Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Banii la comun...sau nu?


Recommended Posts

quote:Originally posted by Tzuni

La noi banii mei sunt ai mei, iar banii lui sunt ai nostri![:D][:D] Asta pt ca el castiga mai mult. Dar el stie bine ca eu sunt cea care din ambele fonduri face economii de care ne folosim la nevoie.Draga mea, incearca sa iei pasta de dinti din baie dupa ce o folosesti (ca doar o cumperi din banii tai), ia si sulul de hartie igienica.... Fiecare cu ale lui, nu? Si poate partea lui de lenjerie de pat o lasi nespalata ca doar menajul costa si detergentul asisderea....Cred ca inca nu s-a maturizat. E prea copil. Parca ar fi la nisip cu "jucariile lui", iar tu cu "jucariile tale". Nu e corect! Fata de tine!


id="quote">id="quote">Si la mine e la fel. Nu pot concepe ca locuind impreuna, fiecare sa fie cu banii lui. Toti banii trebuie sa stea la comun, indiferent de unde provin. Din ei se platesc cheltuielile, iar ce ramane se folosesc dupa necesitatile fiecaruia. Sigur ca atunci cand nu sunt f. multi, discuti cu partenerul inainte de a face o cheltuiala mai insemnata...Dana, Eric (27.01.2002) si Ruxi (10.01.2005) POZE
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 63
  • Creat
  • Ultimul răspuns

cred ca va referiti la faptul ca tu, ca sotie sa poti folosi banii sotului. Ideea e ca al meu tine banii pe card si plateste diresct cu cardul, pe care mi-l da si mie cand am nevoie...Asta cum se numeste...?? Ca noi nu tinem banii in casa...

 

 

Ioana

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

normal ca trebuie banii la comun. noi stabilim in fiecare luna e ce are fiecare nevoie si asa facem, stim si hoatram amndoi ce se intampla cu banii. si avem grija ca fiecare sa aiba toto ce are nevoie. cred ca eset o situatzie care trebuie remediata pana la casatorie, nu cred ca ea va putea fi modificata brusc, asta cred eu ca ar trebui sa fie argumentul. poate ca fiind suma frumusica parintilor lui li se pare aiurea sa le cheltuiesti banii?

 

Mihaitza are nevoie de noiid="size4">id="red">

 

pupici [pup]

Malina si[copil]Danutz id="blue"> (5 aprilie 2004) povestea nasteriiid="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca de-aia sunt impreuna 2 persoane : se iubesc , vor sa fie tot timpul unul cu celalalt , etc

Chrstia asta cu banii separat mi se pare o tampenie ! Asta inseamna ca cele 2 persoane care formeaza un cuplu (ce mai cuplu !)nu au incredere unul in celalat ! Si asta este super esential pt o relatie ! Daca sunteti cu banii separat n-ar trebui sa fiti mai bine separati de tot ?[zid]

 

Cristina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Cristina1

Eu cred ca de-aia sunt impreuna 2 persoane : se iubesc , vor sa fie tot timpul unul cu celalalt , etcChrstia asta cu banii separat mi se pare o tampenie ! Asta inseamna ca cele 2 persoane care formeaza un cuplu (ce mai cuplu !)nu au incredere unul in celalat ! Si asta este super esential pt o relatie ! Daca sunteti cu banii separat n-ar trebui sa fiti mai bine separati de tot ?[zid]Cristina


id="quote">id="quote">mey, uite ca mai sint si timpiti fericiti (ca noi) asta e! sic!Anca id="green">si [cri] Matei id="blue">(1 ianuarie 2004)id="blue">id="Comic Sans MS">gasca MAOid="blue">id="Comic Sans MS">, Mateiutzid="blue">id="Comic Sans MS">know your mind, love your bodyid="blue">id="Comic Sans MS">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum adica, fiecare cu banii lui ??? [bang] NU-I NORMAL !

Puiul meu si eu, cand m-am mutat la el, nici nu s-a pus problema sa nu avem banii la comun... E diferenta de vreo saptamana intre salariul meu si al lui ( el are 2 salarii, ca ia banutii de 2 ori pe luna [:D][:D] ), dar cumparaturi facem impreuna, darile pentru casa le plateste el ( asa se simte mai bine, daca da din salariul lui... [:D] ), bani pentru nunta tot impreuna strangem... daca ne doare ceva, amandoi cumparam medicamente, etc. Dar il ador atunci cand vreau un nimic, o inghetata, o shucalata, o cumpara el, ca doar n-o sa plateasca nevasta si el sa se faca de ras... Cat am ras de el, cand am platit eu motorina pentru masina... Cand am ajuns acasa, a vrut sa mi-i dea inapoi ! Am preferat sa mergem sa papam ceva in oras.

Stai de vorba cu el, desi dupa atata timp... Cum de ai rezistat atat?

 

Raza de soare

 

"Atat timp cat mai putem zambi, cauza nu-i inca pierduta." (W. Shakespeare)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi tot cu banii la comun suntem. Ba chiar am fost pe sistemul asta si inainte de nunta sau inainte de a sta impreuna. Cand am stiut ca asta e omul pe care-l vreau n-am mai tinut cont de cine da banii.

Pe vremea aia el era angajat si io primeam doar de la parinti. Venea cu banii acasa si mi-i dadea pe toti deoarece eram pasionata de "numaratul banilor". Imi facea o placere nebuna sa numar banii. Se uita la mine zambind cum ii numaram si ii asezam in gramajoare de suma fixa, parca eram un copil. Nu mi-a reprosat niciodata nici o cheltuiala, desi de unele imi era chiar si mie rusine.

In schimb cunosc un cuplu impreuna de 5 ani, care functioneaza exact pe sistemul descris de tine. El se imprumuta la ea si isi cumpara chestii care sunt strict placerea lui. Dar ea nu are dreptul sa-i ceara bani deoarece mai tot timpul el este stramtorat : si-a luat DVD-ul(lui), boxele(lui), masina(lui), etc. Ea nu intra in ecuatie.

 

 

just me

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, imi dau si eu cu parerea desi dupa cum am vazut parerile se impart in doua, cred ca cel mai bine ar fi sa discuti cu prietenul tau si sa faceti in asa fel sa va fie voua bine, amandurora, pentru ca nu poti spune gata bani in comun sau separat, dupa cum ai vazut depinde de fiecare cuplu, voi va cunoasteti cel mai bine si voi ar trebui sa stabiliti ce e mai bine pentru voi. Puteti avea bani in comun in ceea ce priveste cheltuielile si fiecare separat in ceea ce priveste necesitatile fiecaruia. Cred ca ti/ar fi mult mai usor daca ai vorbi despre asta cu prietenul tau, asa poti afla si parerea lui si motivele pentru care el doreste sa fie asa...

 

daca nu esti iubit esti cel mai sarac om de pe fata pamantului!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa mine, banii la comun. Fara discutie. Ca or fi si alte cazuri, treaba lor. Iar fiecare are drept de vetto in ceea ce priveste folosirea banilor, indiferent care este aportul partenerilor. Asa-i la mine in casa.

 

http://community.webshots.com/user/tora97

 

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...