sa nu cheltuiasca mult (daca ati avea banii impreuna). In orice caz, o discutie sincera cu el ar fi mult mai de folos decat mesajele acestea in care ne dam noi cu presupusul.

Un aspect pe care l-am observat in cateva mesaje de la acest subiect si cu care vad ca multe sunteti de acord, chiar sunteti incantate [:D]: intr-o relatie femeia pastreaza banii pe care-i castiga numai pentru ea, in timp ce banii lui sunt considerati banii nostri?! De ce?! Nu e corect.

Noi suntem casatoriti de aproape 3 ani si normal ca tinem banii in comun [:)], insa fiecare are si banii lui. In ziua in care primim salariul (il primim in aceeasi zi) separam banii pe categorii (mancare, intretinere etc) si ce mai ramane dupa toate calculele [:D], impartim in jumatate. Si uite asa nu avem discutii legate de banii pe care-i cheltuim pentru placerile personale [:)] si suntem amandoi cat se poate de fericiti [:D]

 


Some people stay in our lives and quickly go. Some stay for a while and leave footprints on our heart. And we are never, ever the same.id="size1">id="green">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 63
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Eu una zic ca este cel mai bine cu banii impreuna. Oare cum faceti econimii (atunci cand va fi posibil) daca fiecare are banii lui? Soara mea asa a vrut, fiecare cu banii lui, iar acum ii pare rau pt. ca niciodata nu stie cat se poate intinde. Daca banii ar fi la un loc atunci se impart mult mai bine. Noi tinem banii impreuna si fiecare cand are nevoie isi ia bani si spune in mare pt. ce a luat. Eu una zic ca-i cel mai bine asa.

Numai bine!

 

Miha&Sorin&Bogdan&Vlad

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca ar trebui sa clarificati problema asta inainte de nunta. Daca acum nu se rezolva, mai tarziu nici macar atat. Si noi am stat impreuna inainte de nunta, dar nu s-a pus problema sa avem banii separat. Din momentul in care ne-am mutat impreuna am pus banii la comun ... Mi-a fost de ajuns sa platesc 4 ani pe din doua banii de intretinere cu gazda la care am stat [:D].

E adevarat ca am mai auzit treaba asta si la alte persoane, dar eu nu sunt de acord cu ea.

De asemenea, nu s-a pus problema unei justificari, ca doar nu o sa-i cer bonul de la suc [:D]. Am avut in permanenta cate o suma de bani fiecare in buzunar, dar pentru cheltuielile mari am stabilit impreuna ce si cum.

 

Zambeste, maine poate fi mai rau

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea:

Banii lui sunt banii mei, banii mei sunt banii mei![:D]

 

Noi avem facut un plan de cheltuieli lunare, facut procentual in functie de salariul fiecaruia. Planul cuprinde: cheltuielile casei, darile la stat si economiile, la salarii punem banii de-o parte, ce ne ramane fiecare cheltuie dupa bunul plac.

 

Nu ne cerem socoteala pe ce a dat fiecare banii sin ne ajutam reciproc.

 

In mare e fiecare cu banii lui, dar mai presus de asta e binele casei si nevoile comune.

 

Parerea mea este ca daca o sa va casatoriti e bine sa exersati un pic increderea unul in celelalt in ceea ce priveste banii si sa va invatati unul pe altul sa construiti si impreuna , nu doar individual.

 

 

"So if you tried to understand me

Would you crucify or damn me

Or stand by me

Like smoke around the flame" Vaya con Dios

http://community.webshots.com/user/flafi1

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu una nu inteleg cum va ginditi la casatorie fara ca el sa fie pe banii lui si inca sta cu mina intinsa la parinti[:0][:0][:0]???????Pai ce familie claditi cind el nu este stapin pe banii lui? Eu una as fugi cit m-ar tine picioarele.

 

On topic de cind ne-am casatorit banii pe care-i cistigam sint ai nostri. Din banii nostri se platesc toate. Avem un cont unde punem banii de la servici si inca un cont unde punem economii pentru vacante, etc...Eu ma ocup de administrarea banilor in casa pentru ca lui nu-i place iar cumparaturile majore in casa stam si discutam impreuna

 

Anamaria mama la Nick (7)& Alex (4)

 

People who say they sleep like a baby usually don't have one.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by ocebine

Eu una nu inteleg cum va ginditi la casatorie fara ca el sa fie pe banii lui si inca sta cu mina intinsa la parinti[:0][:0][:0]???????Pai ce familie claditi cind el nu este stapin pe banii lui? Eu una as fugi cit m-ar tine picioarele.


id="quote">id="quote">Sigur ca ideal ar fi ca amandoi sa fie deja pe picioarele lor, dar mi se pare un pic dus in extrema "as fugi cat m-ar tine picioarele." Inteleg ca el e in ultimul an de facultate, probabil pana la casatorie o sa termine facultatea si o sa-si caute servici. Multi lucreaza inca din timpul facultatii, unii si mai devreme, dar daca cineva nu a facut-o nu cred ca e un motiv sa fuga partenera de el.Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu as zice sa ii respecti dorinta, e un lucru minor. Si apoi poate e un test din partea lui sa vada cum te descurci[:D]. Cumva, cineva trebuie sa se ocupe de finantele familiei dupa casatorie, propune-i sa fie el acela, vezi cum reactioneaza,

A

 

 

L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante

Iubirea misca soarele si celelalte stele

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi banii mei sunt ai mei, iar banii lui sunt ai nostri![:D][:D] Asta pt ca el castiga mai mult.

Dar el stie bine ca eu sunt cea care din ambele fonduri face economii de care ne folosim la nevoie.

 

Draga mea, incearca sa iei pasta de dinti din baie dupa ce o folosesti (ca doar o cumperi din banii tai), ia si sulul de hartie igienica.... Fiecare cu ale lui, nu? Si poate partea lui de lenjerie de pat o lasi nespalata ca doar menajul costa si detergentul asisderea....

Cred ca inca nu s-a maturizat. E prea copil. Parca ar fi la nisip cu "jucariile lui", iar tu cu "jucariile tale". Nu e corect! Fata de tine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare ciudata chestia cu ´juma-juma´.

Nu e neaparat obligatoriu sa aveti banii la comun,

atata timp cat nu sunteti casatoriti, da asta nu inseamna

a trebuie sa platiti chiar jumatate-jumatate...

Si eu am stat cu un tip cu care nu eram casaorita, nu puneam banii la comun din cauza ca zilele de salariu erau f. diferite si pana

lua al doilea banii...banii primului se terminau, insa niciodata nu

ne-am pus problema ´jumatatii´. Cand lua unul banii platea ce era de

platit, celalalt facea la fel, si nu au fost nici un fel de probleme.

Iti doresc succes in alegerea unei solutii intelepte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru sfaturi, chiar mi-a prins bine sa aud alte pareri. Si intr-adevar este in ultimul an de facultate, o sa termine in aprilie anul viitor facultatea, si o sa se angajeze cu siguranta, ca nu e genul de om care sa stea sa leneveasc. Chiar intr-o perioada cand eu eram in faculate si el angajat, imi cumpara tot felul de chestii din banii lui. Acum dupa ce nu mai lucreaza ca a zis sa se dedice facultatii, s-a cam invartit roata. Si eu sunt convinsa ca e mai bine cu banii la comun, asa stiu si de la parintii mei, care nu au avut vreoddata discutii din cauza banilor. Ce se castiga era pus la comun.

Va pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...