Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Banii la comun...sau nu?


Recommended Posts

Si noi tinem banii la comun.

Si inainte de casatorie am stat impreuna 2 ani si niciodata nu s-a pus problema cine castiga mai mult sau mai putin. Ca sa nu mai zic ca sotul intotdeauna mi-a spus sa imi cumpar lucruri de buna calitate, in nici un caz carpeli.

Si el imi aduce banii, iar eu ii administrez. In ceea ce priveste cheltuielile importante ne sfatuim intotdeauna.

Personal nu concep sa avem conturi separate. Suntem o familie si mi se pare normal sa impartim tot.

Atat timp cat nici unul nu exagereaza in vreo directie - ori prea zgarcit ori prea cheltuitor - nu vad motive sa tinem banii separati.

 

 

 

Carolyne si [bb]Veronica

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 63
  • Creat
  • Ultimul răspuns

eu o sa vin cu o poveste atipica ... de cind suntem impreuna, orice cheltuiala o impartim la doi si fiecare plateste partea lui . de la chirie, mincare... tot. eu sunt cea curioasa sa vad citi bani are in cont ptr ca el cistiga mai bine ca mine...:))), el n-are grija ca nu-s multe miscari in contul meu... anemic.

 

***********************

ooooo....aceste cuvinte ne doare!

 

?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am avut un prieten cu care am stat 4 ani de zile, am fost si eu cam asa cum povesteste cine a deschis subiectul.problema ca de la un moment dat el incepea sa puna banii la "ciorap" si se folosea de banii mei,sub pretextul ca sa avem la "zile negre".banii nu ii tine unde stiam si eu, doar daca erau banii nostrii trebuia sa am acces si eu la ei...el ii tine la maicasa sa fie sigur ca nu ne atingem de ei.el putea sa qaibe acces, dar eu ce era sa fac??sa ma ducla masa sa-i spun sa-mi dea bani??problema ca el punea la ciorap milioanele.....eu aveam cativa parai care trebuia sa-i impart cu el..cam neobrazare nu??normal ca eram mai tanara si mai tampitica....acuma cu sotul impartim orice banut.nu ne uitam care foloseste mai mult sau mai putin!!e la comun totul!!!dar intotdeauna ne justificam, si impartim banii in asa fel sa ne ajunga de o excursie, una alta........nu da banul pe ceva mai de valoare fara sa ma intrebe,intotdeauna se consulta cu mine.......ca de nu...[poc][:D][:D]

 

http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=15633&cid=15022

 

ANUNT:DORESC SCHIMB DE SOACRE!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa vedeti voi ce distractiv este sa stai cu soacra si sa imparti cheltuielile la trei...cand noi suntem de fapt patru-pentru copil punem fiecare[:D]... Deci cheltuielile le impartim la trei, mancare face si cumpara cine apuca-cine are mai mult timp... Pe langa toate astea, sotul e si un "strange-tot" spre deosebire de soacra-mea si de mine, care suntem mai mana larga...de multe ori la ce nu trebuie... Avem fiecare contul nostru, noi doi platim partea noastra cand luam salariile in functie de ce vine la rand... La cumparaturi mergem si punem bani cam cum ne gandim... Eu mai am cateodata banuti din care imi cumpar cate un lucrusor caruia nu-i declar pretul corect...decat soacrei mele !

Pare imbarligat, nu?

Ei bine noi ne descurcam, reusim sa punem si bani deoparte!

Inainte sa ne casatorim (de trei ani suntem casatoriti) eram fiecare cu banii lui, ajutandu-ne si facandu-ne cadouri reciproc. E adevarat ca la noi era un fel de semi-stat impreuna, in sensul ca stateam in acelasi bloc iar eu toata ziua umblam cu plasa prin curte[biz]...hmmm, ce vremuri!

 

Fratele meu (care e un mare bleg, de altfel), in schimb, de cand e cu prietena lui (de patru ani si stau impreuna doar de un an), tin banii...la ea! Si nu cativa, ci toti! Iar el nu stie cateodata cum sa-i ceara bani sa-si ia pana si un suc sau mai stiu eu ce de rontait. Iar ea nici nu a lucrat in ultimii 2 ani sa zicem, decat cam un an adunat... Ei, ce ziceti de asta?

 

Despre voi, draga Luluca, ce sa zic... Sa fii doar tu sigura (daca poti) in sufletul tau ca va fii bine dupa ce va veti casatori iar el isi va lua o slujba... Poate una mai bine platita decat a ta - sa nu-ti faca figuri. In mare, cam la fel era si situatia noastra, ca a voastra. Da' mie imi convenea, atunci. Acum - banii sint la comun dar l-am lasat pe el sa se ocupe de plati si alte chestii de-astea pentru simplul fapt ca mie imi cam scapa printre degete si, nu stiu cum se face, ca nu-mi ajung niciodata pentru cate as vrea eu...

 

Dara si Darisor http://photos.yahoo.com/dana_birtas

 

"Oamenii mari nu inteleg nimic, niciodata si este obositor pentru copii sa le tot explice"

 

Antoine de Saint Exupery - "Micul Print"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Io nu-nteleg un lucru: de ce tre sa existe un sef, un administrator, sau, ma rog, unu care sa tina socoteala banilor? De ce banii ar fi tratati altfel decat orice alt bun comun, casa sau masina de pilda? De ce sa nu fie ceva ce apartine amandurora in egala masura, din care se servesc ambii pentru cheltuieli curente si personale?

Bine macar ca la noi asa e, suntem amandoi la curent cu ce se intampla financiar, nici unul nu zice nu celuilalt cand e vorba de cumparat ceva.

 

pisici, flori si jucarele

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum vedeti cite familii atitea obiceiuri. Sint familii in care femeia se ocupa de adminstrarea banilor, altele in care barbatul face asta. Sint situatii in care femeia cere socoteala si pt. ultimul ban altele in care femeia trebuie sa ceara voie de la sot sa-si cumpere nu stiu ce pt. ca el e zgircit. cred ca noi ti-am dat sugestii. cel mai bine ar fi sa vorbesti deschis cu el despre acesta problema pt. ca e intr-adevar una f. importanta si sa cadeti de comun acord cum faceti inainte de casatorie. Alegeti ce vi se potirveste voua.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Dupa cum vedeti cite familii atitea obiceiuri. Sint familii in care femeia se ocupa de adminstrarea banilor, altele in care barbatul face asta. Sint situatii in care femeia cere socoteala si pt. ultimul ban altele in care femeia trebuie sa ceara voie de la sot sa-si cumpere nu stiu ce pt. ca el e zgircit. cred ca noi ti-am dat sugestii. cel mai bine ar fi sa vorbesti deschis cu el despre acesta problema pt. ca e intr-adevar una f. importanta si sa cadeti de comun acord cum faceti inainte de casatorie. Alegeti ce vi se potirveste voua.
id="quote">id="quote">

 

Dara si Darisor http://photos.yahoo.com/dana_birtas

 

"Oamenii mari nu inteleg nimic, niciodata si este obositor pentru copii sa le tot explice"

 

Antoine de Saint Exupery - "Micul Print"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In toata perioada cat am fost prieteni(ce-i drept doar o luna) cheltuiam banii impreuna.Fiecare venea de la mamica lui cu suma saptamanala de studenti si in doua-trei zile era gata.Tin minte ca la sfarsit de saptamana eram vai mama noastra[:D]

Acum , banii sunt la comun si, sincer nu ma gandeam ca ar putea fi altfel.

 

Cumnata-mea, pana sa se casatoreasca cu fratele meu, desi stateau impreuna nu-i spala si erau si cu banii separati.Tin minte ca mama era putin suparata pe tema asta dar niciodata nu i-a zis ceva cumnatei mele.Venea fratiorul meu in fiecare sambata cu bagajelul cu rufe la spalat...

 

Asta e, fiecare cu bazdacurile lui.

 

Toate cele bune!

 

M.P

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-i se pare tare ciudat sa stai cu cineva sub acelasi acoperis sa iti spuna ca te iubeste dar banii ii tine separat.sotul nici nu intra bine pe usa ca si scoate banii si m-i da toti pina la ultimul banut.Asa a fost la inceput si asa este si acuma.Deci cum ziceau si fetele atita timp cit sunteti impreuna si banii tot la fel ar trebui sa-i cheltuiti.Poate pina la urma reusesti sa-l convingi ca asa e cel mai bine.

 

moldovan

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai,parerea mea,daca fiecare cu banii lui,atunci fiecare isi gateste,isi spala,totul este separat,nu????Nu eu gatesc,spal,calc pentur toata familia dar cand vine vorba de bani fiecare cu aia a masii(pardon de expresie)...

 

Oana,mamica lu' Iepurici Alerg P'Aici(27 Nov 2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...